Cilt Bakımı

Aras Barlas 2 Dakikada Cildi Yüzü Porselen Gibi Yapan Gözenek Kapatıcı Maske

Gözenek Kapatıcı Maske Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Gözenek kapatıcı maskelerden en popüleri Aras Barlas’ın tarifidir. Aras Barlas’ın videosundan derlediğimiz gözenek kapatıcı maskenin içinde patates, pirinç suyu, beyaz kil ve diş macunu var. Hadi gelin, hep birlikte bu malzemelerin cilde faydalarını ve maskenin nasıl yapıldığını öğrenelim.

Pirinç Suyu
Pirinç Suyu

Pirinç Suyu Cilde Faydaları

Tüm güzelliklerinizi toplayacak ve üzerlerinde bir etiket kontrolü yapacak olsaydınız, bunların yaklaşık yarısında pirinci bir bileşen olarak bulacaksınız. Pirinç suyu yüzyıllardır Asya güzellik ritüellerinde kullanılmıştır. Berrak ve ışıltılı olan ten renginin arkasındaki sırdır. Pirinç suyu naziktir, cilt için sağlıklı besinler ile doludur ve evde yapmak son derece kolaydır. Ancak buna girmeden önce, pirinç suyunun cilt için kullanılması hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.

Daha önce de belirtildiği gibi, pirinç suyu yüzyıllardır Asya güzellik ritüellerinde kullanılmıştır. Özellikle Çin, Japonya ve Kore’de bayanlar saçlarının yanı sıra yüzlerini de yıkamak için doğal bir saç kremi olarak pirinç suyunu kullandılar. Aslında, Kızıl Yao’nun yerli kadınlarının yaşadığı Çin’in Huangluo köyü, “dünyanın en uzun saç köyü” Guinness rekorunu elinde tutuyor.

Reklamlar

Ortalama bir buçuk metrelik saç uzunluğu, parlak dokusu ve hem ciltte hem de saçta oldukça düşük yaşlanma belirtileriyle bu kadınlar yaşlanmayan güzelliklerini pirinç suyuna bağlıyorlar. Tayland, Kamboçya ve Endonezya gibi bazı Güneydoğu Asya ülkelerinin de güzellik rutinlerinde pirinç suyu kullanma geçmişi vardır.

Pirinç suyunun cildiniz için bu kadar iyi olmasının nedeni, birçok besin açısından zengin olmasıdır. Başlangıç ​​olarak, bileşiminin yaklaşık yüzde 16’sı cilt hücrelerinin yapı taşları olan proteinlerden oluşuyor. Aynı zamanda, çeşitli şekillerde cilt sağlığını iyileştirmekten sorumlu olan trigliseritler, lipitler ve nişasta ile zenginleştirilmiştir. Karbonhidratlar, inositol, fitik asit ve inorganik maddeler bileşimin geri kalanını oluşturur ve pirinç suyunu parlak bir cilde ulaşmak için ideal bir ev yapımı bileşen yapar.

Saçınıza faydası olduğu gibi, pirinç suyunun cildiniz için de birçok faydası vardır. Pirinç suyunun cildiniz için kullanılmasının bazı yolları…

Cilt parlatır

Pirinç suyunda bulunan cilt parlatıcı enzimler, onu Japon ve Kore cilt bakımı ritüellerinde önemli bir bileşen yapar. Açık ve pürüzsüz bir doku için koyu lekeleri, lekeleri ve cildi aydınlattığı bilinmektedir.

Reklamlar

Yaşlanmayı geciktirir

Antioksidanlar açısından zengin olan pirinç suyunun, cildinizdeki elastine zarar veren ve erken yaşlanmaya neden olan bir bileşik olan elastazın etkisini engellediği görülmüştür. Bu nedenle pirinç suyu, ciltteki yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmek ve azaltmak için güvenle kullanılabilir.

Cilt bariyer sağlığını artırır

Bazı araştırmalar, pirinç nişastasının cildin doğal bariyerini onarmada ve korumada faydalı olabileceğini bulmuştur. Bu, cildinizi ebedi saldırganlarla savaşmaya ve atopik dermatit gibi sorunları önlemeye ve kirlilik hasarına karşı korumaya hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Güneşin verdiği zararı yatıştırır 

Sert kimyasallardan yoksun ve çiğ kullanıldığında, pirinç suyu kızarıklık, güneş yanığı, iltihaplanma ve kaşıntı gibi hafif güneş hasarı üzerinde serinletici bir etkiye sahip olabilir.

Yağlı cildi matlaştırır 

Nişastalı pirinç suyu yağlı ciltlerde kullanıldığında gözenek sıkılaştırıcı ve tonlama etkisine sahip olabilir. Biraz pirinç suyunu pamuklu pedlerle ıslatmak süper yağlı cildi matlaştırmaya yardımcı olabilir.

Cilt için pirinç suyu nasıl yapılır?

Cilt için pirinç suyu hazırlamanın ıslatmak, fermente etmek ve kaynatmak olmak üzere üç ana yolu vardır.

Cilde pirinç suyu hazırlamanın en kolay ve hızlı yolu ıslatma yöntemidir. Su berraklaşana kadar pişmemiş pirinç tanelerini bir musluğun altına koyun. Temiz pirinci yaklaşık otuz dakika suyla bir kasede ıslatın ve parmaklarınızla hafifçe karıştırıp bastırın. Suyu süzün ve ağzı kapalı bir sprey şişesinde saklayın.

Bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz, ardından yeni bir parti hazırlamanız gerekir. Sprey şişesinde saklanan ıslatılmış veya kaynatılmış pirinç suyu doğrudan cildinizde kullanılabilir. Bir tonik veya sprey püskürtmeye karar verdiğinizde, otuz dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın. Gerektiğinde uygulamak için pamuklu bir top veya ped kullanabilirsiniz.

Fermente pirinç suyu, yumuşatma ve yumuşatma gibi ek faydaları olan daha güçlü bir tedavi şeklidir. Önce pirinci suyla iyice durulayın. Ardından, pirinci suyla dolu bir cam kaseye koyun ve iki gün bekletin. Bu, pirincin doğal fermantasyon sürecini tetikleyecektir. İki gün sonra pirinci süzün ve buzdolabında bir cam şişede saklayın. Daha önce belirtildiği gibi, fermente pirinç suyu, ıslatılmış veya kaynatılmış varyasyonlardan daha etkilidir. Fermente pirinç suyu kullanırken, birkaç yemek kaşığı pirinç suyunu normal suyla seyreltin ve pamuk bir top veya pamuk pedle uygulayın. Yarım saat bekletin ve ardından her zamanki gibi yıkayın.

Bunun dışında pirinç suyunu yüz maskesi için temel olarak da kullanabilirsiniz; aloe vera, bal ve öğütülmüş yulaf, temel olarak pirinç suyu ile iyi kendin yap paketleri oluşturur.

Genellikle yemek amacıyla yaptığınız gibi pirinci haşlayın. Ardından nişastalı suyu süzün ve kapağı açık bir cam şişeye aktarın. Kapağı tekrar takmadan ve soğutmadan önce tamamen soğumasını bekleyin. 

Cilt için pirinç suyu kullanırken alınacak önlemler

Pirinç suyunun kullanımı diğer ev yapımı mutfak malzemelerinden nispeten daha güvenli olsa da, almanız gereken bazı önlemler vardır. Ticari olarak temin edilebilen paketlenmiş pirincin çoğu, pestisitlere maruz kalır edilir ve üretim ve paketleme sürecinde biriken kir ve bakterilere sahip olabilir. Bu nedenle, suyunu güzellik amacıyla kullanmadan önce pirinç grubunuzu iyice temizlemeniz önemlidir.

Pirinç suyunu gece boyunca yüzünüzde bırakıp ertesi sabah yıkayabilirsiniz. Ayrıca ekstra nemlendirme için gecelik tedaviye biraz aloe vera ekleyebilirsiniz.

Pirinç suyu yüzünüze iki kez tonik olarak ve günde bir kez yüz maskesi veya durulama olarak kullanılabilir. Kullanmadan önce depolanan pirinç suyunun koku testini yaptığınızdan emin olun ve ekşi kokuyorsa atın ve yeni bir tane hazırlayın.

Ev yapımı pirinç suyu toniğinin raf ömrü yedi gündür. Bunu yayınlayın, doğal fermantasyon süreci onu uygulama amaçları için işe yaramaz hale getirebilir.

Patatesin Cilde Faydaları
Patatesin Cilde Faydaları

Patates Cilde Faydaları

Patates, dünya çapında ve yıl boyunca mevcut olan en popüler kök sebzelerden biridir. Büyümeleri oldukça ucuz ve besinler açısından çok zengindirler. Ama patatesin kabuklarını veya kabuklarını yemenin, sadece tüm patatesi tüketmekten daha fazla lif, protein, mineral, vitamin ve fitokimyasal sağlayabileceğini biliyor musunuz? Bu yazıda patatesin şaşırtıcı faydalarından bazılarını öğrenelim.

Cilt aynı zamanda hücrelerin besinleri kullanılabilir yakıta dönüştürmesine yardımcı olan iyi bir B3 vitamini kaynağıdır. Ek olarak, B3 vitamini hücrelerinizin fizyolojik stresten kurtulmasına yardımcı olur. Bir patates size iyi miktarda lif verir. Lif, kolon kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmanın yanı sıra metabolizmayı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Patates, vücudunuzu enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyan, anti-enflamatuar ve antioksidan etkiler gösteren bir tür bitki besin maddesi olan doğal bir flavonoid kaynağıdır.

Patates genel olarak cilt sorunlarına çok iyi gelir. Koyu halkalardan kurtulmak, cildinizi beyazlatmak, sivilceleri, siyah noktaları ve beyaz noktaları tedavi etmek ve ayrıca aşırı yağı azaltmak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, etkilenen bölgeye pamuk yardımıyla biraz patates suyu uygulamaktır. Patates suyunu on beş ila yirmi dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Şu içeriğe de göz atabilirsiniz: Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

Beyaz Kil
Beyaz Kil

Beyaz Kil Cilde Faydaları

Eğer yüz maskelerinin sadık bir kullanıcısıysanız muhtemelen bentonit kiline aşinasınızdır. Ama dışarıda süper nazik, etkili ve güzelliği artıran birçok faydası olan başka bir kil var ve o da beyaz kil olarak bilinen kaolin kilidir. Kaolin kili, cilt bakımında kullanılan en hafif kildir. Silika bakımından zengin, nötr pH’a sahiptir ve cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında yatıştırıcı ve yumuşaktır.

Çok hafif olduğu için kuru cilde ve olgun cilde sahip olanlar da dahil olmak üzere hassas cilde sahip kişiler için faydalıdır. Bu ihtiyacınız olan bir şeye benziyorsa, kaolin kilinin cildiniz için yapabileceği her şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kaolin kili, Çin kili veya beyaz kil olarak da bilinir. Kaolin adı, bu kilin orijinal olarak keşfedildiği Güney Çin’deki bir yerden gelmektedir. Kaolin kili beyazdır ve yumuşak ve kadifemsi bir dokuya sahiptir. Bazen diğer minerallerin varlığından dolayı başka renklerde mevcuttur. Örneğin, demir oksit varsa, kaolin kilinin rengi pembe veya kırmızı olabilir. Beyaz olan kaolin kilinin en saf hali olduğu söyleniyor.

Kaolin kili, piyasadaki en çok yönlü cilt bakım bileşenlerinden biridir. Kendi başına topikal olarak kullanılabilir veya ev yapımı cilt bakımı ürünleri yapmak için diğer bileşenlerle karıştırılabilir. Ayrıca, çok görevli olarak etkinliği nedeniyle piyasadaki diğer birçok cilt bakım ürününde kaolin kili bulacaksınız. Kaolin kilinin sizin için neler yapabileceğini inceleyelim!

Nazik bir peeling görevi görür

Beyaz kil, en sevdiğiniz yüz temizleyici ürününüze eklenebilir ve hafif bir peeling olarak kullanılabilir. Cildinizi doğal yağlardan ayırmadan cildinizi parlatmaya ve ölü cilt hücresi birikimini gidermeye yardımcı olur. Cildinizde oturmaktan bakteri, kir, toz ve dumanı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, günlük hayattan kirleticileri ve kiri çekerken cildinizi yumuşatır ve gözenekleri arındırır.

Gözenek görünümünü giderir

Derin temizleyici ve peeling özelliklerinden dolayı düzenli kaolin kil kullanımı zamanla cildin tonlanmasına yardımcı olur. Bu, hücre devir hızının iyileştirilmesine ve büyük gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Cilt tahrişini ve rahatsızlığını yatıştırır

Kuru cilt, akne veya böcek ısırığında, kaolin kili, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olan, hızlı ve geçici bir rahatlama sağlayan topikal yatıştırıcı bir maddedir. Sakinleştirici uçucu yağlar veya aloe vera ile karıştırmak da rahatlamayı hızlandırabilir.

Sivilceyi uzak tutmaya yardımcı olur

Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, kaolin kili, gözenekleri tıkayan ve çatlamalara neden olan fazla kirleri, tozları ve yağları gidermede etkilidir. Ayrıca kızarıklığı en aza indirerek cildin pürüzsüzleşmesine ve görünümünü iyileştirmesine yardımcı olur. Kaolin kili, fazla yağı kontrol etmeye yardımcı olur ve cilt mikrobiyomunu dengede bırakır.

Ciltteki fazla yağı emer

Kaolin kili, arkadaşı bentonit kili kadar emici olmasa da sebum ve ekstra yağların emilmesine yardımcı olur. Uzun süre kullanıldığında, kaolin kili ciltteki yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur ve cildin ihtiyaç duyduğu doğal yağlardan asla arınmamasını sağlar.

Tüm cilt tipleri için kullanışlıdır

Kaolin kili, cildinizde kullanabileceğiniz en yumuşak ve en nazik kil olma ününe sahiptir. Sertleşmeden peeling yapar, cildi etkili bir şekilde temizler ve ihtiyacı olan cildi emer ancak soymaz. Bu faktörlerden dolayı yağlı, kuru, olgun ve hatta hassas cilt tipleri için uygundur. Ayrıca kaolin kili yıl boyunca kullanılabilir.

Gözenek Kapatıcı Maske Tarifi

Dört yemek kaşığı suyu bir çay bardağına alın ve içine bir tatlı kaşığı pirinç ekleyin. Beş dakika kadar pirinci eze eze pirinç sütü çıkarın ve kenara alın. Bir orta boy patatesi rendenin ince tarafıyla bir cam kaseye rendeleyin. Daha sonra rende patatesi avucunuzda sıkın ve bir kaseye suyunu çıkartın. Bunu biraz bekletin. Ardından patates suyunu süzün ve kasede kalan patates nişastasının üzerine iki tatlı kaşığı pirinç suyu ekleyin.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışıma bir tatlı kaşığı diş macununu içine ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından bu karışıma iki tatlı kaşığı beyaz kil ekleyin. Eğer evinizde beyaz kil yoksa mısır unu ya da pirinç unu ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve koyu krem kıvamına gelince bir fırçayla bu maskeyi cildinize uygulayın. Bu maskeyi kesinlikle iki dakikadan fazla bekletmeyin. Son olarak cildinizi bol ve ılık suyla durulayın. Cildinize nemlendirici krem uygulamayı unutmayın.

Aras Barlas Gözenek Kapatıcı Maske Tarifi Video

Bu tarifin yapımı için videoyu izleyebilirsiniz.

Begonya Kadın Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx