Saç Bakımı

Saçları Nemlendiren Doğal Yağlar

Reklamlar

Dış görünümümüzü farklılaştıran ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan saçlarımız çok önemlidir. Bakımı için saçları nemlendiren doğal yağlar nelerdir konusu çok araştırılmaktadır. Yazımızda saçları nemlendiren doğal yağlar hakkında bilgi vereceğiz.

Saçları Nemlendiren Doğal Yağlar

Herkes sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak ister. Saçlarınızın daha sağlıklı olması ve güzel görünmesi için birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden bazıları saçları yıpratıp, güçsüzleştirebilir.  Fakat kullanabileceğiniz birkaç bitkisel yağ ile saçlarınız canlılık kazanıp güçlenebilir. İşte bunlardan bazıları;

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı beslendirici içeriğinden dolayı saçlarını nemlendirecektir. Çoğu saç bakım kreminin içinde de vardır. Hindistan cevizi yağını doğal maske olarak güvenle kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak saç dipleri ve saç sürmektir. Ve saçınıza bir bone takarak ya da saçınıza havlu sararak bir iki saat bekletmektir. Sonrasında saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız. Bu yöntemi çok yıpranmış saçlar için hafta 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Reklamlar

Hindistan cevizi yağını kırık saç uçlarınıza sürerek de kullanabilirsiniz. Birkaç damla yağı saçlarınıza sürebilirsiniz. Saçlarınız çok kuru veya donuk ise iki ya da üç damla elinize alıp saçlarınızın uçlarına sürebilirsiniz.

Eğer yağlı saçlara sahipseniz yapmanız gereken Hindistan cevizi yağını bir aloe veranın içinden çıkardığınız jel ile karıştırmaktır. Bu şekilde karışım aşırı yağlı olmayacaktır ama aynı zamanda saçların nemlendirilmesini ve beslenmesini sağlayacaktır.  Ve Hindistan cevizi yağını maske, şampuan veya doğal boyalara da ilave edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı

Çam Yağı

Çam yağı saçları ve saç köklerini beslemektedir. Özel bir formülü vardır. Çam yağının saçların gelişmesine yardımcı olma özelliği vardır. Ve antiseptik olduğu için de saçlardaki zararlı bakterilerin oluşmasının önüne geçmektedir. Ve bu yağın diğer faydaları da kepekleri azaltması, saç diplerindeki kaşıntıları önlemesidir. Ve saçların gerçek sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Kullanımı için yapmanız gereken 250 ml’lik şampuan içerisine 10-15 damla çam yağı damlatmaktır. Her şampuanlama da faydasını göreceksiniz.

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağının da saç sağlığına fayda saç dökülmesini yavaşlatmasındandır. Ve bunun yanında sarımsak doğal antibiyotik görevi gördüğü için saç derisindeki sorunların önüne geçer. Saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Bunun yanında sarımsak yağını beslenme, çevresel faktörler, ağır saç bakım ürünleri nedeniyle yıpranmış ve zayıflamış saçları güçlendirmek için de tercih edebilirsiniz.

Reklamlar

Sarımsak yağını saçlarınıza uygulamak için sarımsak yağı ve çam yağını karıştırmalısınız. İkisinden de bir çorba kaşığı alarak karıştırınız. Karışımı parmak uçlarınız ile saç diplerinize güzelce sürünüz. Saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız. Ve yarım saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız. Bu bakımı haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Aspir yağı

Saçların güçlenmesini sağlayan ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayan yağlardan birisi de aspir yağıdır. Saç köklerinizi güçlendirir ve saçlarınızı canlandırır. Bu yağ en çok da boya gibi kimyasal işlemlerden ve deniz güneş gibi etkilerden yıpranmış saçları olan kişilere tavsiye edilmektedir.

Aspir yağının faydalarından birisi de saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olmasıdır. Böylece saçlarınızın kökleri güçlenecektir. Bunun yanında saçlarınızı güçlendirerek saçlarınızın daha hacimli olmasını sağlayacaktır. Saçlarınızın parlamasını sağlayacak ve pırıl pırıl parlayacaktır. Saç diplerinize pamuk ile aspir yağını güzelce yedirmelisiniz. 15-20 dk kadar bekletip yıkayabilirsiniz.

Argan Yağı

Şimdilerde çok popüler olan ismini çok duyduğumuz argan yağının içinde B ve E vitaminleri vardır. Bu yağın etkisi ile saçlarınız daha parlak olup ve yumuşaklık kazanacaktır

Argan Yağı
Argan Yağı

Bu yağı banyodan önce uygulamak isterseniz yapmanız gereken yağı biraz ısıtıp saç diplerinize masaj yaparak yedirmektir. Sonrasında ise streç film ile saçınıza sarın ve 1 saat kadar bekletmelisiniz.

Eğer banyodan sonra uygulamak isterseniz yapmanız gereken saçlarınızdaki fazla suyu alıp saçlarınıza fırça ile ya da elinizle sürerek bakım yapabilirsiniz.

Ardıç Yağı

Saç derinizde egzama gibi sorunlar varsa ardıç yağı ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Çünkü bu yağın antiseptik özelliği vardır. Cilt sorunlarına karşı etkili olduğu için saç derisinde oluşan egzama gibi rahatsızlıkların ve oluşan tahrişin önüne geçilecektir. Ardıç yağının saça faydalarından bazıları da saç derisinde biriken yağı yok etmesi saç şekillendirici ürünlerden kalan artıkları derinlemesine temizleyerek saç köklerinin hava almasını sağlamasıdır.

Ardıç yağını saçlarınıza diğer yağlar ile birlikte uygularsanız saçlarınıza da etkili olacaktır. Bu yağı çok kuru, pullanan saç derisine, kepek sorununa karşı kullanmak için yapmanız gereken 10 damla ardıç yağını 3 kaşık jojoba yağıyla karıştırmaktır. Yarım saat saç derinizde beklettikten sonra saçınızı doğal içerikli bir şampuan ile yıkamalısınız. Ve bu işlemi saç derinizdeki sorunlar ortadan kalkana kadar haftada 2-3 gün yapabilirsiniz.

Kekik Yağı

Kekik yağının da saç derisinde meydana gelebilecek egzama, kepek ve mikroplara karşı etkisi vardır. Anti bakteriyel özelliği olduğu için bu sorunlara karşı etkilidir. Saç dökülmelerini önleyerek saçlarınızın yenisinin çıkmasını sağlayacaktır. Her gün saçınıza kekik yağı uygularsanız saçlarınız daha canlı ve parlak olacaktır.

Kekik yağı sert bir yağdır. Bu nedenle tek başına kullanmaz. Zeytinyağı ile karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken yağ karışımını parmaklarınızla masaj yaparak uygulamaktır. Ve saçınızda 1-2 saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saçları Nemlendiren Doğal Yağlar
Saçları Nemlendiren Doğal Yağlar

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç derisinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlayacaktır. Saçlarınızın nemlenmesini sağlar. Ve saçlarınızın sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardım eder. Eğer saçlarınız güneşten zarar gördüyse saçlarınızın daha güçlü ve canlı olmasını sağlayacaktır. Jojoba yağının bir diğer faydası da kepek oluşumunun önüne geçmektir.

Jojoba yağını kullanmak için direkt temiz saçınıza uygulayabileceğiniz gibi diğer yağlar ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken temiz saçınıza bu yağı ya da yağ karışımı sürdükten sonra saçlarınızı bone yada streç film ile kapatmaktır. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı şampuan ile güzelce yıkamalısınız. Haftada bir kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Susam Yağı

Susam yağı saç için kullanıldığı gibi vücuda da masaj yapmak içinde kullanılmaktadır. Saçlarınızda kullandığınızda bu yağı kelliğin önüne geçtiği bilinmektedir. Eğer saç deriniz kuru ise canlanması ve sağlık kazanması için saçınızın tamamına ve kafa derinize susam yağı ile masaj yapabilirsiniz. 15-20 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Susam yağı güçlü bir antikoksidandır. Bu nedenle vitamin ve mineraller açısından zengindir ve anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve anti-mantar özelliklere sahiptir.

Keten Tohumu Yağı

Zengin bir Omega-3 kaynağı olan keten tohumu yağı saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Saçlarınızı nemlendirir. Bundan dolayı direkt olarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Ve keten tohumunun içinde E vitamini, zamk, protein ve iyot gibi içeriklerde bulunmaktadır.

Çok yağlı olmadığı için hangi saç türüne sahip olursanız olun korkmadan kullanabilirsiniz. Keten tohumunu özellikle yıpranmış ve zarar görmüş saçları olanlar kullanmalıdır.

Badem Yağı

Saç bakımı deyince akla ilk gelen yağlardan birisi badem yağıdır. Çok tercih edilen bu yağ ekonomik bir yağdır. Ekonomik olması özelliğinin az olduğu göstermez. Badem yağını özellikle kuru olan ve ucu kırık olan saçlara uygulayabilirsiniz. Saçların pürüzsüz olduğunu ve hacimli saçlarda hacmi azalttığını fark edeceksiniz.

Neem Yağı

Maun ailesinden bir ağaç olan Neem ağacı çok bilinmeyen bir yağdır. Fakat bu yağın saç sağlığı için çok etkili ve güçlü özellikleri vardır. Hindu yağını içeren bu ağaç olarak Ayurveda tıbbında etkin bir şekilde kullanılmıştır.

Bu yağı bitkisel ve doğal ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Yağın içinde Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 gibi yağlar vardır aynı zamanda bir antiseptiktir. Bir limonoid olan Azadirachtin içermektedir. Neem saçtaki kuruluğu alır ve kaşıntıyı kepeği yok eder. Sedefe, saç kaybına, bitlerin temizlenmesine de iyi gelmektedir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx