Cilt Bakımı

Altın Oran Yüz Ölçümü Nasıl Yapılır?

Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Reklamlar

Altın oran yüz uygulaması son zamanlarda oldukça yaygın bir kullanılan bir aplikasyon. Hatta yabancı ve yerli ünlülerin altın oran yüzlere sahip olduğu söyleniyor. Peki Altın Oran Yüz Ölçümü Nasıl Yapılır, altın oran yüz uygulaması nedir, nasıl kullanılır, nasıl yüz ölçüleri altın orana sahiptir gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Altın Oran Yüz Uygulaması Nedir?

Altın Oran Nedir?

Matematikte altın oran, altın ortalama veya ilahi oran olarak da bilinen altın oran, ϕ veya τ Yunanca harfiyle gösterilen irrasyonel sayıdır. Genellikle yaklaşık olarak eşit olan (1 + kare kök √5) / 2 yani 1,618 denk gelen sayıdır. Tüm segmentin daha uzun segmente oranının, daha uzun segmentin daha kısa segmente oranına eşit olacağı şekilde, farklı uzunluklarda kesilmiş bir çizgi parçasının iki parçaya oranıdır. Bu sayının kökeni, onu Elementlerdeki “aşırı ve ortalama oran” olarak ifade eden Öklid’e kadar uzanabilir. 

Eski Yunanlılar, bu “bölme” özelliğini, sonuçta basitçe “bölme” şeklinde ifade ettiler. 2.000 yıldan fazla bir süre sonra, 1835’te Alman matematikçi Martin Ohm tarafından hem “oran” hem de “bölüm” “altın” olarak belirlenmiştir. Yunanlılar ayrıca altın oranın bir dikdörtgenin kenarlarının en estetik açıdan hoş bir oranını sağladığını gözlemlemişlerdir. Rönesans sırasında İtalyan bilgesi Leonardo da Vinci’nin çalışması ve İtalyan matematikçi Luca Pacioli tarafından yazılmış ve Leonardo tarafından resimlenen De Divina orantısının (1509; altın oran) yayınlanmasıyla geliştirilmiş bir kavramdır.

Reklamlar
Altın Oran Yüz Uygulaması
Altın Oran Yüz Uygulaması

Altın Oran Yüz Nedir?

Nerede sayı varsa, güzellik var der eski Yunan filozofu Proclus… Bir yüzü güzel yapan nedir? Mükemmel cilt? Büyük gözler? Kocaman bir gülümseme? Bütün bunlar bir rol oynar ancak estetik sektöründe cevap 2.500 yıl öncesine dayanan matematiksel bir orandır.

Yaklaşık 2.500 yıl önce, Antik Yunan’da, bir çizgi 1: 1.618 oranında iki parçaya bölündüğünde, çekici bir oran yarattığı keşfedildi. Bu oran altın oran, ilahi oran veya phi (heykeller tasarlarken bu oranı kullanan bir Yunan heykeltıraş ve matematikçi olan Phidias’ın adını almıştır) olarak bilinir.

Rönesans döneminden bu yana, Botticelli ve Leonardo Da Vinci gibi sanatçılar, altın oranı, Monalisa veya Venüs’ün Doğuşu gibi resimlerinin çizilmesinde kullandılar. Modern zamanlarda, altın oran yüz güzelliğine uygulanmış ve estetik tedaviler için bir rehber olarak benimsenmiştir.

Farkında olmayabiliriz ama bilinçaltında güzelliği yüz simetrisi ve oranıyla yargılarız. Kültürlerarası araştırmalar, etnik köken ne olursa olsun, güzellik algımızın 1.618 oranına dayandığını göstermiştir. Yüz bu orana yaklaştıkça daha güzel olarak algılanır. Örnek olarak, başın üst kısmının çeneye ve başın genişliğine karşı ideal oranı 1.618 olmalıdır.

Reklamlar

Bu oran, bir hastanın yüzündeki ideal oranları ve phi’yi göz ardı eden estetik geliştirmeleri hastaları daha kötü gösterebilir.

İdeal yüz oranlarını ölçmek için altın oranı nasıl kullanıyoruz?

Burnun üstünden dudakların merkezine olan mesafe dudakların merkezinden çeneye olan mesafenin 1.618 katı olmalıdır.

Üst göz kapağındaki saç çizgisi, üst kaşın üst kısmının alt göz kapağına uzunluğunun 1.618 katı olmalıdır.

Üst-alt dudak hacminin ideal oranı 1: 1.6’dır (alt dudak üst dudağa göre biraz daha fazla hacme sahip olmalıdır).

Çin Bilimler Akademisi’nden bilim adamları, ağız ve burun arasındaki mesafe, ağız ve burun genişliği gibi bazı yüz ölçümlerinin yaşla birlikte genişleme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Bu, yaşla birlikte, daha önce simetrik olarak kabul edilen yüzlerin bile altın orandan sapma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, yaşla birlikte göz çevresindeki yağ, elmacık kemikleri, iç çene çizgisi ve yüzün kenarları kaybolur. Yüzümüzün hacim kaybeder ve hastaların yüzleri deforme olur.

Yukarıdakiler, estetik uzmanlarının oranlarınızı gençlik idealinize daha yakın bir şekilde geri yüklemelerine olanak tanımlarının çekiciliğinizi artırdığını ve gençleştirdiğini göstermektedir.

Altın Oran Yüz Uygulaması
Altın Oran Yüz Uygulaması

Altın Oran Yüz Ölçüleri Nedir?

Yüz için altın oran ölçüleri ilk defa Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablolarında kullanılmıştır. Altın oran temel olarak yüz bölgesindeki büyük organın küçük organa olan oranını ifade eder. Yüz tipinin dikkate alınarak altın oranın ölçülmesi gerekir.

Göz bebeği merkezinin alt dişlere ve çene ucuna oranı ölçülür. Gözün dış ve iç kenarının oranı, burnun ortasına oranı ölçülür. Dudakların dış kenarlarının dudakların üst kıvrımlarına oranı ölçülür. Son olarak  göz genişliğinin göz bebeğine olan oranı ölçülür. 

İlginizi çekebilecek içerik: Şems Arslan Sivilce İçin Maske Tarifleri

Altın Oran Yüz Ölçüleri Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Peki Altın Oran Yüz Ölçümü Nasıl Yapılır? Biyoistatistikte yardımcı doçent olan Dr. Kendra Schmid, altın oranı ve diğer yirmi dokuz ölçümü yüz bölgesinin seksiliği ve çekiciliğini ölçmek için kullanıyor. Bu ölçümler, bir kişinin güzelliğini bir ila on arasında bir ölçekte belirlemek için hesaplanır. Böylece yüz bölgesinin altın orana ne kadar yakın olup olmadığı bulunur.

Önce Dr. Schmid yüzün uzunluğunu ve genişliğini ölçer. Sonra uzunluğu genişliğe böler. İdeal sonuç yani altın oran ile tanımlandığı gibi kabaca 1.6’dır. Bu da güzel bir insanın yüzünün geniş olduğundan yaklaşık bir buçuk kat daha uzun olduğu anlamına gelir.

Daha sonra Dr. Schmid, alın saç çizgisinden gözler arasındaki bir noktaya, gözler arasında burnun dibine ve burnun dibinden çenenin dibine kadar olan yüzün üç bölümünü ölçer. Sayılar eşitse, bir kişi daha güzel kabul edilir.

Son olarak, istatistikçiler simetri ve orantıyı belirlemek için diğer yüz özelliklerini ölçer. Mükemmel bir yüzde, Dr. Schmid bir kulağın uzunluğunun burun uzunluğuna eşit olduğunu ve bir gözün genişliğinin gözler arasındaki mesafeye eşit olduğunu söylüyor.

Çoğu insan dört ile altı arasında puan alır ve Dr. Schmid, hiç kimsenin mükemmel bir on puana sahip olmadığını söylüyor.

Fotoğraftan Altın Oran Hesaplama Programı

Mobil cihazlarda olan altın oran uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Altın Oran Yüze Sahip Ünlüler

Pek çok ünlünün yüzü altın orana oldukça yakındır. Altın orana en yakın olan yüze sahip kişi dünyaca ünlü oyuncu Scarlett Johansson’dur. Scarlett Johansson’un altın oran puanı 9.6’dır. Kim Kardashian’ın yüz bölgesi puanı 9.1, güzel model Kate Moss’un puanı 9.1 ve Kendall Jenner’ın puanı 9’dur.

Brad Pitt 9.6 puana sahipken, Ryan Gosling 7.31, George Clooney 6.77 ve Ben Affleck  6.55 sahiptir.

Türkiye’de ise 9.5 puanla en güzel yüze sahip ünlü Beren Saat’tir. Fahriye Evcen 9.32 puana, Burcu Esmersoy 9.21 puana, Serenay Sarıkaya 9.09 puana, Özge Ulusoy 9.06, Ebru Akel 8.15 ve Bensu Soral ise 7.29 puana sahiptir.

Altın Oran Yüz Ölçümü Nasıl Yapılır yazımız hakkında yorumlarınız bekliyoruz.

Begonya Kadın adlı YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx