Genel

Nebelung Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Nebelung kedisi, kalın kürkü, çekici gözleri, gizemli çekiciliği ile gerçekten karşı konulmaz bir kedidir.Oldukça nadir rastlanan bir kedi türü olduğu için biraz pahalı bir kedi türüdür. Tarihinden, karakterine, beslenmesinden sağlığına kadar bu kedi türünün tüm bilgilerine göz atalım.

Nebelung Kedisi Özellikleri

Nebelung Kedisi Özellikleri
Nebelung Kedisi Özellikleri

Nebelung kedisinin bilimsel adı Felis Catus olup Menşei Rusya ve Amerikadır. Ortalama ömrü 15 ila 18 yıl arasında değişmektedir. Orta beden kedi ırkına girer ve 3 ila 6 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir.

Nebelung kedisinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir, aksi takdirde aşırı kilo alma eğilimi vardır. Bu kedinin miyavlama huyu yoktur fakat; Yalnız kalmayı asla sevmezler ve yalnız kalırlarsa çabuk strese girerler. Bu kedinin en önemli özelliği her iklime ayak uydurmasıdır. Çok ve çok sıcak havaları dahi iyi tolere ederler.

Reklamlar

Nebelung kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Rahatlık ve huzur aşığı olan Nebelung kedisi, sakin doğası ile tam bir apartman kedisidir. Kilo alma eğilimi de göz önüne alındığında, bu kendini oyun oynamaya ve fiziksel aktivite yapabileceği bir alana sahip olması gerekir.

Bulunduğu ortamda kedi kumu her zaman temiz olmalı ve mama kabı ve günlük taze suyunun eksiksiz yerleştirilmesi gerekir. Kedi kumu ve mama kabı arasında mesafe koymalısınız aksi takdirde kuma çişini yapmayacaktır.

Oyun oynaması ve vakit geçirmesi için oyuncaklar, tırmanma direkleri ve tırmalama tahtası gibi aksesuarlar bulunduğu ortamda mutlaka olmalıdır.

Kalın kürkü sayesinde kışın dahi açık havada keyifli dakikalar geçirebilir. Bununla birlikte, güvenliğine dikkat etmelisiniz.

Reklamlar

Nebelung Kedisi Kökenleri ve Tarihi

Nebelung Kedisi Kökenleri
Nebelung Kedisi Kökenleri

Nebelung kedisi, mavi ve gümüşi tonlarıyla karakterize edilen muhteşem kürk rengini paylaştığı Rus Mavi kedileri ile kan bağı vardır.

14. yüzyılın sonunda Rusya’dan Büyük Britanya’ya gelen Nebelung kedileri, Siegfried ve Brunhilde adlı iki kediyle başlayarak cinsin üremesinin başladığı Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Mavi Rus kedisi ve bir kaç kedi ırkının melezlenmesi ile ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Kökleri 14. yüzyıla kadar dayansada hala çok nadir bulunur ve doğal bir kedi ırkı değildir. İnsan eli ile türeyen Nebelung kedisinin, resmi olarak tanınması 1997’de gerçekleşti.

Nebelung Kedisi Görünümü ve Fiziksel Özellikleri

Nebelung kedisinin gövdesi, ince bir kemik yapısı ile uzun bacaklı ve kaslı görünür. Bu, bu kediye aynı zamanda kıvrımlı ve sağlam bir görünüm verir. Tip olarak aslana benzer. Yetişkinliğe ulaştığında, maksimum 6 kg ağırlık için 25 ila 30 santimetre arasında boyutlara sahiptir.

Nebelung kedisinin başı orta ila büyük boyutlu ve dikdörtgen şeklindedir. Burnu sivri ve keskindir. Büyük kulakları vardır. Bu kediye vahşi bir görünüm veren, uzun tüyleri vardır. Badem şeklindeki ve birbirinden hafif aralıklı gözler zümrüt yeşili veya altın rengi olabilir.

Cinsin karakteristik özelliği gülümsemeyi andıran yüz ifadesidir. Ayrıca, Nebelung kedisinin, kurnaz ve rahat bir ifadeyi andıran ağzının, köşeleri hafifçe kalkıktır.

Nebelung kedisinin kürkü, yarı uzun, kalın ve dokunduğunuz zaman çok yumuşak bir his verir. Bu kedinin astarı, onu kötü hava koşullarından ve düşük sıcaklıklardan koruyan kalın ve su geçirmez bir katmandan oluşur.

Nebelung kedisi, erkeklerde ve dişilerde farklı olarak, başı süsleyen muhteşem bir yeleye sahiptir. Bu kedinin bacaklarında pantolon adı verilen daha uzun tüyler de vardır. Standart tarafından izin verilen tek renk, parlak mavi-gri iken, kürk deseni düz renktir. Nebelung kedisinin patileri ince, çevik ve narindir. Kedinin özellikleri arasında, harika bir lila gölgesinden oluşan patilerin rengi vardır.

Nebelung Kedisi Karakteri

Nebelung kedisi, nazik, sakin ve uysal bir yapıya sahiptir. Ayrıca çok utangaç ve ilk başta çekingen ve içine kapanık bir tavır sergiliyor. Ancak onu tanıdıkça ne kadar şefkatli ve sevecen bir kedi olduğunu anlayacaksınız.

Oyun oynamayı, tırmanmayı, zıplamayı ve nesneleri toplamayı seven bir kedidir. Nebelung kedisi, yalnızlığa tahammülü olmayan çok hassas bir kedidir. İlgiye muhtaç ve ailesinin günlük yaşamının bir parçası olmak ister, çok uzun süre yalnız bırakılırsa kaygı ve ayrılık krizi yaşama eğilimindedir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Sessiz bir kedi olan Nebelung kedisi, ona karşı nazik ve saygılı oldukları sürece çocuklarla iyi geçinme eğilimindedir. Çocuklara karşı koruyucu ve sabırlıdır.

Bu cins, yavruluk dönemlerinden itibaren diğer kediler ile temas etmeye alıştığı sürece, hem kedi hem de köpeklerle iyi geçinebilir. Ayrıca bu kediye özel olarak, onun huzurlu ve kendisini güvenli hissedebileceği bir alan tasarlamak önemlidir.

Nebelung Kedisi Sağlığı

Nebelung kesinlikle uzun ömürlü bir kedidir. Ortalama ömrü 15 ile 18 yıl arasındadır.

Kökeni yeni ve az sayıda kedi oldukları için maruz kalabileceği kalıtsal hastalıklar henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, genel olarak, bu kedilerde aşağıdaki hastalıklar görülebilir;

  • Ağız yolu hastalıkları;
  • Mesane taşları
  • Klamidya, saçkıran, giardiasis, bordetella gibi enfeksiyonlar. Bunun için kedinin veteriner tarafından aşılanmaları ve periyodik kontrollere tabi tutulması esastır.

Nebelung kedisi bakımı

Nebelung kedisi ağız yolu hastalıklarından muzdarip olduğu için, özel ürünlerle günlük ağız hijyenine dikkat etmek önemlidir. Dişlerinin en az iki günde bir fırçalanması ve kontrol edilmesi gerekir.

Nebelung kedisi tüy bakımına gelince, yumuşak kıllı bir fırça ile haftada iki veya üç kez fırçalanması gerekir. Ayrıca kulakları, gözleri ve tırnakları temizlemek de aynı derecede önemlidir.

Nebelung Kedisi Beslenmesi

Nebelung kedisi, aşırı kilo alma riski taşıyan obur bir kedidir. Obur olduğu kadar yemek seçer ve istemekten asla çekinmez. Bu nedenle, onların damak zevkini tatmin etmek bazen zor olabilir.

Nebelung kedisi günlük beslenmesinde, hayvansal ve bitkisel proteinler, karbonhidratlar, mineral tuzlar, yağlar, vitaminler ve taze su asla eksik edilmemelidir.

Veteriner hekim yardımıyla evcil kediniz için, yaşını, kilosunu ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak sağlıklı ve dengeli beslenme planı uygulayabilirsiniz.

Nebelung Kedisi Üremesi

Nebelung kedisinin dişileri, 8-12 ay civarında cinsel olgunluğa ulaşırken, erkeklerde olgunlaşma daha erken gerçekleşir. İlk yavrular için kedinin sağlığını düşünerek en az 18 ay beklemek önemlidir.

Nebelung kedisinin hamileliği 64 ila 68 gün arasında sürer ve sonunda genellikle üç veya dört yavru kedi doğar. Irkın safkan yavrularını elde etmek için kendi arasında veya Mavi Rus kedisi ile eşleşmesi uygundur.

Nebelung Kedisi Hakkında İlginç Bilgiler

Nebelung kedisi hakkında birkaç ayrıntı;

  • Nebelung kedisi, kesinlikle nadir görülen bir türdür. Türkiyede, sadece bir kaç çiftlikte bulunuyor.
  • Nebelung isminin kökenini merak ediyor musunuz? Bu, sis anlamına gelen Almanca “Nebel” kelimesinden türetilmiştir. Çünkü ilk örnekler Almanyada denenmiş daha sonra ABD’de işleme devam edilmiştir.
  • Nebelung kedisi, tüm kedi ırkları içinde en utangaç olanıdır.
  • Bu kedi ırkının uzun ömrü kaliteli beslenmesine bağlıdır. Beslenmesi ne kadar iyi olursa ömrü o’kadar uzun olmaktadır.

Nebelung kedisi fiyatı?

Nebelung kedisi, nadir bir ırk olduğu için fiyatı biraz yüksektir. Ortalama 5.000 ila 15.000 TL arasında fiyatlara alıcı buluyor. Aylık bakım maliyeti ise diğer kedilere göre biraz daha fazladır. Begonya Kadın Instagram sayfamızda sizler için faydalı bilgiler paylaşıyoruz. Yazılarımız ve içeriklerimizden hemen haberdar olmak için takip edip bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx