Cilt Bakımı

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Çam Terebentin Yağı Cilt Bakımında Kullanımı

Reklamlar

Çam terebentin yağı sağlığa pek çok faydası olan bir aromatik yağdır. Keskin, ferah ve temiz bir kokusu olan çam terebentin yağı, masaj yağı olarak ve ciltte de kullanılır. Bu yazımızda çam terebentin yağı nedir, faydaları nelerdir, ne i̇şe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri var mıdır, bu yağı kimler kullanamaz ve nereden alınır gibi sorulara yanıt bulacağız.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı, çam ağacı reçinesinin buhar distilasyon yöntemi ile damıtılmasıyla elde edilir. Haricen saç diplerine masaj yapılarak veya şampuan (200 ml.) İçerisine on beş ila yirmi damla ilave edilerek uygulanır. Çam terebentin yağı saç derisine ulaştığında kıl derisindeki kılcal damarlardaki kan akışını destekler. Ayrıca doğal yağ dengesinin korunmasına, dolayısıyla saç dökülmesinin ve kepeklenmenin (kepek) önlenmesine yardımcı olur. Antimikrobiyal etki nedeniyle saç diplerinde oluşması muhtemel mikrobiyal gelişmeleri engeller, saçların kırılmasını ve saç dökülmesini önlemede olumlu etkiler gösterir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?
Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağı, bazı çam ağaçlarının reçinesinden yapılır. İlaç olarak kullanılır. Terebentin yağını reçine olan terebentin sakızı ile karıştırmayın. Eklem ağrısı, kas ağrısı, sinir ağrısı ve diş ağrısı için cilde terebentin yağı sürülür.

Reklamlar

Detoksifiye edici bir bileşen ve doğal dezenfektan olarak masaj yağı karışımlarında, ev temizlik ürünlerinde ve oda spreylerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kan akışını uyarabilir ve iltihapla ilişkili ağrılı kaslarda veya eklemlerde şişliği, hassasiyeti ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu yağ, berrak renksiz ila açık kehribar renkli sıvıdır. Çoğunlukla üçüncül ve ikincil terpen alkoller içerir Çam ağaçlarının odunlarından ekstraksiyon veya buharla damıtma yoluyla üretilir. 60 derecenin altında parlama noktası vardır. Sudan daha az yoğun ve suda çözünmez. Bu nedenle su üzerinde yüzer. Buharlar havadan ağırdır.

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?
Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Terebentin, çam reçinesinden veya sakızdan, çeşitli pinus cinsi bir ağaca vurulmaktan damıtılır. Bir ağaca dokunduğunda herhangi bir zarara neden olmaz ve yirmi yıl veya daha uzun bir süre boyunca kullanılabilir. Kauçuk kılavuz çekme gibi benzer bir işlem, ağaçtan çok daha yavaş olsa da, bir fincan ve oluk sistemi ile toplama için kullanılır. Damıtmadan sonra her yıl istenen iki ila üç kg toplanır. Geriye kalan yaklaşık yüzde 20 terebentin yağı ve yüzde 70 reçine vardır. Arkada kalan katı yan ürün – kimya ve ilaç endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyadaki her bir pinus türü türüne bağlı olarak, genellikle türlere ve en önemlisi iklim koşullarına odaklanarak kalite ve verim açısından farklılık gösterir.

Yüzyıllardır, özellikle akciğer enfeksiyonları ve sindirim şikayetleri ile ilgili birçok uygulamasıyla tanınmaktadır. Terebentin özünün veya terebentin ruhunun ham terebentinden dört kat daha aktif olduğu söyleniyor.

Reklamlar

Akciğer ve genito-üriner enfeksiyonlara, sindirim şikayetlerine yardımcı olduğu ve romatizmal veya nevraljik ağrı ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için haricen yardımcı olduğu söyleniyor. Ağrı ve sızılar, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları için birçok merhem ve losyonda uygulayın. Böcek kovucu için uygundur. Düşük irratite ile kolayca ve kolayca emilir, diğer yağların eklenmesini ve emilmesini desteklemeye ve artırmaya yardımcı olur.

Yanıcı olan bu yağ, genel olarak bergamot yağı, sedir ağacı yağı, adaçayı yağı, selvi yağı, okaliptüs yağı, buhur yağı, greyfurt yağı, ardıç yağı, lavanta yağı, limon yağı, mercanköşk yağı, nane yağı, biberiye yağı, sandal ağacı yağı, çay ağacı yağı ve kekik yağı ile iyi şekilde eşleşir.

Orta çağlarda, Venedik bu tıbbi ilaç için önde gelen bir ana pazar haline geldi. Günümüzde, doğal bir çam kokusu gerektiren boya ve vernikler için böcek öldürücüler, dezenfektanlar, çözücüler veya temizlik maddeleri gibi geniş bir ürün yelpazesine dönüştürüldüğünde bu yağı bir kimyasal kaynağı olarak biliyoruz.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?
Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu yağ, haricen ciltte ve saç için kullanılır. Bu yağı bir taşıyıcı yağda seyrelterek haricen kullanmanız gerekir.

Çam Terebentin Yağının Yan Etkileri

Bu yağ dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Çünkü yan etkileri vardır. Alerjik bünyelerde ciltte ve saç derisinde tahriş ve yanma olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce yama testi yapmanız gerekir.

Çam Terebentin Yağını Kimler Kullanamaz?

Hamile ve emziren anneler, küçük çocuklar, astım hastaları, akciğer hastaları ve boğmaca hastaları bu yağı kesinlikle kullanmamalıdır.

Çam Terebentin Yağı Nereden Alınır?

Aktarlardan ve güvenilir internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Moringa Yağı Ne İşe Yarar? adlı içeriğe de göz atabilirsiniz.

Bizi begonyakadin adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx