Saç Bakımı

Sentetik Saç Ekimi Nedir? Sentetik Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Reklamlar

70’li yılların sonuna doğru ilk defa uygulanmaya başlanan ve çıktığı dönem büyük ses getiren Sentetik Saç Ekimi yöntemini bu yazımızda detaylarıyla açıklamaya çalışacağız. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki yazımızda bahsedeceğimiz suni saç / bio fiber saç, peruk veya yapay bir saç protezinin kullanılması değildir. Burada saçlar tıpkı bir saç ekimi operasyonundaki gibi tek tek ekilir.

Suni Saç Ekimine Uygun Adaylar

Suni saç ekimi yöntemi, sağlık problemleri olan, ense veya vücudunda yeterince kıl kökü bulunmayan ve bu sebepten dolayı doğal saç ekimi yapılamayan insanlara umut vaat eden alternatif bir tedavi olarak ortaya çıkmıştır. Yapay saç ekimi olarak bilinen bu yöntem günümüzde daha çok bio fiber ifadesi ile anılmaktadır. İnsanlara, saç ekiminin önemli bir alternatifi gibi sunulan suni saç ekimi yöntemi, görülen enfeksiyon, kist oluşumu ve iltihaplanma gibi komplikasyonlar nedeniyle bazı ülkeler tarafından incelemeye alınmıştır. İlk olarak 1983 yılında, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Kuzey Amerika’da yasaklanmıştır. Ardından başka ülkeler de bunu takip etmiştir. Günümüzde ise bazı klinikler bu yöntemi geliştirip kişilerin biyolojik yapısına uyumlu olacak şekilde tasarladıklarını öne sürerek uygulamaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler Nedir?

Reklamlar

Suni Saç Ekimi Operasyonu

Sentetik, yapay/suni ve bio fiber gibi farklı isimlerle de anılan bu saç ekimi, saç ekilecek bölgeye hastanın kendi saç kökleri kullanılmadan, değişen uzunluklarda ve renklerde hazır olarak gelen suni saç liflerinin ekilmesi işlemidir. Bu uygulama alerji riski taşıdığı için öncesinde hastanın uygunluğunun tespit edilmesi ve gerekli testlerin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Ardından, vücudun suni saça nasıl tepki göstereceğini anlamak için hastaya en az 1 ay boyunca birer hafta arayla ufak ekim denemeleri gerçekleştirilir. Hasta tolerans testinden geçtiği takdirde ekim yapılabilir. Sentetik saç ekimi poliamid liflerden yapılan saçlarla gerçekleştirilir. Ekim işlemi, lokal anestezi altında bir implanter aracılığıyla yapılır. İmplanter sentetik saçı, saç derisinin yaklaşık 0,3mm altına yerleştirir. Bu açıdan DHI saç ekimine benzemektedir.

DHI saç ekiminde olduğu gibi ekilecek saçların kanalı Implanter vasıtasıyla birer birer açılmış olur. Bio fiber saçlarda, saçın deri altında sabit kalmasını sağlayacak bir düğüm vardır. Ekimden sonra vücut, dikiş kanalını bağlayıcı doku ile kaplamaya çalışırken, suni saçın ucundaki düğümü de kaplar. Bu sayede suni saç kafa derisine güçlü bir şekilde tutunur.

Bio Fiber Saç Ekiminin Komplikasyonları

Suni saç ekimi için uygulanan adımlar, günümüze kadar geliştirilmiş olmasına rağmen değişmeyen bir sorun vardır. Bu sorun vücudumuzun saçlarımızı yabancı bir madde olarak tanımlamasıdır. Doğal saç ekiminde ise vücudumuz ekilen dokunun kendisine ait olduğunu görerek bağışıklık sistemini tetiklemez ve reddetme reaksiyonu oluşmaz.

Reklamlar

Biyolojik ya da yarı biyolojik yapay saç kullanımında bilinmesi gereken bir diğer nokta suni saç ekildiğinde oluşan dikiş izlerinin iyileşmesi ile beraber bu kanallar açık kalarak bakteri ve mikroplar için uygun bir ortam oluşmuş olur. Bu durumda vücudumuzun sürekli olarak bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesine sebebiyet verecektir.

Saç Ekiminde Oluşabilecek Bazı Diğer Komplikasyonlar

  • Dermal derinin ince olduğu bölgelere uygulama yapılması oldukça sakıncalı olacağı için derisi ince olan kişilere bio fiber saç ekimi yapılmamaktadır. Bahsedilen bölgeler şakak ve düşük ön saç çizgisi olarak ifade edilir.
  • Deri içindeki belirgin iltihaplanma olma ihtimali mevcuttur. Bu durumda estetik açıdan deride ciddi skar oluşumu sonucu derinin pürüzsüzlüğü kaybolmaktadır.
  • Ekilen saçların ortalama yüzde 15 ile 20 aralığındaki kısmı dökülmektedir. Dolayısı ile saçlar kişinin doğal saçı gibi olmamaktadır. Yani her yıl belli miktarda ekim yapılmak orunda kalınacaktır.
  • Ekim yapılan saçların ömrü ortalama 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Tüm saçlarda bu ömür aynı değildir. Bu saçların ömründe belirleyici unsuz vücudunuzun vereceği tepkimedir.
  • Saçlara uygulanacak sıcak hava, fön, bakım ürünleri, kullanılan diğer kimyasallar saça zarar vereceği için bakımı oldukça zordur.
  • Derinizin üst bölümünde oluşan iltihabi durumlar sebebi ile sivilceler görülebilir.
  • Vücudunuz ekilen saçları başlangıçta kabul ediyormuş gibi görünse de sonradan reddedebilir. Bu durumda ekilen bu saçların çıkarılması gerekmektedir.
  • Vücudunuzun kabul etmediği bu saçlar deride kalıcı hasarlar bırakabilir.
  • Fiber saç ekimi sonrası kişinin saç derisinde buna benzer enfeksiyonların oluşması halinde yeniden saç ekiminin mümkün olmaması durumu söz konusu olabilir.

Yapay Saç Ekimi Doğal Saç Gibi Görünür Mü?

Yapay saçın doğal gibi olup olmayacağı merak edilen en önemli konuların başında gelmektedir. Bu sorunun açıkçası kesin ve net bir cevabı bulunmamaktadır. Saç ilk ekildiğinde makul bir görüntü sunmaktadır. Ancak ekim sonrası bir sürenin ardından aynı görünümü koruyamayabilir. Bunun ilk sebebi insanın doğal yapısında olmamasındandır. Ardından iyi bakım yapılaması da saçların kolayca yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Saçlar bir sürenin ardından matlaşarak eski görüntüsünü kaybeder. Dolayısı ile ekilen saçların bir süre sonra yenilenmesi gerekmektedir.

Düzgün yapılmayan ekim işlemi, profesyonel ekipler dışında yapılan uygulamalar sonucu saç deriniz enfeksiyona açık hale gelmektedir. Dolayısı ile ekim işlemi için uzman desteği almanız gerekmektedir.

YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx