Moda

Stilist Ne Demek ve Stilist Nasıl Olunur?

Stilist Nedir?

Reklamlar

Stilist, genellikle kıyafetleri, aksesuarları ve ayakkabıları görsel imgeleri tasarlar. Fotoğraf çekimleri, moda çekimleri, televizyon programları, dergi yazıları ya da müzik kliplerinde yer alan kişileri şık ve estetik bir biçimde giydiren kişilere stilist adı verilir. Bu yazımızda stilist nedir, stilist ne yapar, stilist olmak için ne gerekir, stilist çizimleri nasıl yapılır, stilist çizimleri nasıl yapılır, stilistlik ve moda tasarım çizimleri nasıl yapılır, stilist maaşları nedir ve stilistlik kursu fiyatları nasıldır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Stilist Nedir?
Stilist Nedir?

Stilist Nedir?

Bir moda stilisti, müzik endüstrisindeki dergi makalelerinde, kliplerde, televizyon programlarında veya videolarda gördüğümüz görsel imgeleri tasarlar.

Moda stilistleri bireysel olarak çalışır ya da moda evleri ve giyim markaları için çalışır. Ana sorumlulukları arasında moda tavsiyesi vermek, fotoğraf çekimlerindeki modeller veya televizyon ve filmdeki aktörler için kıyafet seçimi ve koordinasyonu, sahne ve aksesuarları seçmek ve onları çekimler için hazırlamaktır.

Reklamlar

Stilistler kişiye özel çalışabilir. E-ticaret siteleri için çalışabilir. Fotoğrafçılar ve moda tasarımcıları için çalışabilir. Giyim markaları için çalışabilir. Sosyal medya fenomeni olarak, film ve televizyon sektöründe çalışabilir. 

Bir stilist mutlaka moda ve tasarımda güncel ve değişen trendleri takip eder. Müşterilere görseller için moda tasarımı konusunda danışmanlık yapar. Çekimler için koleksiyon ve serilerden en uygun parçaların seçer. Sürgünler için sahne malzemeleri satın alır. Fotoğraf çekimlerini kontrol eder.

Stilist Ne Yapar?

Bir tasarım briefini ele alarak stilistler görsel olarak şık ve estetik imgeler, fotoğraf çekimleri veya kıyafetler üretmek için yaratıcı yeteneklerini kullanırlar. Stilistlik genel olarak sürekli meşgul olma, kısa sürede problem çözme, başkalarıyla işbirliği yapma ve yaratıcı yeteneklerini kullanma konusunda başarılı olan birine uyan hızlı değişen bir iştir. 

Bir moda stilistinin iş tanımı geniş kapsamlıdır. Karşılaşacakları genel görevlerden bazıları şunlardır:

Reklamlar
  1. En son trendlerden ve tarzlardan haberdar olmak için defilelere, marka teşhir salonlarına ve çeşitli moda endüstrisi etkinliklerine katılmak.
  2. Döneme uygun bir estetik tasarlamak için önceki dönemlerin modasını araştırmak (dergiler, filmler veya eski bir seyir defteri aracılığıyla).
  3. Dünya çapında bir dizi marka ve üreticiden giysi tedarik etmek.
  4. Danışmanlık modelleri, fotoğrafçılar, kuaförler, makyaj sanatçıları, kostüm tasarımcıları, marka yaratıcı yönetmenleri ve sanat yönetmenleri, dergi editörleri ve film ve TV yönetmenleri ile çalışmak.
  5. Kişisel bir görsel estetik oluşturmak için tanınmış figürlerle çalışmak. Bu, kişisel alışveriş danışmanı ve kişisel bir stilist rolünde hizmet etmeyi içerebilir.
  6. Büyük perakende zincirleri için giyim alıcılarına yardımcı olmak.
Stilist Olmak İçin Ne Gerekir?
Stilist Olmak İçin Ne Gerekir?

Stilist Olmak İçin Ne Gerekir?

Bir stilist, bir kişinin görsel estetiğinin tüm yönlerini olabildiğince şık ve çekici görünmesi için koordine eden bir profesyoneldir. Moda stilistleri çok çeşitli endüstrilerde istihdam edilebilir ve oldukça ünlü veya sadece en iyi şekilde görünmek isteyen müşterilerle çalışabilirler. Bazı stilistler kendi başlarına ünlüdür. Ünlü stilistler genellikle ünlüler, müzisyenler ve yüksek profilli müşterilerle çalışır.

Stilistler Nerelerde Çalışır?

Moda stilistleri profesyonel fotoğraf çekimlerinde, basılı reklamlar ve televizyon reklamları setinde, müzik videoları setinde, adayın görünümünü korumak için siyasi bir kampanyada, bir tv haber programında, üniforma konusunda danışmak için bir spor takımında, bir kostüm tasarımcısına danışmanlık yapmak için bir film veya televizyon dizisi setinde, kişisel bir tarz geliştirmek için mevcut bir ünlü ya da iş insanı için çalışabilir.

Stilistler İçin Öneriler

Profesyonel moda stili zor bir iştir. Bir stilist olarak, güçlü network oluşturma becerileri geliştirin. Bir stilist olarak, bir müşteri tabanı geliştirmeli, tasarımcılar ve endüstri profesyonelleri ile ağ kurmalı ve çok sayıda endüstri etkinliğine katılmalısınız. Geride kalırsanız, yetişmek zor olabilir, moda özellikle acımasız bir endüstridir.

Yakın kişisel ve profesyonel ilişkiler geliştirmelisiniz. Yeni stil müşterilere ulaşmak için kişisel ilişkiler çok önemlidir. Bazı moda stilistleri, bir müşterinin kırmızı halıda veya önde gelen moda dergilerinde görünmesi nedeniyle dikkat çekebilirken, çoğu iş, mevcut müşterilerin arkadaşları ve meslektaşlarından gelecektir.

Utangaç olmamalısınız. Başarılı olmak için, kendinizi biraz terfi ettirmekten çekinmemelisiniz. Partilere veya öğle yemeklerine davet edilmeye çalışın ve kendi işinizi kurarken başarılı danışmanlarınızdan tavsiye istemekten çekinmeyin.

Tecrübe bir diplomadan daha önemlidir. Eğitim açısından, bazı moda stilistleri bir lisans veya hatta yüksek lisans derecesine sahiptir, ancak birinin kişisel stilisti olmak için röportaj yaparken, üniversite konusu asla gündeme gelmeyebilir. Sektörde yılların deneyimi, belirli bir diplomadan daha fazla kapı açacaktır.

Güncel kalmanız ve gündemi takip etmeniz önemlidir. Estetik konusunda tutkuluysanız, moda trendlerini takip ediyorsanız, tarzınıza güveniyorsanız, güçlü iletişim becerileriniz varsa ve ara sıra küçük işler için uzun saatler ayırmaya istekliyseniz, moda stilisti olarak kariyer ideal olabilir.

Stilist Çizimleri
Stilist Çizimleri

Stilist Çizimleri

Stilistler iyi çizimler yapmak için birkaç tavsiyeye ihtiyaç duyabilir. Bu bölümde bazı ipuçları bulacaksınız.

Bir eskiz, moda fikirlerinizi çizerken tekrar tekrar izleyebileceğiniz bir model pozunun temel çizimidir. Online veya kitaplarda kullanmak için krokiler bulabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Genel olarak, eskizler abartılı uzun model formlardır. Peki ya başka biri için tasarım yapmak istiyorsanız, diyelim bir çocuk veya büyük bir kadın? Tasarlamak istediğiniz iyi bir pozu ve hayal ettiğiniz vücut şekline sahip bir fotoğrafın çıktısını alın. 

Pencere ışığını kullanarak temel vücut şeklini yeni bir kağıt parçasına çizin. Kendi yeni tasarımlarınızı defalarca çizmek için yeni bir kağıt yaprağının üzerinden geçerek yeni eskizlerinizi kullanın. Eğlenceli, değil mi?

Stres yapmayın, sadece pratik yapın. Mükemmel eskizleri almak için stres atmak yerine, olduğunuz yerden başlayın ve pratik yapın. Sürekli olarak yeni eskizler hazırlayın. Kaliteli çalışma süresinin yerini hiçbir şey tutamaz. Büyümenin ve gelişmenin tek yolu bu. İlerledikçe güven kazanacaksınız!

Kendi tarzınızı geliştirmeye odaklanın. Çizimlerinizin benzersiz tarzını belirleyen birçok şey var. Suluboya, keçeli kalem veya renkli kalem mi kullanmak istiyorsunuz? Modellerinizdeki yüzleri nasıl tasvir edeceksiniz? Ne kadar stil dahil edeceksiniz? Tüm bu küçük detaylar, tamamen size ait bir görünüm yaratmak için önemlidir! Her unsurla benzersiz estetiğinizi ifade eden eskizler oluşturmaya odaklanın. 

Stilistlik ve Moda Tasarım Çizimleri
Stilistlik ve Moda Tasarım Çizimleri

Stilistlik ve Moda Tasarım Çizimleri

Düz taslak olarak da adlandırılır, giysinin (veya giysilerin) düz üzerine yerleştirildiği ve yukarıdan çizildiği için 2 boyutlu doğrusal çizimlerini (genellikle siyah beyaz) ifade eder. Eskizler genellikle yazılım programları yardımıyla yapılır. Giysiye dahil edilmesini istediğiniz tüm tasarım detaylarına sahip olacaktır.

Bir elbise, bir tasarımcının zihninde bir fikir olarak başlar. Ama orada kalırsa hiç kimse daha somut hale gelmez. Bir moda çizimi, bu fikri hayata geçirmenin ilk adımıdır. Bir moda eskizi, biraz abartılı, idealize edilmiş ve stilize edilmiş bir insan figürünün (erkek veya kadın) figüratif moda çizimiyle birlikte onu süsleyen kıyafet ve aksesuarlardan oluşur.

İnsan figürünü kıyafet tasarımınızla çizmelisiniz ve üzerine eklemek istediğiniz giyim tarzı, süslemeler hakkında her şeyi sunmalısınız, ardından o stille iletmek istediğiniz tavırları eklemelisiniz. Böylece moda tasarım çizimleriniz hazır olur. Yani bir moda eskizinin güzel giysiler yaratmanın ilk adımı olduğunu söyleyebiliriz.

Herhangi bir çizimin temel amacı iletişimdir. Moda çizimleri, moda tasarımcıları ve moda illüstratörleri tarafından moda özetlerini içermek ve yaratıcı fikirlerini önemli insanlara (bir müşteri, yapımcı veya tasarımcı patronu) akıllarındaki bir giysinin sonunda nasıl görüneceğini iletmek için kullanılır. Moda taslağı belki sadece giysinin temel siluetini içeren bir taslak veya onunla hangi renk kombinasyonlarının işe yaradığı, süslemeler, cep pozisyonları gibi tasarımla birlikte gelen aksesuarlar, hatta üretmenin maliyeti bile olabilir.

Çizim becerisi moda tasarımında bir nimettir. Bu yüzden mutlaka bir kursa gitmeli ve eğitim almalısınız. Söylendiği gibi çizim yapmak bir beceridir ve ille de bir yetenek değildir. Beceri her zaman geliştirilebilir. Herkes doğru uygulama ve gayretli sıkı çalışmayla çizim yapmayı öğrenebilir. Bu yüzden çizmeyi bilmemek hayallerinizin peşinden gitmemek için bir bahane olmamalı. Bir moda kursuna katılırsanız, çizim becerilerini geliştirme konusunda bir eğitim alırsınız. Başkaları tarafından yapılan çizimlerden ilham alabilirsiniz. 

Her şeyden önce el-göz koordinasyonunu geliştirmelisiniz. Bu, çizim becerilerinizi geliştirebilir. Tanıdığınız birini çizerek pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Belki sizin için modellik yapmaya ikna edebilirsiniz.

Öncelikle ve en önemlisi, insan vücudunun oranını iyice inceleyin. Size insan anatomisi, kas yapısı ve çeşitli pozların nasıl çizileceği hakkında her şeyi öğretecek (ve o kadar da sıkıcı olmayan) daha da harika kitaplar var, denge çizgisini nasıl düzelteceğinizi (tabandan yapılan hayali çizgi) boynun ortasından zemine kadar, vücuda dengeli bir oran verir ve çizim pozisyonuna yardımcı olur). Ayrıca, tarzınızı ve hareketinizi temel şekle nasıl eklemeniz gerektiği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Başka tasarımcıların yaptığı benzer çizimlere veya dergilerde kendi tarzınızı geliştirmede size yol gösterecek figüratif fotoğraflara bakabilirsiniz. Kolay bir yol, bir dergiden ayakta duran bir modelin üzerinden geçerek pratik yapmaktır.

Moda çiziminde bir insan figürü nasıl çizilir?

Moda eskizlerinde insan vücudu, sanat ve zanaat dersinde çizmeyi öğrendiğiniz şekilde çizilmez. Oranlar abartılı ve stilize edilmiştir.

Moda figürü, uzun kolları ve bacakları olan soyut bir çizimdir. Pozlanmış bir duruş benimsemiş olacaklar. Yani, bir tarz veya tutum göstermek için insan formunuza eller, ayaklar gibi… Yüz özelliklerini, saç stillerini, hareketleri ve hatta aksesuarları da dahil etmek için isteğe bağlı olarak temel formu geliştiriyor olacaksınız.

Evet, tüm bunlar için insan vücudunun nasıl inşa edildiğini bilmeniz gerekecek, ancak bu moda taslağında kesin oranların korunduğu anlamına gelmez. Moda çizimi, tasarımcının vurgulamak istediği belirli özelliklere veya tutumlara vurgu yapan insan vücudunun stilize bir versiyonu olacak.

Tasarımcılar genellikle insan vücudunu olduğu gibi çizmeyi öğrenir ve daha sonra kendi çizim stillerini pratikle uyarlar.

İnsan figürü genellikle başın büyüklüğüne göre bölünmüştür. Yetişkin bir insanın toplam boyunun baş uzunluğunun sekiz katı olduğu söylenir. (1: 8 oranında) 

Moda eskizinde bacaklar uzatılır, boyun uzatılır ve doğal belin üstündeki alan da biraz uzar. Bu, kıyafetlerin ihtişamıyla düzgün bir şekilde sergilenmesi ve vurgulanması için yapılır.

Moda eskizinizin en önemli özelliği kıyafetler olmalı, başka hiçbir şey olmamalıdır. Giysiyi sunuyorsunuz ve çizim yaparken bunu gözden kaçırmamalısınız. Geri kalan her şey ikincil olmalı ve giysilerinizi tamamlayıcı nitelikte olmalıdır.

Kumaşın dokusunu ve kumaşın kıvrımlarının örtüsünü sunabilirseniz eşsiz bir çiziminiz olacaktır. Bunun için, ustalaşması kolay, ancak son eskizinizde çarpıcı bir etki yaratabilecek bazı çizim tekniklerinde ustalaşmanız gerekecek.

Giysi tek taraftan çekilmiyor. Giysiyi her yönden göstermeniz istenecektir. Çizimlerinizle 3 boyutlu bir görünüm elde edebilirseniz, başarılı bir eskiz oluşturmuş olursunuz.

İyi kalemler satın alın

Şekil çizmek için HB, B ve 2B kalemler ve gölgeleme, vurgulama için 4B, 6B ve 8B kalemler ve kömür kalemleri kullanılır.

Bir moda eskiz defteri satın alın

Bu genellikle A4 boyutunda bir kitaptır veya fikirleri geldikçe not almak için cep boyutunda küçük bir eskiz defteri istiyorsanız A3 veya hatta A5 boyutlarından satın alabilirsiniz. Moda eskiz defteri yaptığınız tüm çizimlerden oluşur. Tüm fikirlerinizi içeren bir koleksiyondur. Bazen ilk fikir size geldiği gibi çizilir ve sonra tasarımı düzene sokarsınız, daha sonra uygun bir zamanda ve yerde, belki başka bir yerde ona ayrıntılar eklersiniz.

80 gsm bond kağıt satın alın

Çizmeye uygun yüksek kaliteli kağıt veya eskiz yapmak için kaba dokulu el yapımı kağıt veya kartuş kağıt, illüstrasyon ve açık renkli eskiz kağıtları resimler için en iyi olan özel bir kağıt türüdür. Farklı ağırlıklarda (100-160 gsm idealdir) ve A1, A2, A3, A4 boyutlarında satın alabilirsiniz.

Pastel renkler ve dolgu rengi için renkli kalemler satın alın

Suda çözünür renkli kalemler suda renk efektleri yapmak için kullanılabilir ve renkleri harmanlamak için onunla birlikte bir boya fırçası kullanırsanız, hiç kimse kalemle yapıldığı konusunda daha akıllıca olmaz. Keçeli işaretleme kalemleri veya hatta tükenmez kalemler satın alın.

Kopya kâğıdı satın alın

Kopya kağıdı, çizimlerinizi ve siluetlerinizi oluşturmak için idealdir. Ayrıca, kağıdı yıpratmayan tozsuz özel bir silgi edinmeniz gerekir. 

Stilist Maaşları

Stilistlerin maaşları 2.500 lira ile 30.000 lira arasında değişir.

Stilistlik Kursu Fiyatları

Stilist kursu fiyatları için Yeni Ümit Moda Akademisini arayabilirsiniz.

2021 İlkbahar/Yaz Trendleri adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx