Cilt Bakımı

Tamanu Yağı Ne İşe Yarar?

Tamanu Yağı Faydaları

Reklamlar

Tamanu yağı, cilt bakımında ve saç bakımında kullanılan çok değerli bir doğal maddedir. Bu yazımızda tamanu yağı ne i̇şe yarar, tamanu yağı saça faydaları nelerdir, tamanu yağı cilde faydaları nelerdir ve tamanu yağı nasıl kullanılır gibi sorulara cevap bulacağız.

Tamanu Yağı Ne İşe Yarar?

Normal cildi nemlendirmek için losyonlar ve temizleyiciler kullanabilirsiniz, ancak cilt bakımı uygulamaları için bilinmesi gereken tamanu yağının faydalarından biri, özellikle belirli cilt durumları için yararlı olmasıdır. Yüzyıllardır doğal bölgelerinde egzama, hiperpigmentasyon, yara iyileşmesi, akne ve hatta diğer amaçların yanı sıra güneş yanıkları için iyileştirici bir ürün olarak kullanılmıştır.

Kullanmadan önce, vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek için ideal olarak dermatoloğunuza danıştıktan sonra bir deri parçası üzerinde test etmeniz gerekir. Tahriş olursanız, kullanmayı bırakın ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısı arayın. Siz ve bir profesyonel sizin için güvenli ve etkili olduğunu düşünürseniz, tamanu yağının birçok avantajından yararlanmaya hazır olun.

Reklamlar
Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Cilt için harika bir nemlendiricidir

Tamanu yağı, cildi nemlendirmeye yardımcı olan yağ asitleri açısından çok zengindir; nemi hapseder ve cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu yağ asitleri ayrıca iltihabı azaltmada ve cildi nemli tutmada ustadır, bu yüzden birçok cilt bakım ürünü, örneğin avokado yağı gibi başka yağ kaynakları içerir. Tamanu yağının doğal olarak nemlendirici özellikleri, yumuşak, nemli cildi desteklemeye yardımcı olur ve ince çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler gibi cilt yaşlanma belirtilerini en aza indirmek için bir çeşit tedavi işlevi görmesine izin verir.

Yara iyileştirici özellikleri vardır

Kalıcı yara izini önlemek için tamanu yağını egzama, yaralar, yanıklar ve cildinizin hasar gördüğü diğer alanlarda kullanabilirsiniz. Tamanu yağı, yaraları iyileştirme ve yara izini azaltma yetenekleri için incelenen karyofilen ve diğer bileşenleri içerir.

Cilt yenilenmesini iyileştirmeye, yeni hücre büyümesini teşvik etmeye ve kollajen üretimini artırmaya yardımcı olduğuna inanılıyor – bunların tümü iyileşme sürecini hızlandırabilir ve taze, yeni bir cildi teşvik edebilir. Diğer cilt enfeksiyonlarının yanı sıra sedef hastalığı, çatlamış cilt, çatlamış cilt ve çatlakları olanlar için harikadır.

Sivilceleri tedavi edebilir

Tamanu yağının faydaları arasında sivilcelere ve tıkanmış gözeneklere güle güle demenize yardımcı olabilir. Tamanu yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir ve akne, P. acnes ve P. granulosum’a neden olan ana bakterilere karşı etkilidir, bu da onu akneye eğilimli cildi nemlendirmek için mükemmel bir seçim haline getirir.

Reklamlar

Anti-enflamatuar özelliklere sahiptir

Tamanu yağının iltihabı azalttığı ve buna bağlı ağrıyı hafiflettiği de bulundu. Bu, kızarıklık ve rahatsızlık veren diğer cilt rahatsızlıkları yaşayanlar için güzel kılar. Egzama ve hassas cilt için iyi olduğu görüldü. Çünkü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Güneş yanığına karşı koruyabilir

Pek çok tamanu yağı ürünü, UV ışınlarına ve güneş yanığına karşı koruma sağlayan özellikler içerir. Aynı zamanda bir UV koruyucusu, bu nedenle bazı insanlar onu güneş kremi olarak kullanıyor. Ancak, SPF’nizi tamanu yağı lehine atmanızı önermiyoruz! Yüzünüzde ve vücudunuzda güneş kremi kullanmaya devam edin ve bunun yerine tamanu yağını ekstra bir destek olarak düşünün.

İlginizi Çekebilir : Microblading Evde Nasıl Yapılır?

Tamanu Yağı Saça Faydaları

Araştırmacılar, tamanu yağının saçları nasıl etkilediğine derinlemesine incelemediler. İspatlanmasa da tamanu yağı saçlar için nemlendirici olarak çalışır. Anekdot hikayeleri, saç dökülmesini yavaşlatmak için kullanılabileceğini belirtiyor ancak araştırmacılar bunu kanıtlayamadı.

Batık tüyler genellikle iltihaplanır ve tahriş olur. Tamanu yağı anti-inflamatuar iyileştirici özelliklere sahip olduğundan, batık tüyleri tedavi edebilir. Kanıtlanmış bir anti-enflamatuar olarak faydaları olabilir. Bununla birlikte, tamanu ve batık kıllarla ilgili özel bir araştırma yoktur.

Tamanu Yağı Cilde Faydaları
Tamanu Yağı Cilde Faydaları

Tamanu Yağı Cilde Faydaları

Tamanu yağı, cildinizi nemlendirmeye yardımcı olan birçok farklı özelliklere sahiptir. Yağ asitleri açısından zengin olduğu için tamanu yağı, bariyer görevi görerek nemi içeri hapseder.

Araştırmacılar ayrıca tamanu yağının anti-inflamatuar nitelikleri ile bilinen kalofilolid ve bir E vitamini formu olan delta-tokotrienol ve bir dizi antioksidan içerdiğini ortaya koymuşlardır.

Şimdiye kadar, tamanu yağının sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar sınırlıydı. Çoğu çalışma, insan deneklerinden ziyade hücreler üzerinde laboratuarlarda gerçekleştirildi. Çalışma sonuçları tutarsızdı ve herhangi bir cilt veya saç durumu için yağın kullanımını her zaman desteklemiyor.

Yara iyileşmesini hızlandırır

Tamanu yağı genellikle yara iyileşmesi veya yara onarımı için önerilir. Antioksidan bakımından zengin bir yağın uygulanmasının, yara iyileştirme sürecinin bir parçası olan iltihaplı değişikliklere yardımcı olabileceği mantıklı olsa da, bunu destekleyecek araştırma eksikliği vardır.

2015 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, çatlaklara olası bir tedavi sağlamak için hücreler üzerinde etki edip edemeyeceklerini görmek için farklı tropikal yağ formülasyonlarını (bazıları tamanu yağı içeriyordu) araştırdılar. Formülasyonların hiçbirinin bu durumu ortadan kaldırmada veya iyileştirmede etkili olduğu gösterilmemiştir.

Bununla birlikte, başka bir in vitro çalışma, yağın cilt hücresi çoğalmasını, kollajen üretimini ve yara iyileştirme aktivitesini uyarabilecek özelliklere sahip olabileceğine dair kanıt sağlamıştır.

Son olarak, bir dizi in vitro deney, beş farklı coğrafi konumdan tamanu yağı örneklerini karşılaştırdı. Hücreler üzerinde yürütülen çalışma, özellikle enfekte yaralarda tamanu yağının yara iyileşmesi için geleneksel kullanımlarına destek sağlamıştır.

Uygun yara bakımı, yara izlerini azaltmaya ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, büyük, derin veya enfekte yaralar bir doktor tarafından gecikmeden tedavi edilmelidir.

Sivilceleri iyileştirir

2015 yılında yapılan bir araştırma, Güney Pasifik’in beş farklı bölgesinden tamanu yağını inceledi.  Ayrıca yağın antienflamatuvar özelliklerine dair kanıtlar da ortaya kondu. Sivilce oluşumuna neden olan P. acnes ve P. granulosum’u öldürme kabiliyetinin yanı sıra, tamanu yağı iltihaplı aknenin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Sivilce izlerini iyileştirir

Tamanu yağı, hastane ortamında yara izlerini başarılı bir şekilde tedavi etmek için uygulanır. Çok sayıda bilimsel biyolojik çalışma, tamanu yağının yara iyileştirici ve cilt yenilenme özelliklerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Hücre çoğalmasını ve cildinizin belirli bileşenlerinin (kollajen ve glikozaminoglikan dahil) üretimini desteklediği gösterilmiştir. Bunların tümü sivilce izlerini iyileşmede önemli bir durumdur.  Tamanu yağı, sivilcenin yanı sıra yara izi tedavisinde de faydalı olduğu gösterilen antioksidanlar açısından da zengindir.

Tamanu Yağı Cilde Faydaları
Tamanu Yağı Cilde Faydaları

Ayak mantarı tedavisinde kullanılır

Tamanu yağının ayak derisini etkileyen bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu olan ayak mantarı için etkili bir çare olduğuna inanılıyor. Tamanu yağının özellikle ayak mantarı üzerindeki etkileri araştırılmamış olsa da, yağın antifungal özelliklerini destekleyen epeyce kanıt var.

Tamanu yağının kırışıklıklar için faydaları vardır

Tamanu yağı, yaşlanma önleyici kremlerin içinde de vardır. Aslında pek çok cilt bakım ürününde kullanılan aktif bir doğal maddedir. Tamanu yağı genel olarak cildin nemli kalmasına yardımcı olabilecek yağ asitleri bakımından zengindir. Aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşan antioksidanlar içerir. Yağın kolajen ve GAG ​​üretimini destekleme yeteneği, yaşlanmayı geciktirmede ve cilt yenilenmesinde de rol oynar.

Son olarak, tamanu yağı güneş hasarının neden olduğu kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir. 2009 yılında yapılan bir in vitro çalışma, yağın UV ışığını emebildiğini ve UV radyasyonunun neden olduğu DNA hasarının yüzde 85’ini engellediğini buldu.

Koyu lekeler için tamanu yağı iyidir

Şu anda tamanu yağının koyu lekelerin görünümünü azaltabildiğini gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen bazı insanlar bu amaçla kullanıyor. Koyu lekeler için tamanu yağını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kuru ciltler için tamanu yağı idealdir

Cilt kuruluğu, genellikle yağ kullanımıyla tedavi edilen bir durumdur. Tamanu yağı yüksek yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle muhtemelen cilt için çok nemlendiricidir.

Egzama için tamanu yağı kullanmak en iyisidir

Araştırmalar, tamanu yağının anti-enflamatuar özelliklere sahip olabileceğini belirtiyor ve egzama gibi iltihaplı cilt hastalıklarını tedavi etmek için tamanu yağı kullanan insanlar olsa da, bunu anlamak için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var.

Soluk çatlakları iyileştirir

Sivilce izlerinde olduğu gibi, çoğu insan nemlendirici, antioksidan, antienflamatuvar tedavilerle çatlaklarını iyileştirmeye çalışır. Tamanu yağı bu özelliklere sahip olsa da, herhangi bir etkisi olup olmadığını bilmek için yeterli araştırma yoktur.

Böcek sokmalarını tedavi etmek için kullanılır

Bazı insanlar böcek sokmalarını tedavi etmek için tamanu yağı kullanır. Ancak tamanu yağı bir anti-enflamatuar olarak böcek sokmalarını temizler. Fakat böcek ısırıkları üzerindeki etkilerine dair henüz bir araştırma yok.

Yara izleri için tamanu yağı kullanılır

Birkaç çalışma, tamanu yağının cilt yaralarının daha hızlı iyileşmesine, iltihaplanmayı azaltmasına ve kollajen üretimini artırmasına yardımcı olabilecek bir dizi özelliğe sahip olduğunu bulmuştur.

Güneş yanıkları ve diğer yanıklar için tamanu yağı kullanılır

Güneş yanığı ve diğer yanıkları tedavi etmek için tamanu yağı kullanır. Araştırmalar, tamanu yağının iyileştirici ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu belirtir ve yanıklar üzerindeki etkileri oldukça güçlüdür.

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır
Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır?

Tüm tamanu yağı ürünleri eşit yaratılmadığı için belirli bir ürünün nasıl ve ne sıklıkta kullanılacağına gelince belirli talimatlara uymanızı tavsiye ediyoruz. (Olası bir reaksiyonla ilgili endişeleriniz varsa, önce ön kolunuzda küçük bir miktar test edin ve onu belirtilenden daha seyrek kullanın, yavaş yavaş yukarı doğru ilerleyin.) Yara iyileşmesi için tamanu yağı iyi olsa da, asla açık yaralara uygulamamanız gerekir. 

Tamanu yağı çok yönlüdür. Bir dizi yüz ve vücut yağında, nemlendiricide ve serumlarda (hatta bir veya iki saç bakım ürünü) bulabilirsiniz. Ancak tamanu cilt bakımında oldukça harika üçlü bir etki sağlar. Maske, nemlendirici veya leke tedavisinde kullanılabilir.

Bir maske için, tamanu yağını başka bir nemlendirici baz bileşenle (manuka balı veya aloe vera jel gibi) karıştırın ve ılık suyla durulamadan önce birkaç dakika sürün. Ya da bir nemlendirici olarak tek başına kullanmak yerine, birkaç damla tamanu yağını en sevdiğiniz krem veya yüz yağına karıştırın ve cildinize masaj yapın.

Leke tedavisini tercih etseniz bile, sorunlu bölgelere sürmeden önce tamanu yağını başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz önemlidir. Antimikrobiyal özellikleri onu lekeler için etkileyici bir çare yapar, ancak oldukça güçlüdür ve örneğin çay ağacı yağına benzer.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx