Cilt Bakımı

Mür Yağı Ne İşe Yarar?

Mür Yağı Cilde Faydaları

Reklamlar

Mür yağı, çok yönlülüğü ve etkinliği nedeniyle yüzyıllardır birçok kültürde çok değerli bir doğal yağ olarak görüldü. Mür, sayısız uygulama ile tıptan dini amaçlara kadar her şey için eskiden kullanıldı. Bugün, mür ağacından çıkarılan reçine, reçinenin tüm etkinliğini yakalayan otsu, odunsu bir uçucu yağa dönüştürülüyor. Pürüzsüz, genç görünen bir cildi desteklemek, duygusal dengeyi teşvik etmek veya vücudu temizlemek istiyorsanız, Mür yağı, esansiyel yağ koleksiyonunuza faydalı bir maddedir.

Mür Yağı Fiyatı

Bu yağın fiyatı 50 lira ile 250 lira arasında değişir.

Mür Uçucu Yağı Ne İşe Yarar?
Mür Uçucu Yağı Ne İşe Yarar?

Mür Uçucu Yağı Ne İşe Yarar?

Mür yağı, ağzı ve boğazı temizleme kabiliyetiyle bilinir. Mür esansiyel yağının temizleme özelliklerinden yararlanmak için, onu günlük ağız hijyeni rutininize dahil edin. Ek temizlik faydaları istediğinizde diş macununuza bir veya iki damla mür yağı ekleyin veya etkili bir ağız temizliği için, bir damla mir yağı ve altmış gram suyu birleştirin. Ekstra temiz bir his için durulamayı otuz saniye gargara yapın.

Reklamlar

Mür esansiyel yağının bir başka faydası da genç görünen bir cildi teşvik etmesi ve cilde yatıştırıcı bir his vermesidir. Mür yağını cilt için kullanmak için, günlük losyonunuza veya nemlendirici kreminize bir veya iki damla yağ eklemeyi düşünün. Mür yağını cilt bakımı rutininize dahil ederek, özellikle günlük kullanıldığında ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Mür yağı, cilt için faydalarının yanı sıra tırnaklarınızın sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Tırnak etlerinde nem eksikliği varsa, tırnaklarına ihtiyaç duydukları nemi vermeye yardımcı olması için dört basit bileşeni karıştırabilirsiniz. Shea yağı, balmumu, fraksiyonlanmış hindistan cevizi yağı ve mür esansiyel yağı, tırnaklarınız yakında rahatlayacak. Bu karışım eller, dudaklar veya herhangi bir kuru cilt üzerinde de kullanılabilir.

Mür Yağının Faydaları Nelerdir

Çiçeksi veya turunçgil esansiyel yağlarının yanı sıra daha benzersiz bir difüzör seçeneği arıyorsanız, mür yağı mükemmel bir seçimdir. Kendinizin veya çevrenizin gerginleştiğini hissettiğinizde mür esansiyel yağını yaymayı deneyin. Bu, duygusal dengeyi ve refahı geliştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca ruh halinizi iyileştirmek veya farkındalığı artırmak istediğinizde mür yağını dağıtabilirsiniz. Mür esansiyel yağı, bazı özel günlerde yayılması için popüler bir yağdır çünkü evde huzurlu duyguların korunmasına yardımcı olabilir.

Mür esansiyel yağının yatıştırıcı faydaları, tıraş söz konusu olduğunda çok faydalıdır. Bu kolay ev yapımı jilet yanığı serumu ile tıraştan sonra cildinizin tahriş olmasını önleyin. Bu serum, cildin sakin kalmasına yardımcı olmak ve tıraştan sonra herhangi bir reaksiyonu azaltmak için buhur yağı, lavanta yağı, melaleuca yağı, helichrysum yağı ve mür esansiyel yağı gibi cilt için en iyi esansiyel yağlardan bazılarını kullanır. Bu yağ kombinasyonunun yarattığı hoş koku cildinizde kalacak ve her tıraş olduğunuzda tıraş bıçağının tahrişinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu tarife eklenen bonus, hem erkekler hem de kadınlar için iyi çalışmasıdır. 

Reklamlar

Bazen sadece evde bir spa gecesi geçirmeniz gerekir. Mür esansiyel yağı bu durumda gerçekten işe yarıyor. Örneğin, nasırlı veya kuru ayaklara yumuşak bir dokunuş katmak için iki veya üç damla mür esansiyel yağını, nemlendirici bir vücut losyonu ile karıştırabilirsiniz. Kütikülleri yumuşatmak için on damla limon yağı, on damla buhur yağını ve on damla yağını, fraksiyonlu hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz. 

Mür Yağı Faydaları
Mür Yağı Faydaları

Mür Yağı Faydaları

Mür esansiyel yağının birçok potansiyel faydası vardır ancak nasıl çalıştığına dair kesin mekanizmaları ve terapötik faydalar için dozajları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Mür esansiyel yağı kullanımının temel faydalarından bazıları şunlardır.

Güçlü antioksidan bir maddedir

Bir araştırma, mürin yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle tavşanlarda karaciğer hasarına karşı koruma sağlayabildiğini buldu. İnsanlarda da kullanım potansiyeli olabilir. 

Kanserden, vücudu korur

Laboratuar tabanlı bir çalışma, mür yağının ayrıca potansiyel antikanser faydaları olduğunu buldu. Araştırmacılar, mürün insan kanser hücrelerinin çoğalmasını veya çoğalmasını azaltabildiğini buldular. Mür esansiyel yağını sekiz farklı kanser hücresinde, özellikle jinekolojik kanserlerinde büyümeyi engellediğini buldular. Mür esansiyel yağının kanser tedavisi için tam olarak nasıl kullanılacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu ilk araştırma umut vericidir. 

Anti-Parazitik özellikleri vardır

Dünya çapında insanları enfekte eden parazitik bir solucan enfeksiyonu olan fasiyoliyazın tedavisi olarak mür esansiyel yağı kullanılarak bir ilaç geliştirilmiştir. Bu parazit genellikle suda yaşayan yosunların ve diğer bitkilerin yutulmasıyla bulaşır. Mür esansiyel yağı ile yapılan bir ilaç, enfeksiyonun semptomlarını ve dışkıda bulunan parazit yumurta sayısındaki düşüşü azaltmayı başardı. 

Ruhsal rahatlamayı sağlar

Mür yağı, aromaterapide masajlarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca ılık bir banyoya eklenebilir veya doğrudan cilde uygulanabilir.

Mür Yağı Cilde Faydaları
Mür Yağı Cilde Faydaları

Mür Yağı Cilde Faydaları

Mür yağı, çatlamış veya çatlamış bölgeleri yatıştırarak sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Genellikle nemlendirmeye yardımcı olmak ve ayrıca koku için cilt bakım ürünlerine eklenir. Eski Mısırlılar, yaşlanmayı önlemek ve sağlıklı cildi korumak için kullandılar.

2010 yılında yapılan bir araştırma çalışması, mür esansiyel yağının topikal uygulamasının cilt yaralarının etrafındaki beyaz kan hücrelerinin yükselmesine yardımcı olduğunu ve daha hızlı iyileşmeye yol açtığını keşfetti. 

Antibakteriyel ve antifungal faydaları vardır. Tarihsel olarak mür esansiyel yağı, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır. Ayak mantarı, ağız kokusu, saçkıran (hepsinin nedeni candida olabilir) ve akne gibi küçük mantar tahrişlerinde hala bu şekilde kullanılabilir.

Mür yağı, belirli bakteri türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir. Örneğin, laboratuar çalışmalarında S. aureus enfeksiyonlarına (staph) karşı güçlü olduğu görülmektedir. Mür yağının antibakteriyel özellikleri, başka bir popüler buhur yağı ile birlikte kullanıldığında güçlenmiş gibi görünüyor. Doğrudan cilde uygulamadan önce temiz bir havluya birkaç damla uygulayın.

Mür Yağı Nasıl Kullanılır?
Mür Yağı Nasıl Kullanılır?

Mür Yağı Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağ tedavisi binlerce yıldır kullanılmaktadır ve sağlık yararları için yağların kullanılması uygulamasıdır. Her uçucu yağın kendine özgü bir faydası vardır ve çeşitli rahatsızlıklara alternatif bir tedavi olarak dahil edilebilir.

Genellikle yağlar solunur, havaya püskürtülür, cilde masaj yapılır ve bazen ağızdan alınır. Koku alıcılarımız beynimizdeki, amigdala ve hipokampustaki duygusal merkezlerin yanında yer aldığından, kokular duygularımıza ve anılarımıza güçlü bir şekilde bağlıdır.

Mür yağını havaya dağıtın veya soluyun

Belirli bir ruh halini elde etmeye çalışırken evin her yerinde kullanmak için uçucu bir yağ damıtıcı satın alabilirsiniz. Veya sıcak suya birkaç damla ekleyin ve buharı soluyun. Mür yağı, bronşit, soğuk algınlığı veya öksürük semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için hastayken de solunabilir. Yeni bir koku oluşturmak için diğer uçucu yağlarla da karıştırılabilir. Bergamot yağı, greyfurt yağı veya limon yağı gibi narenciye yağı ile iyi karışarak kokusunu hafifletmeye yardımcı olur. 

Mür yağını doğrudan cilde uygulayın

Mür yağını cilde uygulamadan önce jojoba yağı, badem yağı veya üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırmak en iyisidir. Kokusuz bir losyonla karıştırılarak doğrudan cilt üzerinde de kullanılabilir. Antioksidan özelliğinden dolayı yaşlanmayı geciktirme, cilt gençleştirme ve yara tedavisi için harikadır.

Mür esansiyel yağı, diğer malzemelerle harmanlandığında çeşitli doğal cilt bakım ürünleri yapmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, cildi tedavi etmek ve tonlamak için ev yapımı tütsü ve mür losyonu yapmayı düşünün.

Helichrysum Yağı Ne İşe Yarar? adlı içeriğimizin de faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Faydalı içerikler için bizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx