Cilt Bakımı

Temel Bilime Dayalı Cilt Bakımı Kılavuzu

Cilt Bakımı İpuçları

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Cilt bakımı rutini herkes için önemli. Düzenli ve sağlıklı bir cilt bakımı rutini takip etmek cildin sağlıklı, yumuşak, nemli, ışıltılı ve güzel görünmesini sağlar. Görünen o ki, iyi bir cilt bakımı rutininin sonsuza kadar sürmesi veya çok paraya mal olması gerekmiyor. Bu yazı için güvendiğimiz birkaç dermatologla konuştuk ve hepsi aynı fikirde. Cilt bakımının karmaşık olması gerekmiyor. Gerekli olan birkaç şey var. Yüzünüzü gerektiği gibi yıkayın, gerektiği kadar nemlendirin ve her gün güneş kremi sürün.

Telefonunuzda sabah ve akşam rutinleriniz için iki günlük hatırlatıcı ayarlayın
Telefonunuzda sabah ve akşam rutinleriniz için iki günlük hatırlatıcı ayarlayın

Telefonunuzda sabah ve akşam rutinleriniz için iki günlük hatırlatıcı ayarlayın

Bu temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra, sivilce veya yaşlanma gibi belirli endişelerle başa çıkmak için birkaç ürün daha eklemeyi düşünebilirsiniz. Egzama, rozasea veya şiddetli akne gibi sorunlarınız varsa, reçeteli ürünler veya ilaçlar da dahil olmak üzere mükemmel rutininizi bulmak için bir dermatoloğa görünmeniz en iyisidir.

Bu nedenle, temel bilgilerle başlamaya hazırsanız, sabah ve akşam rutinleriniz için telefonunuza iki günlük hatırlatıcı olarak ayarlayın. 

Reklamlar

Yüzünüzü yıkayın

Yüzünüzü ne sıklıkta yıkamanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur, ancak çoğumuz bunu en azından ara sıra yapmaktan fayda görürüz. Yağlı cilde sahip gençlerin günde iki kez yıkadıklarında sivilcelerinde azalma gördüğünü belirtiyor ve akne eğilimli yetişkinlere de aynısını yapmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak daha az sıklıkta yıkarsanız ve cildinizin görünümünden ve hissinden memnunsanız, bu da sorun değil.

Yüzünüzü yıkamak, akneye katkıda bulunabilecek sebum ve ölü deri hücrelerini temizler. Yıkama ayrıca uygulamış olabileceğiniz makyaj veya cilt bakımı ürünlerini çıkarmanıza da yardımcı olur. Makyajı ciltte bırakmak illa ki aknelere neden olmaz, ancak muhtemelen sonsuza kadar yüzünüzde olmasını istemezsiniz, bu yüzden cildinizi mutlaka yıkayın ve temizleyin. Makyajınız nazik bir temizleyici ile çıkmıyorsa soğuk krem ​​gibi yağ bazlı makyaj temizleyiciler sıralı olabilir.

Yıkamak için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yok. Sadece yüzünüze su sıçratın, parmak uçlarınızla bir temizleyiciyle cildinize masaj yapın ve durulayın. El bezleri ve fırçalar gerekli değildir ve cildinizi tahriş edebilir.

El bezleri ve fırçalar gerekli değildir ve cildinizi tahriş edebilir
El bezleri ve fırçalar gerekli değildir ve cildinizi tahriş edebilir

El bezleri ve fırçalar gerekli değildir ve cildinizi tahriş edebilir

Temizleyicilerin aktif bileşenleri, yağ ve suyun genellikle karışmamasından yararlanır. Yağlı yüzünüze su sıçratırsanız pek bir şey olmaz. Ancak temizleyiciler, bir ucunda yağla, diğer ucunda suyla uyumlu moleküller içerir. Yüzünüzdeki yağ ve kire yapışabilir ve küçük parçalarını misel adı verilen baloncuklarla kaplayabilirler. Daha sonra su, bu miselleri yıkayabilir. Bu nedenle durulama ile yıkama aynı şey değildir.

Reklamlar

Eski moda sabun bu işte iyidir hatta fazla iyi. Cildimizin doğal yağlarını çok fazla sıyırabilir, bu nedenle sentetik bir temizleyici kullanmak en iyisidir bu da yüz temizleme ürünü olarak pazarlanan hemen hemen her şey anlamına gelir. Özellikle nazik olma eğiliminde olduğunu söylediği krem ​​temizleyicileri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Özel ihtiyaçlar için benzoil peroksit (akneye karşı kullanılır) veya salisilik asitler veya alfa-hidroksi asitler gibi eksfoliyanlar içeren temizleyiciler bulabilirsiniz. Ayrıca hipoalerjenik ve hassas ciltler için tasarlanmış temizleyiciler de bulabilirsiniz. 

Misel suyu aynı zamanda bir temizleyicidir – sadece sulandırılmış, özellikle hafif bir sudur. Küçük plastik boncuklar veya diğer aşındırıcı elementler içeren sert temizleyicilerden kaçınmak da en iyisidir. Bunlar cildi tahriş edebilir, hatta sizi çok fazla pul pul dökebilir. Plastik olanlar aynı zamanda göllerde ve okyanuslarda da sorunludur, bu da kanalizasyona girdikten sonra sona erdikleri yerdir.

Nemlendirin
Nemlendirin

Nemlendirin

Bilim, cildin su içeriğini artıran iyi bir nemlendiricinin sizin için iyi olduğunu defalarca göstermiştir. Çoğumuz günde iki kez cildimizi nemlendirmeliyiz, özellikle de cildiniz kuruysa, hava kuruysa veya yüzme gibi cildinizi kurutan şeyler yapıyorsanız. Cildiniz hiç kuru hissetmiyorsa daha az nemlendirebilir, hatta bu adımı tamamen atlayabilirsiniz. Yıl boyunca nemli havaya sahip bir yerde yaşıyorsanız bu durum söz konusu olabilir. Emin değilseniz nemlendirmeyi deneyin ve cildinizin daha iyi görünüp görünmediğine bakın, muhtemelen daha iyi olacak.

Adından da anlaşılacağı gibi, nemlendiriciler suyu cildinizde tutar. Bu önemlidir çünkü ciltte yeterli su olduğunda her şey daha iyi çalışır. Cilt hücreleri doğal olarak kendilerini pul pul dökecek ve cildiniz dış dünyaya bir bariyer olarak işini daha iyi yapabilecektir. Egzamadan akneye kadar olan cilt sorunları, cilt kuruduğunda alevlenme ve cilt iyi nemlendirildiği zaman sakinleşme eğilimindedir.

İyi bir nemlendirici, suyu çekmek için nemlendiricilere ve buharlaşmasını önlemek için tıkayıcılara sahip olacaktır. Nemlendiricilerin nasıl çalıştığını anlamak için cildin mikroskobik yapısını dikkate almamız gerekir. Gördüğünüz ve dokunduğunuz en üst katmana stratum corneum denir ve keratin gibi proteinlerle ve uygun şekilde adlandırılmış doğal nemlendirici faktörlerle (NMF’ler) dolu düzleştirilmiş, ölü hücrelerden oluşur. Bu hücreler birbirine dezmozom adı verilen köprülerle birleştirilir ve tüm bu hücreler arasındaki boşluk bir lipid matrisi ile doldurulur.

Stratum corneum’un ölü deri hücreleri, işleri bittiğinde doğal olarak dökülür. Herhangi bir şeye dokunduğunuzda birkaç cilt hücrenizi kaybedersiniz. Bu tasarım gereğidir, çünkü cildiniz sürekli olarak yerlerini almak için taze hücreler üretir.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Ancak cildiniz iyi nemlendirilmediğinde, desmozomları parçalayan enzimler de görevlerini yapamazlar. Bu, hücrelerin birer birer değil, kümeler halinde düşebileceği, cildinize pul pul veya küllü bir görünüm kazandırabileceği ve nihayetinde cildinizin dış dünyaya karşı doğal bariyerini çok fazla ortadan kaldırabileceği anlamına gelir.

Nemlendiriciler, enzimleri su ile çevreleyerek işlerini yapabilmeleri için bu sorunu çözerler. Aranacak temel bileşen türleri vardır. Suyun deriden havaya kaçmasını engelleyen tıkayıcılardır. İçerik etiketlerinde görebileceğiniz bazı örnekler arasında petrolatum, dimetikon, setil alkol, mineral yağ ve bitkisel yağlar vardır. 

Cildin daha derin katmanları da dahil olmak üzere çevrelerinden su çeken nemlendiriciler başka bir türdür. Örnekler arasında gliserin, üre, hyaluronik asit, allantoin, pirolidon karboksilik asit (PCA), sorbitol ve propilen glikol bulunur.

İyi bir nemlendiricide her iki tür içerik de bulunur: suyu çekmek için nemlendiriciler ve buharlaşmasını önlemek için tıkayıcı maddeler. Lanolin ve setearil alkol gibi yumuşatıcılar cildin yumuşak hissetmesine yardımcı olur ve bir miktar tıkayıcı işlev de sağlayabilirler.

Alerjiniz varsa veya ürünler cildinizi tahriş etmeye meyilliyse, koku ve uçucu yağlar içeren ürünlerden kaçının. Olası alerjenlerin – çoğumuz için iyi, ancak hassas olan birkaç kişiden biriyseniz berbat – parabenler, formaldehit ve lanolin içerdiğini bilmelisiniz.

Sevdiğiniz Bir Güneş Koruyucu Bulun
Sevdiğiniz Bir Güneş Koruyucu Bulun

Sevdiğiniz Bir Güneş Koruyucu Bulun

Kelimenin tam anlamıyla konuştuğum her dermatoloğa göre hepimizin güneş kremine ihtiyacı var. Süper koyu teniniz olsa bile ya da bir erkek olsanız bile güneş kremine ihtiyacınız var. Ve dışarıda vakit geçirmeyi planlıyor olsanız da olmasanız da, yıl boyunca her gün uygulamanız gerekir.

Güneş kremi, güneş yanığı ve cilt kanserini önlemenin yanı sıra cilt bakımının güzellik tarafında da çok önemli bir işleve sahiptir: Yaşla birlikte oluşan cilt kalınlaşmasını ve kırışmasını önler. Piyasada güneş kreminin faydalarıyla karşılaştırılabilecek veya rekabet edebilecek tek bir yaşlanma önleyici ürün, kırışıklık önleyici ürün, sıkılaştırıcı, tonlayıcı veya başka hiçbir ürün yok.

Güneş kremini yapışkan, yağlı ve her zaman hindistan cevizi kokulu bir şey olarak düşünüyorsanız, bir tedavi içindesiniz. Güneş kremi, spreylerden losyonlara ve deodorant benzeri sticklere kadar bir ton farklı biçimde gelir. Aynı zamanda birçok makyaj ürününün ve nemlendiricinin bir bileşenidir. Gündüz ve gece nemlendiricileri arasındaki tek gerçek farkın, gündüz nemlendiricilerinin güneş koruyucu olması ve gece nemlendiricilerinin olmaması olduğuna dikkat çekiyoruz.

İçeride kalırsanız güneş yanığı olmasa da, ancak yine de yaşlanma etkileri olan UVA ışınlarının bir kısmını alıyorsunuz. Daha yüksek SPF, mantıklı bir şekilde daha iyidir. SPF veya güneş koruma faktörü, bir güneş kreminin cildinizi UVB ışınlarının neden olduğu kızarıklık ve güneş yanığından ne kadar süreyle koruyabileceğini ölçer. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, güneş kremi o kadar fazla UVB’yi engeller. Bununla birlikte, SPF 30’a ulaştığınızda, UVB ışınlarının yüzde 97’sini zaten engelliyorsunuz, bu nedenle bu SPF 50 veya 100 için fazladan ödeme yapmaya değmeyebilir.

En azından ülkemizde UVA koruması için karşılaştırılabilir bir derecelendirme yoktur. UVA ışınları, yaşla birlikte oluşan cilt kalınlaşmasının çoğundan sorumludur, hem onlar hem de UVB cilt kanseri riskine katkıda bulunabilir. UVA ayrıca pencerelerden de geçebilir, bu nedenle içeride kalırsanız güneş yanığı almazsınız, ancak yine de yaşlanma etkileri olan ışınların bir kısmını alırsınız. UVA’dan biraz koruma aldığınızdan emin olmak için “geniş spektrumlu” olduğunu söyleyen bir güneş kremi arayın. Avrupa ürünleri beş yıldızlı bir sistem kullanır. Bu nedenle, yurtdışında tatil yapıyorsanız, yüksek SPF’li, çok yıldızlı güneş kremi satın almayı düşünün.

Güneş kremi gün boyunca ovalanır ve terle ya da suyla birlikte akar gider bu nedenle yeniden uygulamanız gerekebilir. Ayrıca ilk etapta düşündüğümüz kadar koruma alamıyoruz: güneş kremi süper kalın bir tabakaya sürülerek test edilir ve neredeyse hiç kimse bu miktarı gerçek hayatta uygulamaz.

Bu nedenle nemlendirme ve güneşten korunma için ayrı ürünler isteyebilirsiniz. Bu şekilde, her seferinde daha fazla nemlendirici sürmeden güneş koruyucuyu gerektiği gibi yeniden uygulayabilirsiniz.

Ancak güneş kremiyle ilgili en önemli şey, hissini sevdiğiniz bir şey olmasıdır. Güneş kreminiz yağlı veya yapışkansa ya da bundan hoşlanmıyorsanız, onu her gün kullanmamak için bahaneler bulursunuz ve o zaman size bir faydası olmaz.

Keşfedin
Keşfedin

Keşfedin

Şimdiye kadar, rutinimiz oldukça sıkıcı geliyor. Temizleyin, nemlendirin ve güneş koruyucu uygulayın? The Ordinary’deki tüm maskeler, serumlar ve çılgın alışveriş gezileri nerede?

Unutmayın, insanların bir ürün hakkında heyecanlandığını gördüğünüzde, bunun gerçek hayatta gerçekten ne kadar yararlı olduğuyla orantısız olması muhtemeldir. Ancak dermatolog kaynaklarımız, yeni ürünleri denemenin eğlenceli olabileceğini de kabul etti ve karmaşık bir rutinde lüks içinde olmaktan hoşlanıyorsanız, zararlı şeyleri seçmediğiniz ve kendinizi kandırmadığınız sürece cildinizin sağlığı yirmi ürünlük rutini sorun değil. Dikkatli bir şekilde deney yapın, ancak bir dermatologdan tavsiye isterseniz uzun vadede daha az zaman ve para harcayabilirsiniz.

Birçok cilt bakımı ürünü, akne gibi durumları tedavi edebildikleri veya önleyebildikleri için ilaç olarak düzenlenen bileşenler içerir. Dikkatli bir şekilde deneme yapın ve belirli bir sorununuz varsa, sadece bir dermatologdan tavsiye istemeniz durumunda uzun vadede daha az zaman ve para harcayabileceğinizi unutmayın. İşte cilt bakımı ürünlerinde bulacağınız ve aslında (muhtemelen) bir şeyler yapan en yaygın aktif bileşenlerden bazıları…

Salisilik asit

Bir tür beta-hidroksi asit (BHA) olan salisilik asit, ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Yağda çözünür olduğu için yağlı ciltlerde iyi çalışır. Bu özellikler onu hafif sivilceler için mükemmel bir birinci basamak tedavi haline getirir ve onu temizleyiciler ve nemlendiriciler gibi tonlarca farklı sivilce ile mücadele ürününde bulacaksınız. Ana etken maddesi olarak salisilik asit içeren sıvılar veya pedler de satın alabilirsiniz.

Glikolik asit

Glikolik asit gibi alfa-hidroksi asitler (AHA), başka bir kimyasal eksfoliyan türüdür. Akne endişeniz değilse, cildinizin daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlamak için AHA’lar BHA’lardan daha iyi bir seçenek olabilir.

Benzoil peroksit
Benzoil peroksit

Benzoil peroksit

Bir başka klasik akne tedavisi olan benzoil peroksit, bakterileri serbest radikallerle bombalayarak çalışır bu nedenle aslında antibakteriyel bir ilaçtır. Dikkat, bu serbest radikaller ayrıca boyayı yok ederek giysilerinizde, havlularınızda ve yastık kılıflarınızda ağartılmış çizgiler bırakabilir.

Retinoidler, A vitamininin kimyasal akrabalarıdır ve cildinizin cilt hücrelerini üretme ve yok etme hızını hızlandırırlar. Retinoidler hem akne hem de “ince çizgilere” (küçük kırışıklıklar) karşı etkilidir ve ayrıca sivilce iyileştikten sonra kalabilen tür gibi koyu lekelerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

C vitamini

C vitamini UV ışınlarından gelen hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir ve koyu lekelerin aydınlatılmasına yardımcı olabilir, ancak bununla ilgili kanıtlar sınırlıdır.

Yukarıdakilerden herhangi birinin sonuçlarını görmeyi umuyorsanız, aktif bileşenin ne kadarının mevcut olduğunu belirten bir ürün satın almanız gerekir. Örneğin, bir retinoid arıyorsanız, Diferin Jel yüzde 0.1 adapalendir, bu konsantrasyon, çalışmaların akne tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu arada, eczaneden rastgele bir nemlendirici, içerik listesinin en altına doğru retinolü listeleyebilir, ancak herhangi bir şey yapmaya yetecek kadar içerdiğinin garantisi yoktur.

Ne yaparsanız yapın, hepsini birden denemeyin. Yukarıdakilerin çoğu, kendi başlarına bile yüzünüzü tahriş edebilir veya kurutabilir. Ürünleri birleştirmek, kötü bir reaksiyon olasılığını artırır. Farklı ürünlerin aynı anda kullanılıp kullanılamayacağı genellikle formülasyona bağlıdır, bu nedenle kapsamlı bir açıklama yapmak zordur, ancak uyumlulukla ilgili herhangi bir soru varsa, içerikli cilt bakımı ürünü sabahları ve geceleri bir, yani sabahları glikolik ve akşamları retinol gibi bir aktif kullanmak önemlidir. 

Cilt bakımı yolculuğunuza çıkarken bir uyarı: Cilt bakımı konusunda sağlam, bilime dayalı, tarafsız tavsiye bulmak zor. Şirketler ürünlerini satmak isterler, araştırmacılar genellikle şirketler tarafından finanse edilir ve güzellik ve cilt bakımı hakkında konuşan yayınlar, her bir ürünün ne kadar yeni ve heyecan verici olduğu hakkında konuştuklarında daha fazla tıklanır. İnsanlara aynı eski eczane nemlendiricisinin iyi olduğunu söylemenin parası yok.

Geri kalanımız için heyecana kapılmak kolaydır. Belki de bir başkası için işe yarayan o ürün, hayatım boyunca özlediğim şeydi! Ve belki de öyle, ama bu ortaya çıkan her yeni losyon veya serum için doğru olmayacak.

Bu arada, bu eczane ürünleri genellikle gayet iyi. Trader Joe’s, denemiş olmama ve bu hissi sevmememe rağmen, oldukça ucuzdur. Temizleyiciler de oldukça ucuz olabilir. Clean & Clear kullanıyorum. Fiyatlar elbette oradan yükseliyor. Yüzlerce liraya süslü cilt bakımı ürünleri bulmak hiç de zor değil. 

Yukarıda bahsettiğimiz aktif içerikli ürünlerin fiyatları da bir markadan diğerine büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle, gerçekten ihtiyacınız olan şeye sahip olup olmadıklarını görmek için her zaman malzemeleri ve ince baskıyı kontrol edin. 

Sizin için neyin işe yaradığını anlamak için neyi ne zaman kullandığınızı takip ederek işe başlayın
Sizin için neyin işe yaradığını anlamak için neyi ne zaman kullandığınızı takip ederek işe başlayın

Sizin için neyin işe yaradığını anlamak için neyi ne zaman kullandığınızı takip ederek işe başlayın

Sizin için neyin işe yaradığını anlamak için neyi ne zaman kullandığınızı takip ederek işe başlayın. Retinoidler ve benzoil peroksit gibi bazı tedavilerin sonuç vermesi biraz zaman alır ve cildiniz iyileşmeden önce kötüleşebilir. İlerlemenizi takip etmek için fotoğraf çekin.

Ama aynı zamanda, başkalarının ilerlemesini duyduğunuzda akıllı olun. Yanılabilir insanlar olarak, anlatmak (veya duymak) istediğimiz anlatıya genellikle bir anekdot ekleriz. 

Temel Bilime Dayalı Cilt Bakımı Kılavuzu adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilecek içerik: Güneş Kremi Dosyası: Güneş Koruyucu Kremler Mi Yoksa Spreyler Mi?

Begonya Instagram Hesabı: Begonya Kadın

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx