Cilt Bakımı

Helichrysum Yağı Ne İşe Yarar?

Helichrysum Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Helichrysum yağı, antienflamatuvar, antioksidan, antimikrobiyal, antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı tüm vücuda birçok farklı fayda sağlayan faydalı bir uçucu yağ yapmak için kullanılan doğal bir şifalı bitkiden gelir. 

Tipik olarak Helichrysum italicum bitkisinden elde edilen Helichrysum esansiyel yağı, çeşitli deneysel çalışmalarda, çeşitli mekanizmalara bağlı olarak enflamasyonu azaltmak için güçlü yeteneklere sahip olduğu tespit edilmiştir: inflamatuar enzim inhibisyonu, serbest radikal temizleme aktivitesi ve kortikoid benzeri etkiler. 

Bazı kaynaklar helichrysum çiçeklerinin kurutulduğunu ve Yunan tanrılarına sunulduğunu bildiriyor. Günümüzde popülerliği dünyanın geri kalanına da hızla yayılmasına rağmen, Akdeniz ülkelerinin geleneksel tıbbında önemli bir rol oynamaya devam etmektedir.

Reklamlar
Helichrysum Yağı Nedir?
Helichrysum Yağı Nedir?

Helichrysum Yağı Nedir?

Helichrysum, Asteraceae bitki ailesinin bir üyesidir ve binlerce yıldır tıbbi özelliklerinden dolayı özellikle İtalya, İspanya, Türkiye, Portekiz ve Bosna Hersek gibi ülkelerde kullanıldığı Akdeniz bölgesine özgüdür. 

Helichrysum italicum ekstresinin bazı geleneksel kullanımlarını doğrulamak ve diğer potansiyel uygulamalarını vurgulamak için, son birkaç on yılda çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Birçok çalışmanın odak noktası, helichrysum yağının doğal bir antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan olarak nasıl davrandığını tanımlamak olmuştur.

Modern bilim artık geleneksel popülasyonların yüzyıllardır bildiklerini doğruluyor: Helichrysum esansiyel yağı, onu bir antioksidan, bir antibakteriyel, bir antifungal ve bir anti-enflamatuar yapan özel özellikler içerir. Bu nedenle, sağlığı artırmak ve hastalıkları önlemek için düzinelerce farklı şekilde kullanılabilir. En popüler kullanımlarından bazıları, yaraları, enfeksiyonları, sindirim problemlerini tedavi etmek, sinir sistemini ve kalp sağlığını desteklemek ve solunum koşullarını iyileştirmektir.

Helichrysum Yağı Faydaları
Helichrysum Yağı Faydaları

Helichrysum Yağı Faydaları

Helichrysum yağı, doğal bir antibiyotik, antifungal ve antimikrobiyal olarak çalıştığı için birçok farmakolojik aktiviteye sahip tıbbi bir bitki olarak kabul edilen Helichrysum italicum bitkisidir. Helichrysum italicum bitkisi, yaygın olarak köri bitkisi, rengi bozulmayan bitki veya İtalyan çileği gibi başka isimlerle de anılır.

Reklamlar

Yüzyıllardır helichrysum yağı kullanan geleneksel Akdeniz tıbbı uygulamalarında çiçekleri ve yaprakları bitkinin en faydalı kısımlarıdır. Alerjiler, akne, soğuk algınlığı, grip, öksürük, deri iltihabı, yara iyileşmesi, kabızlık, hazımsızlık ve asit reflü, karaciğer hastalıkları, safra kesesi bozuklukları, kasların ve eklemlerin iltihaplanması, enfeksiyonlar, candida, uykusuzluk hastalığı, karın ağrıları ve şişkinlik de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için hazırlanırlar. 

Bazı web siteleri kulak çınlaması için helichrysum yağını da önermektedir, ancak bu kullanım şu anda herhangi bir bilimsel çalışma tarafından desteklenmemektedir ve geleneksel bir kullanım gibi görünmemektedir. Geleneksel olarak iddia edilen uygulamalarının çoğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, araştırmalar gelişmeye devam ediyor ve bu yağın istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçlara ihtiyaç duymadan birçok farklı durumu iyileştirmek için yararlı olacağına dair söz veriyor.

Son yıllarda araştırmacılar, geleneksel kullanımları, toksisitesi, ilaç etkileşimleri ve güvenliğinin arkasındaki bilim hakkında daha fazla şey keşfetmek için Helichrysum italicum ekstresinin farklı farmakolojik aktivitelerini aktif olarak inceliyorlar. Daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, farmakolojik uzmanlar, helichyrsum’un çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli bir araç haline geleceğini tahmin ediyorlar.

Helicrysum insan vücudu için tam olarak nasıl bu kadar çok şey yapar? Şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre, bilim adamları, nedeninin bir kısmının, helichrysum yağında bulunan güçlü antioksidan özellikler – özellikle asetofenonlar ve floroglukinoller şeklinde – olduğuna inanıyorlar.

Özellikle, Asteraceae familyasına ait helichrysum bitkileri, flavonoidler, asetofenonlar ve floroglukinole ek olarak, pilonlar, triterpenoidler ve seskiterpenler dahil olmak üzere bir dizi farklı metabolitin üretken üreticileridir.

Helichyrsum’un koruyucu özellikleri kısmen kortikoid benzeri bir steroid gibi ifade edilir ve araşidonik asit metabolizmasının farklı yolaklarında eylemi inhibe ederek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. İtalya’daki Napoli Üniversitesi Eczacılık Bölümü’nden araştırmacılar, helichrysum çiçeklerinin ekstraktında bulunan etanolik bileşikler nedeniyle, iltihaplı bir sindirim sistemi içinde antispazmodik eylemler ortaya çıkardığını ve bağırsağın şişlik, kramp ve sindirim ağrısını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Bağışıklığı artıran antiviral bir maddedir. Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı aslında bağırsakta yer aldığından, helichrysum’un bağırsak iyileştirici ve anti-enflamatuar özellikleri, bağışıklığı etkili bir şekilde artırmasına yardımcı olur. Klinik çalışmalarda, helichrysum yağının flavonoidleri ve floroglukinolleri, herpes simplex virüs tip 1 (HSV-1) ve coxsackie B virüsü tip 1 ile savaşacak kadar güçlü olan zararlı bakteri, mantar ve virüslerin inhibisyonunu göstermiştir. Bu virüsler ve diğer zararlı istilacılarla savaşmak için bilimsel krediye galangin denir. 

Böbrek taşı tedavisinde kullanılır

Helichrysum yağı, böbrekleri ve karaciğeri destekleyerek ve detoksifiye ederek böbrek taşı riskini azaltabilir. 2016 yılında yayınlanan bir ön çalışma, helichrysum ekstrelerinin böbrek taşlarının tedavisinde yararlı olabileceğini ve potasyum sitrata alternatif bir tedavi olarak kullanılabileceğini bulmuştur. Çiçeklerin ayrıca idrar yolu taşları veya ürolitiyazis için yararlı olduğu bulundu. 

2015’te bir yıl önce Türkiye’den yayınlanan bir başka çalışmada, “Helichrysum özleri, Ox ile indüklenen ürolitiyaziste böbrek taşlarının oluşumunu ve büyümesini azaltabilir ve tekrarlayan taşları olan hastalar için faydalı olabilir. Ayrıca bu, ölümsüz çiçeklerin önleyici etkisine ilişkin ilk çalışmadır. 

Limon, misket limonu, portakal veya greyfurt gibi iki damla narenciye yağını günde iki kez suyunuza koymanızı ve helichrysum yağını günde iki kez karnınızın alt kısmına topikal olarak sürmenizi tavsiye ederiz.

Helichrysum Yağı Cilde Faydaları
Helichrysum Yağı Cilde Faydaları

Helichrysum Yağı Cilde Faydaları

Bu harika özle, helichrysum topikal merhemleri ve diğer sağlık ürünlerini kullanarak elde edebileceğiniz tüm cilt faydalarını inceleyelim!

Yatıştırıcı bir maddedir

Birçok insan cilt tahrişini azaltmak ve kızarıklığı yatıştırmak için helichrysum yağı kullanır. Uçucu yağ bol miktarda antioksidan içerdiğinden, yağın bir kısmını cildinize sürmek, kızarıklıkların daha az canlı görünmesini sağlayabilir, kaşınmayı azaltabilir ve genel cilt sağlığını destekleyerek cilt hücrelerinizin belirli hasar türlerine karşı savunmasızlığını azaltabilir.

Serbest radikaller hücresel duvarlarınızda moleküler hasara neden olur ve cildinizi alevlendirerek kırışıklıklar, cilt kuruluğu veya koyu lekeler gibi daha uzun süreli cilt hasarına yol açabilir. Serbest radikal hasarını yönetmek, yaşlandıkça ve vücudumuz bu moleküllerle savaşma yeteneklerini yitirdikçe daha önemli hale geliyor.

Bu esansiyel yağ, cilt görünümünü beslerken, nemlendirirken ve iyileştirirken tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için helichrysum esansiyel yağı kullanan bir merhem örneğidir!

Ci̇lt onarımı ve i̇yi̇leşmesi̇ni destekler

Helichrysum uçucu yağının içerdiği antioksidanlar daha da fazla fayda sağlar. Özellikle cildinizin daha fazla kolajen ve elastin üretmesine yardımcı olurlar.

Kolajen, cilt hücrelerinizin elastikiyetini ve dayanıklılığını korumak için ihtiyaç duyduğu önemli bir bileşiktir. Cildinizde yeterli kolajen yoksa daha sıkı, daha kuru, daha sert olacak ve zamanla kırışıklıklar ve koyu noktalar oluşacaktır. Yaşlanan cildin genellikle daha genç cilde göre daha kırışık ve daha kuru görünmesinin nedeni budur. Cildinizin hücreleri zamanla doğal olarak daha az kolajen üretir.

Elastin, cildinizin yumuşaklığı ve elastikiyetiyle daha çok ilgili olsa da aynı şekildedir. Daha fazla elastin, cildinizin daha yumuşak hissedeceği, daha genç görüneceği ve daha parlak görüneceği anlamına gelir. Daha az elastin, bunun tersi anlamına gelir. Kolajende olduğu gibi, vücudunuz yaşlandıkça daha az elastin üretir.

Kolajen ve elastin de cildin onarımı ve iyileşmesi için önemlidir. Helichrysum’un antioksidanları, hücrelerinizin daha fazla kolajen ve elastin üretimini doğrudan teşvik edebilir. Dahası, helichrysum’un birçok vitamin ve mineralinin besleyici faydaları, cildinizin doğal iyileştirme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandırmak ve cildinizi anında şekillendirmek için helichrysum yağını, civanperçemi, kuşburnu tohumu yağı, aloe vera ve E vitamini gibi maddelerle karıştırarak bir merhem oluşturabilirsiniz.

Alerjiyi önler

Kontakt dermatit teknik olarak bir alerji türüdür. Helichrysum yağı antioksidanları, özellikle söz konusu alerjenler kızarıklığa neden olursa, bazen tahrişi yatıştırarak alerjik reaksiyonların semptomlarını iyileştirebilir. Tahriş olmuş cilde helichrysum yağı ile biraz merhem sürmek, cildinizin sakinleşmesini sağlayabilir.

Kırışıklıkları ve koyu leke azaltır

Daha önce de belirtildiği gibi, helichrysum yağı cildinizde daha iyi kolajen ve elastin üretimine ilham verebilecek birkaç yararlı antioksidan içerir. Bu da yaşlandıkça kırışıklıkların ve koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır!

Ciltteki akneleri azaltır

Bu olası fayda, diğerlerine göre biraz daha az araştırılmıştır, bu nedenle bilim adamları, helichrysum yağının kendisinin sorumlu olup olmadığından veya helichrysum’un birçok vitamin ve mineral faydasının sadece bir yan etkisi olup olmadığından emin değiller. Temel olarak, helichrysum antioksidanlar sağlar ve sonuç olarak genel olarak daha sağlıklı bir cilt ortamı yaratır. Sivilce sıklıkla aşırı bakteri ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkar ve bu da sağlıklı ciltte daha az olasıdır. Mantık, helichrysum gibi bütünsel bir uçucu yağ kullanarak daha sağlıklı bir cildiniz olur ve akne oluşumunu engeller.

Helichrysum Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu bölümde helichrysum yağı ile yapılan cilt maskelerini anlatacağız.

Helichrysum yağı yüz maskesi

Helichrysum’un “ölümsüz çiçek” veya “sonsuz çiçek” olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Bunun nedeni, cilt için gençleştirici faydalarının yanı sıra yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılmasıdır.

Helichrysum bitkisinin altın çiçeklerinden alınan Helichrysum esansiyel yağı, bal gibi tatlı bir aromaya sahiptir ve hiç de şaşırtıcı olmayan bir cilt bakım yağıdır. Helichrysum topikal olarak kullanıldığında, özellikle yüzünde kullanıldığında cildinize tazelenirken ve canlanırken “ölümsüz” hissi vermeye yardımcı olabilir.

Her gün sekiz bardak suyun vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu biliyorsunuz ancak cildinizi nemli tutmak biraz daha zor olabilir. Kuru ciltle mücadele ediyorsanız, nemlendirici avokado, bal ve hindistan cevizi yağı ile yapılan bu spa esintili maskeyi deneyin. Bonus, helichrysum esansiyel yağı, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir! 

Helichrysum esansiyel yağının gücünün cildiniz için çalışmasını ister misiniz? Hayalini kurduğunuz ışıltılı cilt için bu ev yapımı helichrysum yüz maskesini evde deneyin.

Çeyrek olgun avokadoyu yumuşayıncaya kadar ezin. Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı ve iki damla helichrysum yağını ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza yayın. On beş dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Nemlendirici uygulayın ve pürüzsüz, nemli cildinizin keyfini çıkarın.

Anti-Enflamatuar ağrı giderici masaj yağı (Fibromiyalji veya artrit gibi)

Bir çay bardağı hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı, on damla helichrysum uçucu yağı ve on damla lavanta esansiyel yağını malzemeleri karıştırın. Uygun bir şişeye dökün ve serin bir yerde saklayın. Bu karışım ile ağrılı bölgelere masaj yapın.

Helichrysum Yağı Nasıl Kullanılır?
Helichrysum Yağı Nasıl Kullanılır?

Helichrysum Yağı Nasıl Kullanılır?

Helichrysum yağının farklı kullanımlarını bu bölümden öğrenebilirsiniz.

Helichrysum yağı ile cildi yatıştıran ve iyileştiren maske

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal cilt yardımcısı olan bu esansiyel yağ harikadır. Portekiz’deki Beira Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir inceleme, helichrysum’un flavonoidlerinin ve terpen bileşiklerinin, küçük deri döküntülerinden ciddi, yaşamı tehdit eden kalbe kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek Staphylococcus aureus gibi tehlikeli bakterilere karşı etkili olduğunu buldu. komplikasyonlar. Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde, insanlar ayrıca iltihaplanmayı önlemek ve optimal iyileşmeyi teşvik etmek için yara izleri için helichrysum esansiyel yağı kullanmayı severler. Yağ ayrıca anti-alerjik özelliklere sahiptir, bu da onu kurdeşen için harika bir doğal çare haline getirir. 

Cildi yatıştırmak ve iyileştirmek için helichrysum esansiyel yağı kullanmak için, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve karışımı, kurdeşen, kızarıklık, yara izleri, lekeler, kızarıklıklar ve tıraş tahrişi için endişe edilen bölgeye sürün. Bir kızarıklık veya zehirli sarmaşık alerjiniz varsa, lavanta yağı ile karıştırılmış helichrysum uygulamak her türlü kaşıntıyı serinletmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Helichrysum yağı ile akne maskesi

Cildinizde helichrysum yağını kullanmanın bir başka özel yolu da doğal bir akne ilacıdır. Tıbbi araştırmalara göre, helichrysum onu ​​harika bir doğal akne tedavisi yapan güçlü antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sert kimyasal akne tedavileri veya ilaçlarla olanlar gibi cildi kurutmadan veya kızarıklığa ve diğer istenmeyen yan etkilere neden olmadan da çalışır.

Helichrysum yağı ile mantar tedavisi

In vitro çalışmalara göre, helichrysum yağındaki asetofenonlar, floroglukinoller ve terpenoidler adı verilen özel bileşikler, zararlı candida albicans mantarı oluşumuna karşı antifungal etkiler gösteriyor gibi görünmektedir. Candida, Candida albicans’ın neden olduğu yaygın bir maya enfeksiyonu türüdür. Enfeksiyon ağızda, bağırsak yolunda veya vajinada meydana gelebilir ve ayrıca cildi ve diğer mukoza zarlarını da etkileyebilir. Candida semptomlarınız varsa, kesinlikle onları görmezden gelmek istemezsiniz. Bu yüzden mantar oluşan bölgeye, bir pamuk ped ile helichrysum yağı uygulayabilirsiniz.

Kalp sağlığını i̇yileştirmeye yardımcı olan anti-enflamatuar helichrysum yağı

Durban Üniversitesi Tıp Bilimleri Fakültesi tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, helichrysum’un hipotansif etkisi, iltihabı azaltarak, düz kas fonksiyonunu artırarak ve yüksek tansiyonu düşürerek kan damarlarının durumunu iyileştiriyor. In vivo / in vitro hayvan çalışması sırasında, helichrysum yağı kullanmanın gözlemlenen kardiyovasküler etkileri, yüksek tansiyon yönetimi ve kalp sağlığının korunmasında olası kullanımının temelini desteklemektedir.

Doğal sindirimi destekleyen ve diüretik özellikleri için helichrysum yağı

Helichrysum, yiyecekleri parçalamak ve hazımsızlığı önlemek için gerekli olan mide sularının salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur. Türk halk tıbbında binlerce yıldır, yağ, idrar söktürücü olarak, vücuttaki fazla suyu çekerek şişkinliği azaltmaya yardımcı olmak ve mide ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır.

Helichrysum italicum’un çiçekleri aynı zamanda çeşitli bağırsak şikayetlerinin tedavisi için geleneksel bir çare olup, sindirim, mide ile ilgili, hasarlı bağırsak ve bağırsak hastalıklarını iyileştirmek için bir bitki çayı olarak kullanılmaktadır.

Bilimsel araştırmalar Helichrysum italicum’un sindirim, mide ve bağırsak hastalıkları için doğal bir çare olarak kullanıldığını doğrulamaktadır. Bir bilimsel araştırma, helichrysum’un antispazmodik özelliklerini ve dolayısıyla bağırsak şikayetlerine yardımcı olma yeteneğini göstermektedir. 

Kurutulmuş helichrysum çiçeklerinden yapılan bir bitki çayı, bu sindirim ve bağırsak güçlendirici faydaları elde etmenin harika bir yoludur. Ayrıca helichrysum yağını yüzde 100 saf ve terapötik kalitede olduğu sürece dahili olarak da alabilirsiniz.

Doğal hemoroid merhemi olarak helichrysum yağı

Basur ağrısını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olmak için, etkilenen bölgeye bir pamuk topuyla üç ila dört damla uygulayın. Ağrıyı, iltihaplanmayı ve şişmeyi hafifletmek için gerektiği kadar birkaç saatte bir tekrarlayın. Sıcak bir banyoya üç damla lavanta yağı ile birlikte üç damla helichrysum yağı ekleyebilir ve hemoroit semptomlarını hafifletmek için içinde bekletebilirsiniz. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Palo Santo Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YouTube kanalımızı takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx