Saç Bakımı

Saç Kabarması Neden Olur ve Çözümü Nedir?

Reklamlar

Dış görünüşümüzü en çok etkileyen faktörlerden birisi de saçlarımızdır. Saç kabarması neden olur ve çözümü nedir sizlerle ele alacağız. Kabarık saçlar canınızı sıkabilir. Genellikle saçları kıvırcık ve dalgalı olan kişilerde saç kabarması görülür. Kabarık saçlar da kişinin dağınık görünmesine neden olur. Siz de saçlarınızın kabarmasından muzdaripseniz işte saçlarınızı yatıştırmak için önerilerimiz için okumaya devam ediniz.

Saç Kabarması Nedenleri ve Pratik Çözümü

Saç kabarmasının birçok nedeni vardır. Genetik olabilir, saçları fazla sıcak su ile yıkamaktan olabilir ve daha birçok nedene bağlı olarak saçlarınız kabarabilir.

Saçlarınızın Kabarmasına Yol Açan Etkenler;

 • Saçlarınızın kabarık olması genetik olabilir. Ana nedenlerinden birisidir. Eğer anneniz, babanız ya da dede, nenelerinizde saç kabarıklığı varsa bu durumun sizde de görülme ihtimali vardır.
 • Sık sık saç şekillendirici kullanımı
 • Saç kuruluğu
 • Banyo sonrası saçları tamamen kuruduktan sonra taramak (Hafif nemli iken taramalı)
 • Yetersiz beslenme
 • Sülfatlı şampuan kullanımı
 • Yaşlanma
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Tiroid hastalıkları
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Gebelik, menopoz gibi hormonal değişim dönemleri
 • Saçların kuru ve nemsiz olması
 • Pamuklu yastık kılıfı kullanımı
 • Suların çok kireçli olması
 • Alkol içeren saç bakım ürünü kullanımı
 • Saçın çok uzun olması
 • Saç düzleştirici gibi şekillendiricilerin çok kullanıma bağlı eskimesi
 • Sık sık havuzda yüzmek (Saçın klorlu suyla sık temas etmesi)
 • Saçları çok sıcak su ile yıkama alışkanlığı
 • Saç kremi kullanmıyorsanız saçlarınız kabarabilir. Çünkü saç kremleri, şampuanlardaki saçlarda statik elektriğe neden olan negatif iyonları nötralize ederek saçın pH’ını yeniden dengelemeye yardımcı olur.
 • Soğuk hava ve diğer iklim koşulları
 • Çinko, biotin gibi vitamin eksikliği
 • Sık sık saçları boyama, röfle vb işlemlere tabi tutarak saçların yıpranması
 • Saçları kuruturken havlu kullanmak (Mikrofiber bez kullanılabilir)
 • Saç sık sık yıkamak

Saçlarınızın kabarmasını önlemek için Püf Nokta

Saçlarınızın kabarmasını önlemek için; saçlarınıza şekillendirici kullanmayın, yıkarken ılık su kullanın, her gün saçınızı yıkamayın, saçlarınıza düzenli olarak nemlendirici saç kremi uygulayın. Ve saçınız için düzenli aralıklarla maske uygulayınız. Ayrıca havlu olarak da mikrofiber havlu kullanmaya çalışın.

Reklamlar
Saç Kabarması Neden Olur ve Çözümü Nedir
Saç Kabarması Neden Olur ve Çözümü Nedir

Saç Kabarmasına Ne İyi Gelir?

Saçlarınızın kabarmasını engellemek ve saçlarınızı yatıştırmak için düzenli olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyiniz. Doğal yoldan, kolayca elde edebileceğiniz maskelerle daha sağlıklı ve kabarmayan saçlara sahip olabilirsiniz. Gelin bu doğal tariflere birlikte göz atalım.

İlginizi Çekebilir: 6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Doğal Ürünler ile Saç Kabarması İçin Maskeler

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazanması ve kabarmasının önüne geçmek için en etkili yöntemlerden biri Hindistan Cevizi yağıdır. Eğer Hindistan cevizi yağını saçınıza düzenli olarak uygularsanız kısa bir zaman içinde saçınızdaki kabarma ve elektriklenme çok azalacaktır. Çünkü Hindistan cevizi yağı saçtaki nemin korunmasını sağlar. Böylece saçınızda kabarma sorunu da en aza inecektir.

Saçınıza Hindistan cevizi yağı uygulamak da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken katı halde olan Hindistan cevizi yağını elinizde erittikten sonra saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar tüm saçınıza masaj yaparak yedirmektir. Yağı saçınızın tamamına sürüp yarım saat kadar bekletip, saçınızı doğal içerikli bir şampuan ve ılık su ile yıkayarak yağdan arındırınız.

Reklamlar

Elma Sirkesi ile Kabarma Karşıtı Maske

Her derde deva olan elma sirkesi saç kabarmasına da iyi gelmektedir. Nasıl mı? Elma sirkesi saç derisinin pH dengesini düzenler böylece saçın kabarmasının önüne geçer. Saç sağlığı için elma sirkesi çok önemlidir. Elma sirkesi ile saçınıza bakım yapmak için; 1 bardak suyun içine yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Bu suyu saçlarınıza masaj yaparak sürünüz. Saçınızın tamamına sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyip sonrasında saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ve ılık su ile güzelce yıkayın. Elma sirkesi uygulamasını en az 1 hafta düzenli şekilde yaparsanız saçlarınızdaki kabarmanın yok olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda saçlarınız daha parlak ve sağlıklı görünecektir.

Tatlı Badem Yağı ile Kabarma Karşıtı Maske

Saç uzatmak için tatlı badem yağının kullanıldığını duymuşsunuzdur. Aynı zamanda tatlı badem yağının saçları nemlendirme ve güçlendirme özelliği vardır. Badem yağının içinde A vitamini, D vitamini, omega-3 esansiyel yağ asitleri bulunmaktadır. 1- 2 yemek kaşığı tatlı badem yağını saç diplerinizden uçlarınıza kadar sürün. Bu şekilde bir iki saat kadar bekledikten sonra saçınızı şampuan ve ılık su ile güzelce yıkayın. Bu uygulamadan etkili bir sonuç alabilmek için haftada en az 2 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

Susam Yağı ile Kabarma Karşıtı Maske

Saçınızın kabarmasını engelleyecek bir diğer doğal yöntem de susam yağıdır. Susam yağının içinde omega-3 ve yağ asitleri vardır. Bu nedenle de yağ asitleri ile saç ve saç derisini iyice nemlendirir, besler. Bu nedenle susam yağını saçlarınız için düzenli olarak kullanırsanız saçlarınız yatışacak, yumuşayacak ve kolay şekillenecektir. Ayrıca susam yağı saçınızın hızlı uzamasına da katkıda bulunur.

Pirinç Suyu ile Kabarma Karşıtı Maske

Saç kabarmasına iyi gelen doğal yöntemlerden birisi de pirinçtir. Saçları kabaran kişiler mutlaka bu yöntemi denemeli. Pirincin saç kabarmasına iyi gelmesinin nedeni içinde yüksek oranda protein ve nişasta bulunmasıdır. Pirinç bu özellikleri ile saçta meydana gelen hasarı giderir ve saçları yatıştırır.

Saçlarınıza pirinç maskesi yapmak için yarım su bardağı pirinci iki bardak suda bir gün boyunca bekletin. Beklettiğiniz suyu spreyli bir şişeye doldurun. Ve bu suyu saçınıza her gün püskürterek uygulayın. Spreyli şişeye koyduğunuz pirinç suyunun kalanını buzdolabında saklayın.

Argan Yağı ile Kabarma Karşıtı Maske

Saç için argan yağının çok faydalı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Argan yağının içinde yüksek miktarda antioksidan ve başta oleik asit ve linoleik bulunmaktadır. Ayrıca esansiyel yağlar da vardır. Argan yağı saçları yumuşatır ve kabarmasının önüne geçer. Argan yağını saçlarınıza uygulamak için elinize damlatarak saçınızın tamamına eşit miktarda sürün. Bu uygulamayı haftada en az iki kere uygularsanız etkili sonuç alırsınız.

Saç Kabarmasına İyi Gelen Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Saç Kabarmasına İyi Gelen Kozmetik Ürünler Nelerdir
Saç Kabarmasına İyi Gelen Kozmetik Ürünler Nelerdir

Saç kabarmasının çözümü için yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemleri kullanabileceğiniz gibi bazı kozmetik ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Bu ürünlerin en etkili olanlarına göz atalım;

Redist Organık Argan Yağlı Saç Serumu

Redist marka organik argan yağlı saç serumu; İçinde argan yağı olduğu için saçı çok iyi şekilde nemlendirir. Saçta meydana gelecek kabarmaların önüne geçer. Redist Organık Argan yağını saçınızı yıkadıktan sonra saçlarınız nemliyken avucunuza alıp saç diplerine değdirmeden saçlarınıza sürün. Bu serum saçınızda yağlı his bırakmayacak ve ayrıca saçınız nemliyken uygulandığından çok iyi emilecektir. Saçınızın tüm gün hacimli ve nemli görünmesine yardımcı olur.

Pantene Pro-V Yağ Terapisi

Pantene Pro-v yağ terapisi saçlardaki kabarmayı önler. Birçok kozmetik mağazasından kolaylıkla bu ürünü bulabilirsiniz. Pantene Pro-v yağ terapisi saç yağını saçınıza duş aldıktan sonra nemli olan saçlarınıza sürün. Saçlarınızın kabarmasının önüne geçecektir.

Saç Neden Kabarır?

Saç kabarması can sıkıcı bir durumdur. Saçlarınızın kabarmaması için bazı püf noktalardan bahsedeceğiz. Ama önce saç neden kabarır bu konuyu ele alalım. Saçlar çoğunlukla nemini kaybettiği için kabarır. Ve aşırı nemli havalarda da saçlar çabuk kabarır. Ayrıca hasar görmüş saçlarında kabardığı görülmektedir. Eğer saçlarınız kuru veya hasar gördüyse, nemli bir ortama çıkar çıkmaz havadaki nemi kapar ve kabarırlar. Sürekli saçlarınızı düzeltmekle uğraşırsınız bu durumda can sıkıcı olur. Kıvırcık saçlar daha çok kabarır. Bunun nedeni de kıvırcık saçların genellikle kurumaya yatkın olmaları ve havada nem bulur bulmaz bunu emmelerinden kaynaklanmaktadır.

Saçların Kabarmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçların Kabarmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saçların Kabarmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edeceğiniz bazı ayrıntılar ile saçlarınızın nemini koruyarak kontrolsüz bir şekilde kabarmalarını önleyebilirsiniz. Gelin neler yapabilirsiniz göz atalım;

Şampuanınızın İçeriğini Kontrol Edin

Saçlarınız kabarıyorsa gliserin bulunan ancak sülfat bulunmayan şampuanlar kullanınız. Gliserin saça nüfuz eder ve saçı içten dışa nemlendirir. Sülfat içeren şampuan kullanıldığı takdirde saçın doğal yağlarını uzaklaştırır bu da saçlarda kurumaya neden olabilir. Yani saçların kabarmaması için ne yapılmalı, sorusunun cevabı ise saç tipinize özel gliserinli ve sülfat içermeyen şampuanlar kullanmak olacaktır.

Saç Kremi Kullanın

Saçlarınızın kabarmasının nedeni nemini kaybetmesi olduğu için saçınızı her yıkamadan sonra saç kremi kullanınız. Saç kremi ile saç telleriniz korur ve dışardan fazla nem saçınıza giremez. Ayrıca iki günde bir saçınızı yıkarken şampuanı es geçip sadece saç kremi uygulayıp durulayabilirsiniz.

Saça Nemlendirici Bir Maske Uygulayın

Saçınızın düzenli bakımı kurumaması için çok önemlidir. Kabaran saçlara ne yapmalı dediğinizde evde Saçlarınızın kabarmaması için nemli olması çok önemlidir. Kabaran saçınız için evinizde hazırlayabileceğiniz doğal içerikli maskeler kullanabilirsiniz. Bal ve Hindistan cevizi yağı gibi yukarıda saydığımız maskeleri uygulayabilirsiniz.

Saçınızı Kurutmadan Önce Bekleyin

Saçlarınızı yıkadıktan sonra hemen saç kurutma makinesi ile kurutmayın. Bir süre bekleyin. Eğer vaktiniz varsa saçınız yüzde 90 kendisi kuruduktan sonra makine ile kurutun. Bu şekilde yaparsanız saç telleriniz nemini korur ve bu nedenle de daha az kabarır. Saç kurutma makinesinin dağıtıcı ucunu kullanmak da faydalı olacaktır.

Instagram sayfamızda güncel bilgiler ve yeni içerikler ile sizleri bekliyoruz. Begonya Kadın sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Saçların kabarması neden olur yazımız hakkında aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx