Pratik Bilgiler

Çimen Lekesi Nedir? Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Reklamlar

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla beraber, çimen lekesi de kendini göstermeye başlar. Eğer hızlıca fark edilmezse yaşam alanlarında halıdan yatağa ve hatta araba koltuğuna kadar bulaşır. Bu nedenle birçok kişi tarafından büyük bir tehdit olarak kabul edilir.

Her ne kadar çıkması imkânsız bir leke olarak kabul görse de, doğru teknikler kullanıldığında çıkarılması oldukça basittir. Ancak her lekede olduğu gibi hatalı çözümler, daha fazla zarar vermesine yol açar. Peki, çimen lekesi nasıl çıkarılır?

Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çimen lekesi nasıl çıkarılır için farklı çözüm yöntemler vardır. Bunlardan biri “Hidrojen Peroksit” olarak da bilinen oksijenli su ile kabartma tozunu eşit oranda karıştırmadır. Ardından da lekeli bölgeye uygulanır. Böylece oksijenli su lekeyi doğal yoldan yok edecek, kabartma tozu da sert lekenin çıkmasını sağlayacaktır.

Reklamlar

Ayrıca çimen lekesi olan yeri sirkeye 10 dakika süreyle batırarak, ardından çamaşır makinesine atmak da bir çözümdür. Leke yerine bulaşık deterjanı döküp, 10 dakika bekleyerek bölgeyi yıkama da kullanılabilir.

Halıdan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Peki, halıdan çim lekesi nasıl çıkar? Eğer evden içeri girerken çimen lekesi fark edilmemişse, genellikle önce halıya bulaşır. Peki, bu durumda nasıl davranılır? Bunun için oksijenli su ve kabartma tozu karıştırılıp, halıda lekeyi bölgeye uygulanabilir. Bir süre beklendikten sonra güzelce temizlemek anında temizlik yapabilir.

Ayrıca bulaşık deterjanı döküp, 10 dakika bekleme ardından bez ya da sünger yardımıyla silmek de güzel sonuçlar verebilir.

Yataktan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer çocuğunuz yaz ayında dışarıdan gelmişse ve siz fark etmeden üstünü değiştirmeden yatağa girmişse çim lekesini yatağa bulaştırması mümkündür. Peki, yataktan çim lekesi nasıl çıkar?

Reklamlar

Nevresimler ve çarşaflar sirkeye 10 dakika koyulduktan sonra, çamaşır makinesine atılabilir. Eğer bunu denemek istemiyorsanız, bölgeye bulaşık deterjanı uygulayıp, ardından makineye atmak da çözümdür.

Eğer yatağa bulaşmışsa Hidrojen Peroksit ve kabartma tozundan macun hazırlanarak, bölgeye uygulanabilir. Ardından güzelce temizlenmelidir. Lekeli alana bulaşık deterjanı döküp, sünger yahut bez yardımıyla silmek de çözüm getirebilir.

Kurumuş Çim Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Çim Lekesi Nasıl Çıkar

Kurumuş Çim Lekesi Nasıl Çıkar

Kurumuş çim lekesi nasıl çıkar genellikle kurumuş lekelerde yapılır. Ancak önce ıslatılması tavsiye edilir. Zira kuru halde deterjan, sirke yahut oksijenli su-kabartma tozu çözeltisi uygulamak, kumaşa zarar verebilir.

Bölge ıslatıldıktan sonra, bahsettiğimiz işlemler uygulanabilir.

Islak Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında yağmur yağmışsa ve çim lekesi giysiye bulaşmışsa oldukça zorlayıcı olabilir. Islak çim lekesi nasıl çıkar için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Normal şartlarda da kuru çim lekesi ıslatıldığı için ardından bahsettiğimiz çözüm önerileri kullanılabilir.

Çamaşır Suyu Çim Lekesini Çıkarır Mı?

Peki, çamaşır suyu çim lekesini çıkarır mı? Çamaşır suyu pek çok durumda kullanılan, etkili bir maddedir. Ancak çim lekelerinde kullanılmaması önerilir.

Zira elbiseye zarar verme olasılığı da olduğu için, lekeyi çıkarsa dahi farklı ve çözümü olmayan sonuçlar doğurması olasıdır.

Kosla Çim Lekesi

Kosla çim lekesi çıkarır mı? Kosla günümüzde birçok kişi tarafından farklı lekelerde kullanılır. Etkili çözümler sunmasıyla nedeniyle çim lekesine çözüm getirebilir.

Araba Koltuğundan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?
Araba Koltuğundan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Araba Koltuğundan Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer yolda herhangi bir şekilde çim lekesi bulaşmışsa, araca da kısa sürede sirayet etmesi mümkündür. Araç sahipleri için taşıtları oldukça değerli olduğu için oldukça büyük bir problem olarak görülür. Ancak yapılması gereken basittir.

Bunun için önce bölgeyi ıslatıp, ardından sirke dökerek 10 dakika sonra silmek yardımcı olabilir. Benzer olarak bulaşık ilacı dökülüp, 10 dakika bekleme ardından temizleme de bir çözümdür.

Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır konulu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Çay Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx