Saç Bakımı

Saçlarınızı Ne Sıklıkla Kestirmelisiniz?

Reklamlar

Çoğu kadın saçlarının uzun ve sağlıklı olmasını ister. Saçlarınızı ne sıklıkla kestirmelisiniz sorusu da çok merak edilmektedir. Saçınızın daha sağlıklı olması için zaman zaman kestirmelisiniz ki daha sağlıklı uzasın. Şimdi bu sorunun detaylarına birlikte göz atalım.

Saçlarınızı nasıl kestireceğiniz saçlarınızın şekline ve tarzına bağlı olarak değişir. Saçlarınız ince telli ya da kalın telli ise de değişiklik gösterebilir. Saçlarınızı genel olarak yaklaşık altı ila sekiz haftada bir kestirmelisiniz. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız süre biraz daha uzayabilir. Ancak arada kestirmeniz lazım ki daha sağlıklı olarak uzasın. Ve saçlarınızın sağlıklı uzaması için saç bakımınızı da ihmal etmemelisiniz. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız 6 ayda bir kestirmeniz yeterlidir. Saçları haftada bir gibi kısa sürede kestirmek de saçlarınızda hasara neden olacaktır.

Peki Hangi Saç Tipleri Saçlarınızı Ne Sıklıkla Kestirmelisiniz?

 • Kısa saça sahip olanlar saçlarını her 2 ya da 4 haftada bir kestirebilirler.
 • Orta uzunlukta saça sahip olan kişiler her 8 ya da 12 haftada bir saçlarını kestirebilirler.
 • Kıvırcık saça sahip olanlar saçlarını kolayca şekillendirmeleri için daha kolay olduğu için daha uzun sürede saçlarını kestirebilirler.
 • Uzun saça sahip olan kişilerin saçlarını 6 ayda bir kestirmeleri yeterlidir.
 • İnce telli saçlara sahip olan kişiler saçlarını 4 ya da 6 ayda bir kestirmelidir.
 • Düz saça sahip olan kişilerin saçlarını 4 ya da 8 haftada bir kestirmeleri yeterlidir.
 • Katlı kesim saçlara sahip olan kişilerin her 8-12 haftada bir saçlarını kestirmeleri modelinin bozulmamasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Her Kadının Dikkat Etmesi Gerken Hijyen Kuralları

Reklamlar

Boyanan Saçlar Ne Sıklıkla Kesilmeli?

Saçlarımız boyalı ise hangi aralıklarla kesilmelidir sorusunun cevabını ise saçlarınız belirleyecektir. Eğer saçlarınızın ucu kırık ve yıpranmış ise ayda bir kere kestirilmesi sağlıklı olacaktır. Saçlarınızın kırılmasını göz ardı ederseniz kırıklar artacak ve saçların üst kısmına doğru ilerleyecektir. Saç kırıklarının zaman geçmeden kesilmesi sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Yıpranmış saç uçları saçların kırılmasına neden olacağı için saçlar gerektiği kadar uzayamayacaktır.

Saçımın Kesilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Saçlarınızın ne zaman kesilmesi gerektiğini anlamak için bazı belirtiler vardır. Saçlarınızı kestirmek için aşağıda yazacağımız belirtiler varsa saçlarınızın kesim zamanı gelmiştir. Birlikte göz atalım;

 1. Eğer saçınız kolay bir şekilde karışıyor ve düğümleniyorsa,
 2. Saçlarınızın uçlarında kırıklar varsa,
 3. Saçlarınızın uçları yapışkan bir hale geldiyse,
 4. Saçlarınızın kıvrılma şekliniz değişiyor veya şeklini kaybediyorsa,
 5. Saçlarınızın uçları çok yıpranmışsa ve koparak dökülüyorsa kesilme vakti gelmiştir.
Saçımın Kesilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım
Saçımın Kesilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarım

Kısa saç modellerine göz atalım;

1. Önü uzun arkası kısa saç modelleri kadın

Eğer kısa saç kullanıyorsanız farklı bir kesim tarzı için önü kısa arkası uzun saç modellerini tercih edebilirsiniz. Bu saç kesimi Victoria Beckham ile başlamış ve bu şekilde devam etmiştir. Saç kesiminin özelliği günlük hayatta da farklı bir görüntü ve hava katmasıdır. Bu saçı kullanırken arasına farklı renklerde postiş takabilirsiniz. Ya da maşa veya düz fönlü olarak kullanabilirsiniz. Ve bir farklı kesim şekli de ensede kat bırakacak şekilde kestirmektir.

2. Çok kısa saç modelleri kadın

Bazı kadınlar da çok kısa saç modellerini tercih etmektedir. Kadınlar arasında çok popüler olan Pixie saç modelleri kadınların maskülen görünmesini sağlayacaktır. Ve kolay yıkanabildiği kuruduğu için kullanım kolaylığı açısından çok sık tercih ediliyor. Kadınlar bu modelde saç kesimini kullandıklarında saçlarını yana doğru tarayarak kullanır ya da ince kaküller bırakarak, saçın orta kısmı dikilerek kullanılabilir. Bir başka tercih edilen saç modeli de yandan kazıtılan çok kısa saç modelleridir.

Reklamlar

3. Kısa kıvırcık saç modelleri kadın

Kıvırcık saçlara sahip olan kadınlarda son zamanlarda pratik ve kolay kullanım için kısa saç modellerini tercih etmektedir. Yandan ayrılan bonus model, yana doğru hacimli saçları tercih etmektedirler. Enseden kat vererek ya da kazıtılmış modelleri kullanabilirler. Bu modeller özgürlükçü ruhları yansıtmak için iyi bir seçimdir.

4. Dalgalı kısa saç modelleri kadın

Dalgalı saçlara sahip olan kadınlarda kısa saç tercih etmektedir. Dalgalı saçları olan kadınlar romantik, özgür, eğlenceli görünmek isterlerse kısa saç modellerini kullanabilirler. Model olarak yandan taranmış, hacimli, kaküllü, tepeden alın bölgesine doğru bırakılmış saçları tercih edebilirler.

5. Kısa saç fön modelleri bayan

Doğal ve enerjik saçlara sahip olmak isteyen kadınlar dalgalı ve kırık fön modellerini tercih etmektedir. Sade ve resmi bir görünüme sahip olmak isteyen kadınlar da düz fön modellerini kullanır. Siz de kıyafet seçiminize ve ortama göre bu fönlerden uygun olanını seçebilirsiniz.

6. Yüz şekline göre bayan kısa saç modelleri

Kısa saç modellerinin size uygun olanını seçmek için önemli bir unsur da yüz şeklinizdir. Yüz şekliniz kalp şeklinde ise pixie modelleri, üçgen yüz şekline sahipseniz önü uzun arkası kısa modelleri veya  yandan ayrılmış dalgalı saçları tercih edebilirsiniz. Fakat uzun bir yüzünüz varsa düz fön çekilmiş önü uzu arkası kısa saç modelleri size göredir. Kare yüz tipine sahip olanlarında bob kesim saçları ya da hacimli kısa saçları tercih etmesi uygundur. Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa kırık fönle yapılmış bob kesim saçları kullanabilirsiniz. Eğer oval bir yüzünüz varsa şanslısınız, her modeli gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Uzun saç modelleri kadın

Giyim tarzınıza ve gireceğiniz ortamlara ve yüz şekillerinize göre birçok uzun kesimi ve modeli vardır. Bunlardan bazılarına birlikte göz atalım.

Yüz şeklinize göre uzun saç modelleri
Yüz şeklinize göre uzun saç modelleri

Yüz şeklinize göre uzun saç modelleri

Yuvarlak yüze uygun saç modelleri

Yuvarlak yüze sahipseniz ve kendinize uygun saç modellerini arıyorsanız cevabına birlikte göz atalım. Yuvarlak yüze sahip olan kişilerini yüzünü uzun gösterecek modelleri tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır. Ve omuz hizasındaki katlı modelleri, kaküllü saç kesimleri de tercih edilebilir.

Kare yüze göre saç modelleri

Kare yüze sahip olan kişiler dalgalı saçları seçerlerse daha yumuşak bir ifadeye sahip olacaklardır. Bu model kare yüz şekline sahip olanlar için çok uygundur. Ve uzun saç modellerini tercih etmeleri de daha kullanışlı olacaktır.

Kalp şeklinde olan yüze göre saç modelleri

Eğer kalp şeklinde bir yüze sahipseniz saçlarınızın tepe kısmından başlayan uzun ve kaküllü saçları tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı katlı kestirebilirsiniz. Çene hizasına kadar uzanan enseden bombeli saçlarda iyi bir seçenektir. Bu modele lob saç modeli denmektedir.

Dikdörtgen yüze göre saç modelleri

Dikdörtgen bir yüz şekline sahip olan kişiler salaş dalgalı modelleri kullanabilir. Ve perçemli modelleri de tercih edebilirler.

Üçgen yüze göre saç modelleri

Yüz şekliniz üçgen ise yüz hatlarınızın daha yuvarlak görünmesi için hacimli ve dolgun modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa saçları değil en az çene hizasından uzun olan dalgalı saçları kullanmanız daha uygun olacaktır.

Uzun yüze göre saç modelleri

Uzun yüz şekline sahip olan kişilerin yüzlerini daha kısa göstermesi için kakül ve perçem olan modelleri kullanması daha iyi olacaktır.

Oval yüze göre saç modelleri

Oval yüz şekline sahipseniz çoğu saç tipi size uygun olacağı için saç kesiminizi istediğiniz model gibi yaptırabilirsiniz.

Gireceğiniz ortama göre uzun saç modelleri

Gireceğiniz ortama göre uzun saç modelleri
Gireceğiniz ortama göre uzun saç modelleri

Ortama göre uzun saç modelleri

Uzun bir saça sahipseniz ve gireceğiniz ortama uygun saç modeli arıyorsanız doğru yerdesiniz. Gireceğiniz ortama ve kıyafetinize uygun saç modelleri; at kuyruğu, topuz, örgü, dalgalı saçlar, düz saçlar, geriye taranmış model, hafif ıslatılmış saçlar, salaş modellerdir.

Dağınık saç modelleri kadın

Baya kuaförlerine tercihi bıraktığınızda en çok kullandıkları modellerden birisi de dağınık saç modelleridir. Evde yapılacak kadar kolay modeller de olabiliyor. Salaş bir örgü ile Hilary Duff tarzı salaş at kuyruğu, ıslak görünümlü topuz, özellikle örgüyle karışık yapılan dağınık topuzlar yapılabilir. Bazı modelleri yaparken saçlarınızı önden iki tutam bırakacak şekilde yapılır. Bazı dağınık saç modellerinde ise saçın kendisinin yeterince yapılı (maşalı, fönlü vs) olmaması gerekir.

Kalın ve kabarık saçlar için saç modelleri

Kabarık ve yatışmayan saçlara sahipseniz ıslak ve geriye doğru taranmış modeller tam size göre. Ya da saçlarınızın kabarık halinden memnunsanız biraz değişiklik istiyorsanız toka, bandaj gibi aksesuarlardan faydalanabilir ya da at kuyruğu yapabilirsiniz. Özgürlükçü görünme isteyen kişiler de salaş örgü modellerini deneyebilir. Ve kabarık saçları olan kişilerin uzun modelleri tercih etmeleri daha iyi olacaktır. Kakül ve perçem kabarık saçlı kişiler için çok uygun değildir.

Orta boy saç modelleri kadın

Orta boyda saçlara sahipseniz tercih edebileceğiniz kesim ve modellere göz atalım;

1. Long bob (lob) model

Orta boy saça sahip olanların kullanabilecekleri saç modellerinden birisi long bob modeldir. Bu saç tipinin özelliği her kadına yakışması ve günlük hayatta da özel günlerde de kolaylıkla kullanılabilmesidir.

2. Bob kesim saç

Long bob saç modeli kadar uzun olmayan ama girdiğiniz ortamlarda havalı görünmenizi sağlayacak bir modeldir. Daha çok ortadan ayrılarak kullanılır. Ama yana ayırarak da kullanabilirsiniz.

3. Perçem ve kakül kesimi

Neredeyse her dönemin modası olan perçemler özellikle ince telli ve orta boy saçlarda kullanılabilir. Eğer tarzınızı değiştirmek ve yenilemek isterseniz kakülünüzü kaşınızın tam üstüne gelecek şekilde kestirebilirsiniz.

4. Aslan yelesi saç modeli kadın

Özellikle bazı dönemlerde çok kullanılan aslan yelesi modeli orta boy saçlar için çok uygundur. Aslan yelesi saç modelinin ıslak görünümlü topuz,  perçemli, kaküllü, kısa kesim gibi farklı türleri vardır.

Dalgalı saç modelleri kadın

Birçok kadın dalgalı saçlara sahiptir. Çoğu bu durumdan memnun olmasa da aslında çok şanslıdırlar. Çünkü saçları kolay şekil alır. Uzun ve kısa hali ile kullanılabilecek dalgalı saç modellerine göz atalım;

1. Shag saç kesimi

Kısa ve uzun saçlar için kullanılabilen shag kesim dalgalı saçlar için kullanışlıdır. Eğer dalgalı saçlarınızın daha dolgun görünmesini istiyorsanız bu model saç kesimi tam size göre.

2. Katlı saç kesimi

Dalgalı ama seyrek saçlara sahipseniz daha dolgun saçlara sahip olmak için saçlarınız katlı kestirebilirsiniz.

3. Kahküllü ya da perçemli dalgalı saç

Dalgalı saçlara sahip olan kişilerde saç telleri çok kalın değilse kakül ya da perçemli saçları tercih edebilirler. Böylece hem sevimli hem zarif görüneceklerdir.

4. Asimetrik saç kesimi

Dalgalı saçlarınızın enerjik ve asimetrik bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız bu kesim modeli tam size göre.

Sizler için saçlarınızı ne sıklıkla kestirmelisiniz, saç ve yüz tiplerinize göre saç kesim modellerini ele aldık. Siz de saç kesimi için modele karar veremiyorsanız bu modelleri inceleyebilirsiniz. Ve saçlarınızın daha sağlıklı olması için belli aralıklarla kestirmeyi bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bakımlı ve mutlu günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx