Pratik Bilgiler

Kek Kaç Derecede Pişirilir? Kaç Dakikada Pişer?

Reklamlar

Kek, her birey tarafından sevilerek tüketilen tatlılardan bir tanesidir. Pek çok farklı malzeme ile yapılabilen kekler için en önemli adım pişirmedir. Zira düzgün pişirilmeyen kek, her ne kadar hamuru güzel olsa da istenilen lezzeti vermeyecektir. Keklerin lezzetli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiği sürece hangi malzeme ile yapılması gözetilmeden enfes kekler yapılabilmesi mümkündür.

Kek, Kaç Derecede Pişirilir ve Kaç Dakikada Hazır Olur ?

Kek Pişirme Derecesi Kaçtır?

Kek pişirme derecesi, çeşidine göre farklılık gösterse de genel olarak 180 derece sıcaklıkta pişirilebilmektedir. Pişirilme süresi ise, kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Genel olarak ortalama 30 ila 45 dakika arasında 180 derecede pişirilmektedir. Fırına koyduğunuz ilk 30 dakika boyunca fırının kapağını açmamanız gerekmektedir.
30. dakikadan sonra kürdan ya da çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer batırdığınız kürdanın üzeri hamur ile kaplanmayacak düzeye geldiyse, pişmiş demektir. Ancak kürdanın üstünde çok az da olsa hamur parçası varsa, bir süre daha pişirilmesi gerekmektedir.

Kek Yapmanın Püf Noktaları

Dışarıdan bakıldığı zaman yapılması çok kolay bir tatlı gibi dursa da, doğru adımlar takip edilmediği zaman bir felakete dönüşebilmektedir. Bu nedenle yaparken malzeme sırası, malzeme miktarı, fırın derecesi gibi detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kek yapmanın püf noktaları aşağıda belirtilmektedir.

Reklamlar
  • Kullanılacak tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Oda sıcaklığındaki malzemeler, birbirleri ile daha kolay karışacaktır.
  • Çırpmak için kullanılan mikserler, en yüksek devirde kullanılmamalıdır. Bu durum, hamurun gevşemesine neden olacaktır.
  • Homojen bir kıvam alabilmesi için yumurta ve şeker iyice çırpılmalıdır. Aksi takdirde, diğer malzemeler eklendiği zaman şeker tane tane kalacaktır.
  • Tarifte belirtilen undan daha fazlası eklenirse, kıvamı istenildiği gibi olmayacaktır. Eğer ilk defa pişirecekseniz, tamamen tarife sadık kalmalı ve kendinizi geliştirmeden göz kararı malzeme eklememelisiniz.
  • Tarifinize eritilmiş çikolata ekleyecekseniz, çikolatayı kaynama sıcaklığındayken hamura eklememelisiniz. Erimiş çikolatanın oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz oldukça önemlidir.
  • Fırına vereceğiniz tepsiyi önceden yağlamalısınız. Eğer arzu ederseniz, yağladıktan sonra çok az un serpiştirerek yapışmasını engelleyebilirsiniz.
  • Pişirme derecesi konusuna önem vermelisiniz. Hızlı pişirmek için yüksek derecedeki fırına atmamalısınız. Bu yanlışı yaparsanız kekinizin üst kısmı kömürleşirken, alt kısmı hamur kalacaktır.
  • Fırının en üst bölümüne koymamanız gerekmektedir. Üst bölüm sanki daha hızlı pişirecek gibi gözüküyor olsa da üst kısmının yanmasına sebep olacaktır.
  • Fırına vermeden 20 dakika öncesinden fırını 180 derecede ısıtmanız gerekmektedir. Eğer fırın önceden ısıtılırsa dış kısmı çıtır çıtır, iç kısmı ise yumuşak olacaktır.
  • Fırına verdikten sonra 30 dakika boyunca fırının kapağı açılmamalıdır. Zira bu süre zarfında fırın kapağı açılırsa, istediğiniz gibi kabarık olmayacaktır.

Kek Fanlı Programda Mı Pişer Fansız Mı?

Kek Fanlı Programda Mı Pişer Fansız Mı?

Pişirme ile alakalı merak edilen konulardan bir tanesi de fırının hangi programda çalıştırılacağıdır. Her fırın, temel olarak fanlı ve fansız programa sahiptir. Dışı çıtır için yumuşak olması gereken ürünler pişirilirken fan kullanılmalıdır. Ancak poğaça ile beraber pişirilirken eşit pişmesi için fan kullanılmaması gerekmektedir.

Davul Fırında Kek Kaç Dakikada Pişer?

Davul fırında pişirme süresi, kalıba döktüğünüz hamurun kalınlığı ve fırın sıcaklık düzeyine göre değişkenlik gösterecektir. Eğer hamurunuz ince ise, normal fırında pişme süresinde hazır olacaktır. Ancak hamurunuz kalınlaştıkça bu süre daha da uzayacaktır. Davul fırında kek yaparken, hamurunuzun ne çok ince, ne de çok kalın olması gerekmektedir. Eğer hamurunuz 3 parmak kalınlığında ise, 30 ila 40 dakika arasında hazır olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sumağın Faydaları Nelerdir

Mini Fırında Kek Kaç Dakikada Pişer?

Mini fırında pişirme süresi, bazı zamanlar tartışmalara neden olmaktadır. Zira pek çok insan, bu tip fırınların boyutuna bağlı olarak pişirme gücünün düşük olduğuna inanmaktadır. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgidir. Mini fırınlar, normal fırınlar gibi pişirme işlemi yapabilmektedir. Aynı derece ayarına sahip olan normal fırın ve mini fırın, aynı sürede pişirecektir. Bu süre, türüne göre değişse de, ortalama 35 dakikada hazır olmaktadır.

Reklamlar

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Çay Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx