Cilt Bakımı

Palo Santo Yağı Ne İşe Yarar?

Palo Santo Yağı Cilde Faydaları

Reklamlar

Palo santo yağı hem ruhsal hem de fiziksel olarak pek çok hastalığa iyi gelir. Palo santo ağacından yapılan uçucu yağ, terpenler adı verilen bir fitokimyasallar ailesini içerir. Limonen ve alfa-terpineol, palo santo yağında bulunan terpen ailesinin en büyük bölümünü oluşturur ve daha küçük miktarlarda menthofuran, carvone, germacrene-D, muurolene ve pulegone da bulunabilir. Palo santo esansiyel yağındaki terpenler, antioksidanlar ve diğer fitokimyasallar da dahil sayısız fayda sağlar.

Bu yazımızda palo santo yağı faydaları nelerdir ve palo santo ağacı yağı nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Palo Santo Yağı Faydaları
Palo Santo Yağı Faydaları

Palo Santo Yağı Faydaları

Hiç tanıdık bir yolda gidip sonra otopilotta olduğunuz için neredeyse varış noktanızı geçtiniz mi? Hepimiz bazen bölgelere ayırmaktan suçluyuz, özellikle de ayak işlerini koşturmak, temizlik yapmak veya hava durumu hakkında birinin drone’unu dinlemek gibi monoton aktiviteler sırasında. Ama sürekli olarak otomatik pilot moduna geçiyorsanız, hayatınızı kim yönlendiriyor? Günler birbirine karıştığında ve hayatın önünden geçen bir yolcu gibi hissettiğinizde, rotayı değiştirme zamanı gelmiştir.

Reklamlar

Farkındalık uzmanınız olan Palo Santo esansiyel yağını kullanın, size nasıl orada kalacağınızı ve çevrenizle nasıl bağlantı kuracağınızı gösterin, böylece gün boyunca acele etmeyi bırakabilirsiniz. Bu egzotik uçucu yağ, İspanyolca’da “kutsal ağaç” anlamına gelen Palo Santo olarak bilinen Güney Amerika’ya özgü Bursera graveolens ağacından elde edilir. Palo Santo esansiyel yağı ve bazı basit ipuçları ile kısa sürede sürücü koltuğuna geri döneceksiniz!

Palo Santo Yağının Faydaları ? Palo Santo nasıl kullanılır ?

Enflamasyonu azaltmak için kullanılır

Turunçgillerde de bulunan bir bileşik olan limonen, kanıtlanmış bir anti-enflamatuardır.

Serbest radikal hasarı ve kanser oluşumuyla mücadele etmeyi sağlar

Limonene, kanserli hücre mutasyonuyla savaşma yeteneği için de incelenmiştir. Araştırmacılar, Palo santo yağındaki diğer bileşiklerin tümör büyümesinin yanı sıra akciğer, göğüs ve kolon kanseri hücrelerinde mutasyonu engellediğini keşfettiler.

Alerjileri hafifletmek için kullanılır

Palo Santo’daki anti-enflamatuar ve anti-histamin özellikleri, mevsim alerjilerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Reklamlar

Soğuk algınlığı ve grip tedavisi için kullanılır

Palo santo yağındaki anti-viral ve anti-bakteriyel bileşikler, onu Güney Amerika’da soğuk algınlığı ve grip tedavisi için popüler bir ilaç haline getirmiştir.

Baş ağrılarının giderilmesi için kullanılır

Migren ve strese bağlı baş ağrılarının azaltılmasında etkilidir.

Ruh halini yükseltmek, stresi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılır

Bilimsel kanıtlar, koku alma duyusunun duygusal iyilik duygumuza ve stresle başa çıkma yeteneğimize yakından bağlı olduğunu göstermektedir. Koku uykumuzu iyileştirebilir ve hatta ağrıya karşı toleransımızı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kas ağrısının tedavisi için kullanılır

Palo santo esansiyel yağı, topikal olarak uygulandığında kas iltihabı ile ilişkili ağrıyı azaltabilir.

Bağışıklığı güçlendirmek için kullanılır

Antioksidanlar ve antienflamatuar fitokimyasallar, palo santo esansiyel yağını güçlü bir bağışıklık güçlendirici yapar.

Böcek kovucu olarak kullanılır

Palo santo yağı, sivrisinekleri ve diğer böcekleri kovmak için yaygın olarak yakılır (sitronella gibi) veya cilde püskürtülür.

Evi temizlemek için kullanılır

Palo santo yağı, anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan, ev temizleyici ve koku azaltıcı olarak kullanılabilir.

Yaratıcı olmak için kullanılır

Yaratıcı arayışlar, beyni ve vücudu meşgul etmenin harika bir yoludur. Yaratıcılığın birlikte doğmanız gereken veya sadece sanatçıların sahip olduğu bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bunların ikisi de efsanelerdir. Biraz pratikle herkes yaratıcı bir insan olabilir! Hayal gücünüzü beslemek ve zihninize meydan okumak için şu etkinlikleri deneyin:

Duyularınızı harekete geçirmek için kullanılır

Zanaatınız üzerinde çalışırken ilham verici bir koku için avuçlarınızın arasına bir damla palo santo yağı ve bir damla taşıyıcı yağ sürün.

İçinizdeki yogiyi kucaklamak için kullanılır

Yoganın bir ayağı, zor anları zorlamak için nefesinize odaklanır. Dikkatli nefes alma pratiği yaptığınızda, beyninizi konsantre olmak ve burada ve şimdi daha çok farkında olmak için eğitirsiniz. Yoga aynı zamanda bedeninizi hareket ettirir, bu fiziksel sağlığınız için olduğu kadar zihinsel sağlığınız için de önemlidir. Pratiğinizden daha da fazlasını elde etmek için bu ipuçlarını kullanın. Akışınıza palo santo esansiyel yağı ekleyin. Egzersizinizden önce, toparlayıcı ve sakinleştirici bir aroma için yoga matınıza birkaç damla palo santo yağı damlatın.

Sessizce oturup düşünmek için bir dakikanızı ayırırken palo santo yağı, buhur yağı ve mür yağını karıştırın ve difüzörde dağıtın. 

Cildinizi iyileştirmek için kullanılır

Palo santo yağı, cilt için helichrysum yağı, havuç tohumu yağı ve çay ağacı yağına benzer şekilde iyi antiseptik özelliklere sahiptir. Birçok uçucu yağ gibi antiinflamatuardır ve cilde faydalı antioksidan özelliklere sahiptir. Palo santo içeren bir masaj yağı, artrit veya boyun gerginliği durumlarında yardımcı olabilir.

Palo Santo Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?
Palo Santo Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Palo Santo Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Palo santo yağı, çeşitli tıbbi ve terapötik faydalarla ilişkilidir. Bildirildiğine göre, palo santo esansiyel yağının faydalarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Sivrisinek kovucu olarak kullanılır

Geleneksel olarak palo santo, sivrisinekleri kovmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca karıncaları, termitleri ve sinekleri caydırdığı da söylenir.

Bu iddianın bazı değerleri olabilir. 2012 tarihli bir araştırmaya göre, palo santo esansiyel yağı esas olarak limonenden oluşur. Limonen, böcek ilacı özelliklerine sahip bir maddedir, bu nedenle doğal böcek kovucularda kullanılır.

Ancak, bu faydayı destekleyecek kesin kanıt yoktur. Palo santo yağının sivrisinekleri nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Ağrıyı azaltmak için kullanılır

Bir başka sözde fayda da ağrı kesicidir. İnsanlar palo santo yağının artrit, baş ağrısı ve boğaz ağrısı da dahil farklı ağrı türlerini tedavi etmek için kullanır. Yine, bu etki limonen ile ilgili olabilir. Bir 2017 incelemesi, maddenin analjezik (ağrı giderici) ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu belirtir. Hayvanlar üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre Limonen, belirli nöronal yolları engelleyerek rahatlama sağlayabilir. Yine de palo santo yağının bu etkiye sahip olduğuna dair kesin bir kanıt yok. Faydası teorik ve anekdottur, bu nedenle ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Stres tepkisini iyileştirmek için kullanılır

Çoğu insan palo santo aromasını rahatlatıcı bulur, bu nedenle genellikle stresi azaltmak için kullanılır. Beden ve zihin üzerinde arındırıcı, temizleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Bu aynı zamanda limonenden de kaynaklanıyor olabilir. 2013 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında, solunan limonen, anti-stres ve anti-anksiyete özellikleri sergiledi. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, sindirilen limonenin sıçanlarda stres belirtilerini azalttığını da buldu. Bu bulgulara rağmen, palo santo yağının stresi nasıl etkilediğini belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi YouTube dan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx