Cilt Bakımı

Cildinizi Güneş Yanıklarından Koruma Yolları

Cildinizi Güneş Yanıklarından Koruma Yolları ve Yöntemleri

Reklamlar

Cildinizi güneş yanıklarından koruma yolları, yaz gelince çok merak edilmeye başlandı. Bir buçuk yıldan fazla bir süredir sürekli olarak kapana kısılmış hissetmemizin ardından, bir zamanlar doğal kabul ettiğimiz her şeyi yapmak için pandemik izolasyonumuzdan çıkıyoruz: maskesiz bir koşuya çıkın, yerel bir festivale katılın, çocukları sahile götürün ya da uçağa binin. Bütün bunlar, uzun, karanlık, yalnız bir kıştan sonra muhteşem hissettiren güneş ışığında olmak demektir ama aynı zamanda düzenli güneş kremi uygulama alışkanlığımıza geri dönmemiz gerektiği anlamına da geliyor.

Serin ve bulutlu bir günde bile cildinizi güneş yanıklarından koruma yollarını bulmalısınız. Bulutların ve rahat bir sıcaklığın güneş ışınlarına karşı koruyucu olmadığını unutabilirsiniz. Eğer güneş kremi uygulamayı unutuyorsanız, bu yaz değerli cildinizin yanmasını önlemek için işte bazı ipuçları…

Uçak yolculuğunda güneş kremi kullanın
Uçak yolculuğunda güneş kremi kullanın

Uçak yolculuğunda güneş kremi kullanın

Pandemi sonrası uçuşlara tekrar başladığınızda güneş kremi aklınızdaki son şey olabilir ancak maskelerimizle birlikte paketlememiz gereken bir şey… Gökyüzündeyken cildimizin güneş hasarına daha duyarlı olduğu gerçeği, nadiren uyarılan bir şeydir. Yine de risk gerçektir. Çoğu uçak penceresi UVB ışınlarını etkili bir şekilde engellerken, UVA radyasyonu yine de nüfuz edebilir ve Weill Cornell Tıp Koleji’nde dermatoloji klinik profesörü yardımcısı Dr. Marisa Garshick’in Travel + Leisure’a açıkladığı gibi “yüksek irtifalarda çok daha yoğun” olabilir. JAMA Dermatology’de yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada araştırmacılar, radyasyon dozları açısından, seyir irtifasında 56,6 dakika uçmanın, solaryumda yirmi dakika harcamaya eşdeğer olduğunu bulmuşlardır.

Reklamlar
Tere dayanıklı bir güneş kremi seçin
Tere dayanıklı bir güneş kremi seçin

Tere dayanıklı bir güneş kremi seçin

Su geçirmez veya “ter geçirmez” güneş kremi olmamasına rağmen, suya ve tere karşı daha iyi duran güneş kremleri vardır. 

Terlemeye veya yüzmeye dayanıklı güneş kremleri “suya dayanıklı” olarak etiketlenecek ve bu kelimeleri paketin ön tarafında göreceksiniz. Adında “spor” olan çoğu güneş kremi suya dayanıklıdır.

FDA’nın etiketleme yönergelerine göre, suya dayanıklı olarak adlandırılan bir güneş kremi, kırk dakikalık veya seksen dakikalık bir testi geçip geçmediğini de belirtmelidir. Terlemek için en iyi ayağa kalkan güneş kremleri için “suya dayanıklı (80 dakika)” kelimesini arayın.

Sırf bu güneş koruyucuların ter ve suya karşı daha iyi bir iş çıkarması, tekrar uygulanmalarına gerek olmadığı anlamına gelmez. Şişenin güneş koruyucunuzun yapabileceğini söylediğine ve güneşte ne kadar süre kalacağınıza, terlemeden tekrar uygulayın.

Reklamlar
Yüksek SPF'li bir güneş kremi alın
Yüksek SPF’li bir güneş kremi alın

Yüksek SPF’li bir güneş kremi alın

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar Colorado kayak merkezindeki 199 kişiden yüzlerinin bir tarafına SPF 50+ güneş kremi ve diğer tarafına SPF 100+ güneş kremi sürmelerini istedi. (Hangisinin hangisi olduğunu bilmiyorlardı; kendilerine “sağ” ve “sol” yazan şişeler verildi.) Gönüllüler gün boyunca şişeleri yanlarında taşıdılar ve diledikleri gibi tekrar uyguladılar.

Sonuç olarak, SPF 100+ güneş kremi kullanan gönüllülerin yüzde 14’ünün ertesi gün yüzlerinde kızarıklık vardı ve SPF 50+ güneş kremi kullanan gönüllülerin yüzde 41’inde kızarıklık vardı.

Her yere güneş kremi şişeleri koyun
Her yere güneş kremi şişeleri koyun

Her yere güneş kremi şişeleri koyun

Güneş kremi uygulamasını atlamayı seçmemizin veya tamamen sürmeyi unutmamızın bir nedeni, göz önünden ve aklımızın dışında olmasıdır. Ön kapıdan herhangi bir krem ​​sürmeden çıktığınızı fark ettiğinizde, parkın yarısına gelmiş olabilir ve eve dönmeye değmeyeceğini anlayabilirsiniz. Daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz her yere güneş kremi şişeleri koyarak bunu çözebilirsiniz. 

İhtiyacınız olabilecek her yere bir şişe güneş kremi koymak, gelecekteki kendinize bir hediye bırakmak gibidir. Yıllardır banyoma, çantama ve sırt çantama ayrı güneş kremi şişeleri koyuyorum ve etrafımda fazladan bir tüp bulundurmanın cildimi kaç kez kurtardığını size söyleyemem. Bu nedenle, birden fazla güneş koruyucu şişe stoklama imkanınız varsa, bunları her yere saklamaya başlayın: banyolarda, arabada sırt çantalarında, plaj çantalarında, eldiven bölmelerinde, yenilikçi bel çantalarında ve kullanabileceğinizi düşündüğünüz başka herhangi bir yerde.

Çocuklarınızın yeterince güneş kremi kullanmadığını varsayın
Çocuklarınızın yeterince güneş kremi kullanmadığını varsayın

Çocuklarınızın yeterince güneş kremi kullanmadığını varsayın

Küçük bir çocuğa güneş kremi sürmek zorunda kaldıysanız, bunun kolay olmadığını bilirsiniz. Bu nedenle, genellikle iyi olan ancak diğer seçenekler kadar iyi olmayan güneş koruyucu spreylere ulaşıyoruz. Buna, belirli sorunlu alanları sıklıkla gözden kaçırdığımız gerçeğini ekleyin ve genel olarak, çocuklarımızın muhtemelen yeterince güneş kremi sürmediğini kabul etmeliyiz. Farklı senaryolar için hangi tür güneş koruyucuların en iyi sonucu verdiğini açıklıyoruz.

Mümkün olan en iyi kapsama alanını elde ettiklerinden emin olmak için, öncelikle durum ve vücut kısmı için en iyi güneş koruyucu türünü kullanmayı düşünmek isteyeceksiniz. Güneşten koruyucular genellikle dört kategoriye ayrılır: kremler, jeller, çubuklar ve spreyler. Kremler (kuru) cilt ve yüzler için en iyisidir; jeller, saç derisi gibi tüylü alanlar için iyidir, çubuklar göz çevresine iyi gelir ve spreyler, bazı uyarılarla birlikte ebeveynler için kolay bir çözüm olabilir.

Ebeveynlerin en çok tercih ettiği ürünler genel olarak sprey güneş kremlerini tercih ederler çünkü en hızlı ve en kolay şekilde uygulanırlar. Fakat, spreyle yeterince uygulama yapıp yapmadığınızı veya tüm cilde tamamen uygulandığını bilmek özellikle zor olabilir. Spreyler solunmamalıdır ve bazıları yanıcıdır ve ısı, açık alev veya sigara içerken uygulanmamalıdır.

Her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten sonra (hangisi önce gelirse) bulutlu günlerde bile yeniden uygulayın. Ayakların ve ellerin üstlerine, kulaklara, ensenin arkasına, başın üst kısmına ve dudaklara vurmayı unutmayın. SPF 30 veya daha yüksek bir dudak balsamı kullanabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğim gibi, çocuklarımızın güneş kremi kullanması gerektiğini bilmek ve aslında onları yeterli miktarda uygulama konusunda zorlamak iki farklı şeydir. Bu yüzden sizin için küçük çocukları köpürtmek için en sevdiğim hilelerin bir listesini derledim. Burada her yöntem için daha fazla ayrıntı bulacaksınız.

Bir yürümeye başlayan çocuğa kaçamadıklarında (yani bir araba koltuğuna veya bebek arabasına bağlandıklarında) güneş kremi uygulayın. İşkencenin ne zaman biteceğini bilmeleri için belirli bir sayıya kadar geri sayım yapın. Losyonu büyük bir makyaj fırçasıyla yüzlerine eşit şekilde uygulayın (bu özellikle fırçanın duyusal hissini seven çocuklar için iyidir). Güneş kremi uygularken bunu bir oyun haline getirir.

Yardım etmelerine izin verin. Çocuklar, güneş kremi uygulama konusunda pek iyi değiller, ancak bir alana odaklanmak, dinlenmeye yetecek kadar uzun süre dikkatlerini dağıtacaktır. Evden çıkmanın bir parçası olarak kabul etmeleri için bunu normal dışarı çıkma rutininizin içine yerleştirin.

Kendi güneş koruyucunuzu yapmayın
Kendi güneş koruyucunuzu yapmayın

Kendi güneş koruyucunuzu yapmayın

Kendi sabunlarınızı, deterjanlarınızı ve kimyasal içermeyen temizlik ürünlerinizi yapmaktan gurur duyabilirsiniz ve bunun için sizi selamlıyoruz. Ancak, evde kendi çinko oksit güneş koruyucunuzu yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsanız, bekleyin. Düşündüğünüzden daha zor ve etkili olması muhtemel değil.

Etkili bir çinko oksit güneş kremi yapmak için formülünüzün çinkonun eşit olarak dağıldığından, losyonun diğer bileşenleriyle etkileşime girmediğinden ve genel olarak formülün şişede kalması ve hala kalıcı olması için doğru kimyasal özelliklere sahip olduğundan emin olması gerekir. Cilde uygulandığında etkilidir.

Düşündüğünüzden daha zor bir kimya problemi. Yüzünüzün her tarafına pişik kremi sürseniz bile, pişik kreminin çinko oksitten daha fazla olmasına rağmen, muhtemelen çok iyi bir güneş koruması sağlayamayacağınıza dikkat çekmeliyiz. Üretim ve aktif olmayan bileşenler çok önemlidir. 

Kan dolaşımınıza sızan güneş kremi konusunda endişelenmenize gerek yok
Kan dolaşımınıza sızan güneş kremi konusunda endişelenmenize gerek yok

Kan dolaşımınıza sızan güneş kremi konusunda endişelenmenize gerek yok

Güneş kremi ve içindeki tüm kimyasalları uygulamanın vücudunuz için güneşe maruz kalmaktan daha kötü olduğundan endişe ettiyseniz, muhtemelen iyi olduğunuza dair sizi temin etmek için buradayız. 

Güneş kremi kullanmaya kesinlikle devam etmelisiniz, çünkü faydaları oldukça iyi tespit edilmiştir ve bu çalışma ile ilgili hiçbir şey güneş kreminin tehlikeli olduğunu göstermez – sadece düşündüğümüz kadar iyi anlaşılmadığı için.

Endişeniz varsa, bir seçenek, bileşenleri cilde emilmeyen titanyum oksit veya çinko oksit güneş kremleri kullanmaktır. Yine de kendi dezavantajları vardır: Bu güneş kremlerinin kalın bir tabakası cilde beyaz bir görünüm verebilir ve tüm UV spektrumuna karşı iyi koruma sağlamayabilir.

Ama gerçekten, en iyi güneş kremi cilde uyguladığınız güneş kremidir
Ama gerçekten, en iyi güneş kremi cilde uyguladığınız güneş kremidir

Ama gerçekten, en iyi güneş kremi cilde uyguladığınız güneş kremidir

Elbette, daha yüksek bir SPF, daha düşük bir SPF’den daha iyidir. Terleyecekseniz, tere dayanıklı bir çeşitlilik harikadır. Mağazadan satın almak, ev yapımı güneş kreminden daha iyidir ve onu kimin ve neden kullandığına bağlı olarak çeşitli spreyler, kremler ve jellerimiz var. Ancak (uzun, güneşli) günün sonunda, en iyi güneş kremi gerçekten uygulayacağınızdır. Güneş kreminizden nefret ediyorsanız – koku sizi rahatsız ediyorsa bile – gerektiği kadar sık ​​sürmeyi kolayca unutacaksınız. En iyi güneş kremi bile kullanmazsanız size yardımcı olamaz. Öyleyse, en çok neyi seviyorsanız o güneş kremini uygulayın ve yeniden uygulayın ve tüm gün uygulamaya devam edin.

Cildinizi Güneş Yanıklarından Koruma Yolları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Güneş Kremi Nasıl Seçilir? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Begonya Kadın Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx