Spor

Koşu yaparken diz ve diz kapağı sızlamalarının nedenleri nelerdir?

Reklamlar

Koşu yaparken diz ve diz kapağı başlaması hangi rahatsızlıkların habercisidir ve bu durumu önlemek için koşucuların nasıl önlemler almaları gerekir? Koşu yapmak en gözde spor dallarından biri ve genç yaşlı fark etmeksizin her an etrafımızda koşan birilerini görebiliriz.  Zevkli olduğu kadar özellikle kemik sağlığı için riskleri de bulunan bu egzersizde koşarken dizlerin sızlaması neyin belirtisidir?

Kısa mesafe ve uzun mesafe koşucularında ya da amatör olarak koşu yapan kişilerde ani hareketler, dizlerin yüksek basınca maruz kalması, yanlış spor ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı diz sızlamaları görülebilir. Koşu yaparken dizlerinin ağrıması;

  • Diz kapağı tendiniti
  • Koşucunun dizi
  • Menisküs yırtığı
  • İliotibial (IT) bant sendromu
  • Diz kapağı kayması
  • Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) gibi rahatsızlıkların belirtisidir.

Diz ve diz kapağı sızlamalarının nedenleri nelerdir?

Çeşitli aktiviteler yaparken ya da koşarken diz ve diz kapağı sızlamalarının arkasında birçok neden bulunur. Koşu yaparken vücudun tüm ağırlığını taşıyan diz eklemleri oldukça yüksek bir baskı ve basınca maruz kalır. Dizlerin sızlaması genellikle aşırı zorlama, çeşitli travmalar, yorgunluk, zorlama, yaşlılık, yanlış ayakkabı seçimi veya zemine bağlı pozisyon kaymaları ve bunlarla birlikte farklı rahatsızlıklar nedeniyle oluşur. Hissedilen diz sızlamalarının ve ağrılarının tam olarak hangi rahatsızlığın belirtisi olduğunun anlaşılması için uzman bir hekime muayene olmakta fayda vardır. Koşarken diz sızlamasına neden olan rahatsızlıklar kısa kısa açıklayalım.

Reklamlar
Diz kapağı tenditini
Diz kapağı tenditini

Diz kapağı tenditini

Koşu yapanlarda görülen diz ve diz kapağı sızlamaları diz kapağı tenditini probleminin belirtilerinden biridir. Diz kapağını alt bacağa bağlayan tendonların iltihaplanması olan hastalık, koşu sırasında aşırı yüklenme ve zorlama nedeniyle oluşur. Diz kapağı ve altında koşarken aşırı bir sızlama görülüyorsa bu rahatsızlıktan şüphelenilebilir. Koşucunun böyle bir durumda sızlayan bölgeye buz tedavisi yapması ve küçük egzersizlerle dokulara yeniden güçlendirip, esneklik kazandırması bu rahatsızlığın ilerlemesini önleyici tedbirler arasındadır.

Koşucunun dizi

Dizlerin sızlaması, koşarken başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. Egzersiz performansını düşürmesinin yanı sıra çeşitli sakatlıklarında belirtisi olan koşarken diz sızlaması yaşıyorsanız, koşucunun dizi rahatsızlığına sahip olabilirsiniz. Diz ve diz kapağı üzerine fazla yük binmesinden dolayı gerçekleşen bu koşucu rahatsızlığı, bağ dokularında tahriş ve iltihaplanmaya neden olmaktadır. Genetik sorunlardan kaynaklanabileceği gibi yeterince ısınmadan koşuya başlamaktan dolayı da bu ağrılar görülebiliyor. Koşu sırasında dizlerde beliren ağrıların nedeni olabilen bu rahatsızlık için mutlaka bir fizyoterapistle görüşmeli ve öncesinde koşuya bir süre ara verilmelidir.

Diz kapağı kayması

Spora uzun süre ara vermiş veya henüz yeni başlayan kişilerde koşu sırasında meydana gelen sızlamalar, diz kapağı kaymasının bir işareti olabilmektedir. Uzun zaman boyunca hareketsiz kalan, egzersizden uzak kişilerde sıklıkla görülebilen bu rahatsızlık, özellikle koşarken kendini belli eder. Koşarken ve yürürken diz kapaklarında kilitlenme veya tuhaf sesler gelmesi ile diz kapaklarında şişlik ve morluk görülüyorsa, diz kapağı kaymasından şüphelenebilirsiniz. Koşarken böyle belirtiler yaşamanız halinde derhal bir ortopedi uzmanına muayene olmalı ve gerekli tedavinin yapılması sağlanmalıdır.

Koşu yaparken diz ve diz kapağı sızlamalarının nedenleri nelerdir? 2024 diz ve diz kapağı
Menisküs yırtığı

Menisküs yırtığı

Dizlerde görülen menisküs yırtığı koşarken dizlerin ağrımasının en güçlü nedenlerinden biridir. Koşarken aniden başlayan diz sızlamaları, yırtılmış olan menisküsün diz çevresinde iltihaplanma yapmasından dolayı olabilmektedir. Koşu esnasında dizlerin şiddetli biçimde sızlıyorsa menisküs yırtığından şüphelenip, bir uzman görüşü alabilirsiniz. Dizlerde meydana gelen sızlamaları hafife almamak çok önemlidir, zira erken müdahale edilmeyen menisküs yırtıklarının tedavisi için cerrahi müdahale bile gerekebilmektedir.

Reklamlar

İliotibial (IT) bant sendromu

Koşu yaparken dizlerde sızlama görülmesi, iliotibial (IT) bant sendromunun bir belirtisi olabilmektedir. Uzun mesafe koşucularının sık karşılaştığı bir sorun olan bu rahatsızlık, dizlerin aşırı kullanılması ve yoğun baskı altına girmesinden kaynaklanıyor. Dizlerde ağrıyla beraber iltihaplanmaya da neden olan iliotibial bant sendromu işaretlerinden olan koşarken diz sızlaması görülmesi halinde antrenmanlara ara vermek ve fizik tedavi görmek gerekebiliyor.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)
Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)

Koşma sırasında dizlerde ani ve şiddetli sızlamalar gerçekleşiyorsa, eklem kireçlenmesi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Koşarken dizlerde ağrıyla birlikte sertlik hissi ve şişliklerinde eşlik ettiği bu rahatsızlık, eklem kıkırdaklarının aşırı zorlanma nedeniyle aşınmasından dolayı gerçekleşir. Dizdeki sızlamalar genellikle bir rahatsızlığın ön belirtisi olduğu için öncelikle koşuya ara vermeli fakat küçük egzersizleri devam ettirmeli ve uzman bir doktor görüşü alınmalıdır. 

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Hangi ayakkabı hangi spor için kullanılır hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx