Cilt Bakımı

Tatlı Fesleğen Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı Fesleğen Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Tatlı fesleğen yağı, sağlığı iyileştirdiği düşünülen bir dizi bileşik içerir. Bu bileşikler, lavantada da bulunan ve çeşitli bilimsel çalışmalarda stresi azalttığı gösterilen bir madde olan linalool içerir.

Aromaterapide, tatlı fesleğen esansiyel yağının aromasını teneffüs etmenin (veya tatlı fesleğen esansiyel yağını cilt yoluyla emmenin) duyguları kontrol etmeyle ilgili bir beyin bölgesine mesajlar ilettiği düşünülmektedir.

Limbik sistem olarak bilinen bu beyin bölgesi aynı zamanda sinir sistemini de etkiler. Aromaterapi savunucuları, uçucu yağların kalp hızı, stres seviyeleri, kan basıncı, nefes alma ve bağışıklık fonksiyonu gibi bir dizi biyolojik faktörü etkileyebileceğini öne sürüyorlar.

Reklamlar

Alternatif tıpta tatlı fesleğen esansiyel yağı genel olarak akne, kaygı, bronşit, soğuk algınlığı, öksürükler, depresyon, yorgunluk, gut, hazımsızlık ve sinüzit gibi sağlık sorunları için kullanılır.

Ek olarak, tatlı fesleğen esansiyel yağının ruh halini iyileştirdiği, sindirimi iyileştirdiği, uyanıklığı artırdığı ve kas ağrılarını yatıştırdığı bilinir. Tatlı fesleğen esansiyel yağı bazen böcek kovucu olarak da kullanılır.

Tatlı Fesleğen Yağı Nedir?
Tatlı Fesleğen Yağı Nedir?

Tatlı Fesleğen Yağı Nedir?

Ön araştırmalar, tatlı fesleğen esansiyel yağının belirli sağlık yararları sunabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, 2003’ten 2012’ye kadar yayınlanan birkaç laboratuvar çalışması, tatlı fesleğen esansiyel yağının kanser önleyici, mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu çalışmaların insanları içermediğini belirtmek önemlidir.

Ek olarak, Biomedica dergisinde yayınlanan bir araştırma, fesleğen esansiyel yağının akne tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma için, akneli yirmi sekiz kişiye portakal ve tatlı fesleğen esansiyel yağlarının karışımı, asetik asitle karıştırılmış uçucu yağlar (bazen cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılan bir bileşik), keratolitik ilaç (derideki lezyonları gidermek için tasarlanmış bir ilaç türü) ve asetik asit ile keratolitik ilaç olmak üzere dört formülasyondan biri ile sekiz haftalık tedavi verildi.

Reklamlar

Çalışmanın sonunda, tüm gruplar aknede iyileşme gösterdi. En büyük gelişmeler asetik asit karışımları ile tedavi edilen hastalarda görülmüştür.

Bir taşıyıcı yağ (jojoba yağı, tatlı badem yağıveya avokado yağı gibi) ile birleştirildiği zaman tatlı fesleğen esansiyel yağı doğrudan cilde sürülebilir veya banyoda küvetin içindeki suya eklenebilir. Tatlı fesleğen esansiyel yağı, bir bez veya doku üzerine birkaç damla yağ eklendikten sonra veya bir aromaterapi difüzörü veya buharlaştırıcı kullanılarak da solunabilir.

Tatlı Fesleğen Yağı Faydaları
Tatlı Fesleğen Yağı Faydaları

Tatlı Fesleğen Yağı Faydaları

Tatlı fesleğen esansiyel yağı olarak adlandırılan bu madde, daha çok fesleğen otu olarak bilinen ocimum basilicum botanik bitkisinin yapraklarından elde edilir. Tatlı fesleğen esansiyel yağı, ayrıca havadar, canlı, canlandırıcı ve meyan kökünü anımsatan olarak karakterize edilen sıcak, tatlı, taze çiçek ve gevrek otsu bir koku yayar.

Aromaterapide, tatlı fesleğen esansiyel yağı, zihni uyarmak, netleştirmek, sakinleştirmek, güçlendirmek, enerji vermek ve canlandırmak için bilinir. Ayrıca böcekleri uzaklaştırdığı, kokuya neden olan bakterileri yok ettiği, baş ağrılarını yatıştırdığı, solunum ve sindirim rahatsızlıklarını giderdiği söylenir.

Tatlı fesleğen esansiyel yağı ciltte kullanıldığında cildi besler, onarır, dengeler, sakinleştirir, pürüzsüzleştirir, pul pul döker ve parlatır. Ayrıca saçlarda kullanıldığında saç tellerini temizler, tazeler, nemlendirir, yumuşatır ve güçlendirir.

Tıbbi olarak kullanıldığında, tatlı fesleğen esansiyel yağı, küçük cilt tahrişlerini, krampları, eklem ağrılarını, kas ağrılarını, spazmları, gut, gaz ve bitkinliği hafiflettiği bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği, enfeksiyona karşı koruduğu, su tutulmasını azalttığı ve düzensiz adet kanamasını stabilize ettiği söylenir.

Birkaç din ve manevi inanç, tatlı fesleğen kullanımının önemini vurgulayan ritüeller uygular. Yahudilikte, geleneksel hikayeler, oruç zamanlarında artan güç için fesleğen kullanımını savunur. Çeşitli Ortodoks kiliselerinde fesleğen, genellikle kutsal su serpmek veya hazırlamak için kullanılır. Ayrıca, bitkinin saksıları, Mesih’in mezarının etrafında büyüdüğü inancına saygı göstermek için genellikle kilise sunaklarının altına yerleştirilir.

Avrupa, Hindistan ve eski Mısır ve Yunanistan uygarlıkları gibi diğer çeşitli inanç sistemlerine göre, fesleğen, yolculuklarında onları güvende tutmaya yardımcı olabilecek koruyucu niteliklere sahip olduğuna inanıldığı için vefat edenlerle birlikte gömüldü. Cennetin kapılarına güvenli bir şekilde varmalarını garanti eder. Fesleğen, dünyanın başka yerlerinde iyi talihi temsil eder hale geldi. Buna göre, Meksika gibi yerlerde, bitkinin büyümesinin işletmenin başarısının yanı sıra sahibinin çalışkanlığını yansıttığına inanıldığından, bazen dükkan kapılarına veya pencerelerine fesleğen demetleri asılır.

Tarih boyunca, kişinin zihnini ve duygularını güçlendirdiğine inanılan fesleğen otu, birden fazla uygulama için kullanılmış ve bu nedenle çaylar, kuru tozlar ve yağlar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapılmıştır. Tatlı fesleğen doğal anti-inflamatuar, antioksidan, antibiyotik, antiviral, anti-depresan ve idrar söktürücü nitelikleri, onu “Tulsi” olarak bilindiği ve düşünüldüğü Hindistan gibi Asya’nın geleneksel tıbbi uygulamalarında ortak bir bileşen haline getirdi. 

Fesleğen, nane ailesine aittir ve geleneksel olarak, bu mutfak bitkisinin tohumları ve yaprakları – hatta esansiyel yağı – zararlı bakteri ve kokuları yok ettiği için dünya çapında yemek pişirmede ana kullanımlarını bulmuştur. Fesleğen ve türevleri içeceklerde ve pizza, makarna ve salata gibi İtalyan yemeklerinde popüler malzemelerdi. Salamura veya fermente gıdalarda, soslarda, macunlarda, çeşnilerde ve etlerde popüler bileşenler olmaya devam ediyorlar. Ayrıca, ağız hijyeni ürünlerinin yanı sıra parfümlere de ortak eklemeler haline geldiler. Günümüzde cilt, saç ve böbrek sağlığını desteklemek, baş ağrılarını, soğuk algınlığını, öksürükleri, mide spazmlarını, ishali ve kabızlığı yatıştırmak ve iştah kaybı, bağırsak solucanları ve sıvı tutulmasını gidermek için ideal olmaya devam etmektedirler.

Tatlı Fesleğen Yağı Sağlığa Yararları Nelerdir?
Tatlı Fesleğen Yağı Sağlığa Yararları Nelerdir?

Tatlı Fesleğen Yağı Sağlığa Yararları Nelerdir?

Tatlı fesleğen esansiyel yağının, havadar, canlı, canlandırıcı ve meyan kökünü anımsatan olarak tanımlanan sıcak, tatlı, taze çiçek ve gevrek otsu bir koku yaydığı bilinmektedir. Bu esansiyel yağın genel olarak bergamot yağı, greyfurt yağı, limon yağı, karabiber yağı, zencefil yağı, rezene yağı, sardunya yağı, lavanta yağı ve neroli yağı gibi narenciye, baharatlı veya çiçek esansiyel yağları ile iyi uyum sağladığı bilinmektedir. Aroması ayrıca, zihinsel berraklığı teşvik etmek, uyanıklığı artırmak ve stres ve kaygıyı uzak tutmak için sinirleri sakinleştirmek için vücuda ve zihne enerji veren ve teşvik eden müstehcenlik nüansları ile biraz kafur olarak karakterize edilir.

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan tatlı fesleğen esansiyel yağı, baş ağrılarını, yorgunluğu, üzüntüyü ve astım rahatsızlıklarını yatıştırmak veya yok etmek ve psikolojik dayanıklılık sağlamak için idealdir. Ayrıca zayıf konsantrasyon, alerji, sinüs tıkanıklığı veya enfeksiyonları ve ateş semptomlarından muzdarip olanlara fayda sağladığı da bilinmektedir. Ayrıca, tatlı fesleğen kokusu böcekleri uzaklaştırmaya ve hoş olmayan oda kokularına neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur, böylece arabalar dahil olmak üzere eski iç ortamların yanı sıra mobilyalar da dahil olmak üzere kötü kokulu kumaşların kokusunu etkili bir şekilde giderir. Sindirim özellikleri, mide bulantısı, hıçkırık, kusma ve kabızlık gibi metabolik bozuklukların semptomları için rahatlama sağlar.

Kozmetik olarak kullanılan tatlı fesleğen esansiyel yağı, hasarlı veya cansız cildi yenilemek, beslemek ve onarmaya yardımcı olmak için bilinir. Genellikle yağ üretimini dengelemek, sivilceleri yatıştırmak, kuruluğu hafifletmek, cilt enfeksiyonlarının ve diğer topikal rahatsızlıkların semptomlarını yatıştırmak ve cildin esnekliğini ve esnekliğini desteklemek için kullanılır. Düzenli seyreltilmiş kullanımda, cildin doğal parlaklığını arttırmak için ölü cildi gideren ve cilt tonunu dengeleyen peeling ve tonlama özellikleri sergilediği söylenir.

Tatlı Fesleğen Yağı
Tatlı Fesleğen Yağı

Saçlarda, tatlı fesleğen yağı, herhangi bir normal şampuan veya saç kremine hafif ve ferahlatıcı bir koku kattığı, dolaşımı uyardığı, saç derisinin yağ üretimini düzenlediği ve saç dökülmesini azaltmak veya yavaşlatmak için sağlıklı saç büyümesini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Saç derisini nemlendirerek ve temizleyerek ölü deri, kir, yağ, çevresel kirleticiler ve bakteri birikimini etkili bir şekilde ortadan kaldırır, böylece kepek ve diğer topikal durumların özelliği olan kaşıntı ve tahrişi yatıştırır. Tatlı fesleğen yağı bu temizleme ve arındırma özelliklerini sergileyerek yumuşak, parlak saç tellerinin görünümünü ve hissini artırmaya yardımcı olur.

Tıbbi olarak kullanıldığında, tatlı fesleğen esansiyel yağının anti-inflamatuar etkisi, akne veya egzama gibi şikayetlerden etkilenen cildi sakinleştirmeye yardımcı olduğu ve yaraları ve küçük sıyrıkları yatıştırdığı bilinmektedir. Tatlı fesleğen esansiyel yağı, seyreltilip ılık bir banyoya eklendiğinde adet kramplarını, eklem ağrılarını, kas ağrılarını ve spazmlarını, gut hastalığını, böcek ısırıklarını ve bitkinliği yatıştırdığı söylenir.

Balgam söktürücü özellikleri ile öksürüklerin yanı sıra diğer soğuk algınlığı, ateş ve grip semptomlarını azaltmak için idealdir. Bu, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı olur ve sırayla bronşit ve amfizem gibi solunum yolu rahatsızlıklarının sıkıntılarını giderir. Bu yağın enfeksiyonların gelişmesine karşı korumaya yardımcı olduğuna, yanıkları ve böcek ısırıklarını yatıştırdığına, su tutulmasına karşı geldiğine ve düzensiz adet döngülerini stabilize ettiğine inanılıyor.

Kozmetik anlamda tatlı fesleğen esansiyel yağı genel olarak antimikrobiyal, antioksidan, anti-inflamatuar, dengeleyici, aydınlatıcı, temizleyici, terletici, ferahlatıcı, yatıştırıcı, uyarıcı, güçlendirici, sıkılaştırıcı, tonik özelliklere sahiptir.

Kokusuyla tatlı fesleğen esansiyel yağının genel olarak antimikrobiyal, antispazmodik, antidepresan, arındırıcı, sindirim, enerji verici, balgam söktürücü, ateş düşürücü, böcek ilacı, sinir, mide, uyarıcı, tonik ve canlandırıcı özellikleri vardır.

Tıbbi olarak tatlı fesleğen esansiyel yağının genel olarak antimikrobiyal, antispazmodik, anti-inflamatuar, antioksidan, analjezik, gaz giderici, terletici, sindirim, emmenagog, balgam söktürücü, ateş düşürücü, sinir, koruyucu, mide, uyarıcı, tonik nitelikleri vardır.

Tatlı Fesleğen Yağı Cilde Faydaları
Tatlı Fesleğen Yağı Cilde Faydaları 

Tatlı Fesleğen Yağı Cilde Faydaları 

Tatlı fesleğen yağının yalnızca sağlığa değil cilde de pek çok faydası vardır. Bu yüzden mutlaka banyo dolaplarınızda bulunması gerekir.

Kozmetik uygulamalarda kullanılır

Tatlı fesleğen esansiyel yağı topikal olarak kullanılır ve cilde masaj yapılır. Donuk görünen cilt ve saçın parlaklığını artırır. Sonuç olarak, cildinizin tonunu iyileştirdiğini iddia eden birçok cilt bakım takviyesinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca akne ve diğer cilt enfeksiyonlarının semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Antibakteriyel özellikleri vardır

Tatlı fesleğen yağının E. Coli bakterilerinin büyümesini engelleme potansiyeline sahip olduğu bilinir.

Mantar önleyici ve böcek kovucu olarak kullanılır

Tatlı fesleğen esansiyel yağı, yirmi iki mantar türünün büyümesini engelledi ve ayrıca böcek Allacophora foveicolli’ye karşı da etkilidir. Bu yağ ayrıca ticari olarak temin edilebilen mantar öldürücülere kıyasla daha az toksiktir.

Stresi giderir

Tatlı fesleğen esansiyel yağının sakinleştirici özelliğinden dolayı aromaterapide yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uçucu yağ, koklandığında veya tüketildiğinde ferahlatıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle sinir gerginliği, zihinsel yorgunluk, melankoli, migren ve depresyondan kurtulma sağlamak için kullanılır. Bu esansiyel yağı düzenli olarak kullanmak zihinsel güç ve netlik sağlar.

Kan dolaşımını iyileştirir

Fesleğen esansiyel yağı kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun çeşitli metabolik fonksiyonlarını artırmaya ve optimize etmeye yardımcı olur.

Ağrıyı hafifletir

Fesleğen esansiyel yağı analjeziktir ve ağrıdan kurtulmayı sağlar. Bu esansiyel yağın artrit, yara, yaralanma, yanık, çürük, yara izi, spor yaralanması, cerrahi iyileşme, burkulma ve baş ağrısı durumlarında sıklıkla kullanılmasının nedeni budur. 

Kaşıntıyı iyileştirir

Fesleğen esansiyel yağı, bal arıları, böcekler ve hatta yılanlardan kaynaklanan ısırıklardan ve sokmalardan kaynaklanan kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. 

Tatlı fesleğen esansiyel yağı ve fesleğenin başka herhangi bir şekli hamile, emziren veya emziren kadınlar tarafından kaçınılmalıdır. Öte yandan, bazı insanlar süt akışını arttırdığını öne sürüyor, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Tatlı Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır?
Tatlı Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır?

İster kaygı ister mutsuzluk hissi olsun, stres seviyelerini azalttığı bilinen rahatlatıcı ve duygusal olarak yükseltici bir aromaterapi uygulaması için, kişisel tercihinize göre bir difüzöre eklemeden önce iki ila üç damla tatlı fesleğen esansiyel yağını seyreltmeniz yeterlidir. Bir saate kadar buharını solumalısınız. Bunun dolaşımı iyileştirdiği ve solunum rahatsızlıklarının semptomlarını yatıştırdığı bilinmektedir. Arttırılmış etkinlik için, aynı canlandırıcı, enerji verici ve arındırıcı nitelikleri paylaştığı ve aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip semptomlarını giderdiği bilinen iki ila üç damla diğer esansiyel yağlarla karıştırılabilir. Önerilen yağlar arasında okaliptüs yağı ve limon yağı bulunur.

Doğal olarak yatıştırıcı, dekonjestan olarak ovmak için, tatlı fesleğen esansiyel yağı, göğüse masaj yapılmadan önce bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ içinde seyreltilebilir. Önerilen taşıyıcı yağlar arasında jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı bulunur.

Yatmadan önce vücudu ve zihni rahatlatmaya yardımcı olan, her gece stres giderici bir ayak kremi için, bir ila iki damla tatlı fesleğen esansiyel yağını, bir yemek kaşığı tercih edilen herhangi bir taşıyıcı yağda seyreltin ve ayak tabanlarına, bileklere, göbeğe veya karın bölgesine masaj yapın. Bunun, bir baş ağrısını yatıştırma ve uykusuzluğa neden olan kontrol edilemeyen düşüncelerden zihni temizleme gibi ek bir yararı olduğu bilinmektedir.

Akne oluşumlarını yatıştırmak ve önlemek için bir ila iki damla tatlı fesleğen esansiyel yağını az miktarda hafif, hızlı emilen bir taşıyıcı yağda seyrelterek başlayın. Önerilen yağlar arasında tatlı badem yağı ve argan yağı bulunur. Ardından, bir pamuğu karışıma batırın ve akneden etkilenen cildin yeni temizlenmiş bölgelerine sürün. Bu basit karışımın cildi dış kirleticiler, bakteriler ve fazla yağdan arındırdığı ve kızarıklığı azalttığı bilinmektedir. Daha fazla etkinlik için, tatlı fesleğen yağı bal, limon suyu ve toz kozmetik kil ile birlikte yüz maskesi tarifine dahil edilebilir. Bu bileşenlerin ayrıca cildin netliğini ve parlaklığını arttırdığı bilinmektedir.

Saçı temizlemek ve saç derisindeki fazla yağı gidermek için, tercih edilen bir şampuan, saç kremi veya her ikisine az miktarda yani birkaç damla tatlı fesleğen esansiyel yağı ekleyin. Tatlı fesleğen yağını şişelerde seyreltmek yerine daha kolay karıştırmak için, her kullanımdan önce şampuanın/saç kreminin tam miktarları kaplara ayrılabilir. Bu basit seyreltmenin saçın doğal parlaklığını arttırdığı bilinmektedir. Alternatif olarak, fesleğen yağı, elma sirkesi içinde seyreltilebilir ve fazla yağ veya ürün kalıntısı birikimini gidermek ve saç derisinin doğal pH’ını eski haline getirmek için karbonat ile birleştirilebilir.

Ağrıyan veya ağrıyan kasları, iltihabı, şişmeyi ve gerginliği yatıştırmak için iki ila üç damla tatlı fesleğen yağını tercih edilen bir taşıyıcı yağda seyreltin ve ardından etkilenen bölgelere masaj yapın. Alternatif olarak, bu yağ karışımı, ılık bir banyoya eklenmeden önce epsom tuzlarında daha da seyreltilebilir. Daha fazla etkinlik için, lavanta esansiyel yağı gibi rahatlamaya yardımcı olduğu bilinen diğer esansiyel yağlarla birleştirilebilir. Tatlı fesleğen yağı ile zenginleştirilmiş bir banyo, sindirim işlevini artırma ve ağrıyı hafifletme gibi ek faydalara sahiptir.

Cilt bakımı ile ilgileniyorsanız, Mavi Anemon Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz!

Begonya Kadın‘ı Youtube’dan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx