Cilt Bakımı

Mersin Yağı Cilde Faydaları

Mersin Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Mersin yağı cilde ve saçlara pek çok farklı faydası olan bir doğal maddedir. Yüzyıllardır güzel kokuları, enfes tatları ve yararları için pek çok farklı şekilde, pek çok farklı halk tarafından kullanılır. Mersin yağı, büzücü olarak ve antimikrobiyal, antiseptik, anti-enflamatuar, balgam söktürücü ve dekonjestan özellikleriyle popülerlik kazanmıştır. Bu çok yönlü yağ aynı zamanda stresi yönetmede ve endişeyi gidermede etkilidir.

Saf bir taşıyıcıda seyreltilmiş bu uçucu yağ, yağlı cilt, sarkan cilt, akne ve açık gözenekler için kullanılabilir. Mersin yağını aromaterapi yağ yakıcıda yaymak veya bir kase sıcak su ile solumak bronşit, öksürük ve astım gibi solunum problemlerini hafifletebilir. Balgam söktürücü özellikleri, aşırı mukusun solunum yolundan atılmasına yardımcı olabilir. Bu uçucu yağ o kadar hassastır ki, özellikle gece öksürük çeken yaşlılar veya çocuklar için faydalıdır. 

Bu yazımızda mersin yağı fiyatı, mersin yağı ne i̇şe yarar, mersin yağı faydaları ve mersin yağı nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt bulacağız.

Reklamlar

Mersin Yağı Fiyatı

Bu esansiyel yağın fiyatı 20 lira ile 100 lira arasında değişir.

Mersin Yağı Ne İşe Yarar?
Mersin Yağı Ne İşe Yarar?

Mersin Yağı Ne İşe Yarar?

Akdeniz ve Orta Doğu’ya özgü mersin bitkisi, parlak, zümrüt yeşili yaprakları ve oldukça beyaz yıldız şekilli çiçekleri olan kokulu ve yaprak dökmeyen bir çalıdır.

Mersin bitkisi, binlerce yıldır hem yemeklerde hem de şifa alanında çok sık bir biçimde kullanılmaktadır. Mersin yaprakları normalde kurutulur ve defne yaprağı gibi kurutularak kullanılır. Mersin meyveleri kurutulur ve öğütülür ve ardıç meyvelerine benzer şekilde baharat olarak sıkça kullanılır. 

Geleneksel bitki tıbbında, mersin esansiyel yağı akne ve diğer cilt rahatsızlıklarıyla savaşmak için etkili bir şekilde kullanıldı, bir bitki çayı olarak kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabeti tedavi etmek ve kan şekeri seviyelerini düşürmek için kullanıldı. Mersin çayı da geleneksel olarak idrar ve mesane enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanıldı. Böbrek fonksiyonlarını tamamen dengelemek amacı ile de kullanıldı.

Reklamlar
Mersin Yağının Cilde Faydaları

Solunum Sağlığı İçin İyidir

Mersin yağı, ökaliptol olarak da bilinen bileşik sineol nedeniyle güçlü balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve kafur benzeri ferah, taze ve keskin bir aroma verir. Aromaterapi yağını bir difüzörde dağıtmak ve yaymak veya saf bir taşıyıcı yağda mersin yağını seyreltmek ve göğse sürmek bronşit, astım ve öksürük gibi solunum problemlerini hafifletebilir. Solunum sistemini rahatlatır ve fazla mukusu giderir, tahrişi azaltır ve nefes almayı yavaşlatır. Mersin aynı zamanda vücudu çok sakinleştiriyor, kuru öksürüklerle gelen spazmları rahatlatıyor ve uykuyu teşvik ediyor. Bu uçucu yağ, geceleri öksürük ve solunum güçlüğü çeken yaşlılar ve çocuklar için etkili bir çare olacak kadar naziktir.

Diyabet İçin İyidir ve Kan Şekerini Düşürür

Mersin, glikozitlerde bulunan ve mirisetin olarak bilinen bir grup flavonol bakımından yüksektir. Diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, bu bileşiğin plazma glikoz seviyelerini azaltabileceğini ve vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Pre-diyabet durumunda kan şekeri seviyelerini yönetmek özellikle önemlidir. Mersin yapraklarındaki fitokimyasallar, insülin direncinin nedeni olan hasarlı insülin reseptörünü ince ayarlayarak moleküler düzeyde çalışır.

İlginizi çekebilir: Tatlı Badem Yağı Faydaları

Hormonal Dengeyi Sağlar

Mersin yağının adaptojenik nitelikleri, özellikle endokrin sistem üzerindeki etkisi ve tiroid bezini düzenleme yeteneği, kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Tiroidi uyarabilir ve hem tiroit hem de yumurtalıkların dengesizliklerini normalleştirebilir.

Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Araştırmalar, mersin esansiyel yağının beş farklı bakteri türünün büyümesini ve gelişmesini önleyebileceğini göstermektedir. Bunlar arasında escherichia coli, staphylococcus aureus, bacillus subtilis, salmonella türleri ve listeria türleri vardır. Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca antiseptik işlevi görerek onu yara temizliği ve iyileşmesi için mükemmel bir bitki haline getirir.

Mersin Yağı Faydaları
Mersin Yağı Faydaları

Mersin Yağı Faydaları

Mersin yağının sağlığa yararlarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Cilt Sağlığını Korur

Pek çok güçlü antioksidan, tanen içeren ve sıkılaştırıcı özellikleriyle bilinen mersin esansiyel yağının akne ve diğer cilt problemlerini etkili bir şekilde temizlediği bulunmuştur. Bu bileşikler cilt hücrelerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, yağlı cildi tedavi etmeye, gözenekleri sıkılaştırmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Beyni Güçlendirir

Mersin yağı, arındırıcı, temizleyici, tazeleyici ve canlandırıcı özelliklere sahiptir. Araştırmalar, bu bitkide bulunan mirisetinlerin beta-amiloid fibril oluşumunu engelleyebileceğini gösteriyor. alzheimer ve demansa neden olan nörotoksisiteye yol açabilen bu proteinin beyinde oluşumudur.

Uçucu yağı bir brülörde dağıtmak veya mersin yapraklarını ve meyvelerini tüketmek, net bir zihin geliştirebilir ve bu korkunç bilişsel bozukluklara yol açabilecek sinir yollarının bozulmasını önleyebilir.

Sivilce tedavisine yardımcı olmak için yağlı ciltle mücadele eder. Uçukları azaltır ve temizler. Stresi azaltmaya, ruh halini yükseltmeye ve genel olarak depresyonu hafifletmeye yardımcı olur. Baş ağrınız olduğunda rahatlama sağlar. Mantarı öldürerek, ayak mantarı ile savaşır. Dumanı tüten suya limon mersin ekleyerek astımı hafifletir. Böcek ısırıklarının neden olduğu iltihabı ve acıyı azaltır.

Herhangi bir losyona eklendiğinde böcek kovucu görevi görebilir. Geceleri mücadele edenler için huzurlu uykuyu teşvik eder. Artritin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için ağrılı eklemlere masaj yapın. Kötü vücut kokusundan ve ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olur. Yayılmasını önlemek için bakterileri yok ederek kesikleri ve yaraları tedavi eder. Cildi tonlar ve gözenekleri küçültür, enfekte olmalarını önler. Anti-viral özellikler, grip semptomlarının tedavisine yardımcı olacaktır.

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?
Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?

Mersin Yağı Nasıl Kullanılır?

Mersin yağını cildinizde gözenek küçültücü bir maske olarak kullanabilirsiniz. Bu harika yüz maskesi, kolay, doğal ev yapımı proje fikirlerinin hazinesidir. Bu süper basit gözenekleri küçülten bir yüz maskesi harikadır. 

Bu maskeye kaolin kili veya Fransız yeşil kili de kullanılır ve iyileşme ve sivilceye yardımcı olmak için tasarlanmış birkaç uçucu yağ eklenir. Süper pürüzsüz bir maske sağlamak için su eklemeden önce Fransız yeşil kili ve karbonatı bir kahve değirmeni içinde çekin. Ardından içine biraz su ekleyin ve son olarak içine üç damla mersin yağı ekleyin. Karbonat ilk başta lekeleri biraz acıtır ama bunun dışında diğer yüz maskelerine oldukça benziyor.

Yüzünüzü duruladıktan sonra harika bir şekilde tazelenmiş ve pul pul dökülmüş hissedecek ve gözeneksiz ve pürüzsüz görünümünüzden memnun kalacaksınız. 

Mersin yağı günlük vücut yağı olarak kullanılabilir. % 100 saf mersin esansiyel yağı, aloe vera jel ve ekspeller preslenmiş hindistan cevizi yağını karıştırarak bu masaj yağını vücudunuz için kullanabilirsiniz. 

Ladin Yağı Ne İşe Yarar? adlı içeriğe de göz atabilirsiniz.

Youtube kanalımızdan bizi takip etmeyi unutmayın: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx