Cilt Bakımı

Manjistha Yağı Ne İşe Yarar?

Manjistha Yağı Faydaları

Reklamlar

Manjistha yağı, özellikle kan dolaşımını iyileştiren özellikleriyle vücuda ve cilde pek çok faydası vardır. Bu yazımızda manjistha yağı ne i̇şe yarar, manjistha yağı cilde faydaları nelerdir ve manjistha yağı nasıl kullanılır gibi sorularını sizler için yanıtlayacağız.

Manjistha Yağı Ne İşe Yarar?
Manjistha Yağı Ne İşe Yarar?

Manjistha Yağı Ne İşe Yarar?

Manjistha veya diğer adıyla indian madder, en iyi kan temizleyici bitkilerden biri olarak kabul edilir. Esas olarak kan akışındaki tıkanıklıkları gidermek ve durgun kanı gidermek için kullanılır.

Manjistha bitkisi, cilt beyazlatmasını desteklemek için cilt üzerinde hem dahili hem de harici olarak kullanılabilir. Manjistha tozunun bal veya gül suyu ile birlikte (haftada en az iki ila üç kez) uygulanması, antioksidan özelliği nedeniyle sivilceye neden olan bakterilerin büyümesini engelleyerek sivilce ve sivilcelerin yönetilmesine yardımcı olur. Manjistha yağı ve hindistan cevizi yağının topikal uygulaması, anti-enflamatuar özelliği nedeniyle akne ile ilişkili iltihabı ve deri döküntülerini azaltır. Saçın parlak ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Gözlerinizi manjistha özü ile yıkamak, buruk özelliği nedeniyle aşırı sulu akıntının kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Reklamlar

Ayurvedaya göre, öğle ve akşam yemeğinden sonra manjistha tozu almak, pachan (sindirim) özelliklerinden dolayı ishali yönetmeye yardımcı olur. Manjistha’yı düzenli olarak tüketmek, kan şekeri seviyelerini düşürdüğü için şeker hastaları için iyi olabilir. Manjistha’nın aşırı tüketimi, çeşitli özelliklerinden dolayı kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle, hali hazırda sindirimle ilgili bir sorununuz varsa, manjisthayı sıcak suyla almanız önerilir.

Ayurvedik formülasyonu ile manjistha yağı, cilt elastikiyetini arttırır, ince çizgileri azaltır ve yüzdeki parlaklığı artırır.

Himalayalardan Brahmi, Bala ve Shatavari’nin güçlü özleri içeren gençleştirici vücut ve yüz yağı olan manjistha yağı, parlak cildi korur ve ince çizgileri azaltırken esnekliği artırır. Susam yağı, cildin ışıltılı ve genç görünmesi için manjistha kökü özleri ve soğuk preslenmiş kayısı yağı ile iyi çalışır.

Vedik dönemden beri, “Atreya Aranyaka” olarak adlandırılan Manjistha, eski Hint bilge ve doktor Charaka tarafından güçlü detoksifikasyon etkileri sağlayan “gençleştirici bir bitki” olarak bahsedilmiştir. Birkaç ayurveda kitabı ve dergi, çeşitli endikasyonlar için bu parlak kırmızı köklerden bahsetmektedir.

Reklamlar

Bu muhteşem yağ, genel olarak Pandu (cilt bozukluklarını tedavi eder), Raktadoshahara (kan temizleyici), Yakrit Vikara (karaciğer enfeksiyonlarını önler), Sangrahini (ishali tedavi eder), Jvara (ateşte faydalıdır), Kamala (sarılığı önler), Kasahara (Öksürüğü giderir), Amahara (hazımsızlığı tedavi eder), Dahahara (yanma hissini giderir), Shwasha (nefes alma güçlüğünü giderir), Deepana (mideyi düzenler), Pachana (sindirime yardımcı olur), Rochana (iştah açar), Kupachan (şişkinliği, hazımsızlığı önler), Anulomana (nefes almayı iyileştirir ),

Vayasthapana (yaşlanmayı önler), Shonitasthapana (kanamayı önler), Hridaya (kalp sorunlarını tedavi eder), Vran Ropana (yaraları iyileştirir), Mehahara (idrar yolu bozukluklarını tedavi eder), Prameha (yönetir) diyabet), Vamana (bulantı ve kusmayı önler), Trutahara (aşırı susuzluğu giderir), Pandu (kansızlığı tedavi eder), Balya (kas gücünü artırır), Hikkanigrahana (hıçkırıkları kontrol eder), Kantya (boğaz ağrısını giderir), Triptighno (sözde doygunluğu giderir)  ve Vamanopaga (kusmayı tedavi eder), Varnya (cildi iyileştirir) ve Krimihara (bağırsak solucanlarını rahatlatır) özellikleri taşır.

Bu inanılmaz bitki, purpurin, munjistin, ksantopurpurin, psödopurpurin gibi biyo aktif bileşenlerin ve rubiadin, rubiprasin A vitamini, B vitamini, C vitamini, ruiearbonllar, aborane triterpenoidler, mangistin, 1-hidroksi 2-metoksi antrakinon, 3-dimetoksi gibi glikozitler, antrakinon, alizarin, garancin, mollugin ve furomollugin varlığını gösterir. 

Bu fito-kimyasal bileşenlerle zenginleştirilmiş manjistha yağı, güçlü hepatoprotektif, anti-splenomegali, anti-hepatomegali, safra söktürücü, ateş düşürücü, dalak koruyucu, detoksifiye edici, febrifüj, sindirim, anti-enflamatuar, bronş temizleyici, ağrı kesici, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ve nihayetinde bu özellikler, sarılık, karaciğer enfeksiyonları, sivilce, egzama, sedef hastalığı ve vitiligo gibi cilt rahatsızlıkları, hazımsızlık, kabızlık, ishal, ateş, alerji, astım, kan enfeksiyonları ve romatoid artrit gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ve bunları iyileştirmede büyük ölçüde yardımcı olur.

Bu güçlü parlak kırmızı kök, kanı detoksifiye etmeyi, cilt hastalıklarını tedavi etmeyi, cildi iyileştirmeyi, karaciğer hastalıklarını iyileştirmeyi ve daha fazlasını amaçlayan çeşitli formülasyonların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalka (macun), Shrita / kwath (kaynatma), Swaras (meyve suyu), Shita (soğuk infüzyon), Phant (sıcak infüzyon), Churna (toz), Ghrita (ghee), esansiyel yağ veya Arka (tentür) şeklinde olsun, Manjistha’nın muhteşem faydaları herkes aracılığıyla kullanılabilir. 

Manjistha Yağı Cilde Faydaları
Manjistha Yağı Cilde Faydaları

Manjistha Yağı Cilde Faydaları

Cildin genel sağlığını iyileştiren, ciltteki koyu lekeleri yok eden manjistha yağı genel olarak cildi daha parlak ve ışıltılı hale getirir. Cildi sıkılaştırır, cilt tonunu iyileştirir ve ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Böylece cildinizin daha genç, daha enerjik ve daha pürüzsüz görünür.  Ayrıca ciltteki küçük cilt enfeksiyonlarını, bakteriyel sivilceleri ve lekeleri iyileştirir.

Manjistha Yağı Nasıl Kullanılır?

Tüm ürünlerin doğal olarak üretilmiş olması gerekir. Bileşenlerin en iyisinin ve en safının kullanılması gerekir. Bahsedilen bileşenlerin herhangi bir bileşenine alerjiniz olmadığından emin olmak için etiketi baştan sona okumanız önerilir. Ayrıca bu yağı kullanmadan önce, alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için yama testi yapın.

Manjistha yağını yüze ve vücuda uygulayın, emilene kadar dairesel hareketlerle masaj yapın. En iyi sonuç için banyodan sonra nemli cilde uygulayın. Günlük olarak kullanın.

Monoi Yağı Ne İşe Yarar? adlı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx