Cilt Bakımı

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Reklamlar

Bu yazımızda dövme bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli sizlerle paylaşacağız. Yıllar geçtikçe dövmeye olan ilgi giderek artmaktadır. 2022 yılının en moda akımı ise kesinlikle dövme yaptırmaktır. Tabi bunda z kuşağının önemli bir etkisi vardır. Çünkü z kuşağı ile hızla yayılan bir dövme sevdası bulunmaktadır. Tabii böyle olunca dövme bakımı nasıl yapılır ve ne kadar sürer gibi sorular oluşmaktadır kafamızda.  tabi ilginin olması herkesin de dövme yaptırabilecek anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle de birçok insana dövme yaptırdıktan sonra kaşıntı meydana geldiği bilinmektedir. Hassas bir yeri olan dövmenin detaylarında şimdi gelin hep beraber inceleyelim. Dövme bakımı nasıl yapılır ve ne kadar sürer gibi soruları sizler için cevapladık.

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?
Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Eminim ki herkesin en az 1 dövme hayali vardır. kimimizin küçük detaylarda anlam sakladığı kimimizin de vücudumuzun neredeyse hepsini kaplamak istediği dövme sevdası oldukça derindir. peki bu dövmeleri yaptırdık ama sizce dövme bakımı nasıl yapılır?

En sevdiğiniz dövmeyi yaptırdıktan sonra herhangi bir olası enfeksiyondan kaçınmak için değil aynı zamanda dövmenizin renklerini uzun yıllar canlı kalmasını sağlamak içindi de dövme bakımı oldukça önemlidir. Bu yüzden dövmenin bulunduğu cilde özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. fakat bu dikkat etme süreci 1 ay 2 ay veya 1 yıl da sınırlandırılmalıdır. yani dövme bakımına dövme salonundan çıktıktan sonra başlamalı ve ömür boyu devam etmelisiniz.

Reklamlar

Dövme bakımı nasıl yapılır dersek genel olarak özenli bir şekilde yıkamanız yeterli olacaktır. Tabi bazı hassas ciltler için kremlerde bulunmaktadır. Sizin için önerdiği kremi kullanarak yeterli bakımı yapabilir ve dövmenin canlılığını uzun süre koruyabilirsiniz.

Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dövme Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şimdi çok istediğiniz o dövmeyi yaptırdınız. Daha sonra akıllarda dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz sorusu beliriyor. D-Dövme yaptıktan sonra ilk günlerde özellikle çok dikkat edilmelidir. Çünkü dönmenizi yaptırdıktan sonra cildiniz oldukça morarır ve bu nedenle bakteri ve virüsler vücuda çok daha kolay yerleşebilir. Bu da doğal olarak enfeksiyon riskini yükseltecektir. Bu nedenle dövme salondan çıktığınız andan itibaren cildinize bir parça telefon ile en az 4 saat korumanız gerekmektedir. Tabi bu süre her dövmeye göre değişiklik göstermektedir.

Yani kiminiz vücudumuzun büyük bir bölgesini kaplayan bir dövme yaptırdığınız da bu süre çok daha fazla olabilecektir. Anladığınız üzere dövme yaptıktan sonra korumanız için yapacağınız her şey dövmenin büyüklüğü ile alakalıdır. Bu gibi durumlarda dövmeci nin size önerdiği krem ya da herhangi bir şeyi kullanmanız önerilmektedir.

Belirli 1 saati atlattıktan sonra dövmenin yıkayabilir ve o bölgeyi nemli tutabilirsiniz. Dövmenin bulunduğu yerin nemli tutmanız oldukça önemlidir. Sık sık yıkayarak da oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmiş olursunuz. Yıkamanın önemi bu kadar çok iken şimdi gelelim kısaca dövme nasıl yıkanır onu inceleyelim.

Reklamlar
Dövme Nasıl Yıkanır?
Dövme Nasıl Yıkanır?

Dövme Nasıl Yıkanır?

Dövmeden sonra yapacağınız ilk yıkama doğru iyileşmeyi sağlamak ve 1 enfeksiyon gelişimini önlemek adına oldukça önemlidir. Tabi önce dövme bölgesinde yıkamadan önce ellerimizi iyice yıkamanız gerekmektedir. Dövme bölgesinin yıkamadan önce ellerimizi yıkamak bakterilerin çoğunu ortadan kaldıracağı için yapılması gerekmektedir. Ayrıca oluşabilecek bakterilerin dövmeli cilde ulaşmasını engelleyecektir. Dövmeni yıkarken herhangi bir sünger ya da bir bez kullanmanıza gerek yoktur. Parmaklarınız yeterli olacaktır bu noktada. Parmaklarınız ile bölgeye hafifçe ovalayarak suyun altında tutun. Daha sonrasında hafif bir anti bakteriyel sabun kullanabilirsiniz. Ya da dövmecinizin önerdiği bir sabun da olabilir. Fakat suyun burada ılık olmasına dikkat ediniz. Çok sıcak veya çok soğuk hassas olan dövmeli cildinizin tahrik olmasına sebep olacaktır.

Çünkü sıcak su gözeneklerin açılmasına neden olacaktır ve bu da bakterilerin kolayca girmesini sağlayacaktır. Ayrıca soğuk suda mürekkebin cilt içerisinde hareket etmesine izin vereceği için önerilmemektedir. Son adımda ise kurulama da tek kullanımlık kâğıt havlular tercih ederek dövme yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Dövme yaptırdıktan sonra ne yapılmamalı?
Dövme yaptırdıktan sonra ne yapılmamalı?

Dövme yaptırdıktan sonra ne yapılmamalı?

Dövme yaptırdıktan sonra enfeksiyon riskiniz birkaç gün içerisinde oldukça yüksektir. Bu yüzden enfeksiyon riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Özellikle dövme yaptırdıktan sonraki ilk 4 hafta kritik 1 zamandır. Peki bu dönemde yani dövmeyi yaptıktan sonra ne yapılmalı? Şimdi gelin hep beraber bu dönemde yapmamız gerekenleri ele alalım.

  • Dövmenin olduğu yeri kaşımayın: Kaşımak dövmenin bulunduğu yere zarar vereceği için oldukça yanlıştır. Hem dövmen izin şekline zarar verebilir hem de enfeksiyona sebep olabilir. Çünkü tırnaklarınızın altındaki bakteriler dövmenin bulunduğu yere temas halinde enfeksiyon yaratacaktır.
  • Kabuklara dokunmayın: Dövme yaptırdıktan sonra cildinize kabuklanma meydana gelebilir. Bu oldukça normaldir. Fakat siz bu kabuklarını soymaya çalıştığınız takdirde hem de evinize hem cildinize zarar vermiş olacaksınız.
  • Hemen su ile temas ettirmeyin: Dövmeden sonra yıkamak çok önemli dedik fakat belirli bir süreyi beklemeden su ile temas ettirmeyin. Özellikle de yüzme havuzları veya plajlar gibi halka açık yerlerde bulunmamaya özen gösterin. Çünkü çoğu bakteri suda gelişir ve enfeksiyon riskinizi arttırır.
  • Fazla terlememeye özen gösterin: Bu başlık size biraz ilginç gelebilir. Dövmenin iyi oturması için terleme durumu oldukça önemlidir. Çünkü ter üretimi cildin daha derin katmanlarına ineceği için henüz yerleşmemiş olan mürekkebin yerini alacaktır. Bu da dövmenin izin istediği gibi yerleşmesine sebep olacak. Bu yüzden özellikle fiziksel aktivitelerden uzak durunuz.
  • Güneş ışığından korunun: Dövme yaptırdığınız bölgeye UV ışığını gelmesi cildin iltihaplanmasına sebep olacaktır. Dövme yapılan bölgenin iyileşmesini geciktirecek ve dövme mürekkebi katmanlarının yerini değiştireceği için dövmenin tam olarak yerleşmesine engel olacaktır. Bunun için güneşe çıkmanız önerilmemektedir. Çıkmak zorunda kaldığınız takdirde de güneş kremi ile dövmeli cildinizi kuruyorsunuz.
  • Dar kıyafetlerden uzak durun: Dövme yaptırdınız bölgeye bol kıyafetler giymek oldukça önemlidir. Çünkü dar kıyafetler cildin nefes almasını engellediği için dövmenin bulunduğu yerin iyileşme hızı bir hayli uzayacaktır.

Bu yazımızda sizlere dövme bakımı nasıl yapılır?  dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz? dövme nasıl yıkanır? gibi birçok sorunun cevabını verdik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekle okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Lazer Epilasyon Yöntemleri

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx