ModaKumaş Türleri

Alpaka Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

Alpaka kumaşı, uzun yıllardır hayatımızda olan ancak ismi pek fazla duyulmayan kumaş türleri arasında yer almaktadır. İsmini yün için beslenen bir hayvan türü olan alpakadan almaktadır. Alpaka, devegiller familyasından bir cinstir. Bazı hayvan hakları destekçileri alpaka kumaşına karşı çıksa da, yaygın olarak kullanılmaktadır. Alpaka kumaş özellikleri ve alpaka kumaş nedir yazımızı incelemeye devam edelim…

Alpaka Kumaşının Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Alpaka Kumaş Nedir?

Alpaka kumaş nedir sorusu pek çok insanın araştırdığı bir konudur. Oldukça konforlu bir kumaş türü olan alpaka, aynı isme sahip olan hayvanın yün elyafının inceltilerek iplik haline getirilesi ve daha sonra kumaşa çevrilmesi ile elde edilmektedir. 

Alpaka kumaşı, dayanıklı olması ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, diğer hayvanların kürklerinden elde edilen kumaşlara kıyasla kaşındırma yapmamakta ve büyük bir konfor sağlamaktadır. Üstelik doğal üretildiği için herhangi kanserojen içermemektedir. Alpaka kumaşının özellikleri ise şu şekildedir:

Reklamlar
 • Alpaka kumaşı rahatça temizlenebilmektedir. Temizlik aşamasında herhangi bir ek çaba gerektirmez.
 • Kaşıntı ve tahrişe neden olmayan nadir hayvan kürkü kumaşlarından bir tanesidir.
 • Vücut ısısını korumakta oldukça başarılıdır. Bu nedenle kış mevsiminde kullanılan giysilerde sıkça tercih edilir.
 • Dayanıklı yapısı sayesinde kullanım ömrü oldukça uzundur. Sıkça yıkansa dahi herhangi bir deformasyon söz konusu değildir.
 • Kumaşlar rahatlıkla boyanabilmektedir.
 • Güneş ışınlarından dolayı yansıyan radyasyonu tutmada etkilidir.
 • Bu kumaş ince, kalın, sık ya da gevşek olacak şekilde dokunabilmektedir.
 • Alpaka kumaşı kullanan bireylerin alerjik tepkimeler gösterme olasılığı yok denecek kadar düşük olmaktadır.
 • Su tutmamasıyla ön plana çıkmaktadır. Islandığında ise kolay bir şekilde kurumaktadır.
 • Alpaka kumaşları ısı ve ateşe dayanıklıdır. Herhangi bir kaza durumunda en son tutuşacak kumaş türleri arasında yer almaktadır.
Alpaka Kumaşı Nerelerde Kullanılır?
Alpaka Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

 Alpaka Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Alpaka kumaşı kullanım alanları oldukça fazladır. Daha önce de belirttiğimiz gibi kumaş dokuması çok çeşitli şekilde yapılabildiği için farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yalnızca giyim ürün olarak değil, ev tekstilinde de sıkça rastlanmaktadır. Alpaka kumaşının sıklıkla kullanıldığı alanlar aşağıda belirtilmektedir. Bu kumaşların nerelerde kullanılır sorusunun cevabı aşağıdadır.

 • Koltuk örtüsü,
 • İş elbiseleri,
 • Süveter,
 • Ceket,
 • Yastık,
 • Bayrak
 • Halı,
 • Duvar yalıtımı,
 • Medikal kıyafetler,
 • Aşçı kıyafetleri,
 • Önlük.

Bu kumaş türünün kullanım alanları daha fazla çeşitlendirilebilmektedir. Ön plana çıkan özelliklerinin su tutmaması, kolay tutuşmaması ve sıcak tutması olduğunu hesaba katacak olursak, pek çok alanda kullanılması mümkün olmaktadır. Alpaka kumaş (metre fiyatı) 2023 yılında ortalama 80 ile 120 TL. arasında değişmektedir.

Alpaka Kumaşı Sağlıklı Mı?
Alpaka Kumaşı Sağlıklı Mı?

Alpaka Kumaşı Sağlıklı Mı?

Bu kumaş hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu kumaş türünün sağlığa zararlı olup olmadığıdır. Alpaka kumaşı sağlıklı mı sorusunun cevabı oldukça basittir. Bu kumaş türü doğal hayvan yününden üretildiği için herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır.

Hatta diğer hayvanların yünlerine kıyasla, Alpaka hayvanı yalnızca yünü için yetiştirilmekte ve bu yün çeşidinin sebep olabileceği alerjik durumlar yok denecek kadar az bir düzeydedir. Bu kumaşı, günümüzde sıkça kullanılan polyester, naylon, sentetik ipek gibi yapay ürünlere kıyasla oldukça sağlıklıdır ve her türlü giyim ve tekstil alanında rahatça kullanılabilir.

Reklamlar

Alpaka yünleri renklerine göre yediye ayrılır;

 1. Beyaz,
 2. Gri,
 3. Taba,
 4. Açık kahverengi,
 5. Koyu kahverengi,
 6. Siyah,
 7. Karışık.

Alpaka Kumaş Esnek midir?

Alpaka kumaşların iş elbisesinden cekete oldukça geniş kullanım yelpazesine sahip olup elastik bir yapıdadır. Bu kumaş türü kolay kolay kırışmaz. Oldukça esnek olan bu kumaşlar yumuşak ve dayanıklıdır. Lifleri sayesinde pürüzsüz bir yüzeye sahip olan bu kumaşlar çap olarak koyun yünündeki liflere göre daha azdır. Alpaka yünleri güneşten gelen radyasyonu da önlemektedir.

Alpaka Kumaş Kışın Sıcak Tutar mı?

Alpaka kumaş özellikleri arasında en belirgin özelliği sıcak tutmasıdır. Isı yalıtımı çok iyi olan bu kumaşlar kış aylarında olağanüstü sıcak tutar. Yüksek ısı iletkenliği sayesinden alpaka kumaşlardan bilakis kışlık kazaklar da üretilebilir.

Alpaka Kumaş Terletir Mi?

Alpaka kumaş nedir sorusundan sonra en merak edilen konulardan birisi de terletme yapıp yapmadığıdır. Tekstil sanayisinde sıklıkla kullanılan alpaka kumaşlar sektör için önemli sayılacak yere sahiptir. Bu kumaşın en büyük özelliklerinden birisi de terletmemesidir. Bakıldığında terleten bir kumaş gibi görünse de terletmez. Ancak düşük kalitede üretilen polyester kullanılmışsa terletir.

Alpaka Kumaşı Yorumları

Bu kumaşı ilk defa duyan ya da alpakadan üretilmiş bir tekstil ürününü kullanmak isteyen bireyler, alpaka kumaşı yorumları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu kumaş türü, genel olarak oldukça beğenilen ve tercih edilen bir kumaştır. Bu nedenle yapılan yorumlar çoğunlukla olumludur. Ancak kumaşı kullanım alanı dışında kullanan (Alpaka kumaşından tişört dikmek gibi) bireyler, elde ettikleri sonuçlardan memnun kalmayacaktır.

Olumsuz yorumların bir diğer sebebi ise hayvan hakları destekleyicileridir. Bu işlemin hayvanlara zarar verdiğini düşünen savunmacılar, kumaş hakkında kötü yorum yapsa da kumaşın yapım aşamasında hayvanın kendisine zarar verilmemekte ve nazikçe yün tıraşlaması yapılmaktadır.

Alpaka kumaş özellikleri ve alpaka kumaş nedir yazımızı hakkında aşağıda yorum bölümünde sorularınızı bekliyoruz.

Alpaka Kumaş Nedir?
Alpaka Kumaş Nedir?

Bizi İnstagram da takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx