Cilt Bakımı

Roma Papatyası Yağı Ne İşe Yarar?

Roma Papatyası Yağı Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Roma papatyası yağı, pek çok açıdan şifa özellikleri ile bilinir. Roma papatyası, insanoğlunun bildiği en eski şifalı bitkilerden biridir. Yıllar içinde birçok farklı papatya müstahzarı geliştirilmiştir ve en popüler olanı, günde bir milyon bardaktan fazla tüketilen bitki çayı şeklindedir. Ancak pek çok kişi, Roma papatyası yağının çaydan bile daha etkili ve kullanımı kadar kolay olduğunu bilmiyor. Bu yazımızda roma papatyası yağı ne i̇şe yarar, roma papatyası yağı faydaları nelerdir, roma papatyası yağı cilde faydaları nelerdir ve roma papatyası yağı nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarına ulaşacağız.

Roma Papatyası Yağı Ne İşe Yarar?

Zihni sakinleştirme, sindirim sorunlarını giderme, çeşitli dermatolojik hastalıkları ve çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etme, ciltte bulunan iltihaplanmayı azaltma ve daha fazla rahatsızlık da dahil olmak üzere, roma papatyası yağını topikal olarak cilde uygulayarak uçucu yağından tüm faydaları elde edebilirsiniz.

Kaygı ve Depresyonla Savaşır

Roma papatyası esansiyel yağı, sinirleri yatıştırmak ve gevşemeyi teşvik eder. Aynı zamanda endişe ve kaygıyı azaltmak için hafif bir yatıştırıcı olarak kullanılmıştır. Roma papatyası esansiyel yağını şişeden solumak, anksiyete için uçucu yağları kullanmanın en iyi yollarından biridir. Koku doğrudan beyne taşınır ve duygusal bir tetikleyici görevi görür. Araştırmalar, Roma papatyasının güney İtalya, Sardunya, Fas ve Brezilya’daki bazı bölgeler de dahil olmak üzere tüm dünyada depresif ve anksiyete semptomlarının giderilmesi için kullanıldığını gösteriyor. 

Reklamlar

Bir dergide yayınlanan bir 2013 araştırması, lavanta esansiyel yağı, roma papatyası esansiyel yağı ve neroli esansiyel yağı içeren aromaterapi esansiyel yağ karışımının, yoğun bakım ünitesindeki hastalarda anksiyete düzeylerini azalttığını buldu. Aromaterapi tedavisi, geleneksel tıp müdahalesine kıyasla yoğun bakımdaki hastaların anksiyete düzeylerini etkili bir şekilde azaltmış ve uyku kalitesini artırmıştır.

Doğal Alerji Giderici Olarak Hizmet Eder

Roma papatyası yağı, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir ve yaygın olarak saman nezlesi için kullanılır. Mevsimsel alerji semptomlarıyla ilişkili solunum yolları tıkanıklığını, solunum yollarında biriken mukusu, tahrişleri, şişlikleri ve cilt rahatsızlıklarını giderme gücüne sahiptir. Topikal olarak uygulandığında, Roma papatyası yağı, gıda alerjileri veya hassasiyetlerinden kaynaklanan cilt tahrişlerini gidermeye yardımcı olur.

Regl Ağrılarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Roma papatyası esansiyel yağı, depresyon duygularını azaltmaya yardımcı olan doğal bir ruh hali güçlendirici görevi görür. Ayrıca antispazmodik özellikleri, menstrüel krampları ve baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi yaygın olarak regl ile ilişkili vücut ağrılarını hafifletmesine izin verir. Rahatlatıcı özellikleri onu, regl semptomları için değerli bir çare haline getirir ve hatta hormon dalgalanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olabilir. 

Roma Papatyası Yağı Ne İşe Yarar
Roma Papatyası Yağı Ne İşe Yarar

Uykusuzluk Belirtilerini Azaltır

Roma papatyasının rahatlatıcı özellikleri sağlıklı uykuyu destekler ve uykusuzlukla mücadele eder. 2006 yılında yapılan bir vaka çalışması, Roma papatyası uçucu yağının ruh hali ve uyku üzerindeki etkilerini araştırdı. Sonuçlar, gönüllülerin daha fazla uyuşukluk ve sakinlik yaşadığını, bunun uykuyu iyileştirme ve dinlendirici bir duruma girmeye yardımcı olma potansiyelini gösterdiğini ortaya koydu. Papatya solunması, plazma adrenokortikotropik hormon seviyelerinde stres kaynaklı bir artışı azaltır.

Reklamlar

Biological and Pharmaceutical Bulletin dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırmaya göre, papatya özleri benzodiazepin benzeri hipnotik aktivite sergiliyor. Kilogram vücut ağırlığı başına 300 miligramlık bir dozda roma papatya özü alan sıçanlarda uykuya dalma süresinde önemli bir azalma gözlendi. 

Cilt Sağlığını Korur

Roma papatyası yağı, antienflamatuvar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı pürüzsüz, sağlıklı bir cildi destekler ve tahrişleri hafifletir. Egzama, yaralar, ülserler, gut, cilt tahrişleri, çürükler, yanıklar, pamukçuklar ve hatta çatlamış göğüs uçları, su çiçeği, kulak ve göz enfeksiyonları, zehirli sarmaşık ve bebek bezi döküntüleri gibi cilt rahatsızlıkları için doğal bir çare olarak kullanılmıştır.

Roma Papatyası Yağı Faydaları

Roma papatyası yağının sağlığa olan faydalarını bu bölümü okuyarak öğrenebilirsiniz. Roma papatyası yağını kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Sindirim Sağlığını Destekler

Roma papatyası geleneksel olarak sindirim bozuklukları da dahil olmak üzere birçok gastrointestinal rahatsızlık için kullanılır. Roma papatyası esansiyel yağı, antispazmodik olan ve gaz, sızıntılı bağırsak, asit reflü, hazımsızlık, ishal ve kusma gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek veya hafifletmek için kullanılabilen anodin bileşikleri içerir. Özellikle gazı boşaltmada, mideyi yatıştırmada ve kasları gevşetmede, böylece yiyeceklerin bağırsaklarda kolaylıkla hareket etmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı özelliklerinden dolayı, Roma papatyası mide bulantısından kurtulmak için topikal olarak da kullanılabilir.

Kalp Sağlığını Korur

Roma papatyası yağı, içeriden alındığında koroner kalp hastalığından ölüm oranını önemli ölçüde azalttığı gösterilen yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle kardiyovasküler koruma sağlar. Roma papatyası esansiyel yağında bulunan flavonoidler nedeniyle kan basıncını düşürebilir ve kalp üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Roma papatyası yağını dahili olarak tüketmeden önce mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Roma Papatyası Yağı Faydaları
Roma Papatyası Yağı Faydaları

Artritik Ağrıyı Giderebilir

Gönüllü insanlarda yapılan bir araştırma, papatya flavonoidlerinin ve uçucu yağların yüzeyin altından daha derin cilt katmanlarına nüfuz ettiğini gösterdi. Bu, artritik ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilen topikal anti-enflamatuar ajanlar olarak kullanımları açısından önemlidir. Topikal olarak uygulandığında veya ılık su banyosuna eklendiğinde, Roma papatyası yağı bel, dizler, bilekler, parmaklar ve diğer sorunlu bölgelerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Çocuklar İçin Yeterince Naziktir

Yüzyıllar boyunca anneler papatyayı ağlayan çocukları sakinleştirmek, ateşi düşürmek, kulak ağrılarını gidermek ve mide bulantısını yatıştırmak için kullandılar. Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yardım etme yeteneği nedeniyle genellikle “çocuk sakinleştiricisi” olarak adlandırılır ve gezegendeki en nazik uçucu yağlardan biridir, bu da onu bebekler ve çocuklar için harika bir madde yapar.

1997 yılında yapılan bir çalışmada, akut, karmaşık olmayan ishali olan 79 çocukta papatya özü ve elma pektini preparatının etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar, papatya ve pektin ile tedavi edilen çocuklarda ishalin plasebo grubuna göre üç gün daha erken bittiğini buldular. Bu sonuçlar, papatyanın çocuklarda kolik doğal bir çare olarak ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için güvenle kullanılabileceğine dair kanıt sağlar.

Antikanser Aktivitesini Gösterir

Roma papatyası yağı klinik öncesi deri, prostat, meme ve yumurtalık kanseri modelleri üzerinde değerlendiren çalışmalar, umut verici büyüme engelleyici etkiler göstermiştir. Bir 2007 çalışmasında, papatya özlerinin normal hücreler üzerinde minimum büyüme engelleyici etkilere neden olduğu, ancak çeşitli insan kanser hücre hatlarında hücre canlılığında önemli azalmalara neden olduğu gösterilmiştir. Papatya maruziyeti, kanser hücrelerinde apoptozu indükledi, ancak normal hücrelerde benzer dozlarda olmadı. Çalışma, papatyaların antikanser etkilerinin bildirilen ilk gösterimini temsil ediyor.

2009’da yapılan bir çalışmada, panax ginseng, kızılcık, yeşil çay, üzüm kabuğu, reishi mantarı ve papatya dahil olmak üzere yedi standartlaştırılmış özü içeren yeni geliştirilmiş bir botanik ajanın farelerde prostat kanseri hücreleri üzerindeki etkileri değerlendirildi. Prostat kanseri hücrelerinin botanik karışım ile tedavisi, hücre büyümesinde doza bağlı bir inhibisyonla sonuçlandı; Orta veya büyük tümörler taşıyan üç fare grubunun tümü, tümör büyümesinde ve lenf düğümü metastazında önemli inhibisyon gösterdi. Botanik ajan ayrıca iyi bir güvenlik profiline sahipti ve yüksek dozlarda kullanıldığında hiçbir toksisite uygulamadı.

Bu roma papatyası esansiyel yağının bu tür sağlığa faydalarına ek olarak, bazı bilimsel araştırmalar, roma papatya yağının basur yani hemoroid tedavisine yardımcı olabileceğini, hiperglisemiye bağlı oksidatif stresi azaltmada pankreas beta hücreleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Ayrıca vajinit semptomlarını hafifletebileceğini (vajinal iltihaplanma), soğuk algınlığını tedavi edebileceğini ve boğaz ağrısı ve ses kısıklığını gidereceğini belirtiyor.

Roma Papatyası Yağı Cilde Faydaları

Uzun bir günün sonunda oturup güzel bir fincan roma papatyası çayı ile oturmak rahatlatıcıdır. Zor bir iş gününün stresinden arınabilir ya da bir fincan ve kitapla rahatlayabilirsiniz. Roma papatyanın sakinleştirici faydaları oldukça iyi biliniyor, ancak cildiniz için de faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Temizlemeden hasara karşı korumaya kadar, roma papatyası sadece meşgul bir zihni sakinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda tahriş olmuş cildi sakinleştirebilir ve güzel görünmesini sağlayabilir.

Güzelliği ve tıbbi özellikleriyle tanınan papatya, papatya ailesindeki çiçek açan bir bitkiden gelir. En eski ve en yaygın kullanılan şifalı bitkilerden biri olan papatya, Asteraceae / Compositae ailesine aittir ve iki yaygın çeşidi vardır: Alman papatyası (Matricaria chamomilla) ve Roma papatyası (Chamaemelum nobile).

Bitki, Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya özgüdür ve yaz başında çiçek açar. Hindular buna babune ka phal diyor. Çiçeğin kendisi çok değerlidir ve meyvemsi bir tada sahiptir.

Papatyadaki aktif maddeler nelerdir?

Kurutulmuş form, bitkiye tıbbi özelliklerini veren birçok terpenoid ve flavonoid içerir. Kimyasal bileşik chamazulene, iltihaplanmanın yanı sıra ağrı ve kas spazmları veya kramplarını azaltmaya yardımcı olur. Papatyaya saman nezlesi, iltihaplanma, kas spazmları, adet bozuklukları, uykusuzluk, ülserler, yaralar, gastrointestinal rahatsızlıklar, romatizmal ağrı ve hemoroid ile savaşma yeteneği verir.

Deri en büyük organımızdır ve genellikle dışarıda görülen şeyler vücudumuzun içinde neler olup bittiğini gösterir. Donuk, iltihaplı ve dengesiz cilt, sistemik iltihaplanma veya bakteri sorunları olduğu anlamına gelebilir.

Papatya, anti-enflamatuar, mantar önleyici, antibakteriyel, antiseptik ve antioksidan özelliklere sahip olduğundan, sağlığınıza ve cildinize fayda sağlayacak bir dizi konuda yardımcı olabilir.

Roma papatyası yağı sivilceyi azaltır

Papatya sivilcenin iyileşmesine yardımcı olabilir. Sık görülen akne alevlenmelerine savaşmaya yardımcı olmak için papatya, lekelerde topikal olarak kullanılabilir.

Roma papatyası yağı egzama gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi eder

Roma papatyasında bulunan flavonoidleri ve uçucu yağlar, cilt yüzeyinin altından daha derin cilt katmanlarına nüfuz ederek onları topikal anti-enflamatuar maddeler olarak etkili kılar. Roma papatyası yağının topikal uygulamaları, atopik egzama tedavisinde orta derecede bir etkiye sahip olabilir ve yüzde 0.25 hidrokortizon kremi kadar yaklaşık yüzde 60 kadar etkilidir.

Yapılan bir araştırmaya göre, roma papatyası özü içeren kremler egzama rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Hipoalerjenik olan aktif maddeler açısından da zengin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle egzama ve hassas cilt tiplerinde kullanımı güvenlidir.

Roma papatyası yağı hemoroid merhemi olarak kullanılır

Hemoroid pek çok kişi için göze çarpmayan ama gerçek bir sorundur. Araştırmalar, roma papatyası esansiyel yağının hemoroid için iyi bir merhem olduğunu düşündürmektedir. Hemoroid ile ilişkili iltihabı azaltmak için bir oturma banyosunda Roma papatyası tentürünü kullanın.

Roma papatyası yağı hafif cilt tahrişlerini tedavi eder

Roma papatyası yağı genellikle güneş yanığı, kızarıklıklar, yaralar ve hatta göz iltihapları gibi hafif cilt tahrişlerini tedavi eder. Dövme dermabrazyonu yapılan on dört hastayı içeren bir bilimsel çalışmada, roma papatyası yağının topikal kullanımının yara iyileşmesini arttırdığı görüldü. Kuruma ve epitelizasyon (cilt iyileşmesinin son aşaması) üzerindeki etkiler, roma papatyası yağının yara kurumasına ve epitelizasyonun hızlanmasına yardımcı olduğu sonucuna varılmasına yol açtı. Benzer şekilde, son zamanlarda yapılan diğer çalışmalar da roma papatyası yağının kortikosteroidlerden daha hızlı tam yara iyileşmesine neden olduğunu göstermektedir.

Roma Papatyası Yağı Nasıl Kullanılır
Roma Papatyası Yağı Nasıl Kullanılır

Roma Papatyası Yağı Nasıl Kullanılır?

Roma papatyası yağı, anti-enflamatuar, antioksidan, hafif sıkılaştırıcı ve iyileştirici bir ilaç olarak faydalıdır. Burada çok yönlü olan roma papatyası yağının çeşitli kullanımlarını öğreneceksiniz. Papatya esansiyel yağını kullanmadan önce, her zaman yaygın kullanımdan önce cilt hassasiyetini test edin ve ilk kez kullanıyorsanız mümkünse önce el bileğinin iç kısmında kullanın ve yama testi yapın. Herhangi bir yağın çok fazla kullanılması ciltte hassasiyete neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da onu gözünüzden, kulaklarınızdan ve burnunuzdan uzak tutmaktır. Yağların tümü aynı değildir, bu nedenle markaları dikkatlice test edin ve asla üreticisi tarafından tavsiye edilmeyen bir şekilde yağ kullanmayın.

Roma papatyası yağı ciltte kullanılır

Papatya sabunu formundaki papatya, yaraları, ülserleri, egzama ve morlukları tedavi etmeye yardımcı olur. Güneş yanığı ve güneş lekeleri için kullanın. Ayrıca çocuklarda pişik, su çiçeği ve cilt tahrişleri için harikadır.

Daha önceki zamanlarda Romalılar, Yunanlılar ve Mısırlılar yaraları tedavi etmek ve iyileşme oranını artırmak için çay kullanıyorlardı.

Roma papatyası yağı göz problemleri için kullanılır

Papatya, konjunktivit ve tıkalı gözyaşı kanalları gibi göz enfeksiyonlarında etkilidir.

Roma papatyası yağı dahili olarak kullanılır

İlk olarak, bitki gutun neden olduğu iltihabı hafifletmeye yardımcı olur. Birçok  ayrıca nevralji ve siyatiği de rahatlattığını iddia etti. Papatya bir sindirim gevşetici maddedir ve mide bulantısı, şişkinlik, hazımsızlık ve ishali tedavi edebilir.

İkincisi, papatya osteoporoz riskini caydırabilir veya azaltabilir. Osteoporoz, kırık kemiklere ve eğimli bir duruşa neden olabilen ilerleyici bir kemik yoğunluğu kaybıdır. 2004 yılında yapılan bir çalışma, bitkinin anti-östrojenik etkilere sahip olabileceğini ve kemik yoğunluğunu iyileştirebileceğini gösterdi.

Enflamasyon, birçok gastrointestinal bozukluk şikayeti ile ilişkilidir. Bazı örnekler, özofagal reflü, divertiküler hastalık ve genel enflamatuar hastalığı içerir. Araştırmalar, papatyaların mide ülserlerine katkıda bulunabilecek bakteri Helicobacter pylori’yi engellediğini göstermektedir. Ayrıca papatya, çeşitli gastrointestinal enflamatuar bozukluklarla ilişkili düz kas spazmlarının azaltılmasında da yararlıdır.

Roma papatyası yağı sinirleri yatıştırmak için kullanılır

Sinirleri yatıştırmak ve endişeyi gidermek için roma papatyası yağını kullanın. Histeriyi tedavi eder ve uykusuzluk ve kabus gibi uyku bozukluklarına yardımcı olur. Papatya kafein içermez, bu nedenle yatmadan önce tüketilmesi güvenlidir. Araştırmacılar, anksiyeteyi azaltmak ve uyumanıza yardımcı olmak için kullanılan reçeteli ilaçlar olan benzodiazepinler gibi işlev görebileceğini düşünüyor. Bunun için roma papatyası yağını bir difüzörde havada dağıtın.

Roma papatyası yağı çocuklarda kullanılır

Çocuklar papatyanın yumuşak tadını severler. Kolik, krup, ateş ve kulak enfeksiyonları için kullanın.

Roma papatyası yağı adet sancıları için kullanılır

Papatya, adet akışını uyarmaya ve adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrıyı azaltan ve rahim spazmlarını rahatlatan özelliklere sahiptir.

Roma papatyası yağı solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılır

Burun akıntısı ve boğaz ağrınız varsa veya burun tıkanıklığınız varsa, semptomlarınızı hafifletmek için papatya buharı da kullanabilirsiniz. Başınızın üzerine bir havlu koyun ve bir kase demlenmiş papatyadan gelen buharı içinize çekin. Bitki ayrıca zararlı bakterilerle savaşmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Roma papatyası yağı açık düşünmek için kullanılır

Tarih boyunca, Roma papatyası esansiyel yağı birçok farklı amaca hizmet etti. Geçmişte, Romalılar yağı savaş sırasında zihinsel netlik ve cesaret için kullandılar. Aroması meyvemsi ve otlu, biraz tatlı ve çok sakinleştiricidir.

Roma papatyası yağı rahat bir şekilde uyumak için kullanılır

Gerçekten de duygular, sinir sistemi ve cilt için en iyi sonucu verir. İnsanlar sakinleşmek ve dinlendirici bir uykuya hazırlanmak için yüzyıllar boyunca farklı papatya yağı çeşitlerini kullanırlar, bu da onu yatmadan önce kullanmak için popüler bir yağ haline getirir. Çayı tüketmenin yanı sıra, roma papatyası yağını yatmadan önce yastığınıza, battaniyelerinize veya giysilerinize serpebilirsiniz.

Roma papatyası yağı meditasyon yaparken gevşemek için kullanılır

Papatya esansiyel yağı, ruhsal amaçlar için faydalıdır. Örneğin, cesaretsizliğin, hayal kırıklığının ve umutsuzluğun üstesinden gelmeye yardımcı olur, böylece kişi netlik bulabilir. Kişinin hayatında anlamı olan şeylere odaklanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Papatya, kişinin rehberlik için sezgisel merkezine daha fazla uyum sağlamak için egoyu yumuşatmaya çalışır. Duygusal bir destek olarak, sakinlik ve huzur duygusu getirmeye yardımcı olabilir ve bu da güvenmenize, daha fazla dinginliğe sahip olmanıza ve devam eden herhangi bir dramayı serbest bırakmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden meditasyon yaparken biraz roma papatyası esansiyel yağını bir difüzörde havaya dağıtabilirsiniz.

Roma papatyası yağının diğer kullanımları

Genç görünen bir cilt ve saç için favori nemlendiricinize, şampuanınıza veya saç kreminize bir ila iki damla ekleyin.

Bedeninizi ve zihninizi rahatlatmak için bitki çaylarına veya sıcak içeceklere bir ila iki damla ekleyin.

Dinlendirici bir gece uykusu için yatmadan önce ayaklarınızın alt kısımlarına uygulayın.

Ayrıca cilt için losyonunuza roman papatyası esansiyel yağı ekleyin veya hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış çok az miktarda uçucu yağı kullanın.

Banyo topu 

240 gram karbonat, 115 gram sitrik asit, 115 gram mısır nişastası ve 115 gram epsom tuzu, bir çay kaşığı su, iki tatlı kaşığı roma papatyası yağı, iki tatlı kaşığı lavanta esansiyel yağı ve üç tatlı kaşığı badem yağını bir kasede iyice karıştırın. Ardından bu yoğun karışımı yuvarlak bir silikon kalıba dökün ve yirmi dört saat kurumaya bırakın. Biraz rahatlamak istediğinizde küvetinize sıcak su doldurun, banyo topunu içine atın ve kullanın!

Uyku spreyi

Aşağıdaki malzemeleri küçük bir sprey şişesinde birleştirin. On damla cadı fındığı esansiyel yağı, on damla roma papatyası esansiyel yağı, on damla lavanta esansiyel yağı ve beş damla portakal esansiyel yağını bir sprey şişesine alın. Daha dinlendirici bir uyku için yatmadan önce çarşafların üzerine püskürtün.

Cildi sakinleştiren merhem

Bir mikrodalga kasesinde bir çay bardağı hindistan cevizi yağı, yarım çay bardağı balmumunu karıştırın ve iyice ısıtın. Soğurken, on beş damla roma papatyası yağı ve on beş damla lavanta uçucu yağını karıştırın. Bu merhemi temiz bir cam kavanoza alın. Cildinizdeki tahriş, kızarıklık ve hassasiyet için günlük olarak uygulayın.

Bu yazımız hoşunuza gittiyse bir diğer faydalı yağ olan Ardıç Yağının Cilde Faydaları yazımızı da okumanızı öneririz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx