Teknoloji

Elektrikli Arabalar Nedir? Elektrikli Arabalar Hakkında Her Şey

Reklamlar

1800’lü yılların sonlarından itibaren araba insanları hayatlarına girmiştir. Elbette ki günümüzdeki haliyle ilk arabalar 1950’lerde insanların hayatlarına temas etmeye başlamıştır. Özellikle 1950 yılına kadar ülkelerde yaygın olarak demir yolu varlığını gösterirken bu tarihten sonra otoyolları daha da yaygınlık göstermiştir.

Elektrikli Araba Nedir?

Dilden dile dolaşan elektrikli arabalar son yıllarda adını en çok duyuran teknolojilerden biridir. Çalışma prensibi aslında oldukça basit olan elektrikli arabalar günümüz için oldukça ulaşılır bir gelişme halini almıştır. Buna rağmen halen yaygınlık gösterememiştir.

Normal bir araba yakıt olarak dizel, benzin, LPG gibi petrol ürünü yakıtlar kullanır. Elektrikli arabalar ise yakıt olarak elektriği kullanır. Eski model, arka kapağı açılıp bataryası görülen telefonlar gibi bu araçların da bataryası vardır. Şarj olup elde edilen elektrik enerjisini kinetik enerjiye çevirir.

Reklamlar
Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?
Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Temelde elektrikli araba çalışma prensibi doğrusal akımı alternatif akıma dönüştürmesi sayesinde hareket enerjisi elde etmesine dayanır. Normal arabalara nazaran daha basit bir çalışma mekanizması rol oynar. İçten yanmalı bir motorun çalışması için 4 farklı ünite rol oynarken elektrikli araba için 3 farklı ünite görev alır. Bunlar: Batarya, kontrol ünitesi ve elektrik motoru.

Elektrikli arabanın bataryaları lityum iyon pillerden oluşmaktadır. Bu pillerin aynı zamanda cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, küçük ev aletleri, tabletler için de kullanıldığı bilinmektedir. Buradan elde edilen enerji kontrol ünitesinde alternatif akıma dönüştürülüp hareket enerjisi elde edilir.

Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Olur?

Fosil yakıt tüketimini oldukça aza indiren elektrikli araba teknolojisi oldukça doğa dostudur. Özellikle petrol gibi tükenmenin eşiğinde olan bir kaynak için elektrikli araba adeta bir kurtarıcı görevi üstlenmiştir.

Çeşitli yatırımcıların de önderliğinde elektrikli arabalar için şarj istasyonları kurulmuştur. Bu alanlarda arabalar şarj olmaktadır. Türkiye’de 350’den fazla sayıda elektrikli araba şarj istasyonu vardır.

Reklamlar

Elektrikli Araba Teknolojisi Dahilinde Üretilen Araçlar Neledir?

Elektrikli araba teknolojisinin gelişimi sürecinde farklı özelliklere sahip elektrikli araba türleri üretilmiştir. Toplamda 4 farklı türde elektrikli araba üretilmiştir. Bu arabalar: Hybrid, Plug-in Hybrid, Range Extender, Tam Elektrikli Sistem.

Hibrit arabada içten yanmalı motor ve elektrikli motor tek bünyededir. Karma bir teknolojidir hibrit. İçten yanmalı motor çalıştıktan sonra elektrikli motor kendi kendini şarj etmeye başlar. Yani destek görevi görür. Plug-in Hybrid ise hibrit arabaların şarj edilebilir modelleridir.

Yine Range Extender arabalar da hem içten yanmalı motor hem de elektrikli motor barındırır. İçten yanmalı motorun görevi daha farklıdır bu arabada. Son olarak tam elektrikli sistem ise tamamen elektrikli motor ile çalışır. Bu araçta elektrikli motor destek olarak görev almaz. Araç şarj edilerek kullanılır.

Elektrikli Araba Keşif Süreci Nasıldır?
Elektrikli Araba Keşif Süreci Nasıldır?

Elektrikli Araba Keşif Süreci Nasıldır?

Günümüzde birçok farklı araba üreten şirket elektrikli arabaların rekabet piyasasına dahil olmak için çabalamaktadır. Günümüzde elektrikli arabaların satışı konusundaki en büyük sıkıntı batarya maliyeti dolayısıyla fiyatının yüksek olmasıdır. Oysaki önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu arabaların da normal arabalar ile benzer fiyatlara satılması bekleniyor.

Tahmin edilenin aksine elektrikli araba ilk başarılı örneği 1880 yılında bulunur. Elektrikli arabaların adını duyurması ise Tesla ile olmuştur. Bununla birlikte Tesla üzerindeki çalışmalar 20 yılından beri süregelmektedir. Tesla’nın piyasaya sürdüğü ilk elektrikli araç Roadster’dir. Google kurucularının aracı beğenip yatırım yapmalarının ardından Model S piyasaya sürülmüştür.

Ardından da Model X olarak duyurulan SU piyasaya duyurulmuştur. Bu araç tam olarak lüks bir araçtır. En son ise D sınıfı araç olan Model 3 piyasaya sunulmuştur. Bu araçtan sonra piyasa neredeyse domine edilmiştir.

Elektrikli Araba Satan Markalar Hangileridir?

Elon Musk’ın ürettiği Tesla aracı en bilindik elektrikli araba modelidir. Piyasada yer alan elektrikli arabalar ise şunlardır:

 • BMW i4 eDrive40
 • Mercedes Benz EQE
 • Audi A6 e-tron
 • Volkswagen ID.5
 • Tesla Cybertruck
 • Toyota bZ4X
 • Fisker Ocean
 • Genesis GV60
 • NIO ET5
 • Nissan Ariya
 • Cadillac Lyrig
 • TOGG C-SUV
 • BMW iX xDrive 50
 • Renault Megane E-Tech

Güncel Elektrikli Araba Fiyatları Ne Kadardır?

Araçların üretimi için gerekli olan bataryanın yüksek maliyeti dolayısıyla elektrikli arabalar günümüzde ultra lüks sınıfta yer alır. Öyle ki Türkiye bazında en düşük fiyat 1.000.000 TL olarak kendini gösterir. Teknolojinin gelişimi ile ilerleyen yıllarda aracın günlük hayata endeks edilmesi planlanır.

Şaban Sarı

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx