Saç Bakımı

Saç Botoksu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Reklamlar

Son zamanlarda çok merak edilen saç botoksu nedir, nasıl uygulanır gibi merak ettiğiniz soruları yazımızda bulabilirsiniz. Saç botoksu evde de uygulanabilmektedir. Ancak ürün seçimi konusunda kuaförler daha çok bilgili olduğu için daha etkili sonuçlar alırsınız. Ve saç botoksu deyince akla keratin bakım da gelmektedir. Fakat ikisi birbirinden farklıdır. Keratin bakımı ve saç botoksunun arasındaki farkları yazımızda bulacaksınız.

Saç Botoksu Nedir?

Dolgun ve sağlıklı saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Pırıl pırıl saçlara sahip olmak kendini çok iyi hissettirebilir. Saçlar zaman içinde boya, maşa ve çevresel faktörlerden dolayı daha çok zarar görür. Evde hazırlayacağınız maskeler ve kuaförde yaptıracağınız bakımlar ile saçlarınız daha canlı ve sağlıklı görünecektir. Yapılan saç bakımı ile saçlarınız nem kazanır ve daha az kabaracaktır. Ve saç telleriniz pürüzsüz bir görünüm kazanacaktır.

Botoks normalde cilt için düşünülse de saçlarımız içinde çok etkilidir. Saç botoksuna ilgi oldukça artmıştır. Saç botoksu ile normal botoks işleminin bir benzerliği yoktur. İçerdiği içeriklerde kesinlikle aynı değildir. Yani saç botoksunda aynı ürünler kullanılmamaktadır.

Reklamlar
Saç Botoksu Nedir?
Saç Botoksu Nedir?

Botoksun kırışık görünümü azaltmak için yapıldığı bilinmektedir. Cilde botoks işlemi uygulanırken cildin altına gerekli maddeler enjekte edilir. Saç botoksunda ise amaç saçları tedavi etmektir. Saç botoksunun içinde normal botokstaki gibi botulinum toksini yoktur. Saç botoksu olarak geçmesinin nedeni de saçlarda karışıklığı yok ederek sakinleştirilmesidir. Botoksta ciltteki kasların gerginliğini alır ve yüz kaslarındaki gerginliği alması açısından aynı ismi taşımaktadır.

Saç botoksunun için cilt botoksunda kullanılan toksinler bulunmaz bunun yerine saç için çok faydalı olan B5 vitamini, E vitamini, Argan yağı, Hindistan Cevizi Yağı, kolajen kompleksi ve glioksilik asit bulunur. Bu maddeler genel olarak çoğu saç botoks ürününde bulunsa da bazen bazı ürünlerde değişiklik olabilmektedir.

Saç Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Saç botoksu işlemi keratin uygulaması gibi tercih edilen yöntemlerden birisidir. Keratin uygulaması evde yapılabildiği gibi saç botoksunu da evde yapmayı tercih edenler de vardır. Eğer evde saç botoksu yapacaksanız dikkat etmeniz gereken doğru ürünü seçmektir. Aldığınız ürün kaliteli değilse isteniz sonuçtan çok farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu işlemleri güvendiğiniz bir kuaföre yaptırmak en sağlıklısı olacaktır. Kuaförler işin içinde oldukları için ürünleri de iyi bilirler bu sebeple bu işi onlara bırakmanız daha iyidir.

Saç botoksu saçlarda 2 ya da 4 ay kadar etkisini gösterecektir. Kesin bir aralık vermek doğru olmaz çünkü etkisi saça göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı etkili bir sonuç için yapmanız gereken saçlarınızı sülfatsız şampuan ile yıkamaktır. Sülfat içeren şampuanların içindeki tuz saç botoksunun etkisini azaltmaktadır.

Reklamlar

Saç Botoksu Yaptırmak Güvenli Mi?

Saç botoksunda zararlı bir madde yoktur. Gayet güvenilir içeriğe sahiptir. Ancak içindeki herhangi bir ürüne karşı alerjiniz varsa o zaman cildiniz tahriş olabilir. Ürünü cildinize değdirmemekte fayda vardır. Saç botoksu saç tellerinizi onarır ve içerdiği keratin ile saçlarınızın nemlenmesini sağlar. Bu sayede saçlarınızdaki zarar gören ve yıpranan kısımlar onarılır. Saç telleriniz daha sağlıklı ve dolgun görünüme kavuşacaktır.

Saç Botoksu Mu? Keratin Tedavisi Mi?

Saç botoksu deyince akla keratin bakımı da gelmektedir. Hatta ikisi karıştırılmaktadır. Keratin bakımı çoğunlukla formaldehit içeren kimyasal bir bakımdır. Keratinin içindeki formaldehit sayesinde saçlarınız düz bir görünüm kazanır ve yumuşacık olur. Ve bu madde ile sonucun daha uzun süre devam etmesi sağlanır. Bu madde artıkça saçın düz ve pürüzsüz kalma oranı da artar. Ancak bu maddenin kullanımı belli bir sınırın üzerinde olursa kanserojen olacaktır.

Saç Botoksunu Kimler Kullanabilir
Saç Botoksunu Kimler Kullanabilir

Saç botoksu uygulamasında ise zararlı kimyasallar yoktur. Saç botoksunun içinde keratin bakımında bulunan formaldehit maddesi bulunmaz. Daha sağlıklıdır.

Saç Botoksunu Kimler Kullanabilir?

Saç botoksunu yıpranmış saçlara sahip olanlar yaptırabilir. Saçların görünümü daha sağlıklı ve göz alıcı olur. Saç kabarma sorununuz varsa bu sorunun önüne geçer ve saçlarınızı yumuşatır. Saçlarınıza harcadığınız zamanı azaltmak için iyi bir seçenektir. Saç botoksu ile saçlarınız güçlenerek nemlenir ve zarar gören saç telleriniz onarılır. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanır. Saç botoksunun saçınıza olan etkilerini çok kısa sürede görebilirsiniz. Saç botoksunun kalıcılığı ise yaşam tarzınıza ve saç tipinize göre değişiklik gösterecektir.

Aslında saç botoksunu isteyen herkes yaptırabilir. Hangi saç tipine sahip olduğu çok önemli değildir. Saçlarınızın daha yumuşak ve kolay şekil alması için saç botoksunu tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınız çevresel faktörlerden dolayı zarar gördüyse saç botoksunun çok faydasını göreceksiniz.

Her saç tipine uygulanıyor olsa da saç botoksu yaptırabilecek saç tipleri şu şekildedir; ince telli saçlar, kalın telli saçlar, kıvırcık saçlar, düz saçlar ve çatallaşmış uçları olan saçlardır. Ve eğer saçlarınız dış etmenlerden ısıdan dolayı ve kimyasallardan dolayı yıpranmış ise saç botoksunun çok faydasını göreceksiniz.

Evde Saç Botoksu Uygulamak

Saç botoksunu evde saçlarınıza uygulamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak saç botoksu için ürün seçiminizin kaliteli olması çok önemlidir. Eğer seçtiğiniz ürünler kaliteli ise çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • İşleme başlamadan önce ilk olarak saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile güzelce yıkamalısınız.
  • Saçınızı güzelce köpükledikten sonra şampuanı saçınızdan arındırıp saçınızı kurutmalısınız.
  • Saçlarınızı iri dişli bir tarakla tarayınız.
  • Saç botoksu için aldığınız ürünü üzerinde yazan talimatlara uyarak uygulamalısınız.
  • İlk olarak saçlarınızı dört eşit parçaya ayırmalısınız.
  • Sonrasında bir boya fırçası yardımı ile ürünü saçlarınıza kökten uca uygulamalısınız. Tarak ile de ürünün tamamını saç boyar gibi saçınızda eşit olarak dağıldığına emin olmalısınız.
  • Saç botoksu ürününüzü saçınızda 45 dakika bekletmelisiniz. Eğer ürünün kutusunda farklı bir süre belirttiyse o süre kadar bekletmelisiniz.
  • Süre sonunda saçınızı şampuan kullanmadan yıkayın ve kurutun.
  • Ürünün saçınıza iyice işlemesini sağlamak için saç düzleştirici kullanmalısınız. Saç düzleştiricisinin en az 180 derece olduğuna dikkat etmelisiniz.

Saç Botoksunun Saça Faydaları Nelerdir?

Saç botoksu ile saçlarınız gençleşir daha canlı görünüme sahip olur. Saç telleriniz canlanınca saçlarını parlak ve canlı bir görünüm kazanır. Böylece saçlarınızdaki yıpranma ve kuruluk sorunu yok olacaktır. Saçlarınız yumuşacık bir yapıya sahip olacaktır. Ve saç botoksu ile saçlarınız eskisi gibi elektriklenmeyecek ve kabarmayacaktır. Saç telleriniz pürüzsüz görünecektir. Bu işlem ile saçlarınız çok daha göz alıcı olacaktır.

Saç botoksu ile saçlarınız ihtiyacı olan vitaminleri alacak bu şekilde protein, keratin ve amino asitler ile daha canlı görünecektir. Saçlarınız daha canlı ve sağlıklı olacaktır. Saçlarınız ihtiyacı olan maddeler ile beslenince pürüzsüz ve daha genç görünüme sahip olacaktır. Eğer saçlarınız için tuzsuz şampuan kullanırsanız bakımına özen gösterirseniz 4 5 ay kadar da etkisini görebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx