Cilt Bakımı

Deodorant ve Antiperspirant Arasındaki Farklar

Deodorant ve Ter Önleyici Farkları

Reklamlar

Deodorant ve ter önleyici, hem erkekler hem de kadınlar için yaygın olarak kullanılan iki kozmetik üründür. Birçok insan bu ürünleri her gün kullanıyor, ancak ikisi arasındaki fark nedir? Ter önleyici olarak bilinen antiperspirant ve deodorantın birkaç önemli farkı vardır.

Deodorant kokuyu maskeler, terlemeyi önleyici antiperspirant ise terleme miktarınızı azaltır. Her iki ürün de vücudunuza uygulandıkları her yerde, en yaygın olarak koltuk altlarında çalışır. Çoğu zaman deodorant ve ter önleyici antiperspirant tek bir üründe birleştirilir.

Deodorantlar kozmetik olarak kabul edilir, ancak ter önleyici antiperspirantlar bir ilacın sınıflandırması altındadır. Bu, politikalara ve prosedürlere tabi oldukları ve etiketlerde son kullanma tarihlerinin olabileceği anlamına gelir.‌

Reklamlar

Deodorantlar kokuya karşı iki tür koruma sağlar. Birincisi, koku üreten bakteri sayısını azaltan antimikrobiyal özelliklerdir. İkincisi, üretilen kokuyu maskeleyen bir koku sunar.

Bu arada ter önleyici antiperspirantlar, vücudunuzun ter yapan ekrin bezlerini bloke eder. Bu genellikle alüminyum bazlı bir bileşenle yapılır.

Hem ter önleyici antiperspirantlar hem de deodorantlar, zararlı yan etki riski oluşturmadan günlük kullanım için güvenli ürünler olarak onaylanmıştır. Yine de alüminyum ve parabenler gibi bileşenlerle daha doğal içerik alternatifleri sunmada bir artış oldu. Hem FDA hem de Amerika Kanser Enstitüsü’nün deodorantların ve ter önleyici antiperspirantların artan kanser riski ile bağlantılı olmadığına dair açıklamalar yayınladığını belirtmek önemlidir.

Deodorant ve Antiperspirant Faydaları
Deodorant ve Antiperspirant Faydaları

Deodorant ve Antiperspirant Faydaları

Terleme vücudunuzun doğal tepkisidir. Ter görüntüsünün ötesine geçebilseniz bile, çıkan koku sizi utandırabilir. Deodorant bu kokuyu maskelemeye yardımcı olur ve hatta deodorant ürününüzdeki kokuya bağlı olarak daha iyi kokmanızı sağlayabilir. Daha da iyisi, deodorant daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olabilir. Spor salonunda egzersiz yapıyorsanız veya rekabetçi bir spora katılıyorsanız, vücut kokunuzu düşünmediğiniz zaman daha etkili ve başarılı olabilirsiniz.

Reklamlar

Terlemeyi önleyici antiperspirantlar, ürünün çalışma şekli nedeniyle deodorant görevi görme avantajına sahip olabilir. Terlemeyi önleyici antiperspirantlar ter bezlerini bloke ettiğinde, kokunun kaçmasını da engeller, bu da terlerken kötü ter kokusunu yok eder.

Bu faydaların geçici olduğunu ve etkinliğin devam etmesi için ürünün yeniden uygulanması gerekebileceğini unutmayın. Banyo yapmak veya vücudunuzu yıkamak ter önleyici antiperspirant maddeyi ortadan kaldırır ve etkilenen bezlerden ter atma yeteneğinizi geri kazandırır.

Deodorant ve Ter Önleyici Antiperspirantın Riskleri
Deodorant ve Ter Önleyici Antiperspirantın Riskleri

Deodorant ve Ter Önleyici Antiperspirantın Riskleri

Ter önleyici antiperspirant ile deodorantı karşılaştırırken farklı riskler vardır. Kanser riskleriyle ilgili endişeler araştırılıp ele alındığından, bir deodorant veya ter önleyici antiperspirant seçerken bunlar büyük bir endişe kaynağı değildir. Ancak, kokulara alerjiniz varsa, etiketleri dikkatlice okumanız gerekir.

Koku eklenmiş deodorant veya ter önleyici kullanmak, sizi alerjik kontakt dermatit (ACD) oluşması riskiyle karşı karşıya bırakır. Bir çalışma, deodorantların ve ter önleyicilerin, alerjik cilt reaksiyonlarına neden olan kozmetik ürünler listesinin başında yer aldığını gösterdi.‌‌

Bir bütün olarak deodorantlar ve ter önleyici antiperspirantlar değil, kullandıkları bileşenler olduğunu unutmayın. Terlemeyi önleyici antiperspirantlar veya deodorant kullanarak alerjik reaksiyon veya ek sağlık riskleriniz olup olmayacağını öğrenmenin en iyi yolu etiketleri okumaktır.‌

Triklosan aslında antibakteriyel kimyasaldır, cildinizde kokuya neden olan mikropları öldürmek için ter önleyici antiperspirantlarda ve deodorantlarda kullanılır. Bununla birlikte, bir endokrin bozucudur, bu nedenle vücudunuzun doğal olarak ürettiği hormonlar gibi davranabilir ve vücudunuzun hormonal sinyallemesine müdahale edebilir.

Triklosan ayrıca meme kanseri riskinin artmasıyla da bağlantılıdır. FDA, el sabunlarında kullanımını yasakladı, ancak yine de deodorantınızın veya ter önleyicinizin bir bileşeni olabilir, bu nedenle etiketleri dikkatlice okuyun.

Ftalatlar, deodorant ve ter önleyici antiperspirantlar da dahil olmak üzere her türlü kozmetik ve cilt bakım ürününde yaygındır. Diğer bileşenlerin esnek olmasını sağlayan ve ayrıca eklenen kokuların ömrünü uzatan bir kimyasaldır. Ftalatlar endişe vericidir çünkü özellikle erkeklerde endokrin sisteminizi bozabilirler. Ftalatlar ayrıca genç kadınlarda ergenliğin daha erken başlamasına neden olabilir ve bu da daha sonraki yaşamda meme kanseri riskinizi artırır.‌

Parabenler bir tür koruyuculardır. Bu koruyucular, ter önleyici antiperspirant ve deodorantınızın daha uzun süre iyi kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, cildiniz parabenleri kolayca emer ve vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilirler. Çok fazla paraben meme kanseri riskinizi artırır.

Tek bir koku, tek bir kokuya tekabül eden yüzlerce mikroskobik bileşen içerebilir. Genellikle özel veya gizli olarak kabul edildikleri için, tüm bileşenler etiketlerde listelenmez. Eklenen kokulara tepki gösterme eğilimindeyseniz, onlardan uzak durmak en iyisidir.

Dietanolamin maddesi ayrıca etiketlerde DEA olarak listelenebilir ve kanserojen bir ürün olarak kabul edilir. Kanser riskinizi artırır.

Bütan ve izobütan maddeleri, aerosol sprey deodorantlarını kutularından çıkarmaya yardımcı olan gazlardır. Kanser ve üreme toksisitesi ile bağlantılı oldukları için Birleşik Krallık ve Kanada’da kısıtlanmıştır. Bu gazlar sizi ilgilendiriyorsa, satın almadan önce bunları etiketlerde aradığınızdan veya sprey olmayan bir deodorant seçmeniz gerekir.

Alüminyum metali en çok ter kanallarınızı tıkamak ve terin bezlerden kaçmasını önlemek için kullanılır. Bununla birlikte alüminyum, genlerin hücresel düzeyde mutasyona uğrama olasılığını artırarak tümör riskinizi artırabilir.

En İyi Antiperspirant Deodorant Önerileri
En İyi Antiperspirant Deodorant Önerileri

En İyi Antiperspirant Deodorant Önerileri

Bu bölümde terlemeyi azaltan ve kötü ter kokularını gideren en iyi antiperspirant deodorant önerilerimizi bulacaksınız.

Secret Antiperspirant Deodorant with Pure Essential Oils

Ödüllü Secret Antiperspirant Deodorant with Pure Essential Oils, sofistike bir ambalaj ve lavanta yağı, sedir ağacı yağı ve gül yağı gibi gerçek esansiyel yağ bazlı kokular ile vücut temelleri lükse dönüşüyor. Anlatılacak bir ‘deodorant’ kokusu yok. Bebek pudrasından çok aromaterapiye benziyor. Ayrıca alüminyum içermeyen bir versiyonda gelir.

Dove Invisible Dry Spray Invisible Antiperspirant Deodorant

Test edilmiş ve onaylanmış bu Dove kuru sprey terlemeyi önleyici formül, adındaki “görünmez”i temsil eder ve gerçekten tamamen açıktır. Uygulaması kolay sprey, en koyu giysilere bulaşmadı ve bir editörün koltuk altlarını yirmi dört saatten fazla ter tutmadı. Sis formülü, vücudun diğer bölgelerine uygulamak için de harikadır. Kolay uygulama sprey formülü harikadır.  Giysilerde kalıntı bırakmaz. Tüm vücuda uygulanabilir. 

Dove Refillable Deodorant

Dove’un dörtte bir nemlendirici içerikli ve kırk sekiz saat koku engelleme özelliğine sahip deodorantı, plastik atıkları azaltan şık, işlevsel yeniden doldurulabilir ambalajlarda sürdürülebilir hale geldi. Dava ömür boyu garanti ile geliyor. Gün boyu güzel kokmanızı sağlayan ve hafif hissettiren bir deodoranttır.

Kalıcı koku koruması sağlayan bu deodorant hafif ve yumuşatıcı formüle sahiptir. Sürdürülebilir yeniden doldurulabilir ambalajı çevre ve doğa dostudur.  Alüminyum içermez.

Degree Antiperspirant Deodorant Coconut & Hibiscus

Hareket halindeki kadınlar için özel olarak yaratılan Degree, güçlü kokusu ve ter koruması sayesinde kadın sporcular için mükemmel bir seçimdir. Kırk sekiz saatlik koruma olarak tanıtılıyor ve bir yürüyüş/antrenmandan sonra bile terlemeyi önlüyor. Güçlü koku ve ter engelleme özelliği var. Fiziksel aktivite sırasında kullanmak için tasarlandı.

Lavanila The Healthy Deodorant

Orijinal alüminyum içermeyen deodorantlardan biri olan Lavanila’nın stick deodorant, lavantadan limon ve okaliptüse kadar çeşitli çeşitleri bulunan lezzetli vanilya bazlı kokuları nedeniyle çok seviyoruz. Ayrıca, formüller aloe ve botanik özler gibi cilt bakım bileşenleri ile aşılanmıştır. Üst düzey kokular ve paketleme sunar. Cilt bakımı bileşenleri içerir. Alüminyum içermez.

Dr. Sweat Antiperspirant Deodorant Pads
Dr. Sweat Antiperspirant Deodorant Pads

Dr. Sweat Antiperspirant Deodorant Pads

Çok terliyorsanız bu yenilikçi Dr. Sweat alüminyum klorür sayesinde yedi güne kadar koruma sağlamak için haftada bir kez kokusuz bir bezle silin. Bonus, vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilirler.

Güçlü, uzun süreli ter koruması sağlar. Yüksek düzeyde teri durduran alüminyum içeren bu deodorant pedleri, tüm vücutta kullanılabilir. Kolay ve pratik olan bu deodorant pedleri parfüm içermez.

Eir NYC Natural Aluminum-Free Deodorant

Eir NYC’nin minimalist alüminyum içermeyen “doğal” deodorantıyla taze kalın. Biyolojik olarak parçalanabilen basit kağıt ambalajı çevre dostudur. Test edenlerin, yukarı itme tasarımıyla biraz pratik yapmaları gerekiyordu, ancak iyi bir koku korumasına sahip olduklarını söylediler.

Alüminyum içermez. Kokuya karşı korur. Sürdürülebilir biyolojik olarak parçalanabilen ambalajı vardır. Terlemeyi önleyici değildir.

Secret Clinical Strength Stress Response Antiperspirant Deodorant

Yoğun terlemeye ve güçlü vücut kokusuna yatkın olanlar için “klinik güç” iddiası olan bir deodorantı tercih edebilirsiniz. Klinik ve reçeteli güçlü deodorantlar, ciddi ıslaklık ve stres teri gibi vücut kokusuyla mücadele etmek isteyenler için en güçlü reçetesiz seçenektir. Yüzde 20’lik yüksek alüminyum zirkonyum seviyesi (en popüler ve etkili terlemeyi önleyici maddelerden biri) ile stresli terden kaynaklanan sinir bozucu vücut kokusu ve koltuk altı nemi ile etkili bir şekilde savaşır. Güçlü koku ve terle mücadele eden bileşenleri vardır.

Ursa Major Hoppin’ Fresh Deodorant

Kolayca uygulanan, iyi performans gösteren ve üst düzey hissettiren doğal bir deodorant. Herhangi bir koku eklenmeden formüle edilmiş (“doğal” deodorantların çığırtkanlığını yapan bazı sinsi markalar kokuları içeri atar), bu Ursa Major deodorant, cildi yatıştırmak için okaliptüs, aloe vera gibi tamamen doğal bileşenler kullanır ve nemi emmeye yardımcı olan bir kil ve kabartma tozu kombinasyonuna sahiptir ve kokuyu engeller. Doğal malzemelerle üretilmiştir. Yatıştırıcı ve ferahlatıcı olan bu formül alüminyum içermez. Terlemeyi önleyici değildir.

Dove Dry Serum Antiperspirant

Hassas koltuk altı cildini şımartmak için Dove’un cilt bakımından ilham alan formülüne dönüş yapabilirsiniz. Bu yenilikçi serum terlemeyi önleyici/deodorant formülü, geleneksel bir stickten çok yumuşatıcı bir cilt bakım ürününe benziyor. Kremsi doku cilt üzerinde kayar ve sıfır tahriş ile yatıştırıcı hissettirir ve çiçek kokusu, normal pudralı kokuların aksine lüks kokar. Cildi sakinleştiren serum formülü harikadır.

Degree Stay Fresh Deodorant Wipes
Degree Stay Fresh Deodorant Wipes

Degree Stay Fresh Deodorant Wipes

Mendiller, hareket halindeyken ve gizli rötuşlar için kokuyu gidermek için hızlı ve kolay bir yol sunar. Spor çantanızda saklamak ve egzersiz sırasında veya sonrasında kullanmak için harika olan bu önceden nemlendirilmiş, taze kokulu Degree Stay Fresh Deodorant Wipes mendiller baştan ayağa tüm vücut tazeliği için çalışır.

Uygulaması kolay bu mendiller, vücudun her yerinde kullanılabilir Alüminyum içermez ve ter önleyici antiperspirant değildir.

Lume Deodorant Tube

Ter sadece koltuk altlarımıza özgü değildir: Bazen vücudun her yerinde bir şeyler biraz ısınabilir. Bilimsel bir çalışmada kullanımı kolay ve koltuk altı dışındaki alanları bile gün boyunca kokusuz tutmak için uzun süreli koruma sağladığı için övgü alan Lumé’nin yıldız ürününü kullanabilirsiniz. Çok etkilidir ve tüp, tüm vücutta çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca, giysileri lekelemez.

Vücudun her yerinde kullanılabilir. Kalıcı koku koruması sağlar. Alüminyum içermez. Terlemeyi önleyici değildir.

Secret Freshies Invisible Solid Antiperspirant and Deodorant

Secret’ın bu ilk roll on deodorantı, bir topun kullanılmasından daha fazlasıdır. Küçük bir çantaya bile sığıyor ama tam bedeniniz için iyi çalışıyor. Bu da onu geziler veya seyahatler için mükemmel hale getirdiğini bildirdi. Küçük taşınabilir boyutu pratik kullanım sunar. Tam ter ve koku koruması sağlar.

Nubian Heritage African Black Soap 24-Hour Deodorant
Nubian Heritage African Black Soap 24-Hour Deodorant

Nubian Heritage African Black Soap 24-Hour Deodorant

Nubian Heritage vegan ve uygun fiyatlı deodorant formülünün sadık bir hayranıyız. İnce kokusunu ve cildinizde ne kadar yumuşak hissettirdiğini seveceksiniz, ancak gün boyunca kuru kalmasını sağlıyor. Nazik olan bu formül, alüminyum içermez ve terlemeyi önleyici değildir.

Elizabeth Arden White Tea Cream Deodorant

Elizabeth Arden’in ikonik yumuşak, sıcak beyaz çay kokusuyla aşılanmış bu seçim, günlük deodorantınızı güzel bir koku deneyimine yükseltir. Bu, tüm zamanların en sevdiğimiz kremsi parfümlerinden biri ve onu deodorant olarak kullanabilmeyi seviyoruz.

Secret Derma+ Antiperspirant Invisible Gel & Deodorant

Secret’ın hindistan cevizi yağı ile aşılanmış yeni ter önleyici ve deodorant jeli ile taze kalırken kaşıntılı, pürüzlü koltuk altı derisini yumuşatın. Cildinize sürülen bir nemlendirici gibi hissettiriyor ve kollarınızın altına girebileceğiniz o rahatsız edici duyguyu hafifletiyor. Cildi yumuşatır. Koku ve tere karşı korur.

Pacifica Underarm Deodorant Wipes with Coconut Milk & Essential Oils

Pacifica alüminyum içermeyen deodorant mendilleri, hindistan cevizi sütü ve shea yağı ile yapılır ve hafif tatlı, tropikal bir kokuya sahiptir. Duş almak için zamanınız olmadığında ve tazelenmeye ihtiyacınız olduğunda bu deodorant idealdir. Kullanımı kolay olan bu formül, vücudun her yerinde kullanılabilir.

Dove Dry Spray Antiperspirant Deodorant Nourished Beauty
Dove Dry Spray Antiperspirant Deodorant Nourished Beauty

Dove Dry Spray Antiperspirant Deodorant Nourished Beauty

Dove’un kuru sprey deodorant teknolojisi, ömür boyu sağlam kullanıcılar olan güzellik influencerlerını bile dönüştürdü. Bunun çok çabuk kurumasını seviyoruz. Uygulama sonrasında asla yapışkanlık hissetmezsiniz ve hemen kullanıp çıkabilirsiniz. Çünkü çok çabuk kurur. 

Dove Dry Sprey Antiperspirant Deodorant Nourished Beauty, kırk sekiz saate kadar terlemeyi önleyici koruma sunar. Cilt bakımı için nemlendirici içerir. Koltuk altlarında yumuşak, pürüzsüz ve şımartılmış bir his bırakır. Elma, narenciye ve çiçek tozu kokusu içerir.  Hassas koltuk altı cildinin tıraş tahrişinden kurtulmasına yardımcı olur.

Deodorant ve Antiperspirant Arasındaki Farklar adlı yazımızı beğendiyseniz, Yarpuz Yağı Ne İşe Yarar? adlı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Begonya Kadın YouTube kanalımızı da takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx