Saç Bakımı

Bal ile Saç Bakımı

Reklamlar

Bal sağlıklı bir hayat için çok etkili olduğu gibi saçlarınız için de çok etkilidir. Bal ile saç bakımı yapılabilir. Bal yapış yapış olduğu için saç maskesi olarak kullanmak saç bakımı yapmak çoğu kişinin aklına gelmeyecektir.

Yazımızda bal ile yapılabilen saç maskelerini ve bal ile saç bakımı faydaları konularını ele alacağız. Balın saç uzatıcı, saç yumuşatıcı özellikleri vardır. Bunların dışında saçımıza sağladığı yararları öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Balın Saçlara Faydaları
Balın Saçlara Faydaları

Balın Saçlara Faydaları

  • Bal ile saçlarınızın yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Bal ile saçınızdaki nem hapsedilir. Bunun sonucunda da saçların büyümesine sebep olan kırılma azalır.
  • Bal ile saç bakımı yapıldığında sadece saçlarınızın uzamasını arttırmakla kalmaz ve uyku halindeki yapılardan saçlarınızın yeniden büyümesini sağlar.
  • Bal kullanarak saç derinizin sağlıklı olmasını ve saç derinizdeki hasarı azaltmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bal saç köklerini derinlemesine temizler. Ve gözeneklerin tıkanmasına engel olur. Tıkanan gözenekler saç dökülmesine sebep olur. Böyle gözenekler açık olacağı için saç dökülmesine de engel olur.
  • Balın iltihap giderici ve antibakteriyal özelikleri olduğu için kafa derisindeki enfeksiyonlar önler. Kefek, egzama ve sedef sorunları gibi sorunları hafifletir.

Balın saçımız için faydalarını sizler için özetledik. Yazımızın devamında da bal ile yapılacak olan saç maskeleri tarifleri vereceğiz. Bal ile saç bakımı hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz.

Reklamlar
Bal İle Saç Bakımı

Yıpranmış Saçlara Bal Maskesi

Balın vücudumuza çok faydası olduğu gibi saçlarınız ve güzelliğiniz için de vazgeçilmezdir. Özellikle yıpranmış ve kuru saçları olanlar için bal çok etkilidir. Bal ile yapacağınız saç maskesi ile saçlarınız daha canlı, parlak ve sağlıklı bir hale geleceksiniz.

Saçlarınızın pırıl pırıl olması için uygulayacağınız maske için; 1 çay kaşığı balı, 4 bardak sıcak suda eritmelisiniz. Saçlarınızı şampuanlayınız sonrasında hazırladığınız karışımı saçlarınızın uçlarına sürünüz. Diplerine değdirmemeye çalışınız. Sonrasında saçınızı durulamayın. Saçlarınızı kuruttuğunuzda pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Bal ile saç kremi de yapabilirsiniz. Bunun için yarım fincan bal ile çeyrek fincan saf zeytinyağı gereklidir. Saçlarınız çok kuru değil normal kurulukta ise 1 çorba kaşığı yağ yeterlidir. Karışımı saçlarınıza sürüp başınıza bir bone takıp 30 dakika bekleyiniz. Sonrasında saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra saçınızın parladığını göreceksiniz.

Zeytinyağı Ve Bal ile Saç Bakımı Maskesi Tarifi

Bal ile saç bakımı yazımızın bu bölümünde zeytin yağını işin içine ilave ediyoruz. Saçların hızlı bir şekilde uzaması ve sağlıklı olması için zeytinyağı ve bal maskesi. Gerekli malzemeler yarım bardak bal, bardağın 4te 1i zeytinyağı isteğinize bağlı olarak bardağın 4te 1i kaymak ekleyebilirsiniz.

Reklamlar
Zeytinyağı Ve Bal ile Saç Bakımı Maskesi Tarifi
Zeytinyağı Ve Bal ile Saç Bakımı Maskesi Tarifi

Maskeyi hazırlamak için ilk olarak bal zeytinyağını karıştırıp mikrodalgada 30 saniye ısıtmalısınız. Eğer kaymak ekleyecekseniz karışım soğuduktan sonra eklemeye dikkat ediniz. Ve saçlarınıza uygulayarak bekleyiniz. Yarım saat kadar beklemelisiniz. Ancak saçınızda damlama olmaması içi plastik bir bone takmalısınız. Süre sonunda saçınızı ılık su ve şampuan ile durulamalısınız.

Bu maskeyi saçınıza ayda 3 kez yapabilirsiniz. Zeytinyağının saç bakım ürünlerinde çok kullanıldığını ve çok faydası olduğunu duymuşsunuzdur. Zeytinyağının içinde saçları güçlendirmeye yardımcı olan oleik asit gibi yağ asitleri içermektedir. Zeytinyağı da bal da mantar enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcıdır. Çünkü içinde antioksidan ve iltihap giderici bileşenler bulunmaktadır.

Avokado Ve Bal Saç Maskesi Tarifi

Avokado ve bal ile saç maskesi yapmak için, 1 olgun avokado ve yarım su bardağı bal gerekmektedir. Maskeyi hazırlamak için gerekli malzemeleri karıştırmalısınız. Sonrasında maskeyi saçınızın her yerine güzelce sürmelisiniz. Ve 20 dakika kadar saçınızda tutunuz. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkamalısınız.

Bu karışımı saçınıza haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Avokado saç bakım ürünlerinde çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Çünkü antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri vardır. Bu sebeple saçınızın temiz ve sağlıklı olmasını katkı sağlar. Kafa derinizde oluşabilecek hasarı önler. Kafa derisi sağlığını artırabilecek antioksidanlarla dolu ve saçınızı besleyebilen yağlar içerdiği için saçınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Organik Bal Saç Maskesi Tarifi

Bu maske için gerekli olan malzemeler, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı şampuandır. Yapmanız gereken bir kapta, bir kaşık bal ve şampuanı karıştırmaktır. Ve karışımı bir miktar suyla seyreltmelisiniz. Saçınızı su ile durulamalısınız. Sonrasında saçınızı yıkamak için bal şampuan karışımını kullanın. Şampuanı soğuk veya ılık suyla durulamalısınız. Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Bal çok faydalı bir temizleyici olduğu için şampuan ile birleştirildiğinde kolayca kullanılmaktadır. Saçlarınızın büyümesi için güçlü bir etki sağlayacaktır.

Hint Yağı Ve Bal Saç Maskesi

1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı Hint yağı ve 1 yumurta ile etkili bir maske yapabilirsiniz. Bütün malzemeleri pütürsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri bir kasede karıştırmalısınız. Maskeyi saçınıza sürmelisiniz. Saç derinize iyi uyguladıktan sonra bir saat kadar saçınızda bekletmelisiniz. Süre sonunda saçınızın soğuk veya ılık su ve şampuanla yıkamalısınız.

Maskeyi saçınıza haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Hint yağının saç uzatma da çok büyük etkileri vardır. Söz konusu saç uzatmak ve kalınlaştırmak ise bu yağ en etkili doğal yağlardan birisidir. Hint yağı kullandığınız zaman hem saç derinizde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını engeller. İçindeki vitaminler ve yağ asitleri ile saçlarınız için son derece faydalıdır. Saç ve kirpik dökülmesini önlemektedir.

Yumurta Ve Bal Saç Maskesi
Yumurta Ve Bal Saç Maskesi

Yumurta Ve Bal Saç Maskesi

Yumurta ve balın faydalarından yararlanarak çok etkili bir maske elde edebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 2 adet yumurta ve yarım su bardağı baldır. Maskenizi hazırlamak için yapmanız gereken iki yumurtayı çırpmak ve karışıma yarım bardak bal ilave etmektir. Pürüzsüz, pütürsüz bir kıvama gelene kadar karıştırmalısınız. Karışımı saçınıza uygularken, saç diplerinizden başlayıp saç uçlarına kadar sürmelisiniz. Saçlarınızı bone ile kapatabilirsiniz ve maskeyi 20 dakika bekletmelisiniz. Ve süre sonunda saçınızı ılık su ve şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Bu maskeyi ayda 3 kere saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu maskenin içindeki yumurtanın faydası saçınızın uzaması için gerekli proteinlerle dolu olmasıdır.

Bal Ve Su Maskesi

Sadece bal ve su ile saçınız için çok faydalı bir maskesi elde edebilirsiniz. 9 çorba kaşığı su ve 1 çorba kaşığı bal gerekli olan malzemelerdir. Yapmanız gereken bir kaşık balı 9 kaşık su ile bir kasede güzelce karıştırmaktır. Bu karışım ile saç derinize masaj yapıp dipten uca kadar saçlarınıza sürmelisiniz. Saçlarınıza sürdükten sonra 3 saat bekleyiniz ve duş bonesi takınız. Süre sonunda saçınızı ılık su ve şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Bu maskeyi saçınıza haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Eğer saçlarınız kıvırcık ve zor düzleşen bir yapıya sahipse saçlarınız çok bakımlı görünecektir. Bu maske tam size göredir.

Hindistan Cevizi Yağı Ve Bal Maskesi

Yarım su bardağı Hindistan cevizi yağı ile yarım su bardağı bal gereklidir. Bal ile Hindistan cevizi yağını karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Eğer saçlarınız daha uzun ya da daha kısa ise miktarları azaltıp arttırabilirsiniz. Buradaki miktarlar omuz hizasına göre verilmiştir. Maskeyi saçınıza iyice sürdükten sonra saçınızda 15 dakika kadar bekletmelisiniz. Süre sonunda saçınızı şampuan ve ılık su ile yıkamalısınız.

Bu maskeyi haftada bir kere saçınıza uygulamalısınız. Hindistan cevizi yağının saçınıza faydaları saç köklerinize iyice işlemesi saçlarınızı derinlemesine beslemesidir.

Balı Saça Sürmek Güvenli Midir?

Balın besin değeri oldukça yüksek olduğu için çok faydalıdır. Bal ile saç bakımı maske uygulamayı düşünenler en çok balın çok hızlı bir şekilde yapışmasıdır. Eğer bal saçınızı yapışmış durumdayken çekerseniz saçınız kopabilir. Balın daha kremsi olması için içine mutlaka bir yağ eklenmelidir.

Saç dökülmesi çok rahatsız eden ve tedirgin olmanızı sağlayan bir saç sorunudur. Bu sorunu çözmek için bir kase bal kullanabilirsiniz. Farkı kısa süre içinde göreceksiniz. Saçınızın uzamasındaki faydaları ile ilgili araştırmalar sınırlı olduğu için bu maskeleri denemeden önce bir saç uzmanına ya da cildiye doktoruna danışmakta fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx