Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Cilt Bakımı Cilde Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Reklamlar

Cilt bakımı faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız doğru yere geldiniz! Cilt bakımı faydalarından maksimum yararlanmak için bazı şeylere dikkat etmeniz önemlidir. Bu yazımızda klasik cilt bakımı faydaları ve buharlı cilt bakımı faydaları gibi konuları derinlemesine inceleyeceğiz.

Klasik Cilt Bakımı Faydaları
Klasik Cilt Bakımı Faydaları

Klasik Cilt Bakımı Faydaları

Muhtemelen şimdiye kadar bazı makalelerimizi okudunuz ve bu noktada muhtemelen cilt bakımının oldukça geniş ve karmaşık bir bilgi ve uygulama alanı olduğunu fark etmişsinizdir. Cilt bakımı, göz altı morluklarından akne ile mücadeleye, ciddi yara izlerinin tedavisine, yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına ve hatta egzama ve sedef hastalığı gibi kronik cilt bozukluklarının tedavisine kadar her şeyin üstesinden gelir. Ancak cilt bakımının bir yönü asla değişmez – cilt bakımı rutini. Bugün, günlük bir cilt bakımı rutini izlemenin yararlarına ve neden bir tane benimsemeniz gerektiğine bakıyoruz. Görelim.

Güvenilir Sonuçlar Getirir
Güvenilir Sonuçlar Getirir

Günlük Cilt Bakımı Rutinleri Güvenilir Sonuçlar Getirir

Bakın, hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, sadece ara sıra ve rastgele bir şey yaparsanız, başarmaya çalıştığınız şeyde çok etkili olmama ihtimali vardır. Tıpkı sporcuların neredeyse her gün egzersiz yapması ve sıkı rejimlerden geçmesi gerektiği gibi, kademeli değişiklikleri benimsemek için cildinizin ve vücudunuzun tutarlılığa ihtiyacı vardır. Aynı şey, gerçekten, kilo kaybı için de geçerli. Ya da yüzmeyi öğrenmek. Ya da gitar çalmayı öğrenmek. Burada her şey açıktır yani tutarlılık anahtardır.

Reklamlar

Cildimiz, soyulma adı verilen doğal bir yenilenme döngüsünden geçer. Desquamation adı verilen doğal soyulma ile temel olarak tüm eski, hasarlı ve ölü deri hücrelerinizden kurtulursunuz ve onları yeni, taze olanlarla değiştirir. Yaklaşık bir aylık bir döngüden sonra, bu yeni ve taze cilt hücreleri hasar görür, yaşlanır ve ölür ve diğer cilt hücreleriyle değiştirilir.

Peki püf noktası nerede ve cilt bakımı rutini düşünülürken soyulma neden önemlidir? Çünkü bir bakıma cildinizin doğal yenilenme döngüsünden daha tutarlı ve kalıcı olmanız gerekiyor. Ve cildin alabileceği tüm yardıma ihtiyacı var. Bu döngüler aynı zamanda sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmanın veya sivilcelerden kalıcı olarak kurtulmanın bu kadar zor olmasının nedenidir.

Günlük bir cilt bakımı rutini benimseyerek, cildinizin kendi kendini iyileştirme özelliklerini güçlendirerek her gün cildinize yakıt ikmali yaparsınız. Bununla tutarlı değilseniz, cildiniz bundan faydalanmayacaktır. Bu, bir bitkiyi sulamak gibidir. Sadece birkaç ayda bir yaparsanız, muhtemelen kuruyacaktır. Ancak onu tutarlı bir şekilde ve doğru miktarda sulayın ve bitki büyüyecek, çiçek açacak, meyve verecek ve gelişecektir. Bu nedenle, cildinizin tam, muhteşem potansiyeline ulaştığını görmek istiyorsanız, günlük bir cilt bakımı rutini benimsemenin yolu budur.

Yaşlanmayı Yavaşlatabilir
Yaşlanmayı Yavaşlatabilir

Günlük Cilt Bakımı Rutinini Kabul Etmek Yaşlanmayı Yavaşlatabilir

On sekiz yaş civarında cildimizin sağlığının zirvede olduğunu biliyor muydunuz? Garip görünüyor, ancak daha fazla inceleme yapıldığında çok mantıklı geliyor. Yirmili yaşlarımızda cildimiz hala en iyi oyununda, ancak otuzlu yaşlarımıza girer girmez tüm vücudumuz yavaşlar ve onunla birlikte cildimiz ve kendini yenileme yeteneği de öyle. Sadece bu değil, bir kez yetişkinliğe ulaştığımızda, yetişkin sivilce ile de düşme riski artar.

Reklamlar

Verimlilikteki bu kayıplar, cildimizin elastikiyetinde, sağlamlığında ve pürüzsüzlüğünde bir azalma olarak kendini gösterir. Yavaş ama emin adımlarla cildimiz kuruluğa, kırılganlığa ve sağlamlığa doğru uzun yolculuğuna başlar ve otuzlu yaşlarımıza geldiğimizde, günlük cilt bakımı rutinine başlamak için daha iyi bir zaman olamaz.

Yaşlanma belirtilerini önlemek veya mümkün olduğunca geciktirmek istiyorsanız günlük cilt bakım rutininizin temizleme, peeling ve nemlendirmeyi içermesi gerekir. Cildinizi genç tutmaya yönelik iyi bir cilt bakımı rutini harikalar yaratabilir. Ama yine, tutarlılık altın anahtardır.

Her Şeyi Kolaylaştırıyor
Her Şeyi Kolaylaştırıyor

Günlük Cilt Bakımı Rutinleri Her Şeyi Kolaylaştırıyor

Diğer tüm şeylerin yanı sıra, günlük cilt bakımı rutini cildinizi sağlıklı tutar. Ve sağlıklı ve esnek bir cilt, ara sıra görülen sivilce, kırışıklık veya yara izi ile başa çıkmak için çok daha kolay bir zamana sahiptir. Günlük bir cilt bakımı rutininin ardından cildinizi sağlıklı, taze ve beslenmiş tutar, bu da cildinizi herhangi bir yaralanma, değişiklik veya tahrişe karşı daha dirençli hale getirir. Buna ek olarak, kendini daha hızlı iyileştirebilecektir. Bu nedenle, günlük bir cilt bakımı rutinine sahip olmak, olmamasından daha iyidir.

Günlük Bir Cilt Bakımı Rutinini Takip Etmek Ruh Sağlığınızı İyileştirebilir

Kendinize olan güveninizi artırmaktan, sizi şu ana ve genel olarak topraklamaya, kendinizi sevmeyi biraz daha kolaylaştırmaya kadar, günlük bir cilt bakımı rutini uygulamak neredeyse bir zorunluluktur. Sadece kendinize iyi bakma eylemi, özellikle stres veya huysuzluk zamanlarında son derece faydalı olabilir.

İster erkek ister kadın olun ve uyguladığınız cilt bakımı rutini ne olursa olsun, cildinizde kendinizi daha iyi hissetmenize kesinlikle yardımcı olacaktır. Görünüşünüz daha da iyileşecek ve her sabah aynada bir gülümsemeyle kendinle buluşacaksınız. Özellikle güne sabah cilt bakımı rutini gibi kendini seven güzel bir ritüelle başlarsanız.

Kendinize iyi bakmanın getireceği güven, hayatınızın diğer yönlerine de yansıyacaktır. Kendine güvenini geliştiren ve kendini sevmeyi öğrenen insanlar, genellikle sosyal ve profesyonel yaşamlarında da iyileşmeler bildirirler. Sadece kendin olmayı daha kolay bulduğunda, her türlü insan ve zorlukla yüzleşmeyi daha kolay bulacaksınız ve hayatla çok daha fazla cesaret ve bilgelikle tanışacaksınız.

Günlük Cilt Bakımı Rutini
Günlük Cilt Bakımı Rutini

Bazı Cilt Tiplerinin Günlük Cilt Bakımı Rutinine İhtiyacı Vardır

Hangi cilt bakım ürünlerini kullanabileceğimizi belirledikleri için cilt tipleri çok önemlidir. Pratik olarak, vermeniz gereken cilt bakımı kararlarının çoğu, cildinizin tipiyle belirlenir veya sıkı sıkıya bağlıdır. Dermatologlar cilt tiplerini sınıflandırmanın kolay bir yolunu bulmuşlardır ve bunlardan beşi vardır: normal cilt, hassas cilt, karma cilt, yağlı cilt ve kuru cilt.

Cilt tipinize bağlı olarak günlük cilt bakım rutininiz değişecektir. Örneğin, kuru cilde sahip kişiler, günlük cilt bakım rutinlerine sık sık nemlendirici eklemeyi çok faydalı bulacaklardır. Yağlı cilde sahip kişiler ise ağır yağ içeren ürünlerden uzak durmalı ve serumları denemelidir. Hassas cilde sahip kişilerin ciltleri kolayca incinebileceği veya tahriş olabileceği için cilt bakım ürünlerini çok ama çok dikkatli seçmeleri gerekir. Bu, diğer cilt tiplerine sahip kişilerin cildine zarar veremeyeceği veya tahriş edemeyeceği anlamına gelmez.

Ancak, bir ürünü denemeden önce yama testleri yapmayı öğrenerek bu hoş olmayan senaryodan kaçınılabilir. Yama testleri yapmak çok kolaydır. Sadece küçük bir miktar ürünü veya bileşeni küçük bir cilt parçasına uygulayın ve cildinizin nasıl tepki vereceğini görmek için bekleyin.

Ancak yinelemek gerekirse, bazı insanların mükemmel bir cilde sahip olması, sizinkiyle ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. Aslında, belki de günlük cilt bakımı rutini uyguladıkları için ciltleri mükemmeldir. Ya da belki de kendilerine yardım etmede çok daha verimli bir cilde sahip oldukları için kutsanmışlardır.

Durum ne olursa olsun, kendinize de yardım edebilirsiniz. Sadece cilt tipinizin ne olduğunu öğrenin, uygun bir cilt bakımı rutini oluşturun ve başlayın. Güzel bir cilt genellikle ömür boyu süren bir süreçtir, bu nedenle ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

Paradan Tasarruf Sağlar
Paradan Tasarruf Sağlar

Günlük Cilt Bakımı Rutinini Takip Etmek Paradan Tasarruf Sağlar

Yukarıda belirttiğimiz gibi, günlük cilt bakımı rutini uygulamak, cildinizin sağlığını korumanın açık ara en güvenilir yoludur ve cildinizin iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ek olarak, cildinizi daha esnek hale getirir ve kendini koruma ve onarma konusunda daha iyi olur.

Peki, bunun anlamı ne? Birincisi, çok daha az deney yapmak demektir. Sizin için neyin işe yaradığını ve hangi ürünlerin ve bileşenlerin en iyi şekilde kullanılacağını öğrendikten sonra, o en yeni, aşırı abartılmış, parlak yeni güzellik ürününü denemeye çok fazla ihtiyacınız olmayacak. Bu, cebinizde daha fazla para olması anlamına gelir.

Ama sadece bu değil. Cildinizi iyi durumda tutarak, günlük cilt bakımı rutini aynı zamanda bir tür koruyucu kalkan veya diğer birçok cilt bozukluğu veya yaralanmasına karşı bağışıklama işlevi görür. Günlük cilt bakım rutini uygulayan ve cildini güçlü ve esnek tutan bir kişi, yapmayan biri kadar savunmasız olmayacaktır. Bu da cebinizde daha fazla para anlamına gelir.

Güveninizin ve zihinsel sağlığınızın artmasından bahsetmiyorum bile. Bu, daha az stres, daha az sigara, daha az alkol, daha az kusurunuz ne olursa olsun demektir. Bunun ne anlama geldiğini de hatırlatmama gerek yok.

İyi Alışkanlıklar Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir
İyi Alışkanlıklar Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir

Günlük Bir Cilt Bakımı Rutinini Kabul Etmek İyi Alışkanlıklar Oluşturmanıza Yardımcı Olabilir

Bakın, alışkanlıklarla ilgili olan şey, alışkanlıklarınızı değiştirmek için bir alışkanlık geliştirebilmenizdir veya ideal olarak, kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklarla değiştirmek. Sizi sağlıksız veya sefil yapan alışkanlıklar yerine, size hizmet edebilecek ve en iyi hayatınızı yaşamanıza yardımcı olabilecek alışkanlıklar.

Bakın, günlük bir cilt bakımı rutini edindiğinizde neredeyse bir ritüel haline geliyor. Başlangıçta can sıkıcı ve angarya gibi gelse de, aslında bir süre sonra yapmak istersiniz. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmeye geçmek veya sadece sabah erken kalkmak veya erken yatmak için de aynı şey geçerlidir. Her alışkanlık başlangıçta bizde direnç uyandırır. Ama bu sadece atalet, yola çıkmadan önce farklı bir yöne itilmeye ihtiyacımız var. Sonra zaten bir rutin oluşur.

Bu nedenle, kendinizi değiştirmek için bu yeteneği kullanın ve bir şeyleri daha iyiye doğru değiştirin. Bir alışkanlık diğerine yol açabilir ve neden günlük cilt bakımı rutininizi hayatınızı değiştirmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanmayasınız? İyi bir cilt, iyi bir yaşamda iyi görünür.

Buharlı Cilt Bakımı Faydaları
Buharlı Cilt Bakımı Faydaları

Buharlı Cilt Bakımı Faydaları

Buhar, gözeneklerinizi açar ve daha derin bir temizlik yapmak amacıyla ciltte biriken tüm kirleri, tozları, sebumları ve ölü derileri gevşetmeye yardımcı olur. Gözeneklerinizi açmak ayrıca siyah noktaları yumuşatır ve siyah noktaların temizlenmesini ve çıkarılmasını kolaylaştırır.

Buharlı cilt bakımı faydaları arasında ciltteki kan dolaşımını teşvik eder. Ilık buhar ve artan terleme kombinasyonu kan damarlarınızı genişletir ve dolaşımı artırır. Bu kan akışı artışı cildinizi besler ve oksijen sağlar. Sonuç, doğal, sağlıklı bir ışıltıdır.

Akneye neden olan bakteri ve hücreleri serbest bırakır. Gözeneklerinizi açmak, gözenekleri tıkayan ve akneye katkıda bulunan ölü deri hücrelerinin, bakterilerin ve diğer yabancı maddelerin salınmasını sağlar.

Buharlı cilt bakımı faydalarından birisi de ciltte sıkışan sebumu temizlemesi ve arındırmasıdır. Bu doğal olarak oluşan yağ, cildinizi ve saçınızı yağlamak için yağ bezleriniz tarafından üretilir. Sebum cildinizin yüzeyinin altında sıkışıp kaldığında bakteriler için bir üreme alanı oluşturur ve akne ve siyah noktalara neden olur.

Buhar, yağ üretimini artırmaya yardımcı olarak cildi nemlendirir, yüzü doğal olarak nemlendirir.

Buharlı cilt bakımı genel olarak cildinizin, tüm cilt bakım ürünlerini daha iyi içeri almasına yardımcı olur. Buhar, cildin geçirgenliğini artırarak topikalleri daha iyi emmesini sağlar. Bu, buhardan sonra uygulanan cilt bakım ürünlerinden paranızın karşılığını daha fazla alacağınız anlamına gelir.

Buhar banyosu, kollajen ve elastin üretimini artırır. Buharlı yüz bakımı esnasında kan akışı artar. Bu durum cildinizdeki kolajen ve elastin üretimini daha da uyarır ve fazlalaştırır. Bu daha sıkı, daha genç görünen bir cilt ile sonuçlanır.

Rahatlatıcı etkisi olan buhar banyosu, yüzünüzdeki sıcak buhar hissi rahatlatıcıdır. Buhar seansınızı tamamen başka bir sakinliğe taşımak için aromaterapi için şifalı otlar veya esansiyel yağlar kullanarak bazı yatıştırıcı kokular ekleyin!

Sinüs tıkanıklığına yardımcı olur. Buhar, sinüs tıkanıklığını ve buna sıklıkla eşlik eden baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Buharınıza belirli uçucu yağlar eklemek, etkiyi artırabilir.

Uygun fiyatlı ve erişilebilir. Avantajlardan yararlanmak için bir spa’da buharlı yüz bakımı için büyük paralar harcamanıza gerek yok; zaten sahip olduğunuz eşyaları kullanarak evde yapılabilir.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx