Saç Bakımı

Kestane Kabuğu ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Kestanenin lifli bir yapısı vardır. Kestane kabuğu ile saç boyama nasıl yapılır? İçeriğindeki lifler sayesinde vitamin ve mineral bakımdan çok zengin bir besindir. Sağlığımız çok faydalıdır.

Ayrıca kabuğunu kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Kestane kabuğu ile saç nasıl boyanır, kestane kabuğunun faydaları nelerdir gibi soruların cevapları için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Kestane Nedir? Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane kayıngiller cinsinden uzun ömürlü bir ağaçtır. Uzun boylu 35 metreye kadar ulaşabilen bir gövdesi vardır. İlk olarak düz olan kabukları sonrasında ise derin yarıklar ve çıkıntılar meydana gelmektedir. Yapraklarının uzunlukları da 10- 20 cm uzunluğundadır. Kenarları dikenli sapları da kısadır. Çiçekleri, dallarının ucunda toplu bir şekilde durmaktadır. Kestanenin meyvesinin dışı dikenli bir kapsül içindedir. 2-3 adet tohumdan oluşmaktadır ve bu tohumlara kestane denmektedir.

Reklamlar

Kestane ülkemizde çoğunlukla Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetişir. Kestanenin yaprakları Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Meyvelerin toplanma zamanları Eylül Ekim aylarıdır. Tohumlar çatlar ve meyveleri yere düşer. Düşen meyveler toplanıp kurutulur ve nemsiz bir yerde saklanır.

Kestanenin Faydaları
Kestanenin Faydaları

Kestanenin Faydaları

 • Kestanenin kabız yapıcı özelliği vardır.
 • Kestane varis ve basur memelerinin oluşmasını engeller.
 • Kestane midenin rutubetine ve kan tükürmeye faydalıdır.
 • Kestane cildin rengi güzelleştirmektedir.
 • Kestanenin kabuklarının da kendisinden daha çok faydası vardır. Kestane kabuğu c vitamini içermektedir. Ve çay gibi haşlanarak suyu içilirse ateş düşürür. Kestane kabuğu sinirleri yatıştırır, balgam söktürmektedir.

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

 • Kestane kabuğu kansızlığa iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır bunun sonucunda varis oluşumunu engellemektedir.
 • Kestane kabuğu psikolojik ve fiziksel yorgunluğa iyi gelmektedir.
 • Kestane kabuğunun yapısında bol miktarda C vitamini olduğu için bağışıklığı güçlendirmektedir.
 • Kestane kabuğunun suyunu ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
 • Kestane kabuğu iştah açmaktır bu yüzden iştahsız çocuklar için püre haline getirilip, bal ilave edilerek yedirilebilir.
 • Kestane kabuğunun cinsel gücü arttırmaya etkilidir.
 • Kestane kabuğu ile hastaların iyileşmeleri hızlandırır.
 • Kestane kabuğunun sağlık için bir diğer faydası da kandaki kolesterol oranını düşürmesidir.
 • Kestane kabuğunu saçlarınızın sağlığı için de kullanabilirsiniz.
 • Eğer daha canlı saçlara sahip olmak isterseniz yapmanız gereken bir avuç kestane kabuğunu suda kaynatmaktır. Suyunu süzüp, soğuması için kestane kabuğunun suyunu kullanarak saçlarınızı yıkamalısınız. Bir saat bekledikten sonra saçlarınızı durulamalısınız. Kestane kabuğu suyu ile saçlarınız pırıl pırıl ve canlı görünmesi sağlamanın yan sıra hoş bir kızıl yansıması elde etmenizi sağlayacaktır.

Kestane Kabuğu ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Saçlarınızı kestane rengi olması için kimyasal kullanmanıza gerek yok. Kestanenin kabuğu ile kimyasal içermeyen sağlıklı saç boyanızı elde edebilirsiniz. Gerekli malzemeler 46 gram zeytinyağı, 1 çorba kaşığı toz şap, 1 çorba kaşığı cevizin taze yeşil kabuğu ve 4 çorba kaşığı su. Yapmanız gereken bütün malzemeleri 15 dakika kaynatmaktır. Karışım soğuyup ılık hale gelince süzmelisiniz. Saçınıza fırça ile sürüp 40 dakika kadar bekletip sonrasında yıkayınız.

Kestane Kabuğu ile Saç Boyama Nasıl Yapılır
Kestane Kabuğu ile Saç Boyama Nasıl Yapılır

Koyu Renk Saçlar İçin Doğal Saç Maskesi

Kızıl, Kestane ve Kahve Tonlarında Bitkisel Saç Boyası

Kullandığınız saç boyalarının saçlarınızın önceki rengine göre değişiklik gösterir. Bu tarifin özelliği koyu renk saçlara özel boya olmasıdır.

Koyu renk saçlar için uygulanacak olan doğal içerikli saç boyasını uygulayarak kimyasal içermeyen doğal bir boya elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu boyayı doğal saçlara uygulayabileceğinizi unutmamalısınız. Gerekli olan malzemeler yarım litre su, 250 gram toz yeşil kına, 1 avuç kadar ada çayı, 1 avuç kadar karanfil ve 1 yemek kaşığı siyah çaydır.

Reklamlar

Saç boyasını elde etmek için yapmanız gereken ada çayı ve karanfili bir tencereye alıp içine yarım litre su eklemektir. 10 dakika kadar kaynatmalısınız eğer saçlarınızın koyu renk olmasını istiyorsanız ya da beyazlarınız varsa ve kapatması için boyuyorsanız karışıma 1 çorba kaşığı kadar da siyah çay ilave edin. Sonrasında hazır olan karışımı süzüp içindeki çay ve karanfil parçalarını çıkarmalısınız.

Cam bir kabın içine kınayı alıp kınanın üzerine kaynattığınız çaylı-karanfilli suyunu eklemelisiniz. Karışımı iyice karıştırmalısınız. Karışım pürüzsüz bir kıvam aldığında kınanın hiç topaklanmadığını gördüğünüzde saç boyanız kullanıma hazırdır.

Yapmanız gereken karışımı saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru sürmektir. Sonrasında saç bonesi ile saçlarınızı kapatmalısınız. 2 saat kadar saçınızda bekletmelisiniz. Bu süre saçınızın renginin daha koyu olması için daha fazla olabilir.

Kestane İle Saç Boyama

Bir başka yöntem de kına ile saç boyayan kişilerin yaptığı gibi akşam uyumadan önce saçınıza boyayı sürebilirsiniz. Sabah uyanınca saçınızı yıkayabilirsiniz. Tamamı ile doğal olduğu için bir sıkıntı olmaz. Fakat uzun süre bekleyince saç renginizin daha koyu olacağını unutmamalısınız.

Yazımızda kestanenin faydalarını, kestane kabuğunun vücudumuza ve saçlarımıza faydalarını anlattık. Kestane kabuğu ile saç boyama, saç boyası hazırlamak için malzemeleri ve boya hazırlama aşamalarını ele aldık. Burada unutmamanız gereken bu boyanın koyu renk saçlara uygulanmasıdır. Koyu renk saçlara sahipseniz doğal bir şekilde saç boyamak için bu yöntemleri denemelisiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx