Pratik Bilgiler

Dgs Hemşirelik 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Reklamlar

2 yıllık ön lisans mezunu olup DGS ile lisans hemşirelik bölümüne geçmek isteyenler için ‘DGS hemşirelik 3.sınıftan başlatan üniversiteler’ başlıklı yazıyı sizler için hazırladık. Ön lisans mezunu olup DGS’ye giren öğrenciler hangi üniversitelerin 3. Sınıftan başlattığını merak ediyor. Mezun olduğunuz ön lisans bölümüyle geçiş yaptığınız bölüm arasında ders uyuşmazlığı varsa 2. sınıftan, bazı durumlarda ise 1. sınıftan devam edebiliyorsunuz. İşte DGS hemşirelik 3. sınıftan başlatan üniversiteler:

Giresun Üniversitesi

Giresun Üniversitesi’nde hemşirelik bölümünde direkt olarak 1. sınıftan başlıyorsunuz. İntibak komisyonu yaptığı incelemeler sonucunda derslerinizi onaylayacaktır. Bu onaylanan derslerden muaf tutulursunuz. Ayrıca Giresun Üniversitesi’nde hazırlık bölümü bulunmuyor.

Başkent Üniversitesi
Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversite’nde kaçıncı sınıftan başlanacağı intibak kurulunda yapılan değerlendirmeler sonucunda belirleniyor. Ayrıca intibak kurulu tarafından değerlendirilerek daha önceki aldığınız derslere göre muafiyet durumunuz belirleniyor. Bu üniversitede herhangi bir hazırlık bölümü okumanıza gerek yoktur.

Reklamlar

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ön lisans bölümünde almış olduğunuz dersler değerlendirilerek bizde alacağınız derslerle ortaklığı bulunmuyorsa doğrudan 1. sınıftan başlıyorsunuz. Üniversitede muaf tutulacağınız derslere komisyon karar vermektedir. Ayrıca İngilizce eğitim verilmediği için hazırlık bölümü bulunmuyor.

Ömer Halisdemir Üniversitesi

Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde herhangi bir şekilde üst sınıftan başlama olasılığınız bulunmuyor. Her ne kadar böyle olsa da kurul kararında muaf tutulacağınız dersler fazlaysa üst sınıftan ders alabilirsiniz. Komisyon kararları doğrultusunda muaf olduğunuz dersler belirlenmektedir. Bu üniversitede hazırlık bölümü uygulanmıyor.

Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi’nde her ne olursa olsun 1. sınıftan başlıyorsunuz. Ayrıca zorunlu derslerden muaf tutulacaksınız. Hacettepe Üniversitesi’nde hazırlık okulu zorunlu olarak veriliyor ancak muafiyet sınavına girerek bu bölümü okumayabilirsiniz.

Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi’nde komisyon kararınca hangi sınıftan başlayacağınız belirleniyor. Bulunduğunuz dönem alacağınız derslerle ön lisansta aldığınız dersler uyumluysa o derslerden muaf tutuluyorsunuz. Üniversitede hazırlık eğitimi bulunmuyor.

Reklamlar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 3. sınıftan başlayacaksınız. Ön lisansta aldığınız derslere göre muafiyet durumuna karar verilmektedir. Bu üniversitede hazırlık eğitimi bulunmuyor.

Karatekin Üniversitesi

Karatekin Üniversitesi intibak kurulu tarafından onaylar gerçekleştiğinde kaçıncı sınıftan başlayacağınız hakkında sizlere bilgi verilecektir. Ayrıca kayıt işlemi tamamlandıktan hemen sonra intibak kurulu toplanacak ve transkript durumunuza göre muaf olacağınız dersleri belirleyecektir. Bu üniversitede hazırlık bölümü zorunlu değil. Bu kayıt sürecinde öğrenciye teklif olarak götürülüyor, öğrenci kabul ederse hazırlık dönemini okuyor.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Üniversiteye Dikey Geçiş Sınavı ile yerleşen öğrencilerin kaçıncı sınıftan devam edeceği intibak kurulunda belirleniyor. Ayrıca Bir önceki eğitiminizde aldığınız derslerden muaf tutulacaksınız ve hazırlık sınıfını isteğe bağlı olarak okuyabilirsiniz.

Erciyes Üniversitesi

İntibak komisyonu tarafından hangi sınıftan başlayacağınıza karar verilmektedir. Ayrıca muaf tutulacağınız dersler komisyonun kararları doğrultusunda belirleniyor. Erciyes Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı isteğe bağlı olarak sizlere sunuluyor. Kararı sizler veriyorsunuz.

Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi’nde kaçıncı sınıftan başlayacağınız ön lisans bölümünde almış olduğunuz derslere göre belirlenmektedir. Muaf tutulacağınız derslere komisyon karar veriyor. Ayrıca hazırlık bölümü uygulanmamaktadır.

Kocaeli Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi

Burada hangi sınıftan başlanacağına komisyon karar veriyor. Ayrıca ön lisansta aldığınız dersler değerlendirilerek hangi derslerden muaf olacağınız belirleniyor. Kocaeli Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı bulunmuyor.

Gelişim Üniversitesi

Gelişim Üniversitesi’nde ön lisans eğitiminizde aldığınız derslere göre hangi sınıftan başlatılacağınız komisyon tarafından belirleniyor. Muafiyet durumunuz ise bir önceki döneminizde aldığınız derslere göre belirlenmektedir. Burada isteğe bağlı hazırlık sınıfı bulunuyor.

Celal Bayar Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi’nde kaçıncı sınıftan başlayacağınız alacağınız derslere göre değişkenlik göstermektedir. Komisyon kararınca muaf tutulacağınız dersler belirlenecektir. Bu üniversitede hazırlık okulu yok.

İlginizi çekebilir: Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx