Pratik Bilgiler

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklamlar

Silikon, yapıştırıcı özelliğe sahip bir yapı malzemesi olduğu için silikon lekesinin temizlenmesi sırasında bu özellik dikkate alınmalıdır. Yapıştırıcı silikon nasıl çıkar sorusu, cam üzerinde bulunan silikonun temizlenmesi noktasında dikkate değer bir soru olarak bilinmektedir.

Silikonun sahip olduğu pek çok özellik, bu yapı malzemesinin özellikle izolasyon amaçlı birçok alanda hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Birçok avantajı bünyesinde bulunduran silikonun çeşitli dezavantajlara da sahip olduğu bilinmektedir. Silikon, belirli bir süre sonra su ile temasa geçtiğinde silikonun karardığı görülmekte olup silikon yapışkanlık özelliğini kaybetmektedir. Silikonun sahip olduğu bu dezavantajlar, işlemin yenilenmesini zorunlu kılmakta olup işlemin yenilenebilmesi için camda bulunan silikonun uygun yöntemler dahilinde temizlenmesi gerekmektedir. Peki ama silikon lekesinin çıkarılabilmesi noktasında hangi adımlar uygulanabilmektedir?

Camda Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Donmuş silikon lekesi nasıl çözülür sorusu, cam yüzeyinde bulunan silikon lekesini temizlemek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Bilindiği üzere silikon, dayanıklılığı ile ön plana çıkmış bir yapı malzemesidir. Silikon ile işlem yapılmasından bir süre sonra silikonun donduğu görülmekte olup donan silikonun cam yüzeyinden uygun yöntemler ile temizlenmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Camların kenarlarında genellikle izolasyon amaçlı kullanılan silikon, su ile temasa geçtikten belirli bir süre sonra kararmakta ve yapışkanlığını kaybetmektedir. Bu tarz durumlarca cam aralarında bulunan silikon işleminin yenilenebilmesi adına kararmış silikonun uygun yöntemler dahilinde temizlenmesi gerekmektedir. Peki ama silikon lekesinin çıkarılabilmesi adına hangi yöntemler ön plana çıkmaktadır? Bu yöntemlerin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar tam olarak nedir?

Camda Silikon Lekesinin Çıkması için Uygun Yöntemler Nelerdir?

Bilindiği üzere silikon ile işlem gerçekleştirilmesinden kısa bir süre sonra silikon donmakta ve sertleşmektedir. Bu durumda camda bulunan silikonun temizlenebilmesi adına ilk önce yumuşatılması gerekmektedir. Donmuş silikon lekesi nasıl çözülür sorusu kapsamında alandaki silikonun sivri bir araç yardımıyla kazınması gerektiğini ifade etmek olanaklıdır.  

Kazıma işleminin gerçekleştirilmesi sonrasında mikrofiber bir bez yardımı ile ilgili alanda temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Adımların sırası ile uygulanmasıyla camda bulunan silikon hızlı ve sorunsuz bir şekilde giderilmiş olacaktır.

Yüzeyde Donmuş Silikon Nasıl Temizlenir?

Yüzeyde donmuş bir halde bulunan silikon, temizlenme noktasında çeşitli yöntemlerin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Daha önce de belirtildiği üzere donmuş silikonun ilk önce çeşitli araçlar yardımı ile eritilmesi gerekmektedir. Bu noktada kurutma makinesi ya da ısı tabancası, silikonun hızlı ve sorunsuz bir şekilde erimesini olanaklı hale getirmektedir.
Yapıştırıcı silikon lekesi nasıl çıkar sorusu kapsamında silikonun eritilmesi sonrasında yüzey temizliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmek gerekmektedir. Silikonun eritilmesi, silikonlu yüzeyin sorunsuz bir şekilde temizlenmesini olanaklı hale getireceğinden ötürü bundan sonraki adımlar oldukça kolaydır. Mikrofiber bir bez yardımı ile silikonlu alanın silinmesi gerekmekte olup bu sayede donmuş silikonun sorunsuz bir şekilde cam yüzeyinden çıkarıldığı fark edilecektir.

Reklamlar
Ahşap Yüzeylerde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir
Ahşap Yüzeylerde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir

Ahşap Yüzeylerde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir?

Ahşap yüzeylerde bulunan silikon lekelerinin temizlenmesi konusunda oldukça farklı yöntemler bulunmakta olup bu yöntemlerin her biri, ahşap yüzeyin hiçbir şekilde zarar görmesine neden olmamaktadır. Pek çok insan mobilyadaki silikon nasıl çıkar sorusunu sormakta olup mobilyalara zarar vermeden silikon lekesinin uygun yöntemler dahilinde çıkarılması konusunda çeşitli araştırmalar yapmaktadır.

Ahşap yüzeyde bulunan silikon, camdaki kadar yapışkanlık bir yapıya sahip olmadığı için silikonun bir ucundan tutularak çekilmesi sonrasında yüzeyde bulunan silikonun temizlenmiş olduğu görülmektedir.

Banyo Yüzeylerinde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir
Banyo Yüzeylerinde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir

Banyo Yüzeylerinde Bulunan Silikon Nasıl Temizlenir?

Fayanstaki kurumuş silikon nasıl çıkar sorusu, banyo yüzeylerinde silikon bulunması durumunda sorulan en önemli sorulardan bir tanesidir. Duşakabin, banyo fayansları ve küvet kapıları başta olmak üzere banyo yüzeylerinde silikon lekesi bulunmakta olup bu lekelerin temizlenmesi adına sabunlu su tercih edilebilmektedir. Banyo yüzeyinin sabunlu su ile temizlenip durulanması sonrasında silikon temizleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Silikon Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkında yazılmış olan yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Boya Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx