Cilt Bakımı

Cilt Alt Tonunuzu Biliyor Musunuz? Nasıl Anlarız?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerin cilt alt tonunuzu bulmanıza yardımcı olacak yöntemleri paylaşıyor olacağız. Hangi renklerin size yakışacağını bilmek için cilt alt tonunuzu bilmeniz gerekiyor. Bunu öğrendikten sonra kıyafet seçimlerinizi daha kolay yapabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt alt tonu dediğimizde aklımıza ilk gelen dışarıdan gördüğümüz renk tonudur. Kimimizin koyu, kimimizin açık cilt tonları vardır ve bunu tespit etmek oldukça kolaydır. Fakat bunun için vücudunuzun en az güneş gören yerine bakarak net bir cevap verebilirsiniz. Fakat asıl mesela cilt alt tonunuzu belirlemektir. Bu alt tonlar soğuk, sıcak ve nötr olarak üçe ayrılmaktadır. Cilt alt tonunuzu bilip ona göre tercihlerinizi yaparsanız gerek giyiminizi gerek ise makyajınızı doğru bir şekilde yapıp kendinize yakıştıracaksınız.

Cilt Alt Tonunu Nasıl Anlarız?
Cilt Alt Tonunu Nasıl Anlarız?

Cilt Alt Tonunu Nasıl Anlarız?

Çok sık karşılaştığımız “Bu renk senin yüzüne gitmemiş” cümlesine çoğumuz maruz kalmışızdır. Kişiler hemen hemen aynı cilt tonuna sahip olsalar bile farklılık gösterebilir. Bunun sebebi ise cilt alt tonu unsurudur. Cilt alt tonunuzu bilmek, seçimlerinizde doğru renkleri tercih etmenizi sağlayacak ve daha iyi görünmenize yardımcı olacaktır. Saç renginizi değiştirirken, kombin yaparken ve makyaj malzemelerinizi seçerken doğru tercihler yapmanızı sağlayacaktır. İşte cildinizin alt tonlarını tanımlamanın birkaç yolu.

Reklamlar
Cilt Alt Tonunu Nasıl Anlarız ?
  • Öncelikle bir aynanın karşısına geçin ve cildinizi incelemeye başlayın. Fakat yeterli ışığın olduğundan emin olun ki doğru tespit yapabilesiniz. Mümkünse de gün ışığında inceleme yapın. Sarı, pembe veya mavi tonları aramayı deneyin. Cildinizde sarı tonlar varsa, sıcak bir alt tonunuz vardır. Bu kişiler güneşe çıktıklarında yanmak yerine bronzlaşırlar. Bu tip kişilere turuncu, turuncuya çalan kırmızı, şeftali, mercan, yeşil tonları ve canlı sıcak renkler çok yakışır. Pembemsi bir renk tonu soğuk bir alt ton anlamına gelir. Güneşe çıktıklarında bronzlaşmaları zordur, önce kızarırlar ve güneş yanıklarına maruz kalırlar. Genelde soğuk alt tona sahip olan kişiler beyaz tenli olur diye bir kesin yargı vardır fakat mutlaka beyaz tenli olması şart değildir. Oldukça esmer birisi de soğuk alt tonlu olabilir. Bu cilt tonuna sahip kişilere mavi, mor, koyu bordo ve pastel renkler ideal renklerdir.
  • Ne sıcak ne de soğuk bir cilt alt tonum var diyecek kadar arada kaldıysanız nötr bir alt tonunuz olabilir. Nötr alt tonlular çok şanslıdır çünkü onlara her renk yakışır. Her rengi ve her tonu taşıyabilirler. Hem sıcak hem soğuk tonları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Cilt alt tonumuzu anlamanın bir diğer yolu da bileklerimizi kontrol etmektir. Bileklerinizi kontrol edin ve damarlarınızın rengine yakından bakın. Damarlarınız yeşil renkteyse, sıcak bir alt tona sahipsiniz. Mavi veya mor görünüyorsa, soğuk bir alt tonunuz vardır. Her iki rengi de görüp hangi rengin baskın olduğuna karar veremiyorsanız, nötr olabilirsiniz. Doğru bir sonuç almak istiyorsanız bu yöntemi mutlaka güneş ışığında deneyiniz.
  • Hala anlayamadınız mı cilt alt tonu renginizi? Altın ve gümüş testi yaparak da sonuca ulaşabiliriz. Birer altın ve gümüş mücevherinizi alın ve denemeye başlayın. Eğer gümüş renginde daha iyi görünüyorsanız ten renginiz soğuk, altın takıda daha iyi görünüyorsanız da sıcak bir ten rengine sahipsiniz demektir. Her ikisini de yakıştırıyorsanız nötr alt tona sahipsiniz demektir.

Bu yöntemlerle hala cilt alt tonunuzu anlayamadıysanız, size hangi renklerin yakıştığından yola çıkarak cilt alt tonunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Cilt alt tonu nedir ve Cilt alt tonunuzu nasıl anlayacağınızı, bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlere detaylarıyla derledik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Penaten Krem Ne İşe Yarar?

Faydalı ve güncel içerikler için bizi Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx