Cilt Bakımı

Tırnak Bakımını Doğru Yapmanın Yöntemleri

Tırnak Bakımı Püf Noktaları

Reklamlar

Tırnak bakımı oldukça önemlidir. Hepimiz tırnaklarımızı pandemi döneminde ihmal ettik. Tamam, belki sadece bazılarımız? Bu keratin deposu tırnaklarımız bizim için çok şey yapıyor, işte onları nasıl temiz ve sağlıklı hale getireceğinize dair tırnak bakımı yöntemleri…

Tırnaklarınızı kesin
Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızın uzunluğu kişisel bir tercihtir, ancak çoğumuz tırnaklarınızın kısa kesilmesini belki biraz beyaz görünerek daha pratik buluyoruz. Tırnaklarınız kısa olduğunda kırılma veya bükülme olasılığı daha düşüktür ve temiz tutulması daha kolaydır. Ayrıca tırnaklarım kısa olduğunda daha az yazım hatası yaptığımı görüyorum, bu yüzden her yerde fayda var.

Bulabildiğiniz herhangi bir keskin nesneyi kesmek yerine gerçek bir tırnak makası kullanın. İdeal olarak, tırnaklarınız ıslakken (örneğin duştan sonra) düzeltin.

Reklamlar

İşi tek bir büyük parça ile yapmaya çalışmak yerine, kenarlarından birkaç küçük klips alarak tırnağı kesin. Tırnaklar için, tırnağın şeklini yumuşak bir eğri ile takip edin.

Kırpma keskin kenarlara neden olursa, bir tırnak törpüsü ile düzeltin. Bazı törpülerde yerleşik bir tırnak törpüsü bulunur veya bir nail file tercih edebilirsiniz.

Ayak tırnak bakımında birkaç ekstra hususu vardır. İlk olarak, standart bir tırnak makasından daha büyük olan bir ayak tırnağı makası satın almayı düşünün. Onları bir eğri halinde kesmek yerine, düz bir şekilde kesin. Bu, tırnağın kenarlarının büyüdükçe cildinize batması ve batık bir ayak tırnağı oluşması olasılığını azaltır.

Tırnak etlerine dikkat edin
Tırnak etlerine dikkat edin

Tırnak etlerine dikkat edin

Parmak uçlarınız pürüzlü bir ciltle doluysa, dikkatli bir şekilde kırpmanızda bir sakınca yoktur. Şeytan tırnağı denilen şey aslında ölü deridir bu nedenle onları kesmek güvenlidir ve zarar vermez. Eğer tırnak etlerinizi hafifçe düzeltmek istiyorsanız yapabilirsiniz – çoğu dermatolog ve ayak hastalıkları uzmanı sizin yapmamanızı tercih etse de yapabilirsiniz.

Reklamlar

Sorun şu ki, bir şeytan tırnağı veya kütikül kesmeye çalışırken gerçek, canlı cildinize zarar vermek kolaydır. Bir şeytan tırnağı koparırsanız, küçük bir açık yara oluşur. Kütiküller belirli bir amaca hizmet eder: kir ve mikropları dışarıda tutmak için cildinizi tırnaklarınıza yapıştırmak. Onları kesmek bu amacı engeller ve enfeksiyon riskini artırır.

Tırnaklarınızın etrafındaki cilde özen göstermek için ellerinizi nemlendirin. Cildiniz ve tırnaklarınız fayda sağlar. (Bunu fazla düşünmeyin – herhangi bir losyon iyidir.)

Tırnakları kesmeden veya tırnak etlerinize bakmadan önce ellerinizi (veya ayaklarınızı) yıkayın.

Tırnak etlerini kesmek yerine cildi yumuşatmak için ıslatabilir ve ardından geri itebilirsiniz. Bir salonda bunu yapmak için turuncu bir çubuk kullanacaklar. Evde, bir kulak çubuğu veya kullanışlı ve temiz olanı kullanabilirsiniz.

Cildiniz kırmızı veya iltihaplıysa, herhangi bir açık yara gibi davranın: temizleyin ve mümkünse bir bandajla kapatın. En zararlı manikür türlerinden kaçının. Oje, tırnaklarınız için her zaman kötü değildir, ancak bilmeniz gereken birkaç şey var.

Aseton, tırnaklarınızda sertlik oluşturur. Amerikan Dermatoloji Akademisi, ayda iki defadan fazla kullanılmamasını önerir. Ojeyi çıkardığınızda, tırnaklarınıza nemlendirici losyon sürmenin tam zamanı.

Kırmızı ve turuncu ojeler tırnaklarınızın rengini bozabilir. Bunu önlemek için altına bir baz kat (bir kat şeffaf oje) kullanın. Zaten sararmışlarsa, oje kullanmayı bırakın, birkaç hafta içinde normale döneceklerdir.

Jel manikürler birkaç nedenden dolayı sorunludur: Çıkarıcı olarak aseton kullanırlar, kürlemek için bir UV lambası kullanırlar ve düzgün şekilde kurumazlarsa veya onları kırarsanız veya koparırsanız tırnaklarınızda fiziksel hasara neden olabilirler. 

Jel manikürleri iyileştirmek için kullandıkları UV lambası size güneş yanığı vermez, ancak zamanla cildin kırışmasına ve yaşlanmasına neden olabilen (artı kanser riskinizi artıran) UVA ışınları yayar. Cildinizi güvende tutmak için randevunuzdan önce ellerinize geniş spektrumlu güneş kremi sürün.

Tırnak bakımı ile alakalı yazımızı beğendiyseniz, Troom Troom Tr Güzellik Hileleri adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx