Cilt Bakımı

Batık Kasık Kıllarını Nasıl Alırsınız?

Batık Kasık Kılları Tedavi Yöntemleri

Reklamlar

Batık kasık kılları, kadınlar için her zaman büyük bir sorun olmuştur. Batık kasık kılları bazen iltihaplı ve çok acılı olabilir. Bu yazımızda batık kasık kılları nedir, batık kasık kıllarına ne sebep olur, batık kasık kılları nasıl tedavi edilir, batık tüyler enfekte olursa ne olur, batık kasık kıllarınız varsa nelerden kaçınmalısınız, batık kasık kıllarını nasıl önleyebilirsiniz ve batık kasık kılları nasıl alınır gibi soruların cevaplarını verdik. 

Batık kasık kılları nedir?
Batık kasık kılları nedir?

Batık kasık kılları nedir?

Kasık kılları yüzeye çıkmak yerine deriye doğru uzadığında, batık kasık kılları oluşur. Kasık kılları traş edildiğinde, ağda yapıldığında veya koparıldığında meydana gelebilir.

Batık bir saç oluştuğunda, papül adı verilen küçük, yuvarlak yumrular veya püstül adı verilen küçük, irin dolu yumrular fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, batık kılların etrafındaki cilt daha koyu hale gelebilir. Bu hiperpigmentasyon olarak bilinir. Ayrıca batık kılların çevresinde ağrı veya kaşıntı hissedebilirsiniz.

Reklamlar

Bazı insanlarda batık tüyler oluşma olasılığı daha yüksek risk altında olabilir. Örneğin, kalın, kıvırcık saçlı insanlar, ince saçlı insanlara göre daha sık batık tüyler oluşturma eğilimindedir. Bu, özellikle baştaki veya vücudun geri kalanındaki kıllardan daha kalın olma eğiliminde olan kasık kılları için geçerlidir.

Batık kasık kıllarına ne sebep olur?

Tüyleri temizlediğiniz zaman, genellikle tekrar uzar. Çoğu tüy şaftı, herhangi bir soruna neden olmadan deriden büyür. Diğer tüyler derinin altında büyüyebilir. Örneğin, tıraş olduğunuzda kısalan tüyler geriye doğru kıvrılabilir ve cildinize doğru uzayabilir. Tüyler deriye geri döndüğünde, vücut tüylere yabancı bir cisimmiş gibi tepki verir. Bu, ağrı, kaşıntı, kızarıklık veya şişlik gibi semptomların başladığı zamandır.

Batık kasık kılları nasıl tedavi edilir?
Batık kasık kılları nasıl tedavi edilir?

Batık kasık kılları nasıl tedavi edilir?

Çoğu durumda, batık kasık kıllarını tedavi etmeniz gerekmez. Genellikle tedavi olmaksızın kendi başlarına temizlenirler. Tüyler deride yeniden çıkmaya başlamazsa, aşağıdaki tedavi seçeneklerinden birini denemeniz gerekebilir.

O bölgedeki tüyleri almayı bırakın

Batık tüyler gidene kadar o bölgedeki tüyleri ağdalamayı, tıraş etmeyi veya koparmayı bırakın. Tıraşa devam etmek hassas ve tahriş olan bölgeyi daha da kötü hale getirir. Batık tüyleri kaşımak veya toplamak rahatsızlığınızı artıracaktır. Hatta bir cilt enfeksiyonuna yol açabilir veya bir yara izi bırakabilir.

Reklamlar

Sıcak kompres uygulayın

Bölgeye sıcak kompresler yerleştirin. Ayrıca ıslak bir bez veya yumuşak bir diş fırçasını dairesel hareketlerle cilde sürtebilirsiniz.

Tüyleri nazikçe çekin

Saç derinin üzerine çıktığında, nazikçe çekmek için steril cımbız veya iğne kullanın. Alan iyileşene kadar tamamen koparmamaya çalışın, aksi takdirde cilt tekrar tüyler üzerinde iyileşir. Cildinize kazmayın. Cildinizi kırmak enfeksiyona neden olabilir.

Ölü cildi temizleyin

Tüylerin cilt yüzeyine geri dönmesine yardımcı olmak için batık tüylerin etrafını nazikçe yıkayın ve pul pul dökün. Bu işe yaramazsa, doktorunuz ölü deri hücrelerinin daha hızlı dökülmesine yardımcı olabilecek bir ilaç reçete edebilir.

bakınız: Doğal Deodorant Önerileri

Enflamasyonu azaltmak için kremler kullanın

Batık kasık kılları çok fazla kızarıklığa ve iltihaplanmaya sebep olduysa, doktorunuz bir steroid kremi size verebilir. Bu topikal tedavi, tüylerin çevresindeki şişliği ve tahrişi azaltabilir.

Retinoidleri kullanın

Tretinoin (Renova, Retin-A) gibi retinoidler ölü deri hücrelerinin temizlenmesini hızlandırabilir. Ayrıca, batık tüyler nedeniyle oluşan koyu cilt lekelerini temizlemeye yardımcı olabilirler. Retinoidler için doktorunuzdan bir reçeteye ihtiyacınız olacak. Bu ilaçlar kuru cilde neden olabilir. Hamileyseniz retinoid içeren ürünler kullanmayın. Bu ilaç bebek için tehlikelidir ve doğum kusurlarına neden olabilir.

Batık tüyler enfekte olursa ne olur?
Batık tüyler enfekte olursa ne olur?

Batık tüyler enfekte olursa ne olur?

Batık kasık kılları enfekte olursa, şişlikler ağrılı olabilir ve irinle dolu olabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için doktora gitmeniz gerekebilir.

Doktorunuz bir antibiyotik merhem veya yıkama reçete edebilir. Enfeksiyon şiddetliyse, ağızdan bir antibiyotik almanız gerekebilir.

Birkaç reçetesiz ve ev ilaçları, çarpmaları hafifletebilir ve muhtemelen batık tüyleri önleyebilir. İşte denemek için birkaç tane…

Reçetesiz ilaçlar

Salisilik asit veya glikolik asit ile pul pul dökün. Bu ürünler saç köklerinin açık kalmasına yardımcı olur, böylece ttüyler tekrar sıkışmaz. Halihazırda batık bir kılınız varsa bu ürünleri kullanmayın, çünkü bunlar bölgeyi tahriş edebilir.

Bir benzoil peroksit kremi kullanın. Reçetesiz akne ilaçlarında bulunan bu bileşen, etkilenen bölgeyi kurutmaya ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yağsız bir nemlendirici, genellikle folikülleri tıkayan ve batık tüylere katkıda bulunan ölü deri hücrelerinden kurtulabilir.

Evde yapılan ilaçlar

Çay ağacı yağı bakterileri öldürür ve şişliği azaltır. Bazen akne tedavisinde kullanılır ve batık tüylerde de işe yarayabilir. Yağı seyreltmek için suyla karıştırın ve bir pamuk topu kullanarak uygulayın.

Şeker doğal bir eksfoliye edicidir. Cildi nemlendirmek ve bakterileri öldürmek için zeytinyağı veya bal ile karıştırın. Bu maskeyi dairesel hareketlerle uygulayın ve ardından ılık suyla durulayın.

Karbonat, derideki iltihabın pul pul dökülmesine ve azalmasına yardımcı olur. Bir yemek kaşığı karbonatı, bir su bardağı su ile karıştırın. Cildinize uygulamak için bir pamuk topu kullanın ve ardından soğuk suyla durulayın.

Batık kasık kıllarınız varsa nelerden kaçınmalısınız?

Batık tüyleriniz varsa kaçınmanız gereken bazı şeyler…

Batık kılları çekmemeye veya toplamamaya çalışın. Enfeksiyona neden olabilir. Şişlikleri sıkmayın. Şişlikleri patlatmaya çalışmak enfeksiyona neden olabilir veya iz bırakabilir. Derinin altını kazmayın. Kılları çıkarmaya çalışırsanız, nazikçe yapın.

Batık kasık kıllarını nasıl önleyebilirsiniz?
Batık kasık kıllarını nasıl önleyebilirsiniz?

Batık kasık kıllarını nasıl önleyebilirsiniz?

Kıl dönmesini önlemenin en iyi yolu ağda ya da tıraştır. Alternatif olarak o bölgedeki tüyleri almayı bırakabilirsiniz ancak bu her zaman pratik olmayabilir. İleride kıl dönmesini önlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Kasık bölgesini tıraş için hazırlayın

Tıraş için jilet kullanmadan önce kasık bölgesini tedavi etmek, tüyler yeniden çıkmaya başladığında batık tüy riskinizi azaltabilir. İlk önce cildinizi yumuşak bir sabunla yıkayın. Kayganlaştırıcı bir tıraş kremi veya tıraş jeli ya da hassas bölgeler için tasarlanmış bir tıraş jeli sürün. İşiniz bittiğinde, iç çamaşırınızı ve pantolonunuzu giymeden önce alanı iyice kurulayın.

Tek bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanın

Bazı epilasyon makineleri, batık tüy riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Bu özel epilasyon makinelerinden birini deneyebilir veya sadece tek bıçaklı bir tıraş bıçağı satın alabilirsiniz. Epilasyon cihazınız birkaç kullanım eskiyse, yenisiyle değiştirin. Kör bıçaklar temiz, hassas kesimler yapmaz ve batık tüy riskinizi artırabilir.

Lazer epilasyonu düşünün

Lazer epilasyon pahalı olmasına rağmen batık tüyler için uzun süreli bir çözümdür. Lazer epilasyon kılları daha derinden alarak kıl köküne zarar verir. Çoğu durumda, bu saçların yeniden büyümesini engeller.

Lazer epilasyon, birkaç hafta ve ay boyunca birkaç tedavi gerektirir, ancak sonuçlar genellikle yarı kalıcıdır. Lazer epilasyon sarı veya çok açık renkli tüylerde o kadar etkili değildir.

Jiletsiz epilasyon seçeneklerine bakın

Kimyasal tüy dökücüler bir seçenektir, ancak hassas cildi tahriş edebilirler. Tüy dökücüyü kasık bölgenizde kullanmadan önce vücudunuzun başka bir yerindeki küçük bir deri parçası üzerinde test edin. Yirmi dört saat içinde bir reaksiyonunuz yoksa, kullanımı güvenli olmalıdır. Unutmayın, genital bölgedeki cilt, kol veya bacaktaki cilde göre çok daha hassastır. Bazı reçeteli kremler, özellikle lazer veya diğer tüy alma tedavilerinden sonra bunları kullandığınızda tüylerin yeniden çıkmasını azaltır. Elektroliz kalıcı bir epilasyon tedavisidir. Saç kökünü yok etmek için bir elektrot kullanır. Lazer epilasyon gibi, elektroliz de birkaç hafta veya ay boyunca birkaç tedavi gerektirir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz?

Ara sıra batık kasık kılları endişelenecek bir şey değildir. Yukarıda tartışılan önleme adımlarını takip etmek, gelecekte batık tüylerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdakiler sizin için geçerliyse, batık kasık kılları hakkında doktorunuzu görmek isteyebilirsiniz.

Sıklıkla batık kasık kılları oluşursa doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz gelecekteki sorunları önlemek için bir tedavi bulmanıza yardımcı olabilir. Çok fazla kasık kılınız var. Anormal veya olağandışı tüy büyümeniz varsa, doktorunuzun soruna katkıda bulunabilecek herhangi bir sağlık sorunu araması gerekebilir.

Şu içerik de ilginizi çekebilir: Ağda Bezleri Ne İşe Yarar? Instagram hesabımız: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx