Çiçekler

Parfüm Gibi Kokan 10 Çiçek

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle parfüm gibi kokan 10 farklı çiçeği paylaşacağız. Her çiçeğin kendine özgü özellikleri bulunur. Kimisi görüntüsüyle bizleri kendisine büyülerken kimisi de kokularıyla hafızamıza kazınmaktadır. Kimileri de bizlere kattığı faydalarıyla bilinmektedir. Tabi her ne olursa olsun verimli çiçekler yetiştirebilmek için düzenli bir şekilde bakımları yapılmalıdır. Bakımı yapılan her çiçeğin görüntüsü de kokusu da ekstra fazla olacağı kesindir. 

Biz de bu yazımızda sizlere daha kendisini görmeden kokularıyla varlığını hissettiren çiçeklerimizden bahsedeceğiz. Parfüm kokulu çiçekler arasında bulunan Gül, Kahve ağacı, Madagaskar yasemini, Dendrobium kokulu orkide, Manolya, Gardenya, Mor salkım ve Fesleğen gibi çiçekleri sizler için ele aldık.

Gül
Gül

1-Gül

Parfüm kokulu çiçekler dediğimizde şüphesiz ki aklımıza il gelen güllerdir. Romantizmin, aşkın, sevginin sembolü olan gül, kokusuyla da bizleri kendisine hayran bırakmaktadır. Bakımını düzenli bir şekilde aksatmadan yaptığımız sürece gelişimini sürdürerek etrafına güzel kokular saçmaya devam edecektir. Parfüm kokulu gülleri evinizin girişine ya da pencere kenarına koyarsanız eğer esintiyle etrafına koku saçacaktır. Gül çiçeğinin faydaları saymakla bitmediği gibi kokusunun da hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Bu yüzden özellikle yattığınız odada veya oturduğunuz odada gül bulundurmak hafızanızı güçlendirme noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Reklamlar

2-Kahve Ağacı

Kahve meyvesinin yetiştirildiği ağaç olan kahve ağacı, insan hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Kimimiz sabah kahvemizi içmeden güne başlayamazken kahve ağacı hakkında pek şey bilinmemektedir. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kahve, kahve ağacının verdiği meyvesinin çekirdeklerinden elde edilerek yapılmaktadır. Kahve ağacının meyvesi kahveye nazaran kırmızı renktedir. Kokusu ise kahve kokusundan ziyade daha çok yasemin kokusu ve portakal ağacının çiçeğinin kokularını anımsatmaktadır. Kahve çiçeğinin güçlü ve keskin kokusu parfüm kokulu çiçekler arasında yerini almasına sebep olmuştur.

Madagaskar Yasemini
Madagaskar Yasemini

3-Madagaskar Yasemini

Çiçeklerinin görüntüsü ve güzel kokusu yasemini hatırlatsa da hiçbir akrabalığı yoktur. Bu çiçeğin kökeni Madagaskar’a dayanmaktadır. Diğer isimleriyle gelin mumu çiçeği ya da gelin buketi olarak bilinen Madagaskar yasemini son zamanlarda güzel görüntüsü sebebiyle dekoratif olarak sıkça tercih edilen çiçekler arasındadır. Çiçeklerinin şekli aynı mumdan yapılmış gibi gözükmektedir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçekleriyle hoş koku saçmaktadır. Kış mevsiminde çiçeklerini dökmekte ve yaz ayı geldiğinde tekrar çiçekleri açmaktadır. Bu süreçte bakımı düzenli yapılmalı ve yaz ayında tekrar çiçek açabilmesi için yeterli gücü toplaması sağlanmalıdır. En belirgin özelliği de şüphesiz ki etrafına saçtığı muhteşem kokusudur.

4-Dendrobium Kokulu Orkide

Kökeni Güneydoğu Asya’ ya dayanan dendrobium orkide özel bir orkide çeşididir. Şık görüntüsü ve muhteşem kokusu ile bulunduğu ortamda fark yaratacak ve dikkatleri üzerine çekecektir. Fakat bakımı biraz detay isteyen dendrobium kokulu orkide çiçeğinin yeterli gelişimi göstermesi ve uzun süre yaşayabilmesi için bu detaylara dikkat edilmesi ve bakımının eksiksiz yapılması gerekmektedir. Düzenli ve eksiksiz bir şekilde bakımı yapıldığı takdirde ortalama 3 ay süreyle çiçek açarak sizlere teşekkür edecektir.

Manolya
Manolya

5-Manolya

İlkbaharın gelmesiyle çiçeklerini açan manolya güzelliğiyle insanların gözlerini ayıramadığı çiçekler arasındadır. Muhteşem kokusu ile de hafızalarda kalıcı izler bırakmaktadır. Ofis ortamları ve evlerin vazgeçilmez çiçeklerindendir. Sarı, mor, pembe ve beyaz gibi birçok renk skalasına sahiptir. Ortalama 210 türü bulunan manolyalar türlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Birçok faydası bulunur ve parfüm, kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Reklamlar

6-Gardenya

Evlerde bakılması en çok tercih edilen saksı çiçekleri arasında bulunmaktadır gardenya çiçeği. Bulunduğu ortama neşe katan bu çiçek parfüm kokulu çiçekler arasında popüler bir çiçektir. Gerçek ve gizli aşkı temsil eden anlamına sahip olan gardenya, anlamıyla da bizleri etkilemektedir.

Mor Salkım
Mor Salkım

7-Mor Salkım

Üzüm gibi salkımlara sahip olan ve gördüğünüz bir yerde muhakkak dikkatinizi çeken bir çiçektir. Kendisini görmeden kokusu burnunuza gelecek bir çiçektir. Boyunun uzunluğu ve mor rengiyle bahçelerinizi, evlerinizin dış cephelerinize güzellik katabilir. Kozmetik ve parfüm sektöründe kullanılan mor salkım kokusu ile parfüm gibi kokan çiçeklerin gözdelerindendir.

8-Fesleğen

Yeşilin en güzel tonlarını barındırdığı fesleğen yaz aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Balkonlarımızı, salonlarımızı süslemektedir. Bulunduğu ortamda sinekleri de ortamdan uzaklaştırdığı bilinen bir gerçektir. Yoğun bir şekilde kokusunu almak için fesleğene yumuşak dokunmak yeterli olacaktır. Yani fesleğeni dokunarak sevdiğinizde muhteşem kokusunu yayarak size teşekkür edecektir.

Frezya çiçeği, özellikle hoş kokusuyla bilinen ve yetiştirilen çiçek türleri arasında öne çıkan bir bitkidir. Birkaç tane frezya çiçeği evinizi hoş bir kokuyla doldurabilir. Frezya çiçeğinin pembe, sarı ve beyaz tonlarında çiçekleri bulunur ve genellikle saksı çiçeği olarak tercih edilir.

9-Frezya çiçeği

Frezya çiçeğinin anlamı sevgiyi, umudu ve neşeyi ifade eder. Bu nedenle, bu güzel çiçeği sevdiklerinize hediye olarak da düşünebilirsiniz. Aynı zamanda ev dekorasyonunuz için de harika bir seçenek olan frezya çiçeği, zarif ve hoş kokusuyla dikkat çeker. Bu çiçeği salon bitkisi olarak kullanabilir ve evinizin atmosferine tazelik katabilirsiniz.

Aster çiçeği, özellikle kokusu ve görüntüsü sayesinde sonbahar aylarının melankolik havasını anında değiştirebilecek güzel bir çiçek türüdür. Halk arasında aster çiçeğine “yıldızpatı” denir.

10-Aster çiçeği

Aster çiçeği, papatyagiller familyasına aittir ve kendine özgü hoş kokusu ve çekici görünümü ile sonbahar aylarının yıldızı olarak kabul edilir. Bu çiçek türü, sonbaharın gri ve karamsar havasına canlılık katar, ortamına ferahlık ve güzellik getirir.

Bu yazımızda sizlere kokusuyla bizleri büyüleyen parfüm kokulu çiçekleri detaylarıyla derledik. Parfüm kokulu çiçekler arasında bulunan Gül, Kahve ağacı, Madagaskar yasemini, Dendrobium kokulu orkide, Manolya, Gardenya, Mor salkım ve Fesleğen gibi çiçekler bulunmaktadır. Okuduğunuz için teşekkür eder, yorumlarınızı bekleriz.

İlginizi çekebilir: Itır Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx