Cilt Bakımı

Niaouli Yağı Ne İşe Yarar?

Niaouli Yağı Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Niaouli yağı, antiseptik, yara temizleyici ve ateş düşürücü gibi pek çok sağlığa faydalı özelliğe sahiptir. Bu yazımızda nioli yağı nedir, niaouli yağı faydaları nelerdir, niaouli yağı cilde faydaları nelerdir ve niaouli yağı nasıl kullanılır gibi sorulara cevap bulacağız.

Nioli Yağı Nedir?
Niaouli Yağı Nedir?

NiaouliYağı Nedir?

Niaouli yağı, çeşitli bakteri, mantar, virüs ve mikroplara karşı savaşabilen ve bunları ortadan kaldırabilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Niaouli esansiyel yağı bir ‘koruyucu’ görevi görebilir ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için bu zararlı elementlerin vücuda nüfuz etmesini durdurabilir.

Yaraları iyileştirme yeteneği ile niaouli yağı, güçlü temizleme özelliklerine sahiptir. Yara izlerinin veya diğer lekelerin görünümünü en aza indirmek istiyorsanız, niaouli esansiyel yağı cilt kusurlarını iyileştirmek için cilt hücrelerini ve dokularını yenileyebilir.

Reklamlar

Niaouli esansiyel yağı, vücuttaki çoklu süreçler ve sistemler için uyarıcı görevi görür. Gelişmiş vücut işleyişini desteklemek için kan dolaşımını ve hormonal salgıyı ve ayrıca sindirim sistemini uyarır.

Hem balgam söktürücü hem de dekonjestan olarak niaouli esansiyel yağı, solunum sistemindeki tıkanıklığı ve aşırı balgamı giderme gücüne sahiptir. Niaouli yağı özellikle solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için iyidir.

Niaouli yağı bir febrifüjdür, yani enfeksiyonlarla savaşarak ve terlemeyi teşvik ederek ateşler sırasında vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Bir dereceye kadar, bu aynı zamanda vücudu detoksifiye etmeye ve ateşten daha hızlı kurtulmayı desteklemek için enfeksiyon nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Güçlü antibakteriyel elementlerle niaouli yağı cildi derinlemesine arındırmak için kullanılabilir. Gözeneklere nüfuz eder ve cildi toksinler, kirlilik ve serbest radikaller gibi zararlı kirliliklerden arındırır. Sonuç, parlak, pürüzsüz ve yenilenmiş bir cilt. Akneli, yağlıya meyilli ciltler için, cildinizi gerçekten temizlemek için kekik yağı ve ardıç yağına da bakın.

Reklamlar

Niaouli esansiyel yağı sadece cildi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hücre ve doku yenilenmesini tetikleme yeteneği de cildi kaldırır. Yaşlanma birincil endişenizse, bu esansiyel yağı size genç bir ışıltı bırakmak için teninizi tonlar ve yeniler. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için limon yağı ve sandal ağacı yağına da bakın.

Niaouli Yağı Faydaları
Niaouli Yağı Faydaları

Niaouli Yağı Faydaları

Niaouli esansiyel yağının sağlığa faydaları, analjezik, anti-romatizmal, antiseptik, bakterisit, balzamik, cicatrizant, dekonjestan, balgam söktürücü, febrifüj, insektisit, uyarıcı, vermifüj ve koruyucu madde olarak özelliklerine bağlanabilir. Toksik olmayan, hassaslaştırıcı olmayan ve tahriş edici olmayan bir maddedir. 

Niaouli yağı, Botanik adı melaleuca viridiflora olan büyük, yaprak dökmeyen bir ağaçtır ve Avustralya’ya ve birkaç komşu bölgeye özgüdür. Dezenfektan ve antiseptik özelliklerinden dolayı losyonlar, kremler, sabunlar ve diş macunu gibi çok çeşitli kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Niaouli esansiyel yağı, taze yapraklarının ve yumuşak dallarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Bu yağın ana bileşenleri alfa phellandren, alfa-pinen, beta-pinen, cineole, gama terpineol, limonen, linalool ve piperitondur. Niaouli esansiyel yağı genel olarak kişniş yağı, rezene yağı, ardıç yağı, lavanta yağı, ıhlamur yağı, çam yağı ve nane esansiyel yağı iyi uyum sağlar. Şimdi bu yağın tıbbi özelliklerini biraz daha detaylı inceleyelim.

Analjezik özellikleri vardır

Bu yağın ağrı kesici özelliği onu çok iyi bir analjezik yapar. Sinirlerde uyuşmaya neden olarak ve bölgeyi duyarsızlaştırarak ağrıyı ortadan kaldırır. Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, kulak ağrısı, kas ve eklem ağrılarının yanı sıra burkulma kaynaklı ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Anti-romatizmal özellikleri vardır

Bu yağ, kan ve lenf dolaşımını uyarır, böylece eklemlerde ürik asit birikmesini önler ve vücudun çeşitli bölgelerine sıcaklık getirir. Bu iki faktör birlikte romatizma, artrit ve guttan kurtulmaya yardımcı olur.

Antiseptik özellikleri vardır

Bakteriler, mantarlar ve diğer mikropların bu yaralardan kan dolaşımına girme şansı çok yüksek olduğundan, açık yaralar enfeksiyonlara yatkındır. Bakteriler ayrıca ürogenital yollarda, kolonda, prostatta, bağırsaklarda ve böbreklerde bulunur ve üretra ve diğer hassas vücut kısımlarında enfeksiyonlara neden olur. Niaouli uçucu yağı, antiseptik özellikleri sayesinde bu bölgelerde bakteri üremesini engelleyebilir ve sepsis, tetanoz ve diğer iç organların enfeksiyonlarına karşı iyi koruma sağlar.

Bakterisit özellikleri vardır

Bu yağ bakterileri öldürür ve bakteri üremesini ve enfeksiyonları engeller. Bu yağ, vücuttaki besinlerin uygun emilimini ve dağılımını teşvik ederek büyümeyi destekler ve sağlığı artırır. Aynı zamanda gücü arttırır.

Yara izlerini iyileştirme özellikleri vardır

İnsanlar yüzlerinde veya ciltlerinde yara izi görmekten hoşlanmazlar. Piyasadaki o kremleri ve losyonları denemiş ama sonuç alamamış olabilirsiniz. Pürüzsüz bir cilde sahip olma umudunu yitiriyorsanız, neden niaouli yağını kullanmayı denemiyorsun? Bir cicatrizant olarak, ciltte akne, sivilce veya çiçeğin bıraktığı izleri ve izleri azaltır. Bu yağ aynı zamanda etkilenen bölgedeki yeni doku ve hücrelerin büyümesini hızlandırarak ona yepyeni bir görünüm kazandırır. Bu yeni dokular, yara izlerinin eski ve hasarlı dokularının yerini alacak ve böylece yara izleri eninde sonunda kaybolacaktır.

Dekonjestan özellikleri vardır
Dekonjestan özellikleri vardır

Dekonjestan özellikleri vardır

Bu uçucu yağ aynı zamanda bu bölgelerdeki balgam birikimini temizleyerek akciğerler, bronşlar, gırtlak, yutak, soluk borusu ve burun yollarındaki herhangi bir tıkanıklığı açar. Bu, daha kolay nefes almanıza yardımcı olur ve günün sonunda iyi bir uykuyu garanti eder.

Balgam söktürücü özellikleri vardır

Bu yağın balgam söktürücü özelliği, akciğerlerde, bronşlarda, gırtlakta, yutakta, soluk borusunda ve burun yollarında sertleşmiş balgam veya nezle birikintilerini gevşetir, böylece göğüsteki ağırlıktan, öksürük ve tıkanıklıklardan kurtulma sağlar.

Ateş düşürücü ilaçtır

Bu yağ, ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşarak ve terlemeyi teşvik ederek ateş sırasında vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda kanı bir dereceye kadar detoksifiye etmeye yardımcı olur, böylece ateşten daha hızlı kurtulmayı destekler.

Böcek ilacı özellikleri vardır

Böcekleri öldürür (hamamböceği ve birkaç diğer çok inatçı kurtulan hariç) ve ayrıca onları uzak tutar. Bu etkiyi elde etmek ve bölgenizi böceklerden uzak tutmak için spreylerde ve buharlaştırıcılarda kullanılabilir.

Uyarıcı özellikleri vardır

Vücutta çalışan sistemler için uyarıcıdır. Niaouli yağı, kan dolaşımının yanı sıra hormonların, enzimlerin ve diğer salgıların salgılanmasını da uyarır ve aynı zamanda metabolik süreçleri uyarır. Bunlar sindirim, emilim ve atılımı içerir. Bu sayede büyümeyi uyarır ve bağışıklığı güçlendirir.

Vermifüj özellikleri vardır

Niaouli esansiyel yağı ayrıca bağırsak solucanlarını da öldürür. Hem yuvarlak solucanlar hem de tenyalar üzerinde etkilidir. Solucanların varlığı normal fiziksel ve zihinsel büyümeyi engeller ve ayrıca besinlerin vücut tarafından emilmesini engeller. Bu yağın kullanımı, durumdan sorumlu solucanları ortadan kaldırarak bu engellenmiş büyümeyi ortadan kaldırabilir. Ayrıca solucanlardan yetişkinlerden daha sık muzdarip olan çocuklara da güvenle verilebilir.

Niaouli esansiyel yağı, herhangi bir losyon veya kremle karıştırılarak yaralara harici olarak uygulandığında yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bu yağ, iç yaraları, kesikleri ve ülserleri iyileştirmede eşit derecede faydalıdır. Enfekte olan yerdeki lökositleri ve trombosit partiküllerini aktive ederek mikropların girişini engeller. Bu yağın dezenfektan özelliği, mikrobiyal enfeksiyonları veya etkilenen yerde büyümeyi engeller.

Diğer Avantajlar

Sindirim sistemini canlandırır, cilt enfeksiyonlarını iyileştirir, yağlı cilt tıkanıklığını giderir ve böcek ısırıklarına ve sokmalarına karşı panzehir olarak kullanılabilir. Ayrıca çıban, apse, akne ve kızarıklıklara karşı da etkilidir.

Niaouli Yağı Cilde Faydaları
Niaouli Yağı Cilde Faydaları 

Niaouli Yağı Cilde Faydaları 

Niaouli uçucu yağı, çok yönlü ve çok yönlü bir uçucu yağdır, sağladığı sağlık yararlarının listesi neredeyse sonsuzdur. Okaliptüse benzer topraksı otsu bir koku ile cilt üzerinde hafiftir ve özellikle hassas cildi temizlemekten yara dokusunu tersine çevirmeye kadar her şey için harikadır. Niaouli yağı vücuttaki her türlü koşulu tedavi etmedeki inanılmaz genel etkinliğinin anahtarı, vücuttaki besinlerin uygun emilimini ve dağılımını teşvik ederek büyümeyi ve sağlığı güçlendirmesidir. Hastalığın proaktif olarak önlenmesine yardımcı olmak için vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Niaouli esansiyel yağı, niaouli yaprak dökmeyen ağacının (melaleuca viridiflora ağacı olarak da bilinir) yapraklarının ve genç dallarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Büyük ölçüde Avustralya, Madagaskar ve Yeni Kaledonya’da yetişen niaouli, çay ağacı ile aynı familyadandır.

Olağanüstü bir temizlik maddesi olarak niaouli, yağlılığı, akneyi ve leke oluşumlarını azaltmaya yardımcı olur. Bir büzücü olarak, cildi tonlamak ve sıkılaştırmak için etkilidir. Niaouli yağı, hasarlı dokunun yenilenmesini destekleyen yeni hücre büyümesini uyarır. Bu, yara dokusunu mükemmel şekilde tedavi ettiği ve tersine çevirdiği anlamına gelir.

Niaouli yağı, özellikle mükemmel bir iltihap önleyici olarak lavanta ile birleştirildiğinde güneş yanığı ağrısını hafifletir. Özellik kanser hastaları, niaouli yağı ile cildini radyasyon tedavisinden kaynaklanan yanıklara karşı korur.

Daha olgun ciltler için çok önemli olan niaouli, yaşlanma belirtilerine neden olan lenf sıvısının akışını engelleyen atıkların giderilmesini uyaran lenfatik sistem için bir toniktir. Ayrıca daha genç bir görünüm için de gerekli olan kan dolaşımını uyarır.

Antiseptik, mantar önleyici antibakteriyel ve antiviral olan niaouli, soğuk algınlığı ve grip süresinin azaltılmasına yardımcı olurken boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve öksürükleri rahatlatır. Niaouli yağının bir buhar banyosunda solunması, sıkışık solunumu iyileştirmek için sinüs pasajlarını hızla açabilir.

Niaouli esansiyel yağı hava kirliliğini önlemek için kullanılabilir. Niaouli yağının bir alana yayılması, özellikle sigara dumanına maruz kaldıktan sonra havayı temizleyebilir ve arındırabilir.

Niaouli yağı, enfeksiyonla mücadele özellikleriyle ünlüdür. Ek olarak, ateşe neden olan enfeksiyonla savaşarak ve terlemeyi teşvik ederek ateş olduğunda vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda kanı bir dereceye kadar detoksifiye etmeye yardımcı olur ve böylece ateşten daha hızlı kurtulmayı destekler.

Bir analjezik olarak niaouli, sinirlerde uyuşmaya neden olarak ve tedavi edilen alanı duyarsızlaştırarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Niaouli, etkili bir uyku yardımı olarak kullanılabilir. Zihin yorgunluğunu gidermeye ve zihni canlandırmaya yardımcı olur. Duyguları dengeler, irade ve kararlılığı güçlendirir. Niaouli esansiyel yağı, alerji, ayak mantarı, böcek ısırığı, soğuk yaralar ve ateş kabarcıkları, astım, bronşit ve sinüzit gibi solunum rahatsızlıkları, sert eklemler, romatizma, artrit, kulak enfeksiyonları ve kulak ağrıları, baş ağrısı ve migren, diş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, genitoüriner sistem enfeksiyonları, maya enfeksiyonları ve vajinal kandida, sistit, hemoroid, hepatit, bağırsak sorunları, kandidiyaz, ishal, bağırsak solucanları, seboreik dermatit, diş eti iltihabı ve şişmesi, kadınlarda hormon dengesizliği ve kronik yorgunluk sendromu durumların tedavisi için de oldukça faydalıdır.

Niaouli Yağı Nasıl Kullanılır?
Niaouli Yağı Nasıl Kullanılır?

Niaouli Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleyicinize bir damla niaouli yağı ekleyin. Bu sayede cildinizi nasıl temizlediğini gözlerinizle görün. 

Su içeren bir sprey şişesine birkaç damla niaouli yağı ekleyin ve ev yüzeylerini temizlemek için kullanın.

Yatıştırıcı bir masajın parçası olarak niaouli yağı ve bir taşıyıcı yağı karıştırın. Vücudunuza bu yağ karışımı ile masaj yapın.

Sakinleştirici ve hoş bir aroma için okaliptüs yağı, bergamot yağı veya lavanta esansiyel yağı ile niaouli yağını karıştırın ve bu yağ karışımını bir difüzöre ekleyin ve buharını havaya dağıtın.

Niaouli esansiyel yağı, okaliptol içeriği ve monoterpen bileşimi nedeniyle doğal olarak uyarıcı bir esans yağıdır. Kimyası, onu yatıştırıcı bir masaj veya difüzör karışımı için hoş bir tamamlayıcı yapar. Güçlü özellikleri nedeniyle Niaouli esansiyel yağı, uygun şekilde seyreltildiğinde sağlıklı görünen dişlerin ve cildin korunmasını destekleyebilir. Ayrıca temizleme faydalarını geliştirerek temizleme spreyine etkili bir katkı olarak da kullanılabilir.

Niaouli, çay ağacının bir akrabasıdır ve benzer birçok faydası vardır. Kokusunda biraz çeşitlilik ve keyif aldığınız faydalar için cildinizde kullandığınız yağların rotasyonuna ekleyin! Ancak hassas cilde sahip olanlar, Niaouli yağının seyreltilmesi gerektiği için çay ağacı esansiyel yağı kullanmayı tercih edebilir. Bu yağı koleksiyonunuza eklediğinizde tekrar tekrar kullanacağınızdan emin olabilirsiniz!

Cilt bakımı ile ilgiliyseniz, Ölmez Çiçeği Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da mutlaka okuyun!

Bizi Instagram’dan takip ediyor musunuz? Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx