Moda

Erkek Ayakkabı Modelleri

Reklamlar

En az kadınlar kadar çeşitli model skalasına sahip olan erkek ayakkabı modelleri, her tarza ve beğeniye hitap edecek seçenekleri bulunmaktadır. Tarz sahibi erkeklerin vazgeçilmez parçası olan ayakkabıların modelleri de oldukça merak edilmektedir. Ayakka kullanımında kimimiz rahatlığa önem gösterirken kimimiz şık olmayı tercih ederiz. Veya iş hayatımıza göre şekillenmek zorunda kalırız. Yazımızı okuyup ayakkabı modelleriyle tanıştıktan sonra hem şık kombinler yapabilir hem de rahatlığınıza uygun doğru ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.  

Ofis stiline yeni bir tarz getiren klasik ayakkabılar, günlük yaşantınızın konforunu sağlayan spor ayakkabıları, deriler, nubuk ayakkabılar, bağcıklı, bağcıksız, binlerce çeşidi ile var olmaktadır. Bu yazımızda da kullanım amaçlarına göre ayakkabılar ve modellere göre ayakkabı çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kullanım Amaçlarına Göre Erkek Ayakkabı Modelleri
Kullanım Amaçlarına Göre Erkek Ayakkabı Modelleri

Kullanım Amaçlarına Göre Erkek Ayakkabı Modelleri

Kullanım amaçlarına göre çeşitli gruplara ayrılan erkek ayakkabı modelleri birden fazla modelle karşımıza çıkmaktadır. Günlük yaşantımızın akışına göre ya da katılım gösterdiğimiz yerlere göre doğru tercihler yaparak kombinimizi tamamlayabilirsiniz. Bunu için önce kullanım amaçlarına göre ayakkabıları inceleyelim.

Reklamlar
 • Klasik Ayakkabılar: Klasik ayakkabılar da kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Günlük ve gece olarak ikiye ayrılan klasik ayakkabılar ne zaman ve nerede giyeceğinize göre değişiklik göstermektedir. Günlük olarak Laofer vs. modelleri öne çıkmaktadır. Gece için şık bir klasik ayakkabı tercihiniz olabilir.
 • Casual Ayakkabılar: Casual giyim tarzına sahip kişilerin sıklıkla kullandığı bir ayakkabı modelidir. Özellikle de günlük kıyafetlerinizin altına tercih ettiğinizde doğru bir tercih olacaktır. Sebago, timberland gibi modelleri olan kejuıl ayakkabıların rahatlığı da şıklığı da oldukça fazladır. Hem rahat hem şık olmak isteyenlerin tercihi olabilir.
 • Sport – Casual Ayakkabılar: Casual giyimin spor ağırlıklı ayakkabı modelidir. Özellikle de aktif bir şekilde spor hayatı olan ve günlük giyim tarzı spor olan kişilerin tercihi olabilir. Puma, diesel ve trekking modelleri sport- casual ayakkabılarına örnek verilebilir.
 • Aktif – Sport Ayakkabılar: Spor dalıyla uğraşan çoğu kişinin tercih ettiği bir ayakkabı modelidir. Spor yaparken giyilen bu ayakkabıların modelleri tenis, halısaha, jogging gibi yerlerde rahatlıkla tercih edilebilir.
 • Komfor (Comfort) Ayakkabılar: İç tabanlı ayakkabılardır. Bazı ayak problemi yaşayan kişilerin tercihi olabilir. Ya da rahatlığına düşkün olan kişilerde kullanabilir. Ortopedia, PRM, Dr. Scholl ve Mefisto gibi modelleri mevcuttur.
 • Ortopedik ayakkabılar: Ayak gelişiminde ve bazı ayak hastalıklarında tedavi için kullanılan ve doktor önerimi tarafından kullanılan ayakkabı modelleridir. Tıbbi ayakkabılar olduğu için doktorunuza danışmadan giymeniz tavsiye edilmemektedir.
 • Özel İş Ayakkabıları: Farklı mesleklerin özel olarak kullanılmasını gerektirdiği iş ayakkabılarıdır. Bunlar inşaat sektöründe kullanılan ayakkabılar, iş güvenliği ayakkabıları veya askeri botlar olarak örnek verilebilir
Modellerine Göre Erkek Ayakkabı Modelleri
Modellerine Göre Erkek Ayakkabı Modelleri

Modellerine Göre Erkek Ayakkabı Modelleri

Modellerine göre de çeşitlere ayrılan ayakkabılar erkeklerin ayakkabı seçiminde doğru tercihler yapmasında oldukça önem taşımaktadır. Modellerine göre ayakkabılar şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

 • Makosen Ayakkabılar: Ökçe bölümü kısa olan, bağcıksız ayakkabılar laofer, bir diğer adıyla da makosen olarak bilinmektedir. Hem kadınların hem erkeklerin tercih edebildiği bir ayakkabı modelidir. Genellikle yaz aylarında tercih edilir.
 • Bağlı Ayakkabılar: Bağlı ayakkabılara en iyi örnek şüphesiz ki molyer ayakkabı modelidir. Erkeklerin en çok tercih ettiği modeller arasında bulunan bu ayakkabının en belirgin özelliği de bağcıklı olmasıdır. Oxford ayakkabı modeli de bağlı ayakkabılar içerisine girmektedir.
 • Botlar: Kışın vazgeçilmezi olan botlar lastikli, fermuarlı ve bağlı olarak değişik modellerle karşımıza çıkabilmektedir.
 • Sandaletler: Erkeklerin de yazın oldukça tercih ettiği sandaletler, taban ve bantlardan oluşan açık ayakkabılardır.
 • Çizmeler: Çoğunlukla kadınların kullanıldığı bir ayakkabı modeli gibi gözükse de erkeklerin de günümüzde kısa çizmeler tercih ettiği bilinen bir gerçektir. Yine bu çizmeler de bağcıklı, fermuarlı ve esnek yapıda olabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere erkek ayakkabı modellerini kullanım amaçlarına ve modelle göre ayakkabı çeşitlerini detaylarıyla ele aldık. En az kadınlar kadar çeşide sahip olan erkek ayakkabıları doğru kombin yapılması ve doğru yerde giyilmesi oldukça önemlidir. Umarım yazımızı okuduktan sonra istediğiniz şekilde kombinlerinizi doğru ayakkabı modelleriyle tamamlayabilirsiniz. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Parka Ne Demek?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx