Cilt Bakımı

Tatlı Badem Yağı Faydaları

Tatlı Badem Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Tatlı badem yağı, güzellik sektöründe uzun yıllardır bilinen ve kullanılan doğal bir maddedir. Kilerinizde sakladığınız yağlar çeşitli pişirme ihtiyaçlarını karşılar. İster soğanı zeytinyağında soteleyin, ister kurabiyelere badem yağı ekleyin, yağ, mutfağın vazgeçilmez bir temelidir. Zeytinyağı ve fındık yağı çok yönlü ve nötrdür, bu da onları günlük kullanım için ortak bir seçim haline getirir. Mutfağınızda yağı nasıl kullanırsanız kullanın, muhtemelen önemini anlarsınız ve tükendiğinde yokluğunu hissedersiniz.

Farkında olmayabileceğiniz şey, bu yağların bazılarının sahip olduğu şaşırtıcı sağlık yararlarıdır. Özellikle badem yağı, diyetinize ve güzellik rutininize dahil edildiğinde bir dizi sağlık faydası sağlar. Henüz tatlı badem yağını denemediyseniz, değiştirmeyi düşünmeniz için epeyce neden vardır.

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi badem yağı, bademlerden çıkarılır. Bir badem yağının özellikleri ekstrakte edilme, işlenme ve kullanılan badem türüne göre değişir.

Reklamlar

Tatlı badem yağı, hem dahili olarak sağlıklı bir diyetle hem de topikal bir güzellik rutini ile dışarıdan sağlık yararları sunar. İster yemeklerde tatlı badem yağıyla pişirin ister saçınızda ve cildinizde kullanın, işte görebileceğiniz bazı faydalar…

Tatlı Badem Yağının Faydaları | Cilt Üzerinde Kullanımı

Kalp sağlığını korur

Kalbiniz, kan dolaşımınız yoluyla vücudunuza oksijen ve besinleri yaymak için çok çalışır. Kalbinizin durumu, vücudunuzun ne kadar verimli çalıştığını doğrudan etkiler ve bu da kalp sağlığını önemli bir konu haline getirir. Neyse ki, badem yağı tüketmek kalp sağlığının artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Bu bağlantı arasındaki itici faktör, tekli doymamış yağlardır. Doymuş ve trans yağ gibi bazı yağ türleri genel sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte, tekli doymamış yağ, sağlığınızı orta miktarlarda olumlu yönde etkileyen iyi bir yağ olarak kabul edilir. Badem yağındaki yağın çoğu tekli doymamış yağdır, yani kalbiniz için diğer pişirme alternatiflerinden daha iyidir.

Aslında, bir porsiyon boyutunda (bir yemek kaşığı) tatlı badem yağı, on gram tekli doymamış yağ sağlar.

Reklamlar

Araştırmalar, sağlıklı bir diyette karbonhidratları tekli doymamış yağlarla değiştirmenin kan basıncını düşürebileceğini, lipit seviyelerini iyileştirebileceğini ve kardiyovasküler sorun riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Tekli doymamış yağlar ayrıca zararlı LDL kolesterolü düşürebilir ve iyi HDL kolesterolü artırabilir. Bu badem yağı faydaları, sağlıklı bir yaşam tarzı ile eşleştirildiğinde sağlıklı bir kalbe katkıda bulunur.

İyi bir E vitamini kaynağıdır

Vücudunuzun, antioksidan özelliklere sahip bir grup yağda çözünen bileşiği ifade eden E vitamini de dahil olmak üzere günlük görevleri yerine getirmek için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bir antioksidan olan E vitamini, “serbest radikallerle” savaşarak hücrelerinizin moleküler düzeyde korunmasına yardımcı olur.

Serbest radikal moleküller hücrelere zarar verir ve kardiyovasküler hastalık ve kansere katkıda bulunabilir. Antioksidanlar, serbest radikallerin bu hasara yol açmasını engeller, bu da kronik hastalıkları önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, E vitamini gibi antioksidanlar bağışıklık fonksiyonunu destekler.

E vitamini, vücudunuzun iyi çalışmasına yardımcı olmak için gereklidir ve badem yağı, onu diyetinize eklemenin harika bir yoludur. Aslında, sadece bir çorba kaşığı badem yağı, önerilen günlük E vitamini alımınızın yüzde 27’sini içerir. Yemeklerinizde badem yağı kullandığınızda, güçlü E vitamini ile vücudunuzun korunmasına ve beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Nedir
Tatlı Badem Yağı Nedir

Kan şekeri kontrolünü sağlar

“Kan şekeri” terimi, kan dolaşımınızdaki hücrelerinize enerji sağlamaya yardımcı olan glikozu ifade eder. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak, vücudunuzun iyi çalışmasına yardımcı olmak ve diyabet ve kalp hastalığı riskinizi önlemek için çok önemlidir. Sağlıklı kan şekeri seviyeleri özellikle diyabetli bireyler için önemlidir.

Araştırmalar, badem yağındaki tekli doymamış yağların, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekerini dengelemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yemeklerinize badem yağı eklemek gibi basit diyet değişiklikleri yapmak kan şekerinizi sabit ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı kilo kontrolü sağlar

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, diyetinize yağ eklemek mantığa aykırı görünüyor. Sağlıksız yağ oranı yüksek bir diyetin kilo alımıyla bağlantılı olduğu doğru olsa da, sağlıklı yağların tam tersi bir etkisi vardır. Bir çalışma, tekli doymamış yağlarda yüksek bir diyetin kilo verme ve vücut kompozisyonunda faydaları artırdığını gösterdi. Tatlı badem yağındakiler gibi tekli doymamış yağlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli işlevi destekler.

Vücudunuz için enerji sağlar.  Vücudunuzun kendi başına yapamayacağı önemli yağ asitlerini sağlar. Hücre duvarları inşa eder. Vücudunuzun A, D, E ve K vitaminlerini emmesine yardımcı olur. Vücudunuzu korur ve organlarınızı korur. Kilo kaybı çok yönlüdür ve tek başına diyet değişiklikleri genellikle o kadar etkili değildir. Bununla birlikte, diyetinizdeki diğer doymuş ve trans yağların yerine tatlı badem yağı kullanmak genel kilo kaybı, kilo koruma ve sağlıklı yaşamda rol oynayabilir.

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları

Deriye uygulandığında tatlı badem yağı yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Bu özellikler, tatlı badem yağının cildi zamanla yumuşatmasına ve pürüzsüzleştirmesine izin verir. Buna göre birçok banyo yağı, ruj ve cilt temizleme ürünü cildinizi nemlendirmeye yardımcı olan tatlı badem yağı içerir. Tatlı badem yağı içeren ürünleri içerik olarak kullanmak veya yağı doğrudan cildinize uygulamak pürüzsüz ve esnek bir cildi destekleyebilir.

Nemlendirici özelliklerinden dolayı tatlı badem yağı, yüzyıllardır egzama ve sedef hastalığı gibi kuru cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılmıştır. Bu durumlar için yaygın topikal tedaviler, uzun vadeli yan etkileri olan steroid kremleri içerir. Birçoğu doğal bir tamamlayıcı çözüm olarak tatlı badem yağına yöneldi. Badem yağındaki yağ asitleri cildin doğal bariyerini onarmaya yardımcı olur, daha fazla nemi hapseder ve tahrişi azaltır. Cilt tipiniz ne olursa olsun, cilt rutininize badem yağı eklemek nemi artırmaya ve cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte, tatlı badem yağını cildiniz için kullanmanın bazı basit yolları…

Tatlı badem yağı peelingi hazırlamak için hızlı ve basit bir peeling yapmak için iki yemek kaşığı tatlı badem yağını bir yemek kaşığı beyaz şekerle birleştirin. Kullanmak için, cildinize peeling yaparak biraz ılık suyla masaj yapın ve durulayın. 

Tatlı badem masaj yağı yapmak için tatlı badem yağını birkaç damla lavanta esansiyel yağı ile karıştırın ve cilde masaj yapın.

Tatlı badem losyonu takviyesi yapmak için losyonunuzun nemlendirme özelliklerini geliştirmek için, şişeye birkaç damla tatlı badem yağı ekleyin ve normal şekilde kullanın.

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları
Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları

Tatlı badem yağı ile göz altı bakımı yapmak için bölgeyi yumuşatmak ve nemlendirmek için birkaç damla tatlı badem yağını gözünüzün altına nazikçe masaj yapın.

Güneş hasarını ve yaşlanmayı önler

Dışarıda güneşin altında vakit geçirmenin tadını çıkardığınızda, cildiniz ultraviyole ışınlarına maruz kalır. Güneşin ultraviyole (UV) radyasyonuna uzun süre maruz kalmak, hücrenizin DNA’sına zarar verebilir ve cilt hasarına veya cilt kanserine yol açabilir. UV radyasyonunun diğer ilgili etkilerinden bazıları iltihap, bağışıklık değişiklikleri ve bozulmuş yara iyileşmesi vardır.

Bu etkilerin kombinasyonu, cilt yaşlanmasının hızlanmasına katkıda bulunur. Bir araştırmaya göre, UV ışınları görünür yaşlanmanın yüzde 80’ini oluşturabilir. Buna cilt kuruluğu, kırışıklık ve bozulmuş pigmentasyon dahildir. Açıkça, UV ışınları cildiniz için tehlikeli bir tehdit oluşturur. Güneş kremi uygulamak, bu ışınlarla savaşmanın bir yoludur, ancak badem yağı da kullanabilirsiniz.

Çalışmalar, topikal badem yağı uygulamasının UV radyasyonunun neden olduğu cilt hasarını önlemeye ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tatlı badem yağı, UV ışınlarından kaynaklanan DNA hasarını azaltarak ve yapabilecekleri kimyasal ve yapısal değişiklikleri önleyerek hücrelerinizin korunmasına yardımcı olabilir. Tatlı badem yağını yüzünüze ve vücudunuza güneş kremi ile birlikte uygulamak, cildinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için güneşin zarar görmesini ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Vücuttaki çatlakları önler

Çatlaklar hayatın doğal bir parçasıdır. Vücudunuz hamilelikte olduğu gibi hızlı büyüme dönemleri yaşadığında, ani değişim cildinizin kollajen ve elastininin yırtılmasına neden olabilir. Cilt iyileştikçe çatlaklar oluşabilir ve izler bırakabilir.

Tatlı badem yağı çatlaklara birden fazla yolla yardımcı olabilir. Araştırmalar, tatlı badem yağının hem hamile kadınlarda çatlakları önleyebileceğini hem de çatlaklardan kaynaklanan kaşıntıyı azaltabileceğini göstermiştir. Badem yağını topikal olarak uygulamak cildinizin elastikiyetini artırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, hamileliğin sonraki üç aylık dönemlerinde hızlı büyüme sırasında çatlakların önlenmesinde özellikle yardımcı olabilir.

Hiçbir tedavi çatlakları tam olarak önleyemese de, tatlı badem yağı cildinizin büyük değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olmak için hayati nem sağlayabilir.

Ciltteki akneleri tedavi eder

Akne sinir bozucu ve tedavisi zor olabilir. Sivilceye özgü çok sayıda ürün varken, her bireyin aknesi farklı tedavilere yanıt verir. Bunun nedeni, sivilcenin birbiriyle ilişkili çeşitli faktörlere dayanmasıdır.

Aknenin arkasındaki faktörlerden biri iltihaptır. Enflamatuar moleküller, bir akne lezyonunun gelişiminin tüm aşamalarında ortaya çıkar. Ek olarak, çoğu akne lezyonuyla ilişkili kızarıklık ve ağrı, iltihaplanmadan kaynaklanır. Akne ile bağlantılı olabilecek bir diğer faktör de vitamin eksikliğidir. A, C ve E vitaminleri gibi antioksidan eksikliği cildin iltihapla savaşma yeteneğini bozabilir.

Aknenin arkasında başka etkili faktörler olsa da, badem yağı hem iltihaplanma hem de vitamin eksikliği ile mücadele etmek için donatılmıştır. Anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri, iltihabı azaltmaya, antioksidan seviyelerini artırmaya ve yara izini gidermeye yardımcı olabilir. Sivilce için badem yağı kullanmak, cildinizi sakinleştirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için doğal bir çare sağlayabilir.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

Saçlarınız için tatlı badem yağı kullanmak hem saç görünümü hem de saç sağlığı için avantaj sağlar. Bir şampuanla birleştirildiğinde tatlı badem yağı saça doğal bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Hücresel düzeyde, badem yağı saçınızdaki boşlukları doldurmaya çalışır ve bu da zamanla daha pürüzsüz ve yumuşak saçlara katkıda bulunur.

Bilimsel araştırmalar saç uzaması için tatlı badem yağını kullanabileceğinizi doğrulamamış olsa da, yine de saçınızın daha uzun ve daha güçlü uzamasına yardımcı olabilir. Tatlı badem yağı gibi fındık yağları saçınızın yağlanmasına ve saç uçlarının kırılmasına veya uçlarının kırılmasına karşı korunmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, diyetinizin ve vitamin alımının sağlıklı saçlara katkıda bulunan başlıca faktörler olduğu biliniyor.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları
Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

Tatlı badem yağı tüketmek ve saç bakımınıza dahil etmek, saçların gürleşmesi için gerekli bileşenlerin birçoğunu sağlayabilir. Tatlı badem yağı, birden fazla şekilde sağlıklı saç büyüme başarısı için kendinizi hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Tatlı Badem Yağı ile Cilt Maskeleri

Tatlı badem yağı ile cilt maskeleri, cildinize komple bakım yapar ve ciltteki pek çok farklı sorunu iyileştirir.

Ev yapımı tatlı badem yağı ile yüz maskesi

Bu ev yapımı yüz maskesi, tatlı badem yağının tüm faydalarını cildiniz için nasıl hızlı ve kolay bir şekilde kullanabileceğinizi gösteren harika bir örnektir. Hassas ciltler için bile çok rahatlatıcı ve besleyicidir. Cildinizi tamamen yenilemek ve yenilemek için haftada bir kullanın.

Önce bir cam kasede, bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı ve bir tatlı kaşığı balı karıştırın. İstediğiniz kıvamı elde etmek için yeterli miktarda kolloidal yulaf ezmesi veya yulaf unu ekleyin. Temiz bir yüze bu maskeyi uygulayın. On beş ila yirmi dakika bekletin ardından maskeyi durulayın ve bir yüz kremi sürün.

Ev yapımı tatlı badem yağı ile yüz peelingi

Bu, bulabileceğiniz en iyi ev yapımı yüz peelinglerinden biridir. Hem nazik hem de güçlü, çok besleyici ve yenileyicidir. Cildinizi süper yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale getirecek. Esmer şeker cildinizi soyar ve orada olmaması gereken her şeyi giderir. Tatlı badem yağı ve bal cildinizi yeniler, korur ve nemlendirir.

Tek yapmanız gereken bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı, iki tatlı kaşığı esmer şeker ve bir tatlı kaşığı balı iyice karıştırın. Bu peelingi temiz bir yüze uygulayın ve yukarı doğru dairesel hareketlerle cildinizi pul pul dökün. Bunu yaklaşık beş dakika yapın, ardından cildinizi durulayın. Cildiniz hala hafif nemliyken yüzünüze nemlendirici uygulayın.

Ev yapımı tatlı badem yağı ile vücut peelingi

Bahar neredeyse geldi ve cildimizi tazelememiz ve kış kuruluğundan kurtarmamız gerekiyor. Bu doğal vücut peelingi bunun için mükemmeldir. Tüm ölü, kuru cildi etkili bir şekilde pul pul dökmek için yeterince serttir. Aynı zamanda besleyicidir, kolajen üretimini ve yeni cilt hücresi büyümesini teşvik eder ve cildinizi yumuşak, sıkı ve esnek hale getirir.

Önce üç yemek kaşığı şeker ve bir çay bardağı kahve telvesini karıştırın. Daha sonra ıslak kum kıvamını elde etmeye yetecek kadar, yaklaşık bir çay bardağı kadar tatlı badem yağı ekleyin. Bu peelingi duş sırasında haftada bir veya iki kez tüm vücudunuzu pul pul dökmek için kullanın.

Ev yapımı tatlı badem yağı ile yaşlanma karşıtı tedavi

Bir cam kasede iki yemek kaşığı tatlı badem yağı, dört damla havuç tohumu esansiyel yağı ve bir ila iki damla E vitamini yağını iyice karıştırın. Bu karışımı koyu renkli bir cam şişede saklayın. Yüz kreminizin üzerine her gece birkaç damla uygulayın.

Bu şaşırtıcı yaşlanma karşıtı bakım, tatlı badem yağının cildiniz için faydalarını bir üst seviyeye çıkarır. Besinler, nem ve antioksidanlar açısından o kadar zengindir ki cildinizi tamamen değiştirebilir. Kırışıklıkları ve ince çizgileri önler ve tedavi eder, cildi dolgunlaştırır, pürüzsüz ve gençleştirir.

Ev yapımı tatlı badem yağı ile dudak kremi

Cildinizin geri kalanı gibi tatlı badem yağı da dudaklarınızın cildine fayda sağlar. Bu dudak balsamını seveceksiniz aslında bu doğal dudak balsamı, dışarıda satılanlardan çok daha iyi…

Bir ateşe dayanıklı kasenin içine yirmi gram tatlı badem yağı, on gram shea yağı ve on gram balmumunu alın. Bir tencerede su kaynatın ve bu kaseyi içine yerleştirin. Tüm yağlar iyice eriyene kadar karıştırın. Ateşten alın. İsterseniz, birkaç damla tatlı badem yağından ekleyebilirsiniz. Karışımı, temiz bir cam kavanoza dökün ve soğumaya bırakın. Tıpkı başka herhangi bir dudak kremi gibi kullanın.

Hassas ciltler i̇çin ballı yüz maskesi

Akneye eğilimli cilde benzer şekilde, hassas cildin de ekstra bakıma ihtiyacı olur ve hassas davranılması gerekir. Bu maskede, anti-enflamatuvar, antibakteriyel ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle bal vardır. Matcha formundaki yeşil çay, serbest radikallerle savaşmak için antioksidanlar içerir. Ancak, kullandığınız tozun saf matcha yeşil çayın olduğundan ve herhangi bir tatlandırıcı veya katkı maddesi içermediğinden emin olun. Matcha tozunuz yoksa alternatif olarak yeşil çay yapraklarını kullanabilirsiniz. Son olarak, yağ cildin kurumamasını sağlar. Cildiniz özellikle hassas ise, tüm yüzünüze uygulama yapmadan önce bir yama testi yapmak iyi bir fikir olabilir.

Bir tatlı kaşığı matcha tozu, bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı veya jojoba yağını bir cam kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi, yüzünüze parmaklarınızla veya fırçayla uygulayın ve on beş dakika bekletin. Yüzünüzü ılık su ve bir bezle durulayın.

Kuru ciltler i̇çin avokado yüz maskesi

Kuru cilt maskesinin mümkün olduğu kadar besleyici nem içermesi gerekir. Avokado, lezzetli olmasının yanı sıra iyi yağlar açısından zengindir. Bunu baldaki antioksidan maddelerin yanı sıra tatlı badem yağında bulunan doğal yağlarla birleştirmek cildinize ihtiyaç duyduğu nem artışını sağlayacaktır. Öğütülmüş bademler ayrıca nazik bir peeling görevi görerek ölü derileri ve kiri temizler.

Bir çeyrek ezilmiş avokado, iki yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı ince öğütülmüş badem ve bir tatlı kaşığı tatlı badem yağını yoğun bir maske olacak şekilde iyice karıştırın. Avokadoyu ne kadar yumuşak ezebilirseniz, cildinize yayılması o kadar kolay olacaktır. Bu maskeyi, yüzünüze parmaklarınızla uygulayın ve on beş ila yirmi dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla ve bir bezle durulayın.

Kuru ve pul pul ciltler için aloe vera maskesi

Aloe vera, cilt hastalıklarının tedavisi söz konusu olduğunda bir enerji santralidir. A ve C vitaminleri, antioksidanlar ve enzimlerle dolu olan bu ürün, kuru ve pul pul ciltler için harikadır. Enzimler cildi çok nazik bir şekilde pul pul dökmeye yardımcı olur ve iltihap önleyici yapı tahrişi yatıştırır. Muz ve badem yağı ile birleştiğinde serinleten, yatıştıran ve yumuşatan bir maskeniz var.

Bir cam kasede, bir olgun muzu çatalla iyice ezin ve püre haline getirin. Bu cam kasenin içine iki yemek kaşığı aloe vera jeli ve üç tatlı kaşığı badem yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi, yüzünüze parmaklarınızla uygulayın ve on beş ila yirmi dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla ve bir bezle durulayın.

Tatlı Badem Yağının Zararları Nelerdir?

Tatlı badem yağı genellikle herkesin saçında ve cildinde kullanması için güvenlidir. Badem alerjisi olan kişiler alerjik reaksiyona neden olabileceğinden tatlı badem yağı kullanmamalıdır. Akneye eğilimli cilde sahip olanlar, badem yağını doğrudan yüze uygulamaktan kaçınmalıdır çünkü gözenekleri tıkayabilir ve aknelere neden olabilir.

Tatlı badem yağının faydaları konulu yazımızdan sizleri faydalı bir başka faydalı yazımız olan, Saçları Nemlendiren Bitkisel Yağlar konulu yazımızı da okumaya davet ediyoruz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx