Cilt Bakımı

Çemen Otu Yağı Cilde Faydaları

Çemen Otu Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Çemen otu yağı, çemen otu bitkisinden yapılır. Çemen otu bitkisi genel olarak helba, shambhala, chaman, goat shamrock, hilbe ve diğerleri gibi birçok isimle bilinir. Çemen otu, baklagil ailesinden yıllık bir bitkidir ve Batı Asya ve Akdeniz’de yetişir. Binlerce yıldır yiyecekleri tatlandırmak, sağlığı iyileştirmek ve cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılan gerçekten çok amaçlı bir bitkidir.

Eski zamanlarda, birçok hastalık için neredeyse her derde deva olan çok güçlü bir ilaç olarak kabul edildi. Çemen otunun iyileştirici özellikleri Hipokrat tarafından çok beğenildi. Eski Mısır’da çemen otu doğumu kolaylaştırmak ve emzirmeyi artırmak için kullanıldı ve Antik Yunan gladyatörlere ve sporculara performanslarından önce çemen otu kaynatma yaparak dayanıklılığı ve konsantrasyonu artırdı.

Günümüzde çemen otu, beslenme meraklılarının diyetinde sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Bütün bitki ve tohumları, hafif ceviz kokulu yoğun bir aromaya sahiptir.

Reklamlar

Çemen otu yağı, çemen tohumlarının soğuk preslenmesiyle üretilir. Bu nedenle, hem tohumlar hem de çemen otu yağı aynı faydalı özelliklere sahiptir, sadece çemen yağındaki faydalı bileşenlerin konsantrasyonu çok daha yüksektir. İçten uygulandığında yağın aktif maddeleri vücuttaki kan, plazma ve dokuların içine kolaylıkla nüfuz ederek hücreleri besler ve tüm sistem ve organları olumlu yönde etkiler.

Bu yazımızda çemen otu yağı fiyatı, çemen otu yağı ne i̇şe yarar, çemen otu yağı göğüs büyütür mü, çemen otu yağı faydaları, çemen otu yağı saça faydaları ve çemen otu yağı nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Çemen Otu Yağı Fiyatı
Çemen Otu Yağı Fiyatı

Çemen Otu Yağı Fiyatı

Çemen otu yağı fiyatı genel olarak 50 lira ile 240 lira arasında değişir.

Çemen Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Çemen otu yağı sağlığa pek çok farklı faydası vardır. Bu bölümde sağlık yararlarından bahsedeceğiz.

Reklamlar
Çemen Otu Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Erkek sağlığı i̇çin çemen yağı iyidir

Çemen otu yağı, sentetik hormonlar kullanılmadan düşük testosteron seviyelerinin tedavisinde yardımcı olur. Bu yağ, testosteron üretimini ve dolayısıyla libidoyu artıran furostanol saponinler adı verilen bileşikler içerir. Ek olarak, bu yağ, seminal sıvının kalitesini artıran ve cinsel isteği artıran maddeler içerir. Bir su bardağına bir damla çemen otu yağı damlatın ve yemeklerden önce için. Fakat bunu yapmadan önce güvenli olup olmadığını bilmek için doktorunuza danışın.

Çemen otu yağı kilo kaybını teşvik etmek i̇çin kullanılır

Kilo vermeyi teşvik eden çemen otu tohumlarının temel değeri iştahı azaltmasıdır. Çemen otu almak, tüketilen yiyecek miktarını önemli ölçüde azaltır. Çemen otu çayına yağsız süt ilave edildiğinde yağ yakıcı bir etkinin ortaya çıktığı da fark edilmiştir.

Sağlıklı cilt ve saçlar için çemen otu yağı kullanılır

Anti-enflamatuar bir ajan olan çemen otu yağı, dermatit ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Cildi iyi temizler ve dezenfektan özelliği vardır. Bu yağ ayrıca cilt alerjileri ve diğer kızarıklıklar için topikal olarak kullanılır. Yağ, iyileşmeyi destekler ve cildi yumuşatır. Çemen otu yağı ülserleri, apseleri ve yavaş iyileşen yaraları tedavi etmek için kullanılır ve ayrıca siğilleri hafifletir.

Çemen otu yağı saç dökülmesini önler, saç uzamasını hızlandırır ve kepekten kurtulur. Bu amaçla saç maskelerine ve şampuanlara eklenebilir. Çemen otu yağının içerdiği lesitin sayesinde her saçı “kaplayan” ve ekstra pürüzsüzlük ve elastikiyet veren sağlıklı saçlar bile çemen otu yağı kullanılarak daha canlı ve hacimli hale gelir.

Çemen otu yağının yaşlanma karşıtı etkisi vardır

Yaşlanmaya karşı mücadelede son derece etkili silahlar seks hormonları, sentetik veya doğal östrojenlerdir. Gençlik döneminde, vücut yeterli miktarda üretir, ancak yaşla birlikte seviyeleri düşer. Bu hormonların ciltteki rolü esastır. Çemen otu tohumlarında bulunan diosgenin, fibroblastların metabolizmasını ve yaşam döngüsünü etkileyen hücrelerde DNA sentezini uyarır. Sonuç olarak, cildin yaşa bağlı atrofisinin gelişimi yavaşlar, cildin elastikiyeti ve yoğunluğu daha genç yaşa özgü bir düzeye yükselir.

Böbrekler için çemen otu yağı iyidir

Çemen otu yağı hem gastrointestinal sistemi hem de böbrekleri temizler. Çemen otu yağı ile kalın bir hurma suyu, böbrek ve mesane taşlarını ezen mükemmel bir doğal idrar söktürücüdür.

Sinir sistemini güçlendirmek i̇çin çemen otu yağı kullanılır

Kediotu ile birlikte çemen otu harika bir sinir toniğidir. Bir tonik olarak, her gün bir ila iki çorba kaşığı çemen otu tozu alabilir ve yemeğe baharat olarak ekleyebilirsiniz.

Çemen otu yağı kötü vücut kokusunu giderir

Bu yağı kullanmaya yeni başladığınızda, vücuttaki büyük miktarda toksin birikimine bağlı olarak vücuttan hoş olmayan bir koku hissedebilirsiniz. Çemen otu toksinleri giderir ve çemen otu yağı veya çayı alımına devam ederek, koku yakında bu muhteşem bitkinin hoş aromasına dönüşecektir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri

Çemen Otu Yağı Göğüs Büyütür Mü?

Göğüs büyütme için yağ kullanmanın savunucuları, çemen otu yağını oda sıcaklığında veya ılık olarak kullanılması gerektiğini söylüyor. Bu yağı göğüslere masaj yapın. Dışarıdan göğsün içine doğru hareket eden dairesel hareketlerle masaj yapın. Ayrıca, kan akışını artırmak ve göğüs boyutunu kademeli olarak büyütmek için yağı göğüslerinize günde en az on ila on beş dakika masaj yapmanızı önerirler.

Ayrıca Doğal Göğüs Büyütme Yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çemen Otu Yağının Cilde Faydaları

Çemen Otu Yağı Faydaları

Çemen otu yağının faydalarını buradan öğrenebilirsiniz.

Çemen otu yağı kan şekeri seviyesini düşürmek için kullanılır

Çemen otu yağı ve tohumları, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve diyabeti önlemek veya tedavi etmek için katkı maddesi olarak kullanılır. Çemen otunun hipoglisemik etkileri kısmen, pankreastaki hücreler tarafından insülin üretimini uyaran bir amino asit olan hidroksi izolösininden kaynaklanmaktadır. Çemen otu ayrıca şekeri glikoza parçalayan enzimler olan alfa-amilaz ve sükrozun aktivitesini de inhibe eder. Genel kan şekeri konsantrasyonunuzu düşürürler. Çemen otu bu nedenle şeker hastaları için ve diyabet öncesi için tavsiye edilir.

Çemen otunun anti-kanserojenik özellikleri vardır

Çemen otunun içerdiği saponinler kanser hücrelerinin bölünmesini önler ve ayrıca apoptozuna neden olur.

Çemen otu yağı ve tohumları kolon kanseri olasılığını azaltır, lösemi, meme kanseri, prostat kanseri ve kemik kanseri hücre bölünmesinin gelişmesini önler. Çemen otu, T hücrelerinin (T lenfositleri) radyasyona ve hızlandırılmış apoptoza duyarlılığını artırır.

Çemen otu solunum tedavisinde kullanılır

Çemen otu yağı ve çemen otu tohumu, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına karşı en iyi ev ilaçlarından biridir. Çemen otu yağı genel olarak grip, bronşit, larenjit, sinüzit, pnömoni, tüberküloz, uzun süreli kronik öksürük ve bronşiyal astımda kullanılabilir. Çemen otu, birçok modern ilaçtan çok daha belirgin olan güçlü bir balgam söktürücü etkiye sahiptir. Çemen otu yağı, kalınlaşmış mukus kütlelerinin yumuşatılmasına ve çözülmesine ve lenfatik sistem yoluyla toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Çemen otu yağı, viral enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve mükemmel bir ateş düşürücü maddedir.

Gastrointestinal sistem hastalıklarını tedavi etmek için çemen otu yağı kullanılır

Çemen otu yağı, mide ülseri ve duodenum ülseri durumunda iyileştirici etkisi olan koruyucu mukus ile iç organların duvarlarını kaplayarak mide ve bağırsakları toksinlerden temizler. Çemen otu ayrıca kabızlık ve kolik konusunda da yardımcı olur. Karında etiyolojisi bilinmeyen ağrı sendromunu hafifletmek için çemen otu kaynağının içilmesi tavsiye edilir. Çemen otu yağı ayrıca solucanların vücuttan atılmasına da yardımcı olabilir.

Kolesterol seviyelerini düşürmek i̇çin çemen otu yağı kullanılır

Yapılan araştırmalar, çemen otu tohumlarının kötü kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü ve ateroskleroz gelişimini engellediğini göstermiştir.

Çemen otu yağı kadın sağlığını korur

Çemen otu yağı, kadın hastalıklarının tedavisinde mükemmel bir çare. Çemen otu tohumları, kadın cinsiyet hormonu östrojene benzer özelliklere sahip diosgenin içerir. Çemen otu almak vücuttaki östrojen eksikliği için doğal bir tedavidir; ağrılı adet kanamasına karşı en güvenli çaredir ve adet döngüsünü normalleştirir. Çemen otu yağı kadınlarda hormon seviyelerini dengeler, kısırlığa yardımcı olur ve hamileliği destekler.

Çemen otu yağı da erken menopoz için endikedir. Büyük miktarlarda çemen otu, menopoz başlangıcında bile menstrüasyonun başlamasını destekleyen güçlü bir uyarıcı görevi görür.

Sentetik hormonların aksine fitohormonlar yan etkilere neden olmaz. Günümüzde menopoz sırasında kadınların durumunu hafiflettikleri kanıtlanmış ve çemen yağının içerdiği fitohormon diosgenin sonucunda tansiyon düşmekte, koroner kalp hastalığı ve osteoporoz riski azalmaktadır.

Ayrıca rahim fibroidlerinde çemen otu yağı yardımcı olabilir; progesteron bağımlı fibroidlere tabi (bir doktor muayenesi ve östrojen ve progesteron testi zorunludur). Çemen otu çayı, emziren annelerde süt üretimini artıran mükemmel bir laktogonik ajandır. 

Çemen otu yağı cildin parlamasını sağlar

Çemen otu tohumlarında bulunan C vitamini, cilt rengini aydınlatır ve güzel bir ışıltı verir. Çemen otu yağını cildinize sürün ve daha parlak, daha temiz bir cilt için maske olarak yüzünüze uygulayın!

Çemen otu yağı cildi temizler

Çemen otu tohumları ve çemen otu yağı mükemmel bir cilt temizleyici görevi görür. Çemen otu yağını cildinize maske olarak sürmek cildinizi derinlemesine temizler. Ayrıca bir pamuklu çubuk kullanarak cildindeki fazla yağı ve kiri temizlemek için kullanabilirsiniz.

Çemen otu yağı cilt toniği olarak kullanılır

Çemen otu yağı, yüz toniği olarak kullanılabilir. Çemen otu yağını bir sprey şişesinde saklayın. Cildinize nemlendirici uygulamadan önce bu yağı temiz yüzünüze püskürtün.

Çemen otu yağı cilt maskesi olarak kullanılır

Kimyasal bazlı ve cildi pul pul dökmek için petrol ürünlerinden oluşan mikroplastik boncuklar içeren düzenli fırçalamalara gitmek yerine, bunun yerine çemen otu yağı ve çemen otu tohumlarını karıştırıp kullanın. Islatılmış çemen otu tohumlarını ezip macun kıvamında öğütün, biraz yağ ekleyin ve bu maskeyi cildinize nazikçe sürün. Sadece ölü deri hücrelerini yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ciltteki fazla yağı da azaltır.

Çemen otu yağı cildi nemlendirir

Cildiniz pürüzlü, kuru veya pul pul mu? Cevabınız evet ise, o zaman çemen otu yağı kullanın. Çemen otu yağı tüm kuruluğu gidererek cildi besler ve nemlendirir. İki damla yağ, iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı balla karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve on beş dakika sonra durulayın.

Çemen otu yağı ciltteki kusurları ve koyu halkaları azaltır

Kir, bakteri ve ölü deri hücreleri, ciltteki koyu lekelerin ana nedenleridir. Çemen otu tohumları, ciltteki lekeleri ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olan K vitamini ve C vitamini içerir. Çemen otu yağının yüz maskesinin kullanılması, ciltteki tüm kirleri gidererek doğal bir şekilde parlamasını sağlar. Çemen otu yağını cilde uygulayın ve bir süre cildinizde bekletin.

Çemen otu yağı yaşlanma karşıtıdır

Çemen otu yağı, cildinizi güzel, genç ve kırışıksız tutan bileşiklerle doludur. Ciltte kırışıklıklara ve koyu lekelere neden olan serbest radikalleri öldürürler. Bu yağ cildin gerginleşmesine, sıkılaşmasına ve gençleşmesine yardımcı olur.

Çemen otu yağı sivilceleri giderir

Sivilce sorunu yaşayan kişiler, anti-bakteriyel özelliklerle zenginleştirildikleri için çemen otu yağını denemelidir. Çemen otu yağını, bir pamuk ile cilde uygulayın.

Çemen Otu Yağı Saça Faydaları
Çemen Otu Yağı Saça Faydaları

Çemen Otu Yağı Saça Faydaları 

Bu mutfak malzemesi, saçınızın hacmini kaybettiği zamanlar için çok eski bir çare. Saç derisine kan akışını teşvik ederken, aynı zamanda daha hızlı ve daha sağlıklı yeni büyümeyi teşvik etmek için saç köklerini besler. Sadece bu değil, aynı zamanda mağazadan satın alınan saç kremine harika bir alternatif olarak hareket eder. Müsilaj içeriği saçı yeniler ve her yıkamadan sonra saçlarımızı kolayca açmamızı sağlayan pürüzsüzlük sağlar. Bu aynı zamanda parlaklığı geri kazanmaya yardımcı olur.

Ayrıca çemen otu, kepek, kafa derisi tahrişi ve sivilceye yardımcı olan antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ve menopoz nedeniyle saç dökülüyorsanız, yüksek östrojen içerdiğinden ve bu nedenle saçın incelmesini önlemeye yardımcı olacağından çemen otunu şiddetle tavsiye ederiz.

Hindistan cevizi yağı ve çemen otu yağı maskesi

Üç damla çemen otu yağı ile on damla hindistan cevizi yağı ile ısıtın. Çözeltiyi süzün ve saçlarınıza uygulayın ve masaj yapın. Haftada üç kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve çemen otu yağı maskesi

Altı damla zeytinyağını bir veya iki dakika ısıtın ve ardından iki damla yağ karıştırın. Malzemeler birbirine karıştırılırken yağ kendi kendine soğuyacaktır. Bir pamuk alın ve karışımın içine daldırın ve karışımı saç derinize uygulayın. 30 dakika bekletin ve saçınızı soğuk suyla yıkayın. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayın.

Lor, çemen otu yağı ve limon suyu maskesi

Saçlarınızı yıkamadan önce bir cam kasede iki damla çemen otu yağı, bir yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı lor peyniri karıştırın. Pürüzsüz bir macun haline karıştırırken topak oluşmadığından emin olun. Tüm maskeyi saç derinize uygulayın. Ardından kırk ila elli dakika bu maskeyi saçlarınızda bekletin. Saç maskenizi şampuanla yıkayın.  Haftada iki ila üç kez bu maskeyi tekrarlayabilirsiniz.

Çemen Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çemen Otu Yağı Cilde Faydaları 2024 Çemen Otu Yağı

Çemen otu yağını ciltte kullanmak için bir ya da iki damla yağı pamuğa alın ve cildinize uygulayın. Ya da başka esansiyel yağlar ve taşıyıcı yağlar ile karıştırarak kullanın.
Sivilceyi tedavi etmek ve yaşlanmayı önlemek için beş damla çemen otu yağı ile on damla jojoba yağına karıştırıp cildinize masaj yapabilirsiniz. Tahriş olmuş cildi tedavi etmek için, zeytinyağı ile karıştırılmış birkaç damla çemen otu yağı uygulayabilir ve etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz.
Kaynayan suya on damla yağ ekleyebilir ve solunum yollarınızı temizlemek için dışarı çıkan buharlarını soluyabilirsiniz.

Youtube kanalına abone ol
Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx