Pratik Bilgiler

Araba Döşemesi Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Arabaların en çok kirlenen yerleri döşemelerdir. Birde açık renk döşemeye sahipseniz arabanız sürekli kirlenmeye müsaittir. Peki araba döşemesi nasıl temizlenir? Arabanın içi kirlendiğinde nasıl temizleyeceğine dair bir fikriniz var mı? Bu soruların cevabına birlikte göz atalım.

Arabanın iç kısımları, aşınmaya ve kirlenmeye bildiğinizden daha yatkındır: Evcil hayvanlar, çocuklar, dökülen içecekler ve kirli ayakkabılar arabanızın içini çok kirletebilir. Aracınızın içini korumak için atabileceğiniz pratik adımlar vardır. Özellikle otoyolda veya yoğun trafikte sürüyorsanız, dökülen bir içeceği hemen silmek kolay olmayabilir.

Kola, meyve suyu veya kahve gibi içecekler ne kadar hızlı dökülürse, halıyı veya koltuk kumaşını lekeleme olasılıkları o kadar az olur. İlk önce dökülen ürünü soğuk suyla seyreltin, asla ılık su kullanmayın çünkü lekeyi düzeltir. Ardından kâğıt havlu veya temiz bir bezle fazla sıvıyı alın.

Reklamlar

Bazı inatçı lekeler bazen bir cam temizleyici ile çıkarılabilir. Lekeleri çıkarmak için cam temizleyiciyi kullanmadan önce, göze çarpmayan bir alanda test edin. Bu, temizlik ürünlerinin halı veya kumaş üzerinde iz bırakmasını önlemek içindir. Birkaç dakika bekleyin ve ne olduğunu görün. Her şey yolunda giderse, lekeli alanı cam temizleyici ile doyurun. Ardından 5 dakika bekleyin ve temizleyin.

Araba Döşemesi Nasıl Temizlenir?
Araba Döşemesi Nasıl Temizlenir?

Araba Döşemesi Nasıl Temizlenir?

Aracınızın iç halısına veya kumaşına mürekkep bulaşırsa, malzemedeki lekeyi çıkarmak için saç spreyi kullanabilirsiniz. Leke, saç spreyini emip silene kadar birkaç dakika bekleyin. Bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz.

Maalesef bazı durumlarda aracınızın içi kanla lekelenebilir. Ilık suyla yıkamayın. Çünkü bu lekeleri onarır ve yayar. Bunun yerine, bir macun yapmak için toz deterjan ve soğuk su kullanın. Leke kuruyana kadar uygulayın. Ardından elektrikli süpürge veya fırça ile çıkarın. Daha fazla kir veya leke oluşmasını önlemek için tüm çamaşır deterjanını çıkarmalısınız.

Genel olarak, vinil zeminler kabartma tozu ve nemli bir bezle temizlenebilir. Bu karışımda bulaşık deterjanı ve su ile yıkanabilir. Bununla birlikte, vinil kumaşları sertleştirebileceklerinden mineral veya yağ bazlı temizleyiciler kullanmayın.

Reklamlar

Derinlemesine Temizlik İşlemleri Yapın

Döşemeleri ve halıları temizlemenin anahtarı, liflerin derinliklerine inmektir. Bunu 300 gram suyu bir bardak sirke ve az miktarda bulaşık deterjanı ile karıştırarak yapabilirsiniz. Sıvıyı sert bir fırça ile liflere uygulayın. Otuz dakika emilmesine izin verin, ardından suyla durulayın. Ve keten tohumu ile kurutun. Deri döşeme suya karşı çok hassastır ancak temizlenmesi gerekir.

Çok fazla su kullanmadan tatmin edici temizlik sonuçları nasıl elde edilir? Düşük pH sabunu ve nemli bir bezle temizledikten sonra döşemenin tamamen kuru olduğundan emin olun. Arabanızın yün halısının rengi atmışsa, önce halıyı iyice temizleyin. Ardından 1/2 su bardağı amonyak ve 1 su bardağı su karışımıyla halıyı silin. Halınız yün ise amonyak kullanmayın.

Derin İzleri Ürünlerle Yok Edin
Derin İzleri Ürünlerle Yok Edin

Derin İzleri Ürünlerle Yok Edin

Halının üzerine konulan ağır kargo paketleri veya koltuktan halının üzerine düşen ağır cisimler bazen halıda derin izler bırakabilmektedir. Bunu düzeltmek için işareti nemli bir havluyla örtün ve havluyu sıcak ütüyle hafifçe ütüleyin. Halı liflerine zarar vermemek için ütünün çok sıcak olmamasına ve bir bölgede çok uzun süre bırakılmamasına dikkat edin.

Yukarıdaki stratejiler sizin için işe yaramazsa, enerjiden, zamandan tasarruf etmek veya çıkmayan lekelerden kaçınmak istiyorsanız bir araba bakım uzmanıyla görüşün. Tekrarlanan inatçı lekeler iç kısma zarar verebilir. Arabanızı yenilemek için profesyonel bir dokunuş gibisi yoktur. Aynı zamanda bu süreçte profesyonel araç temizleme firmalarından da hizmetler alabilirsiniz. Böylelikle hızlı bir hizmet deneyiminden avantajlı koşullar altında faydalanma deneyimine erişmiş olursunuz. Bu alanda hizmet veren birçok ayrıcalıklı ve profesyonel firmalar bulunuyor. Bu firmalar sizlere derinlemesine temizlik hizmetleri sunuyor.

İlginizi çekebilir: Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Gider

Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx