Pratik Bilgiler

Kaşmir Kumaşlar Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Kıyafetlerinizin çoğunda kullanılan ve kalitesi ile bizleri cezbeden kaşmir kumaşlar nasıl temizlenir pek çoğumuz dikkat etmiyor. Böyle olunca da beğenerek aldığımız bu kıyafetler bir süre sonra kullanılamaz hale geliyor. Gelin bu yazımız ile birlikte yaptığımız hataları bir kenara bırakalım ve kaşmir kumaşı nasıl yıkamalıyız öğrenelim.

Kaşmir Kumaşı Nedir?

Kaşmir kumaş, kaşmir keçilerinin yüzlerinden üretilen ve yapısında koruyucu bir lif tabakası barındıran hassas bir kumaş türüdür. Sıklıkla hazır giyim ve giyim sektöründe kullanılmaktadır ve bakımı oldukça dikkat isteyen bir kumaş türüdür. Post ince bir elyaf tabakadan oluşmaktadır. Her keçi maksimum yarım kilo kadar verim ile elyafı vermektedir. Dolayısı ile bir kazağın üretimi için 4 ya da 6 keçinin postuna ihtiyaç duyuluyor.

Kaşmir Kumaş
Kaşmir Kumaş

Kaşmir Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Dikkatli ve titiz bir üretim aşaması ile üretilen bu kumaşın üretilmesi için gerekli olan tüyler tüy dökme döneminde elle ya da tarak yardımı ile ayıklanır. Bazı hassas ölçülere uyması gereken kumaş kalitesini en beyaz, uzun ve ince tüylerde bulundurur.

Reklamlar

Yüksek kalitede bir kaşmir kumaş için tüy uzunluğunun 36 milimetreden fazla olmaması elzemdir. Kaşmir kumaş bünyesinde anti bakteriyel özellik bulundurması ile işlem görmesinden sonra koku yapmamaktadır. Polyester ya da buna benzer petrol hammaddeli iplikler ile birlikte çoğu kumaşın bünyesine girebilen kaşmir, kolay boyanma özelliği ile de giyim sektörünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Merinos yününün ısıtma kapasitesinin tam 7 katı daha sıcak tutma özelliği vardır.

Kaşmir Kumaş
Kaşmir Kumaş

Kaşmir Kumaşlar Nasıl Temizlenir

Kaşmir kumaş temizlenmesi için özel hassasiyet isteyen narin bir kumaştır. Temizlenmesi ve yıkanması kesinlikle makinalar ile değil elde yapılmalıdır. Temizliğin yapılacağı yer ise bir küvet, lavabo ya da buna benzer gideri olan bir alan olabilir.

Yıkamanın yapılacağı bu ortamların mutlak suretle temiz ve yıkanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde kumaşınızın yapısını bozabilir, çıkmayacak lekeler bulaştırabilirsiniz. Yıkamanın yapılacağı alanın giderinin tıkanabilir olması da önemli bir husustur. Burada biriken su ile durulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kaşmir kumaş nasıl yıkanır sorusunun en net cevabı soğuk su ve deterjan ile yapılan yıkama olacaktır. Kaşmir kumaşlar yıkandıktan sonra çeken bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile yıkamanızı soğuk su ile yapmanızdaki önemli nokta budur. Ayrıca yıkama sonrası sıkmamanız da gerekmektedir. Yıkama işleminiz bittikten sonra iki ucundan yıkama suyu üzerindeyken asmanız en doğrusu olacaktır.

Reklamlar

Kaşmir kumaşların kendiliğinden kurumaları yapılarının zarar görmesini engelleyen bir etmendir. Ancak kurutma makinasında kurutmak isterseniz o zaman mutlaka yumuşak dokulu diğer kıyafetleriniz ile beraber atmanız gerekmektedir. Diğer yumuşak dokulu kıyafetler, kaşmir kıyafetinizin zarar görmemesi için tampon görevi üstlenecektir.

Bu yazımızda sizlere kaşmir kumaş nasıl temizlenir ve kaşmir kumaş temizlenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında hassas ve bir o kadar da önemli bilgiler aktardır. Unutmayın kıyafetlerimiz ucuz değil ve onlara iyi bakmamız gerekiyor. Aksi halde hem cebimize hem de özenerek ve beğenerek aldığımız kıyafetlerimize yazık olur. Kaşmir kumaşları temizlerken mutlaka belirttiğimiz hususlara özen göstermeyi ihmal etmeyiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx