Kumaş Türleri

Tafta Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

Tafta kumaş, son zamanlarda en çok tercih edilen kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Kendi içerisinde pek çok türe ayrılan tafta kumaşlar, yalnızca giyim alanında kullanılmamaktadır. Yapısı sayesinde nefes aldıran kumaş olarak da bilinen tafra kumaş, harika bir kusur gizleyicidir. Pek çok alanda kullanılan ve birden fazla çeşidi olan tafta kumaşlar, uzun yıllar boyunca kullanılsa dahi modası geçmeyen cinstedir.

Tafta Kumaş
Tafta Kumaş

Tafta Kumaş Nedir?

Tahta kumaş nedir sorusu, bu kumaş türünün tekrar popüler hale gelmesi ile birlikte araştırılmaya başlanmıştır. Tafta kumaş, kaba tabirle armür ile desenlenmiş yani dikiş tarzından dolayı ufak geometrik bir dokuya sahip olan bir kumaş türüdür. Tafta kumaşlar, çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kendi içlerinde türlere ayrılan bu kumaş türünün yaygın olarak bilinen çeşitleri şu şekildedir:

  • İnce tafta kumaş
  • Dökümlü tafta kumaş
  • İpek tafta kumaş
  • Mat tafta kumaş

Tafta kumaş özellikleri de pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Tafta kumaşlar, hafif desenli yapısından ötürü nefes aldırmaktadır. Bu nedenle terleme yapmayan nadir kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Özellikle pamuk kumaşlar kadar kaliteli olan tafta kumaş, duruşu ile oldukça şıktır.

Reklamlar

Tafta kumaşların en çok ön plana çıkan bir diğer özelliği ise, bu kumaşın kusur örtme konusunda oldukça başarılı olmasıdır. Bu kumaş türü, çoğunlukla giysi dikimlerinde dökümlü olarak bırakılmaktadır. Fazla esnek olmaması nedeniyle dar kıyafetlerde tercih edilmediği için fiziksel kusurları ve gizlenmek istenen bölgeleri rahatça kamufle edebilmektedir.

Tafta Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Tafta Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tafta Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Tafta kumaş nerelerde kullanılır, tafta kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle abiye ve gelinlik gibi özel gün kıyafetlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, daha önce de bahsettiğimiz gibi kusur ve hat gizleme konusunda ön plana çıktığı için tesettür giyim alanında da sıkça kullanıldığı görülebilmektedir. Eşarptan gömleğe, etekten elbiseye sayısız kullanım alanı mevcuttur.
Tafta kumaş abiye alanının yanı sıra pek bilinmese de yelken kumaşında da taftaya yer verilebilmektedir. Tafta kumaşın dokuma sıklığı ve kullanılacak kumaşın cinsine göre sayısız alanda bu kumaşın kullanılabilmesi mümkün olmaktadır.

Tafta Kumaş Sağlıklı Mı?

Günümüzde sayısız kumaş çeşidi bulunmakta ve her bir kumaş çeşidi birbirinden özellikleri ile ayrılmaktadır. Bu nedenle insanlar hangi kumaşı tercih edecekleri konusunda kararsız kalabilmektedir. Son zamanlarda kumaş seçimi yapılırken en çok merak edilen konulardan biri de, kullanılmak istenen kumaşın sağlıklı olup olmadığı yönündedir. Hal böyle olunca tafta kumaş sağlıklı mı sorusu da araştırma konusu olmuştur.

Tafta kumaş, dokuma yapısı sayesinde nefes aldırmaktadır. Bu da demek oluyor ki, bu kumaş türüyle yapılmış giyim ürünlerinde konfor oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle terletmemesi, tahrişe neden olmaması ve tüm gün boyunca herhangi bir olumsuz hisse neden olmadan kullanılabilmesi, bu kumaşın sağlıklı olduğunu göstermektedir. Eğer bir kumaşın sağlıklı olup olmadığını anlamak istiyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken husus kumaşın nefes aldırma özelliğini barındırdığına göz atmak olmalıdır.

Reklamlar
Tafta Kumaş Yorumları
Tafta Kumaş Yorumları

Tafta Kumaş Yorumları

Tafta kumaş yorumları çoğunlukla olumlu yöndedir. Zira çoğu insan, bu kumaş türünü abiye, gelinlik, eşarp, şal, tesettür giyim ürünleri için tercih etmektedir. Daha önce de altını çizdiğimiz gibi bu kumaş türü belirtilen alanlarda oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

İlginizi çekebilecek içerik: Alpaka Kumaşı Özellikleri Nelerdir?

Daha fazla içerik için bizi Instagram dan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx