Pratik Bilgiler

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Reklamlar

Bekar genç kızların sabırsızlıkla beklediği bu durum şüphesiz her düğünde şahit olmuşuzdur. Gelinin en yakın arkadaşlarının isimlerini yazdırmak istediği, düğün sonunda silindiğinde yakın zamanda silinen ismin de evleneceğinin belirtisi olarak bilinen bir ritüeldir. Peki merak ettiniz mi gelinin ayakkabısının altına isim yazılması nereden gelmektedir? Veya tam olarak nedeni nedir? Genç kızların az çok bildiği bu durumu erkekler pek bilmemektedir ve oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda da Gelin ayakkabısının altına neden isim yazılır? Gelin ayakkabısının altına isim yazma fikri nasıl oluştu ve Gelin ayakkabısı altına isim yazmak dinen caiz midir gibi birçok merak ettiğiniz konuyu genel anlamda inceleyip detaylarıyla sizler için derledik.

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Geçmişten günümüze kadar gelmiş bu gelenek genç kızlarımız tarafından hala sürdürülmektedir. Öyle görünüyor ki sürdürülmeye de devam edecek bir gelenek çünkü oldukça sevilen ve yaygınlaşmış bir gelenektir. Özellikle de yakın arkadaşlarının gelinin ayakkabısının altına ismini yazdırarak silinmesini beklemektedir.

Eğer gelinin ayakkabısının altından yazılan isimlerden silinen olursa, isimleri silinen kişilerin kısmetinin açılacağını ve aynı sene içinde evleneceği söylenilir. İsmi silinmeyen kızlar için de henüz vakitlerinin gelmediğine inanılır. Kimi genç kızlar için sadece eğlenceden ibaret olan bu gelenek kimi genç kızlarımız için evlilik beklentilerini karşılaması için bir umuttur.

Reklamlar
Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma
Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazma Fikri Nasıl Oluştu?

Her düğünde şüphesiz gerçekleşir dedik, neden yazıldığını da öğrendik fakat akıllarda merak edilen bir soru daha beliriyor? Gelin ayakkabısının altına isim yazma fikri nasıl oluştu? İlk kim attı bu fikri ortaya ve nasıl bu kadar günümüze kadar geldi hiç düşündünüz mü? Bizler sizler için araştırdık fakat bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Eski yıllardan beri süregelen bir gelenektir. Gençlerin uyguladığı ve oldukça eğlendikleri bir durum olduğu için gençler tarafından ortaya çıktığını düşünmekteyiz. Bunun gibi birçok gelenek mevcuttur. Nişanlanan kişinin kurdelesinden bir parça yutmak veya saç telinden bir parça yutmak gibi adetler de mevcuttur. Evlilik noktasında bir fikre inanıp umut etmek için yapılmış ve günümüze kadar da varlığını sürdürmüştür.

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsim Nasıl Daha Kolay Silinir?

Madem geçmişten günümüze kadar bu gelenek gelmiş ve hala popülerliğini korumakta biz de ismimizin silinmesi için elimizden geleni yapmak isteriz diye düşünüyorum. İnanmayanlar elbet olabilir ama ben bu zamana kadar varlığını sürdüren bu adete inanmayı tercih ediyorum ve benim gibi inananlar için isimlerimizin silinmesi için birkaç püf noktasının sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Gelin ayakkabısının altına isminizi yazdırırken yerle en çok temas eden noktaya isminizi yazmanız gerekiyor. Daha sonrası aslında çok basit. Gelinin oturmasına müsaade etmeden oynatmanız ayakkabının yerle daha çok temas etmesine ve isimlerin silinmesine sebep olacaktır. Yani düğün sonunda isminizin silinmediğini görüp hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız gelinin bolca oynamasına ve bu eğlenceli anların yaşanmasının tadını çıkarmanızı öneririz.

 Gelin Ayakkabısı
Gelin Ayakkabısı

Gelin Ayakkabısının Altındaki İsimler Tamamen Silinmeli Mi?

Kimileri için eğlenceden ibaret olan bu durum kimileri için de bir umut vadettiği için isimlerin tam olarak silinme durumu yeterli olup olmadığı kafa karıştırıcı bir durumdur. Bu karışıklığa çözüm olarak şunu söyleyebiliriz ki yazılan ismin okunmaması gerekmektedir. Yani silinen bir iki harf yeterli olmayabilir. Nerdeyse %70’i silinmesi gerekir ki âdet yerini bulsun. Hatta isimlerinin yarısı silinen kişilere henüz kısmetin gelmemiş veya çok az kalmış, biraz daha vaktin var gibi sözler söylenmektedir.

Reklamlar

Gelin Ayakkabısının Altına İsim Yazmak Dinen Caiz Midir?

Merak edilen konulardan biri olan gelin ayakkabısının altına isim yazmak dinen caiz midir sorusunun aslında net bir cevabı yoktur. Yani her şey bakış açımızdan geçmektedir. Zaten gerçeklik payının olmadığı ve gençlerin kendi aralarında eylendiği bir durum olduğu için kişiden kişiye değişen bir konudur. Belki bazılarımız için gelin ayakkabısından da medet mi umulur, bir ayakkabı mı kısmeti açacak gibi düşüncelere sahip olabilirsiniz. Fakat başta da dediğim gibi eğlenceli güzel bir anı olabilecek bu durumun gerçeklik payı olmadığı için kişinin düşünce yapısından bakış açısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden de dinen caiz olup olmadığı cevabını kişinin kendisine bırakmaktayız.

Bu yazımızda gelin ayakkabısının altına isim yazdıran genç kızlarımızın merak ettiği sorulara yanıt vermeye çalıştık. Gelin ayakkabısının altına neden isim yazılır? Gelin ayakkabısının altına isim yazma fikri nasıl oluştu, Gelin ayakkabısının altına yazılan isimler nasıl daha kolay silinir ve Gelin ayakkabısı altına isim yazmak dinen caiz midir gibi birçok merak ettiğiniz konuyu genel anlamda inceleyip detaylarıyla sizler için derledik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir: Ayakkabı Temizleme Köpüğü Önerileri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx