Cilt Bakımı

Portakal Sabunu Nedir? Portakal Sabunu Nasıl Kullanılır?

Portakal Sabunu Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Portakal sabunu enfes ve ferah kokusu ile cilt dostu bir doğal üründür. Ciltten, saçlara kadar ve vücudunuza kadar her yerde kullanılan portakal sabunu, portakal yağından elde edilir. Bu yazımızda portakal sabunu fiyatı nedir, portakal sabunu nerede satılır, portakal sabunu ne i̇şe yarar, portakal sabunu faydaları nelerdir, portakal sabunu cilde faydaları nelerdir, portakal sabunu saça faydaları nelerdir ve portakal sabunu yapımı nasıldır gibi sorulara cevap bulacağız.

Portakal Sabunu Fiyatı

Bu sabunun fiyatı 8 ila 25 lira arasında değişir.

Portakal Sabunu Nerede Satılır?

Bu sabunu aktarlardan ve online mağazalardan satın alabilirsiniz.

Reklamlar
Portakal Sabunu Ne İşe Yarar?
Portakal Sabunu Ne İşe Yarar?

Portakal Sabunu Ne İşe Yarar?

Portakal sabunu, yüzde 100 saf tatlı portakal esansiyel yağı ve nane yağı ve egzotik paçuli esansiyel yağı ile birlikte yapılan bir doğal sabundur. Dünyevi paçuli yağı, tatlı portakalın taze, tatlı meyveli üst notalarını ve tatlı nane yağının sıcak, naneli, otsu aromasını geliştirir. Gün boyu süren portakal aromasıyla güne canlı bir başlangıç ​​yapmak için muhteşem, canlandırıcı bir kokuya sahip bir sabundur. Portakal sabunu, cildi uyandırmaya ve dengelemeye yardımcı olmak için nefis bir portakalın tatlı narenciye suyuyla ferahlık patlaması yaşatan bir vücut ve yüz sabunudur.

Ama portakal sabununu en iyi şey nelerdir? Büyük patlayan sulu aroması ve baş döndürücü tatlı kokusuyla tanınmalarının yanı sıra, bize yazın sıcak günlerini hatırlatmalarının yanı sıra, kışın karanlık günlerini aydınlatmak için de parlak bir noktadırlar. 

Portakal sabunu genel olarak yağlı ciltler için en iyisidir ancak normal ciltler için de uygundur. Portakal sabunu, lekelerle savaştığı için özellikle karma ciltler için faydalıdır.

Portakal sabunu genel olarak cildi gençleştirir ve yatıştırır. Bu sabun kalıbındaki portakal esansiyel yağı, ‘gülen yüz yağı’ olarak bilinen neşeli ve ferahlatıcı bir yağdır ve mutluluk ve sıcaklık ruhlarını yükseltmeye yardımcı olabilir.

Reklamlar

Dengeleyici, cilt seven, portakal dolu bu doğal sabunla cildinizi ve duyularınızı şımartın! Sabahları taze sıkılmış portakal suyunun kokusunu kim sevmez ki? Bu, sorunlu cildinizi ve belki de ruh halinizi dengelemenize yardımcı olacak mükemmel bir sabah temizleyicisidir. Bir şans verin!

Portakal sabununun bağışıklığı doğal olarak artırma ve çeşitli rahatsızlıkların çeşitli semptomlarını azaltma yeteneği, onu akne, kronik stres ve diğer sağlık sorunlarının tedavisi için geleneksel tıbbi uygulamalara borçludur.

Aromaterapide kullanılan portakal esansiyel yağının hoş kokusu, neşeli ve canlandırıcı, aynı zamanda rahatlatıcı, sakinleştirici ve nabız hızını düşürmeye yardımcı olan bir etkiye sahiptir. Portakal yağından elde edilen bu sabun sıcak bir ortam oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin gücünü ve direncini de artırır ve havadaki bakterileri yok eder. 

Topikal olarak kullanılan portakal sabunu, cildin berraklığı, parlaklığı ve pürüzsüzlüğü teşvik ederek cildin sağlığını, görünümünü ve dokusunu korumak için faydalıdır, böylece akne ve diğer rahatsız edici cilt rahatsızlıklarının belirtilerini azaltır.

Masajla uygulanan portakal sabununun kan akışını arttırdığı bilinmektedir. Bunun iltihaplanma, baş ağrısı, menstrüasyon ve düşük libido ile ilişkili rahatsızlıkları giderdiği bilinmektedir.

Tıbbi olarak kullanılan portakal sabunu, ağrılı ve refleks kas kasılmaları olaylarını azaltır. Geleneksel olarak stres, karın ağrısı, ishal, kabızlık, hazımsızlık veya uygun olmayan sindirim ve burun tıkanıklığını gidermek için masajlarda kullanılır. 

Portakal Sabunu Faydaları
Portakal Sabunu Faydaları

Portakal Sabunu Faydaları

Portakal sabunu, diğer besleyici zengin cilt besleyici yağlarla birlikte portakal kabuğu tozu ve saf portakal yağı ile zenginleştirilir. Bu narenciye büyüsü cildinizde harikalar yaratabilir. Cildinizi rahatlatır ve doğal bir ışıltı bırakır. Eşit bir cilt tonunu besler ve destekler.

Bu turuncu sabun, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerle doludur. Bu özellikler cilt enfeksiyonlarından kurtulur, temiz bir cilt sağlar ve sizi olası cilt hastalıklarından uzak tutar. Bu canlandırıcı bar, ölü deri hücrelerini yok ederek cildinizi eksfoliye eden ve aydınlatan portakal kabuğu tozu ile zenginleştirilmiştir. Jojoba yağı, cildinizi nemlendirerek bir portakal sabunu tarifini tamamlar. Bu sabun, ruh halinizi yükselten ve zihninizi aktif olarak çalıştıran narenciye, taze bir aromaya sahiptir. Bu turuncu sabun, sağlıklı, canlandırıcı bir banyo deneyimi sağlamak için bileşenlerin mükemmel bir kombinasyonunu oluşturur.

Uykusuzluğu tedavi eder

Portakal ve diğer narenciye yağlarının faydaları üzerine yapılan bu çalışmada, portakal esansiyel yağının uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılabileceğini ve uyku süresini uzattığını belirtiyor. Uyku genel sağlık için çok önemlidir; vücudumuzun dinlenmesi ve toparlanması gereken zamandır.

İyi bir uyku, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmaya ve böylece hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir ve stres, kaygı ve depresyonu azaltabilir. Topikal bir çözüm uygulamak yerine, uyku için uçucu yağdan en iyi şekilde yararlanmak için yatak odanızda veya uyku alanınızda bir difüzör kullanmanızı öneririz.

Anksiyete ve depresyonu azaltır

Hoş kokulu bir odaya girmenin bizi rahatlattığını biliyoruz, ancak bilim adamlarının bunun etkilerini ölçülebilir sonuçlarla incelediklerini biliyor muydunuz? Diş hekimine giden çocuklar üzerinde yapılan bu çalışmada, tatlı portakal kokusuna maruz kaldıklarında çocuklar, stres düzeylerinin azaldığına dair ölçülebilir kanıtlar sağladı.

Stres ve kaygının yanı sıra portakal esansiyel yağı depresyon tedavisinde de kullanılabilir. Bu çalışmada fareler portakal esansiyel yağını soludular ve artan merak ve hareketle birlikte depresyon semptomları önemli ölçüde iyileşti. Açıkçası bu deneyin hayvanlar yerine istekli insanlar üzerinde yapılmasını tercih ederdik, ancak sonuçlar, uçucu yağların depresyonla mücadelede kullanılabileceğine dair bazı olumlu işaretler gösteriyor.

Anksiyete ve depresyonu azaltmak cilt için çok büyük bir fayda sağlayabilir, özellikle stresi azaltmak, çünkü bu genellikle egzama gibi kuru cilt rahatsızlıklarını tetikleyebilir ve ayrıca akne gibi yağlı cilt rahatsızlıklarını alevlendirebilir.

Portakal Sabunu Cilde Faydaları
Portakal Sabunu Cilde Faydaları

Portakal Sabunu Cilde Faydaları

Portakal esansiyel yağlarının cilt için bazı şaşırtıcı faydalarının yanı sıra zihin, beden ve ruh için bir dizi başka faydası vardır. Bu yazıda size portakal esansiyel yağları hakkında bilmeniz gereken bilgileri ve diğer faydalarının yanı sıra cilt sağlığınız için neden harika olduğunu anlatacağız.

Tatlı portakal esansiyel yağı, yüzde 100 doğal tatlı portakal sabunu yapmak için kullanılır. Yağ, buharla damıtılmış veya merkezkaç kuvveti ile ekstrakte edilen kabuktan gelir. Portakal kabuğunu sıktığınızda dışarı bir sıvı fışkırır. Bu ciltte kilitli olan esansiyel yağdır. Tatlı portakal esansiyel yağı, kuzeni acı portakal ile karşılaştırıldığında çok tatlı kokulu bir kokuya sahiptir.

Cildin iyi bir gece uykusundan büyük ölçüde faydalanabilir çünkü bu, vücudun iyileşmesi ve toparlanması için geçen zamandır. Aynı zamanda cildin genç görünmesini sağlayan yeni kolajen ürettiği zamandır. İyi uykunun harika bir cilde eşit olmasının nedeni budur.

Ayrıca antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile tamamen doğal sabunumuzla harika bir kombinasyon oluşturur, çünkü hem sizi temizler hem de banyodan veya duştan çıktıktan sonra cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve nemli bırakır.

Tüm kokulu sabunlar aynı şekilde oluşturulmaz. Portakal sabunumuz sadece cildiniz için harika olan esansiyel yağlarla kokulandırılmıştır ve ayrıca tamamen meyvenin kabuğundan geldiği için yüzde 100 tamamen doğaldır.

Antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır

Portakal esansiyel yağları antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu çalışmada, on uçucu yağ yirmi iki farklı bakteri türüne karşı test edildi. Tüm bakteri türlerine karşı etkili olduğu tespit edilen esansiyel yağlardan biri portakal esansiyel yağının yanı sıra okaliptüs ve limon otuydu. Aynı deneyde, portakal esansiyel yağının, on iki mantarın tümünün büyümesini engellediği için mantar suşlarına karşı oldukça etkili olduğu gösterildi.

Portakal esansiyel yağları, esas olarak, turunçgillerin kabuğunda yaygın olarak bulunan bir bileşik olan d-limonen adı verilen bir şeyden oluşur. D-limonen’in mükemmel bir antibakteriyel ajan olduğu gösterilmiştir.

Portakal esansiyel yağı, yüzde 90 civarında özellikle yüksek bir d-limonen konsantrasyonuna sahiptir, bu yüzden antibakteriyel aktivite çalışmalarında bu kadar mükemmel sonuçlara sahip olmasının nedeni budur. Bu çalışmada dünyada en sık görülen iki bakteri hastalığına karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri, özellikle akne gibi bakteriyel durumlardan veya ayak mantarı gibi mantar rahatsızlıklarından sık sık muzdaripseniz, cilt için mükemmeldir.

Antienflamatuvar özellikleri vardır

Portakal esansiyel yağı, anti-inflamatuar ve iyileştirici özellikleri için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu uçucu yağ, geleceğin ilaçlarımızda yaygın olarak kullanılabilir.

 Bu özel çalışmada, farelere kilo kaybını teşvik etmek için tatlı portakal çeşidi uçucu yağ verildi, ancak çalışmanın sonuçlarından biri, midedeki iltihaplanmanın bir kısmının uçucu yağ tarafından iyileştirildiğini ve anti-inflamatuar özelliklerini vurguladığını gösterdi.

Ayrıca kırık kemiklerle hastaneye gelen hastalar üzerinde yapılan bir deneyde de kullanıldı. Portakal esansiyel yağına maruz kalan hasta grubu, hayati belirtilerinde ölçülebilir bir fark olmamasına rağmen, ağrıda önemli bir düşüş bildirdi.

Anti-inflamatuar özellikler de cilt için mükemmeldir. Özellikle, cildi vücudun bağışıklık sisteminden büyük inflamatuar yanıtlara eğilimli olan ve duruma neden olan gül hastalığı hastaları gibi iltihaplanma ve kızarıklığa eğilimli cilt için idealdir.

Cildi nemlendirir ve besler

Portakal sabunu, cildinizi esnek ve nemli tutacak C vitamini açısından zengindir. Antiseptik özellikleri cilt problemleriyle savaşır. Portakal yağı cildinizi yatıştırır ve duyularınızı canlandırır. Sakinleştirici özellikleri, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur. Cilde sağlıklı bir ışıltı kazandırmaya yardımcı olur.

Tüm cilt tipleri için, özellikle kuru cilt tipleri için mükemmeldir. Cildinizi besler ve peeling yapar. Stresi ve yorgunluğu giderir ve ruh halinizi iyileştirir. Cildinizin esnekliğini geri kazandırır. Kirleri giderir ve bronzluğu azaltır. Temiz bir cilt tonunun korunmasına yardımcı olur. Pürüzsüz, ışıltılı bir cildi destekler.

Portakal Sabunu Saça Faydaları
Portakal Sabunu Saça Faydaları

Portakal Sabunu Saça Faydaları

Portakallı bazik yağın fitokimyasal (tamamen bitkisel sentetik) maddesi oldukça büyüktür. Bir bilimsel inceleme, Citrus sinensis’in şeridinde, yapraklarında ve çiçeklerinde iki yüzden fazla fitokimyasal buldu. Portakaldaki en bol fitokimyasal, %80-96 arasında d-limonendir. D-limonen, refah ve özellikle kötü huylu büyüme için uygulamaları için geniş çapta okunmuştur. Portakal sabunu da aynı şekilde mirsen, alfa-pinen, sitronellal, geranial, linalool ve neral içerir. Bu sabun tatlı portakalın kabuklarından soğuk presle yapılan portakal yağından elde edilir. Çoğunuz portakalın normal adını biliyor olsanız da, doğal adı citrus sinensis’i bilmiyor olabilirsiniz.

Kuru saç tellerini nemlendirir

Kuru saçın, özellikle kasvetli düğüm çözme prosedürü sırasında veya gevrek benzeri bir yüzeye sahip olduğu sert kış aylarında denetlenmesi zor olabilir. Böyle bir saç tipine sahipseniz, strese girmeyin! Temel yağlar kullanan saç ilaçları ile çok fazla zorlamadan buklelerinizi benzersiz parlaklıklarına kavuşturabilirsiniz. Tatlı portakal yağından yapılan sabun da aynı şekilde zayıf saçlar için harika bir maddedir. Tellerin düzgünlüğünü iyileştirdiği bilinmektedir.

Saç uzamasına yardımcı olur

Herkesin saçı çeşitli oranlarda uzar. Kalıtsal nitelikler, cinsiyet ve yaş dahil olmak üzere çok sayıda unsur saç gelişiminin hızını etkileyebilir. Saç, derinin içinde küçük cepler olan foliküllerden dışarı çıkar. Her folikül, protein hücrelerinden oluşan bir saç kökü içerir. Damarlar kökleri oksijen ve takviyelerle besledikçe çoğalır ve saça dönüşürler. Bu sabun, saçların büyümesine yardımcı olan C vitamini ile doludur.

Saç dökülmesini tedavi eder

Bu yağ, kökleri güçlendirerek ve saç büyümesini uyararak saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Yetkililerin, şampuanlarınıza, saç kremlerinize veya endüstriyel olarak sağlanan diğer saç bakım ürünlerinize ekleyerek saç dökülmesi için portakal esansiyel yağı kullanmanızı önermemesi büyüleyicidir.

Bu sabun, saç derinize veya saç köklerinize yasal olarak uygulanmalıdır ve erkek tipi kellik tedavisi ve önlenmesi için önerilen sayısız diğer temel yağlarla mükemmel bir şekilde karışır.

Saça parlaklık ekler

Herkes parlak ve güzel saçlara sahip olmak ister ve bu sabun birçok kişinin hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Saçınızı parlak ve sağlam hale getirmek için kullanılır, hindistan cevizi yağı içeren portakal sabunu, saç derinizi temizler. 

Kepeği giderir

Portakal sabunundaki anti-inflamatuar maddeler ayrıca, tipik olarak kepeğe yol açan saç derinizdeki ölü deri hücrelerini de yok eder.Bu nedenle, yalnızca belirtileri değil, sorunun kaynağını tedavi ederek, bazı saç tiplerini kuru veya kırılgan hissettiren kepeklere karşı düşmanca şampuanların karakteristik bir ikamesi olarak portakal yağını uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu sabun, bu saç durulama ile kepek ve kuru saç derisini etkili bir şekilde tedavi eder.

Portakal Sabunu Yapımı
Portakal Sabunu Yapımı

Portakal Sabunu Yapımı

Bu kolay portakal kabuğu sabunu tarifine bir göz atın! Bu sabunların kurutulmuş portakal dilimleri ile ne kadar sevimli göründüğüne bayılıyorum! Bu narenciye sabunu tarifi, sabaha başlamak için çok enerji verici bir yol! Narenciyenin enerji verici bir uçucu yağ olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, sabahları zorlanıyorsanız, harekete geçmeniz için portakal, limon veya limon kabuğu rendesi veya uçucu yağ içeren bir şeyler alın.

Yani, el yapımı bir portakal sabunu tarifi arıyorsanız, bu yazı doğru noktadır! Bu portakal kabuğu sabunu tarifi yapmak çok kolay ve kokusu gerçekten harika. Elbette paylaştığım diğer sabun tarifleri gibi bu sabun da erit ve dök sabun bazı kullanılarak yapılıyor. Kül suyu bazlı bir sabun kullanmaktan çok daha kolay ve daha az korkutucu.

Portakal esansiyel yağı kullanmanın birçok faydası vardır. Birincisi, bir ruh hali güçlendirici olmasıdır. Bu nedenle, zorlanıyorsanız, duşa gidin ve derin nefes alın. Portakal esansiyel yağı aynı zamanda bir dezenfektandır. Bu nedenle, sivilce ile mücadele ediyorsanız, bu portakal kabuğu sabunu tarifi, sivilcelerinizi doğal olarak yönetmenize yardımcı olmak için harika bir seçimdir. Portakal yağı da cildinizin kurumasına yardımcı olur. Bu nedenle, yağlı bir cildiniz varsa, uçucu yağlar içeren portakal kabuğu sabunu yardımcı olacaktır.

Portakal yağı da burun alerjilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Basitçe derin bir nefes alın ve uçucu yağ, vücudunuzun alerjik tepkisinin neden olduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı amaç için bir parça esansiyel yağı bir pamuğa da teneffüs edebilirsiniz. Bu portakal kabuğu sabunu tarifini kullanmanın etkilerini deneyimlemek için portakal kokulu yağ değil, portakal esansiyel yağı kullandığınızdan emin olun. Onlar aynı şey değil.

Sabun içinde narenciye kabuğu rendesi kullanmak, sabununuza görsel ilgi ve biraz doku kazandırmanın harika bir yoludur. Bu portakal kabuğu sabunu tarifi, elinizde taze narenciye kabuğu rendesi yoksa harika bir çözüm olan narenciye kabuğu rendesi için kurutulmuş portakal kabuğu kullanır. Ayrıca bence sabunu gerçekten eğlenceli hale getiren kurutulmuş portakal dilimleri kullanıyor.

Şimdi, portakal suyuyla sabun yapmayı duydum ama çok iyi kıvam alacağını düşünmüyorum. İşte yeni başlayanlar için harika sabun yapımı ipuçları.

Bu nedenle, ilk kez eritip sabun döküyorsanız, birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Bir mikrodalga fırına ve plastik bir ölçü kabına ihtiyacınız var. Eriyiği eritecek ve mikrodalgada sabun bazını dökeceksiniz. 

Portakallı sabun yapmak için yuvarlak silikon sabun kalıbı, vegan sabun renklendirici (bu isteğe bağlıdır), portakal esansiyel yağı, kurutulmuş portakal dilimleri ve kurutulmuş portakal kabuğuna ihtiyacınız olacak. 

Şimdi bu sabunun hoş portakal rengine sahip olmasını istiyorsanız yukarıda bahsettiğim vegan sabun renklendiricisini eklemeniz gerekecek. Tamamen isteğe bağlıdır. Yani, dışarıda bırakabilirsiniz. Ancak tarifin dışında bırakırsanız, sabununuz, başladığınız eriyik ve dökülen sabun bazıyla aynı renkte olacaktır. Hala aynı derecede harika kokacak ve aynı derecede harika çalışacak. Ancak, renk turuncu yerine açık olacaktır. Ne yapmak istediğiniz tamamen size kalmış.

Portakal Sabunu Nasıl Yapılır?
Portakal Sabunu Nasıl Yapılır?

Portakal Sabunu Nasıl Yapılır?

İki yüz elli gram sabun bazını dilimleyin ve ölçüm kabınıza alın. Sabun tamamen eriyene kadar otuz saniyelik aralıklarla mikrodalgada sabunu eritin. Ölçüm kabına bir ila iki damla vegan sabun renklendirici, iki yemek kaşığı kuru portakal kabuğu ve on ila yirmi damla portakal esansiyel yağı ekleyin. Birlikte çırpın. Daha koyu bir renk istiyorsanız, bir veya iki damla daha renklendirici ekleyin. Malzemeleri birlikte çırpın.

Sabun kalıbınıza tuvalet ispirtosu püskürtün. Bu, kabarcıkların oluşmasını önler. Sabun karışımını, her bir boşluğun altını kaplayacak şekilde kalıba dökün. Kabarcıkları önlemek için karışımın üstüne tuvalet ispirtosu püskürtün.

Yaklaşık on beş dakika sertleşmesine izin verin. Her bir silikon kabına bir portakal dilimi yerleştirin ve sabun karışımını her bir bölüme ekleyin. Karışımı her döktüğünüzde ölçüm kabında karıştırın, yoksa dipte topaklanırlar. Kabarcıkları önlemek için karışımın üstüne tuvalet ispirtosu püskürtün.

En az üç ila dört saat veya tamamen sertleşene kadar kurutun. Serbest bırakmak için hafifçe kalıptan çıkarın. Kullanıma hazır olana kadar hava geçirmez bir saklama kabında veya kilitli bir torbada saklayın. İşte portakal sabunlarınız hazır!

Portakal Sabunu ile ilgili yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Aynı zamanda, ilginizi çekebilecek Tatlı Fesleğen Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımıza da göz attınız mı?

Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx