Moda

Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Reklamlar

Kadınların en özendiğin en önem verdiği günlerden biri de düğün günleridir. Gelinlik ise çok önemlidir. Gelinlik kumaşı nasıl olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir? sizler için ele aldık. Kumaş seçiminde başarılı olmak için kumaşları tanımak oldukça önemlidir. Vücut tipinize uygun olacak tün kumaş türlerini ele aldık. Gelin birlikte göz atalım.

Gelinlik Kumaş Çeşitleri

Gelinliğin modelinin önemli olduğu kadar kumaşları da çok önemlidir. Bu nedenle seçeceğiniz kumaş çok önemlidir. Gelinliği düğün mekanına ve vücut tipinize uygun olacak şekilde seçmeniz için gelinlik kumaşlarını yakından inceleyelim.

İşte En çok kullanılan gelinlik kumaş türleri:

Gelinlik Danteller

Gelinlikte en çok kullanılan kumaşlardan birisi dantel kumaştır. Dantel modelleri prenses model, düz kesim, a kesim gibi her tarz gelinliklerde kullanılmaktadır. Ve gelinliklere romantik bir hava katmaktadır.

Reklamlar

Dantel kumaşı gelinliğinizin tamamında kullanarak gelinliğinizin gösterişli ve romantik görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat şimdilerde daha sade modeller tercih edildiği için sadece üst tarafı ya da kolları dantel kumaştan olan gelinlikler daha trenddir.

Gelinliğinizin kumaşına ve modeline karar verirken düğün mekanınız çok önemlidir. Gelinliğin tarihi mekanın açık kapalı olması seçimizi değiştirebilir. Gösterişli mekanlarda çok dantelli kumaşlar kullanılabilir. Eğer kır düğünü yapacaksanız üç boyutlu gelinlikleri seçebilir, gelinlik dantelllerinin üst kısımda düz ya da A kesimli tasarımlardan yapabilirsiniz. Tamamı dantelli gelinlikler özellikle düz kesim gelinlikler de uygun seçim olabilir.

İlginizi Çekebilir: 2021 İlkbahar Modası

Dantel Kumaşı Çeşitleri

1-Fransız Danteli

Dantelin çeşidi gelinliği kalitesini belirler. En kaliteli dantel çeşitlerinden birisi de Fransız dantel gelinlik kumaşıdır. Diğer dantel çeşitlerine göre daha pahalıdır. Özellikle duvak kenarlarında bu dantel çeşidi görülmektedir.

Reklamlar

2-Brode Dantel

Brode kumaş tül kumaşın üzerine işlenir. Nakışlı Fransız danteli olarak bilinir. Kumaşın özelliği hassas bir yapıya sahip olmasıdır. Gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde kullanılmaktadır. Brode dantel özellikle vintage gelinliklerde görülmektedir. Tülün üzerine brode dantel işlemeleri tüm gelinlik kesimlerine uygun bir şekilde kullanılabilir.

3-Kordone Dantel

Kordona dantel kumaşı ipek katkılıdır ve Fransız dantelinden daha sık dokuludur. Hassas bir dokusu vardır. Bu nedenle de gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca ilkbahar ve yaz düğünlerinde tercih edilen bir dantel kumaşıdır.

4-Güpürlü Gelinlik Kumaşı

Bir diğer dantel çeşidi de güpürlü danteldir. Güpürlü dantel iplik ya da ipekten oluşmaktadır. Gelinliklerde çok kullanılmaktadır. Çok yerde Fransız danteli olarak da karşınıza çıkabilen bu dantel türü Fransız güpürünün en kalitelisi ve en pahalısıdır. Fransız güpür ürünlerini uygun fiyatlı malzemeler ile taklitleri de çok yapılmaktadır.

Gelinlik güpürleri de çoğunlukla tasarımlara hareket katmak için kullanıldığı için her tarz ve her model gelinlikte güpür kullanımı dikkat çekmektedir.

Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı
Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı

Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı?

İpek Gelinlik Kumaşı

En çok kullanılan kumaş çeşitlerinden birisi de ipek gelinlik kumaşlarıdır. İpek kumaş her mevsime uygun dayanıklı ve kalitelidir. Ayrıca ipek kumaşın daha yumuşak olması için içine saten, mikado, tül, tafta ve dupioni gibi kumaş çeşitleri de eklenebilmektedir.

Saten Gelinlik Kumaşları

Parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahip olan saten gelinlik kumaşları pamuktan ipekten dokunmaktadır. Gelinlik kumaşlarında kullanılmaktadır. Bu kumaşlar saten, düşes saten ve Amerikan saten kumaşlar olarak üçe ayrılmaktadır.

Gelinliğinizin modelinin ortaya çıkması isterseniz saten ipeksi dokulu pürüzsüz kumaşları tercih edebilirsiniz. Bu tarz düz saten gelinlikleri Reem Acra, Pronovias gibi dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarında görebilirsiniz.

Düşes saten ve Amerikan saten olmak üzere iki çeşidi vardır. Düşes saten kumaşın özelliği ince ve hassas bir yapıda olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı düşes saten kumaş ile elde edilen gelinlikler harika bir duruşa sahip oluyor. Amerikan saten ise düşes satene göre daha uygun fiyatlıdır. Görüntü açısından iki kumaşın çok farkı olmasa da Amerikan saten daha kalın dokuludur.

Saten kumaş en çok otel düğünlerinde kullanılmaktadır. Çünkü gelinliğe gösterişli, zarif ve ihtişamlı bir hava katmaktadır. Ayrıca modern ve sadelik arayanlar için uygun bir kumaştır.

Fakat saten kumaş ile dikilen gelinliklerin vücut hatlarını ortaya çıkarma özelliği vardır. Eğer çok düzgün bir fiziğiniz varsa korkmadan balık kesim saten gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Göğüslerinizi ön plana çıkarmak isterseniz üstü saten kumaştan derin V ya da straplez yakalı modelleri tercih edebilirsiniz. Basenleriniz geniş, armut vücut tipine sahipseniz A ya da prenses kesimli, kabarık gelinlikleri daha uygun olacaktır.

Tafta Gelinlik Kumaşı

Çok kullanılan kumaşlardan birisi de tafta kumaştır. Tafta kumaşın eskiden drapeli gelinliklerde çok tercih edildiği bilinmektedir. Fakat şimdiki gelinlikler için demode olmasından dolayı çok kullanılmamaktadır. Tafta kumaşın hem sentetik olanlar hem de ipek olanları vardır. Şimdilerde en çok ipek tafta kumaşlar gelinliklerde kullanılmaktadır. Sentetik tafta daha uygun fiyatlı da olsa ipek tafta daha kullanışlı ve rahattır.

Gelinlik Kumaş Çeşitleri
Gelinlik Kumaş Çeşitleri

Gösterişli düğünler için yanardöner, kabarık, sert ve dikkat çekici tafta kumaşlardan elde edilen gelinler tercih edilebilir. Özellikle otel ve düğün salonlarında yapılacak düğünlerde tafta kumaş tercih edilebilir. Ve bu kumaş daha çok A ve prenses kesimli gelinliklerde kullanılmaktadır.

Tül Gelinlik Kumaşı

Gelinliklerde kullanılan en ince kumaşlardan birisi de gelinlik tülüdür. Gelinliğin etek ve duvaklarında kullanılır. Gelinlik tüllerinin de bazıları yumuşak, bazıları parlak ve gözenekleri birbirinden farklıdır. Duvaklar için çoğunlukla olarak yumuşak, küçük gözenekli ve mat tüller kullanılır. Gelinliğin etek kısmında da geniş ve parlak tüller kullanılabilmektedir.

Sadelikten yana olan gelin adayları etek kısımları ipek tül kumaşları tercih etmektedir. Işıltılı seven gelin adayları da Lurex tül ismi verilen simli gelinlik kumaşlarını tercih edebilirler.

Gelinlik tüllerinin kullanım amacı gelinliğin etek kesimlerine kabarıklık vermektir. Mesela prenses ya da A kesim bir gelinlik istenilen kadar tül ile çok kabarık veya az kabarık hale gelebilmektedir. Az sayıda kat verilirse kabarık olmayan bir gelinlik de elde edilebilmektedir. Kabarıklı tül kullanılan gelinlikler özellikle tarihi mekan, salon düğünü gibi mekanlara çok uyum sağlamaktadır. Sade ve uçuş uçuş tül etekli tasarımlar en çok ilkbahar ve yaz aylarında yapılan kır ve sahil düğünlerine yakışacaktır.

Gelinliğin etek kısımlarında kullanılan tüller kollardaki fazlalıkları saklamak için de kullanılmaktadır. Ayrıca sonbahar ve kış aylarında düğünü olan gelinlerin kol seçimleri de tülden olabilmektedir.

Gelinliğin dövmesi var gibi görünmesi için hayal tül üzerine işlemeler yapılabilir. Son zamanlarda çok tercih edilen bir tasarımdır. Ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonlarında bu şekilde tüller ile karşılaşılabilmektedir.

Şifon Gelinlik Kumaşı

Yaz gelinliklerinde ve sade nikah elbiselerinde çok kullanılan kumaşlardan birisi de şifon gelinlik kumaşıdır. Şifon gelinlik kumaşının özelliği şeffaf ve hava alabilir olmasıdır. Bu kumaş yarı saydam bir kumaştır. En çok abiyelerde kullanılan bir kumaş çeşidi olsa da gelinlik modellerinde de ipek şifon kumaş kullanıldığını görebilirsiniz. Şifon kumaş daha çok abiye elbiselerde kullanılsa da gelinlik modellerinde daha çok ipek şifon kumaş tercih edilmektedir.

En çok kullanılan gelinlik kumaş türleri
En çok kullanılan gelinlik kumaş türleri

Şifon kumaşın bir özelliği de çok ince ve iç gösteren özelliğe sahip olmasıdır. Kır düğünlerinde ve sahil düğünlerinde daha çok kullanılan şifon gelinlik kumaşı transparan gelinliklerde çok kullanılmaktadır. Transparan bir görüntü istemeyen kişiler astarlı şifon gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz.

Şifon gelinlik modellerinden kabarık olanları armut vücuda sahip olan gelin adaylarının tercih edebileceği modellerdir. Bu tasarıma sahip olan gelinliklerin etek kısımları geniş olduğu için basen kısımlarını kapatacaktır. Fakat elma vücut tipine sahipseniz yırtmaçlı şifon gelinlikler tam size göredir. Bu şekilde bacaklarınız dikkat çekerek dengeli bir görünüme sahip olacaksınız.

Organze Gelinlik Kumaşı

Tül ve şifon kumaşlara benzeyen organze kumaşlar bu kumaşlardan biraz daha kalındır. Ayrıca bu kumaş dökümlü ve transparandır. Özellikle de bahar ve yaz düğünlerinde çok tercih edilen bir gelinlik kumaşıdır. Organze kumaşın kristal ve ipek gibi çeşitleri vardır. Bu model klasik ve modern gelinliklerin hepsinde kullanılmaktadır.

Organze kumaş daha çok gelinliklerin eteklerinde kullanılsa da gelinliklerde bulunan dev fiyonklar için de kullanılmaktadır. Tok görünüm sağladığı için de tercih edilmektedir.

Organze kumaştan yapılan gelinliklerin özelliği uçuş uçuş olmasıdır. Bundan dolayı da bu kumaştan elde edilen gelinlikleriniz kır düğünlerinize çok yakışacaktır. Aynı zamanda havuz başı düğünler için de çok uygun olacak bir kumaş çeşididir.

Mikado Gelinlik Kumaşı

İthal gelinlik modellerinde daha çok kullanılan pürüzsüz ve sert görünüme sahip olan Mikado Gelinlik Kumaşı da tercih edilen kumaşlardandır. Bu kumaş çeşidi özellikle Pronovias, Rosa Clara, Carolina Herrera gibi yabancı gelinlik modellerinde çok görülmektedir. Kumaşın özelliği başka kumaşlarla sabitlenememesi ve çok pürüzsüz bir yapıya sahip olmasıdır. Saten kumaşlardan en önemli farkı da dokumasının çizgili olmasıdır.

Ziberlin Gelinlik Kumaşı

Mikado kumaşın özelliği sentetik yapıda olmasıdır. İpek karışımlı olan çeşidi de ipek mikado ya da ziberlin olarak geçmektedir. Ziberlin kumaştan elde edilen gelinlikler mikado gelinliklere göre daha mat görünmektedir. Ziberlin kumaşlardan tasarlanan gelinliklerin özelliği gösterişli ve kalın olmasıdır. Bu özelliklerinden dolayı da çoğunlukla sonbahar ve kış düğünlerinde kullanılmaktadır. Mekan olarak da tarihi mekan, otel düğünü gibi gösterişli düğünlere uygun bir gelinlik kumaşıdır.

Brokar Gelinlik Kumaşı

İpek ya da sentetik elyaftan elde edilen brokar kumaş oldukça zarif bir kumaştır. Ve çoğunlukla kabarık gelinliklerde kullanılmaktadır. Sert bir kumaş olsa da saten kumaştan daha hafiftir. Özellikle sonbahar ve kış düğünlerinde daha çok tercih edilmektedir.

Krep Gelinlik Kumaşı

Krep kumaşın özelliği ipekten yapılması ve yumuşak ince bir yapıya sahip olmasıdır. Eğer sade ve dar bir gelinlik hayal ediyorsanız krep kumaş tam size göre.

Rayon Gelinlik Kumaşı

İpek veya suni ipeğe benzeyen rayon kumaş pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Ayrıca ipek kumaşa göre daha esnek ve uygun fiyatlıdır. Yarı sentetik ve nefes alabilen bir kumaş olduğu ilkbahar ve yaz düğünlerinde gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Fakat kumaşın kolay kırışma özelliği olduğunu da unutmamalısınız.

Yazımızda sizler için gelinlik alışverişinde sizlere yardımcı olacak vücudunuza ve mevsime uygun olan kumaş çeşitlerinde bahsettik. Buradaki öneriler ile daha kolay vücudunuza uygun ve hayalinizdeki gelinliği bulabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx