Saç Bakımı

Saç Dökülmesi İçin Vitaminler ve Maskeler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Vitaminler ve Maskeler

Reklamlar

Saç dökülmesi ve incelmesinin birçok nedeni olabilir. Örneğin stres büyük bir nedendir ancak sağlıklı saç büyümesini ve uzamasını destekleyebilecek çeşitli doğal saç maskeleri ve her sabah alabileceğiniz vitamin ve mineraller vardır. Keratin, biotin, kolajen peptidler, hyaluronik asit, tüm alfabetik vitaminler veya yukarıdakilerin herhangi bir kombinasyonu içeren bir takviye, saçınızın birkaç hafta kadar kısa bir sürede daha uzun ve daha güçlü bir şekilde büyümesine yardımcı olabilir. En iyi sonuçları almanın anahtarı nedir? Hapları düzenli kullanın ve en az altı ay boyunca bunları günlük olarak uygulayın. Bu yazımızda, daha sağlıklı ve daha kalın saçlar için en iyi haplar, saç maskeleri ve vitamin desteklerini bulacaksınız.

Saç Dökülmesine Karşı Vitaminler ve Maske Tarifleri

Biotin

Biotin (B7 vitamini) vücudunuzdaki hücreler için önemlidir. Düşük seviyeleri saç dökülmesine, deri döküntülerine ve kırılgan tırnaklara neden olabilir. Hamile veya emziren bir kadınsanız ya da bazı antibiyotikleri veya epilepsi ilaçlarını alıyorsanız biotin seviyeleriniz düşük olabilir. Çoğu insan tükettiği yiyeceklerden yeterince biotin alır. Biotini yumurta sarısı, tam tahıllar ve et gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz.

Demir

Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için demire ihtiyacı vardır. Düşük seviyeler demir eksikliği anemisine neden olabilir. Belirtiler arasında yorgunluk, soluk cilt ve saç dökülmesi yer alır. Regl dönemleri ağır geçen kadınlar, kronik bir hastalığı olan insanlar, vegan ve vejetaryen olan insanlarda demir seviyesi düşük olabilir. Doğal olarak demir açısından zengin olan bazı yiyecekler arasında kırmızı et, yapraklı yeşillikler ve bakliyatlar vardır.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir : Bezelye İle Yapılan Yemekler ve 10 Farklı Tarif

C Vitamini

C vitamini, bağırsağınızın demiri emmesi için gereklidir. Bunun bazı iyi kaynakları arasında turunçgiller, yapraklı yeşillikler ve dolmalık biber vardır. Demir içeren yiyeceklerinizi C vitamini içeren bir yiyecekle aynı anda yemek, o gıdalardaki demiri daha iyi emmenize yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesi İçin Vitaminler ve Maskeler - D Vitamini
Saç Dökülmesi İçin Vitaminler ve Maskeler – D Vitamini

D vitamini

D vitamininin kemikler için önemli olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Ama düşük seviyelerinin saç dökülmesiyle bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Cildiniz güneş ışığı aldığınızda D vitamini üretir, ancak çoğu insan tek başına güneşten yeterince alamaz.

Yağlı balık yiyerek veya zenginleştirilmiş süt içerek seviyenizi yükseltebilirsiniz. Doktorunuzdan bir ek takviye önermesini de isteyebilirsiniz. D Vitamini ile magnezyum almak biyoyararlanımı artıracaktır.

Reklamlar

Çinko

Çinko, saçınızda ve diğer hücrelerde protein yapımında oldukça önemli bir maddedir. Vücudunuz çinko üretemez bu yüzden onu yiyeceklerden veya takviyelerden almanız gerekir. Düşük çinko seviyelerinin belirtileri arasında saç dökülmesi, yavaş yara iyileşmesi ve zayıf bir tat veya koku duyusu bulunur.

Hamile veya emziren bir kadınsanız, bağırsak hastalığınız veya şiddetli ishaliniz varsa, böbrek hastalığınız varsa çinko seviyeniz düşük olabilir. Kabuklu deniz ürünleri, et, fasulye, kuruyemişler ve çekirdekler gibi doğal gıdalardan çinko alabilirsiniz.

Nutrafol Core for Women

Tozlar, sakızlar, haplar ve daha kalın ve daha dolgun saçlar vaat eden gıda takviyeleri denizinde, Nutrafol sonuç veren tek ürün. Dermatologlar, Nutrafol Core for Woman’ı yaşlanma karşıtı en iyi ürünü olarak tanımlıyor. Sabırlı olun, sonuçlar üç ila altı ay sürebilir ve yeni saç büyümenizi sürdürmek için almaya devam etmeniz gerekir. Folikül fonksiyonunu bozan iltihaplanma ve serbest radikallerle savaşarak çalışır. E Vitamini, keratin, deniz bazlı kollajen ve hyaluronik asit saç uzamasını hızlandırır, saçı güçlendiren besinlerin emilimini destekler ve içten dışa güç katar.

Viviscal Extra Strength Hair Dietary Supplements

Bu saç tellerini güçlendiren tabletleri yıldız stilistlerin ve Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Gwyneth Paltrow gibi Hollywood ünlülerinin kullanmasının bir nedeni var. Deniz balığı proteinleri, at kuyruğu özü ve C vitamininin doğal karışımıdır. Sizi, saç boyunuzu çok erken kesmeye zorlayan kuru, yıpranmış uçları önleyin.

Movita Organics
Movita Organics

Movita Organics

Daha çok organik yemek siparişi gibi okunan bir içerik listesi ile bu multivitamin, sağlıklı saçları, ve içten dışa tırnakları ve cildi desteklemeye yardımcı olmak için fermente edilmiş süper besinler (aç karnına daha kolay sindirim için), antioksidanlar ve biotin ve zerdeçal gibi kanıtlanmış saç güçlendirici bileşenlerle doludur. Organik, alerjen içermeyen, cam bir şişede saklanmasını da seviyoruz.

Love Beauty and Planet

Bu vegan sakızlar bir sonraki hedef koşunuzda bulunabilir ve bu da vitaminler için küçük bir servet harcamanıza gerek olmadığını kanıtlar. Bunlar hayati önem taşıyan ve genellikle ihmal edilen mikro besinleri (D vitamini, B 12 vitamini, iyot ve folik asit) ve ayrıca sağlıklı saç büyümesini ve optimal sağlığı desteklemeye yardımcı olan biotin içerir. Ayrıca, şişenin geri dönüştürülmüş plastikten yapılması da harikadır.

Moon Juice

Stres, saç dökülmesi ve seyrelmesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Moon Juice’ın bu takviyeleri, adaptojenler, ashwagandha ve ginseng artı sağlıklı saç büyümesini desteklemek için ihtiyacınız olan tüm vitaminler, mineraller ve mikro besin maddeleri sayesinde kortizolün kontrolüne yardımcı olabilir.

SugarBearHair Vitamins

Biotin, folik asit, hindistan cevizi yağı ve C vitamini ile doldurulmuş bu lezzetli küçük mavi çiğnemeler, Kardashianlar da dahil olmak üzere tüm internetteki güzellik uzmanlarından onay damgası aldı. Instagram’da önceki ve sonraki dönemleri dolaşmak, bu küçük ayılardan her gün birkaç tanesini ağzınıza atmak için bize ilham vermek için fazlasıyla yeterli.

HUM Nutrition

Bu glutensiz, vegan sakızlar, günde iki kez tüketildiğinde daha uzun süre uzayan ve rengini daha iyi koruyabilen daha güçlü saçları destekler. Her zamanki şüpheliler (biotin, folik asit) bu dut aromalı sakızlarda bir görünüme sahipler, ancak saçın doğal pigmentasyonunu artırarak gri renklerle savaşabileceği bildiriliyor ve fo-ti (geleneksel Çin tıbbından saç güçlendirici bir kök) içeriyor. Bu, onu gerçekten öne çıkarır. Hum, sürdürülebilir kaynaklı malzemeler kullandığı için çevre dostu ürünler sunuyor.

Vital Proteins

Herkesin en sevdiği kolajen markasının bu yeni saç takviyesi, iki hafta kadar kısa bir sürede daha uzun ve daha güçlü saçlar çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Çinko, biotin, amino asitler, ashwagandha ve saw palmetto özü gibi vitamin ve minerallerin karışımı, stres ve besin eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini hedeflemeye yardımcı olur.

Ouai Thinning Hair Supplement

Sonuçta kafa deriniz cildinizin bir uzantısıdır ve bu takviye, şampuanlar arasındaki günleri uzatmak için köklerdeki gresi azaltarak, sindirilebilir bir yağ kurutucu gibi davranır. Çuha çiçeği ve niasin yağı düzenlerken, biotin ve omegas 3 & 6 zamanla uzunluk ve parlaklık katar.

Ouai Thinning Hair Supplement
Ouai Thinning Hair Supplement

Elon Matrix 5000 Biotin Hair Vitamins

Yüksek doz biotin ile silikon dioksit ve l-sistein kombinasyonu saç, cilt ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur, böylece kırılmaya daha az meyilli olurlar ve bu nedenle daha uzun süre uzarlar. Sonuçları fark etmek için hapları en az birkaç ay boyunca günde bir kez alın.

Olly Heavenly Hair Gummies

Günde iki çılgın lezzetli sakız, sisteminizi protein metabolize eden biotin, keratin ve C ve E vitaminleri ile dozlayarak cildin, tırnakların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Hairfinity Hair Vitamins

Her bir kapsül, kafa derisini rahat tutmaya yardımcı olmak için cildi seven A ve D vitaminleriyle doludur. Güçlü, parlak saçların büyümesi için kafa derisinin sağlığı çok önemli olduğundan, bu besinlerin infüzyonu, kilometrelerce uzunluktaki saç hedeflerinize ulaşmayı çok daha kolay hale getirir.

Klorane KERATINcaps Dietary Supplements with Biotin, Quinine, B Vitamins for Thicker, Stronger Hair & Nails

Klorane’nin keratin ve biotin dolu günlük kapsülleri sağlıklı saç büyümesini desteklerken, B6, çinko ve selenyum gibi vitaminler zamanla saçı güçlendirir. Markanın sağlıklı saçlar alanında uzun bir geçmişi var, bu nedenle içten dışa bir çözüm için onlara başvurmak hiç akıllıca değil.

Philip Kingsley Hair Vitamins

Orijinal saç sağlığı markalarından biri olan Philip Kingsley, New York ve Londra’daki saç sağlığı kliniklerinde yaptıkları beslenme önerilerini taklit etmek için bu ek takviyeyi (B vitamini, selenyum ve D vitamini ile dolu) hazırladı.

Naturenetics HairAnew Hair Skin and Nails Vitamins For Women & Men – Trusted Hair Supplement – Vegan – 11 Hair Vitamins & Ingredients For Growth In Confidence & Appearance – 5000mcg Biotin

Güzellik takviyesi dünyası, bitki temelli bir yaşam yaşayanlar için uygun olmayabilir veya gözden kaçırılabilir, ancak bu kolajen içermeyen kapsüller sonuç verir. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar, hücrelerin saç derisine ve saç köklerine zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olurken, biotin ve çinko vücuda sağlıklı saç besinlerini emmesi ve güçlü saçlar oluşturması için ihtiyaç duyduğu şeyi verir.

PHYTO Phytophanère 100% Natural Hair Loss Thinning Dietary Supplement

Phyto’nun besin takviyeleri, en az dört ay boyunca günde bir kez (her sabah iki kapsül) alındığında ince, hasarlı telleri güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Botanik bazlı formül, A, B, C ve E vitaminlerinin güçlü bir antioksidan karışımı ile birlikte sadece daha iyi görünen saçlara ulaşmak için değil, aynı zamanda daha güçlü tırnaklar ve daha parlak bir cilt elde etmek için çok önemli olan esansiyel yağ asitleri ile yüklüdür.

PHYTO Phytophanère 100% Natural Hair Loss Thinning Dietary Supplement
PHYTO Phytophanère 100% Natural Hair Loss Thinning Dietary Supplement

Saç Dökülmesine İyi Gelen Maskeler

Saç dökülmesi, yukarıda listelenen doğal ilaçları izlemekten daha fazla çaba gerektiren yaygın bir sorundur. Saç dökülmesini durdurmak için bu ipuçlarını yaşam tarzınıza dahil edin. Bu saç dökülmesi tedavileri, düzenli olarak izlenirse, arzu ettiğiniz parlak ve tatlı bukleleri gururla savurmanıza yardımcı olacaktır!

Saç dökülmesi için evde çok kolay şekilde hazırlayacağınız saç maskelerini bu bölümde bulabilirsiniz.

Saç dökülmesini kontrol etmek i̇çin yumurta saç maskesi

Sadece hoş olmayan yumurta kokusuyla uğraşmayı düşünerek bu seçeneği göz ardı etmeyin. Protein, kükürt, çinko ve fosfor açısından zengin olan yumurtalar, kalıcı saç dökülmesini tedavi etmek için harika bir çare oluşturur. Yumurtalar saç tellerini güçlendirir, saç uzamasını destekler ve kırık uçları önler. Bu rutini bir kez düzenlediğinizde, burnunuz huzur vermeyi öğrenecek ve kalın ve tatlı bukleler takmanın keyfini çıkaracaksınız.

Bu maskeyi hazırlamak için öncelikle bir kasede bir yumurtayı, bir tatlı kaşığı balı ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu maskeyi köklerden uçlara uygulamak için bir fırça kullanın. Yirmi beş dakika sonra hafif bir şampuanla ve soğuk suyla durulayın. Haftada bir bu saç maskesini uygulayın.

Hindistan cevizi ile saç maskesi

Saç dökülmesi için en sevdiğimiz ev ilacı, hindistan cevizi yağı rakipsiz bir çözümdür. Yağın yağ asitleri saç köklerinizi güçlendirir ve aşırı derecede saç uzamasını teşvik eder.

İki ila üç tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ısıtın ve saç derinize uygulayın. Saç derisine nazikçe masaj yapın ve gece boyunca bırakın (veya gün içinde yirmi dakika bekletin). Ertesi sabah hafif bir şampuanla veya aynı gün durulayın. Haftada iki kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Saç dökülmesini durdurmak için amla ve misket limonu suyu saç maskesi

Amla veya hint bektaşi üzümü, saçınızı güçlendirmek ve erken beyazlamayı önlemek için güçlü bir ayurvedik çözümdür. C Vitamini ile aşılanan amla, rakipsiz saç büyümesini destekler.

Kalın bir maske yapmak için bir tatlı kaşığı amla tozu ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Bu maskeyi saç derinize kırk dakika uygulayın. Bu maskeyi, saçınızdan hafif bir temizleyici ile durulayın. Haftada bir ya da iki kez bu maskeyi saçlarınıza uygulayın.

Saç uzaması için çemen otu saç maskesi

Çemen otu, hasar görmüş saç köklerini onarmak ve sağlıklı saç büyümesini desteklemek için etkili bir ev ilacıdır. Yüksek protein içeriği saça doğal beslenme sağlayarak kepekten arındırır ve hacimli bir doku elde etmesine yardımcı olur.

İki tatlı kaşığı çemen otu tohumunu bir kasede ıslatın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah onları bir macun haline getirin ve bu maskeyi saç derinize uygulayın. Bir saat sonra soğuk suyla durulayın. Haftada bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Saç dökülmesini kontrol etmek i̇çin yeşil çay saç temizleyici maskesi

Yeşil çay, her sabah sizi uyandırmaktan, stresli sinirlerinizi yatıştırmaktan ve vücut yağını azaltmaktan daha fazlasını yapabilir. Evet! Aşırı saç dökülmesini durdurmak ve doğal saç büyümesini teşvik etmek için mükemmel bir doğal ev ilacı olarak çalışırlar!

Bir veya iki yeşil çay poşetini bir bardak sıcak suya batırın. Kapağı kapatın. Çayın beş dakika suya karışmasına ve demlenmesine izin verin. Ardından karışımın soğumasına izin verin. Köklere nazikçe masaj yaparken soğutulmuş karışımı saçınıza ve saç derinize dökün. Bir saat sonra suyla durulayın. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayın.

Saç dökülmesine çare olarak aloe vera saç maskesi

Aloe vera, kepek ve saç dökülmesini tedavi etmek için güçlü özelliği ile bilinir. Bu soğutma tesisi saç dökülmesini durdurur, kafa derisini rahatlatır ve aşırı yağ salgısı ile tıkanan saç köklerini serbest bırakır.

Parmaklarınıza biraz aloe vera jeli sıkın ve doğrudan saç derisine masaj yapın. Maskeyi bir saat sonra durulayın. Haftada iki ila üç kez bu maskeyi uygulayın.

Saçların yeniden çıkması için soğan suyu

Bu inanılmaz çareyi, yalnızca geçici gözyaşları deneyimleme ve soğanın güçlü kokusunu taşıma düşüncesi ile yargılamayın. Soğan, saç dökülmesi endüstrisindeki önemini son zamanlarda tavan yaptı. Saç köklerine giden kan akışını arttırmaktan doğal saç derisini beslemeye kadar, düzenli soğan kullanıcıları parlak, sağlıklı, daha kalın ve daha uzun saç telleri yaşarlar!

Saçların yeniden çıkması için soğan suyu
Saçların yeniden çıkması için soğan suyu

Suyunu çıkarmak için üç soğanı öğütün. Bir pamuk topunu, soğan suyuna batırın ve saç derisine eşit şekilde uygulayın. Otuz dakika sonra saçınızı yıkayın. Haftada bir defa bu maskeyi uygulayın. 

Besleyici bir program

Beslenme sisteminiz sizin banka hesabınızdır. İyi yemek seçimleri, iyi yatırımlardır. Popüler görüşlerin aksine, sağlıklı bir yemek, doğru karışım ve doğru miktarlarda tüketildiğinde lezzetli bir zevk haline gelebilir.

Saç dökülmesini azaltmak için yeşil yapraklı sebzeler ve havuçlar, yumurta, tavuk, kuru meyveler, badem, Ceviz, Antep fıstığı gibi kuruyemişler, mercimek ve yoğurt gibi yiyecekleri günlük yemek çizelgelerinize ekleyin. Ayrıca C vitamini açısından zengin meyveler olan portakal, üzüm ve kiraz da tüketin.

Mücevher koleksiyonunuz için yaptığınız gibi saçınıza özen gösterin

Kırık uçlar saç uzamasına zarar verir. Düzenli düzeltme, saç kırıklarını önler, saç dökülmesini durdurur ve sağlıklı saç uzamasını destekler. Üç ayda bir saç kırıklarını aldırmayı unutmayın.

Sadece soğuk ve ılık suda yıkayarak saç dökülmesini önleyin. Kırılmaları önlemek için saçınızı ıslakken taramayın. Saç gücünü zayıflattığı ve saç dökülmesini şiddetlendirdiği için kimyasal saç ürünlerini kullanmayı bırakın. Saç kurutma makinesi, düzleştirici, bukle maşası gibi ürünleri düzenli olarak ısıtmaktan kaçının.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx