Saç Bakımı

Kına ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Saçlara bakım yapmak için doğal çözüm arayanlar kına ile saç bakımı sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Tamamen doğal olan ve bitkilerden üretilen bu madde, ülkemizde saç bakımının yanı sıra saç boyamada da kullanılmaktadır. Üstelik zararsızdır.

Kınanın Ham Maddesi Nedir?

Kınagiller ailesinin bitkilerinin yapraklarından üretilen toz halinde bir maddedir kına. Ülkemiz kaliteli kına üreten ülkelerden birisidir. Bitki yapraklarının toz haline getirilmesi ile üretilen sıklıkla sağlarda kullanılan zararsız bir bitkidir. Ancak cildinizin alerjen reaksiyonu varsa kullanılmaması gerekir.

Kına ile Saç Bakımı
Kına ile Saç Bakımı

Kınanın Saça Faydaları

Saç Derisi Sağlığını Korur

Antimikrobik özelliği olduğu için kına, saç derisinde oluşacak sorunları önler ve kepek oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Reklamlar

Yağ Üretimini Ve Ph Seviyesini Dengeler

Kınanın içerisindeki antimikrobik özelliği kepek oluşumunu engelliyordu. Aynı şekilde kınanın yağ üretimini dengede tutmak, PH seviyesini dengelemek gibi de faydaları vardır. Yani saçlarınızda oluşacak fazla yağı kontrol altına alır ve saç köklerinizdeki tıkanıkların açılmasına yardımcıdır.

Kopmaları Önler

Kınanın fazla yağı kontrol altına alarak saç köklerindeki tıkanıklıklarını açtığından bahsettik. Bu da saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu sayede sağlıklı olan saçlarınız dökülmeden, daha kısa sürede uzar.

Saçı Onarır Ve Güçlendirir

Kınanın içerdiği besinler saçınızı besler. PH seviyesini kontrol altına aldığı için saçlarınız daha parlak ve canlı görünür.

Saçınızı Nemlendirir

Saçınızı nemlendirir ve nemlenen saçlarınız yumuşacık olur. Aynı zamanda nemli saçlara sahip olduğunuzda saç kırılması sorununuz da neredeyse kalmayacaktır.

Reklamlar
Kına ile Saç Bakımı
Kına ile Saç Bakımı

Saç Uzatan Kına Maskesi Tarifi

Maskemiz için gerekli olan malzemeler; yarım fincan kına tozu, ¼(çeyrek)bardak ılık su, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, Duş bonesi, Eldiven, Aplikatör fırçadır.

Maskemizi hazırlamak için; cam bir kâsenin içine su ve kınayı koyarak pürüzsüz hale gelene kadar karıştırıyoruz. Karışımı hemen uygulamıyoruz kınanın rengini tam olarak vermesi için 12 saat kadar bekletiyoruz. Rengin oturmasını istemiyorsanız karışımı direkt olarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce saç çizginize, boynunuza ve kulaklarınıza Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Eldiven takarak uygulayın. Saç diplerinizden saç uçlarına kadar sürün. Saçınızın her bölgesine sürdükten sonra bone ile saçınızı kapatın. Birkaç saat beklettikten sonra saçınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi ayda bir kere kullanmanız yeterlidir.

İlginizi çekebilir: Sirke ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kına Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyunuz

Kına ile saç boyamak için ilk önce dikkat etmeniz kınanın kaliteli olmasıdır. Ve ne kadar kına kullanacağınızı bilmelisiniz. Omuz hizasına gelen saçlar için yarım kilo kınaya gerek yoktur. Saçlarınız kalın telli ve uzunsa kullanacağınız miktar değişir. Yaka uzunluğunda saçlara sahipseniz 100 gram kına yeterlidir. Saçlarınız belinize kadar geliyorsa 400 gram kına kullanmalısınız. Omuz hizasına gelen saçlar için 300 gram kına yeterlidir.

Kına doğal olduğu ve kimyasal içermediği için alerjisi olmayan kişilerin rahatlıkla tercih edebilecekleri bir üründür. Beyaz ve grimsi saçlara sahip olanlar kına ile kızıl renk elde ederler. Aynı zamanda yıpranmış saçları onarır, dökülmesini azaltır. Saça maskesi olarak da tercih edilebilir. Saçlarımızı güneşin zararlı ışınlarından korur.

Kına ile Saç Bakımı
Kına ile Saç Bakımı

Kına ile Saç Nasıl Boyanır?

Metal bir kâseye karışımı hazırlayabilirsiniz. Kına saçınızdaki kuruluğu engeller. Kına alırken yeşil kına olmasına dikkat edin. Hint kınası da tercih edilebilir ancak Hint kınası koyu renk saça sahip olmanızı sağlar ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kınanın içine ılık su ve süt ilave edilerek karıştırılır. Saçınızın yağlılığından şikâyetçiyseniz biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Ancak kuru saçlara sahipseniz eklememeniz gerekir.

Kına ve suyu (sütü) güzelce karıştıralım. Kınanın rengini vermesi için 12 saat kadar bekletin. Karışım tam kıvamını alınca saçınıza sürebilirsiniz. Saçınız temiz olmalıdır. Ve dipten uca kadar saçlarınıza sürünüz. Saçlarınızı bone ile sarabilirsiniz ya da havlu sarın. İstediğiniz renk tonuna göre 2-5 saat arasında bekletiniz.

Saçlarınızı yıkayıp isterseniz saç kremi kullanabilirsiniz. Kınanın etkisini tam göstermesi için 2-3 gün saçınızı yıkamayın. Yüzünüz kına olmasın istiyorsanız alın çevrenize vazelin sürebilirsiniz. Ve kınayı saçınıza sürerken eski bir t-shirt giyerseniz kına ile kıyafetiniz boyanmaz. Elleriniz için ise eldiven kullanmalısınız.

Kına ile saçınızı boyadığınızda kaşıntı sorununuz kalmaz.

Saçınızı kına ile boyadıktan sonra normal saç boyası ile boyamak için 2 ay beklemeniz gerekir. Ancak kına diğer boyalar gibi kimyasal içermediğinden hatta içindeki vitaminlerden dolayı saçınızı besler. Saç açıcı kullanırsanız tekrar boyayabilirsiniz ama bu saçınıza zarar verir. Bu yüzden kınayı kullanmadan önce iyice düşünüp karar vermelisiniz.

Saçlarımızı kimyasal kullanmadan, az malzeme kullanarak uzaması ve sağlıklı olması için kına maskesi kullanabiliriz. Kınanın saçlarımız için faydalarına bir göz atalım.

Saça Kına Yakıldığında;

  • Saçınızın daha parlak görülmesini sağlar,
  • Saçlarınızı canlandırır,
  • Saçlarınızdaki kırıkları onarır,
  • Saç dökülmesini durdurur,
  • Saç incelmesini çok azaltır.
  • Saçlarınızın çoğalmasını sağlar,
  • Saçınızı besleyerek vitamin takviyesi yapar,
Kına ile Saç Bakımı
Kına ile Saç Bakımı

Kına ile Saç Bakımı İçin Gerekli Olan Malzemeler

4 tatlı kaşığı kınanın kullanıldığı maske tarifine artı olarak 1 yemek kaşığı kuru maya ilave edilmelidir. Ardından 2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı hardal ve zencefil tozu karışımı, 2 damla çörek otu yağı, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli,1 çay bardağı süt.

Gerekli olan malzemeleri karıştırarak kınanın içine suyu ilave edin. Kınayı iyice karıştırın. Saç renginizin koyu olmasını isterseniz kınanızı normal su ile değil çay demleyip yada Türk kahvesinin suyu ile karabilirsiniz. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın sonra da saç diplerinize sürün.  Beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile mümkünse doğal sabun ile yıkayın.

Kına ile Saç Maskesi
Kına ile Saç Maskesi

Kına ile Kuvvetlendirici Saç Maskeleri

Kefir ve Kına ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Gerekli olan malzemeler 3 yemek kaşığı Kına, 150 ml ısıtılmış Kefir (kalorifer üzerinde bekletilmiş). Karışımı hazırlamak için kına ile kefiri iyice karıştırınız. En az 15 dakika kadar sıcak bir yerde bekletin. Daha sonra saç köklerine ve tüm saçlarınıza uygulayıp 40-60 dakika bekledikten sonra yıkayınız.

Kına, Limon, Yumurta ve Krema ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Gerekli olan malzemeler bir miktar Kına (saçlarınızın uzunluğuna göre ayarlamalısınız), 2 yemek kaşığı Limon suyu, 2 adet Yumurta sarısı,  bir miktar çiğ Krema (isteğinize bağlı / ya da yağlı Yoğurt kullanılabilir)

Karışımı hazırlamak için tüm malzemeleri karıştırıp 25-30 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi dolunca saç diplerinden uçlarına doğru saçınıza sürün. 40 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kına, Dulavrat otu yağı ve Vitamin A, Vitamin E ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Bu maskenin hazırlanması için saçınızın uzunluğuna göre ayarlayacağınız bir miktar Kına ve karışımı seyreltmek için 100 ml sıcak su, 2 yemek kaşığı ısıtılmış Dulavrat otu yağı, 1 tatlı kaşığı Vitamin A, 1 tatlı kaşığı Vitamin E

Karışımı hazırlamak için önce kınayı sıcak su ile karıştırın. Kıvamını alması için 15 dakika kadar bekletin. Sonra diğer malzemeleri de ekleyin. İyice karıştırın. Karışımı saçlarınıza uygulayın. 50-60 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayınız. 

Kına Vitaminler ve Zeytinyağı ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Maske için 4 tatlı kaşığı kınaya, aynı miktarda kakaoya ve 1 çay kaşığı dövülmüş karanfile, 1 çay kaşığı A ve E vitamininine, 1 yumurta sarısına, 2 tatlı kaşığı zeytinyağına ve aynı oranda kefire ihtiyacımız var. Son olarak biraz sıcak su gerekiyor.

Karışımı hazırlamak için; önce kınayı, kakaoyu ve karanfil tozunu sıcak su ile karıştırın. Karışımı 1 saat kadar bekletin. Sonra diğer malzemeleri de ilave edip tekrar karıştırın. Saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün. 1 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kına, Bal ve Yumurta ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Gerekli olan malzemeler; 3 yemek kaşığı Kına, 1 adet Yumurta sarısı, 1-2 tatlı kaşığı Bal, bir miktar sıcak Su.

Karışımı hazırlamak için; önce kınayı sıcak su ile karıştın. Soğuması için 20 dakika kadar bekletin. Sonra yumurta sarısını ve balı ekleyip homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar sürün. 50-60 dakika sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Kına, Hint Yağı ve Avokado ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Maske için 4 tatlı kaşığı kınaya, aynı ölçüde Hint yağına, 1 Avokadoya ve son olarak bir miktar sıcak suya ihtiyacımız var.

Karışımı hazırlamak için; önce kınayı sıcak su ile karıştırıp 15 dakika bekletin. Avokadoyu püre haline getirerek karışımı ekleyin. Sonra da Hint yağını ilave edip karıştırın. Saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün. 1 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayınız.

Kına ve Isırgan Otu ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Maskemiz için 4-5 tatlı kaşığı kınanın yanında 1 çay bardağı ısırgan otu, 1 yumurta sarısı ve biraz sıcak su.

Karışımı hazırlamak için; ısırgan otu ve sıcak su ile 20 dakika demlenir. Daha sonra süzülür. Isırgan otu suyunun içine kına ile yumurta sarısı eklenir. Karışımı saç diplerinizden saç uçlarına kadar sürülür. 1 saat bekledikten sonra saçlar yıkanır.

Kına, Süt ve Yumurta ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Gerekli olan malzemeler; yaklaşık 100 gr Kına (istediğiniz kıvama göre miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz), 100 ml ısıtılmış Süt, 1 adet Yumurta sarısı

Karışımı hazırlamak için; kınayı sütle karıştırıp biraz soğumasını bekleyin. Sonra içine yumurta sarısını ilave edip iyice karıştırın. Maskeyi uygularken saçınız ıslak olmalıdır. En az 20-30 dakika bekletin sonra yıkayın. (Not: süt, kınanın boyama etkisini zayıflatabilir).

Kına ve Ihlamur ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Gerekli olan malzemeler; yaklaşık 100 gr Kına (saç uzunluğunuza göre arttırıp ya da azaltabilirsiniz), 150-200 ml kaynamış Su, yarım bardak kurutulmuş Ihlamur

Karışımı hazırlamak için; önce ıhlamuru 20 dakika boyunca kaynar suyun içinde demlemeye bırakın. Sonra da ıhlamur suyunu süzüp kınayı ilave edin (ıhlamur suyu sıcak olmalı). Uygulama sırasında saçlarınız hafif nemli olmalıdır. En az yarım saat bekleyip, saçınızı yıkayın.

Kına, Elma Sirkesi, Bal ve Hindistan cevizi yağı ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

2 yumurta sarısı ve 4 tatlı kaşığı Hindistan cevizi, yağı, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 4 tatlı kaşığı sirke,1 yemek kaşığı bal, bir tutam karanfil tozu, biraz kaynar su ve ana malzeme olarak saçınızın uzunluğuna göre en az 150 gr kına.

Karışımı hazırlamak için; önce kına, karanfil tozu ve su karıştırılır. Karışım 20 dakika kadar bekletilir. Sonra diğer malzemeler eklenir. Saç diplerinden saç uçlarına kadar sürülür. Maske 1-1,5 saat sonra yıkanır.

Kına, Soğan Kabuğu Suyu, Zeytinyağı ve Çay ile Kuvvetlendirici Saç Maskesi

Maske için ana malzeme olarak saçınızın uzunluğuna göre en az 250 gr kına, 1 yumurta sarısı, kaynatılmış soğan kabuğu suyu, çeyrek su bardağı zeytinyağı, eskimiş çayın dem suyu.

Soğan suyu ve çay demi karıştırılır, karışım 20 dakika dinlendirilir ve ardından kalan malzemeler ilave edilir. Saç diplerinden ucuna kadar saça yedirilir. İki üç saat beklettikten sonra normal şekilde saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Begonya Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx