Saç Modelleri

Topuz Saç Kimlere Yakışır?

Topuz Saç Modelleri Nelerdir?

Reklamlar

Kadınlar için saçlar bir yana dünya bir yana desek bile fazla olmaz. Bakım kremleriyle zenginleştirdiğimiz, şekilden şekle soktuğumuz, sıkıldıkça rengini değiştirdiğimiz saçlarımız bizim için önemli bir parçadır. Çünkü kadınlar kendilerini saçlarıyla ifade ederler. Canımız sıkıldıkça, keyfimiz nasıl isterse ona göre salıverir, bazen sımsıkı toplar, bazen örer bazen de gelişi güzel toplamak isteriz. Ama her kadın bilir ki saç toplamak güzel gözükmekten önce bize verdiği rahatlık ve konforu için tercih ederiz.

Tabi yanına da şıklık eklemek istersek topuz konusuna biraz daha detaylı inmemiz gerekecek. Çünkü maalesef topuz saç herkese yakışmaz. Yüz şeklinize göre doğru topuz modelini bulup hem şıklığınızı hem rahatlığınızı birleştirmek istemez misiniz? Bu yazımızda Topuz saç kimlere yakışır? Topuz saç modelleri nelerdir? Ve bu topuz saç modelleri kısa kısa detaylarıyla ele alıp inceleyeceğiz.

Topuz Saç Kime Yakışır?
Topuz Saç Kime Yakışır?

Topuz Saç Kime Yakışır?

 • Kimileri saçlarını toplamayı sevmezken kimileri açık bırakmayı sevmemektedir. Eğer saçınızı toplamak için model arayışındaysanız öncelikle topuz saçı sevmelisiniz. Yakışmıyor demeyin çünkü doğru teknikleri uygulayınca ve kıyafetinize, yüzünüze doğru modeli bulursanız yakışmayacağı hiçbir kadın yoktur.
 • Yağacağınız topuz yüzünüzü direkt ön plana çıkaracağı için dikkat etmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Örneğin makyaj yapacaksanız ona göre bir makyaj tercihiniz olmalı ki gözü yoran bir görüntü olmasın.
 • Makyajı hallettikten sonra kıyafetinize dikkat etmeniz gerekecektir. Boğazlı kazaklarda, kayık yaka kıyafetlerde topuz saç oldukça kendini gösterir ve yakışır.
 • Bunlara dikkat ettim ama yine de yakışmıyor, etraftan güzel yorumlar almıyorum diyorsanız yüz şeklinize dikkat ederek topuz modeli yapmalısınız. Yüzünüz sivri ise topuzunuzu biraz daha dağınık yapmayı deneyin. Böylelikle keskinliği azaltacaksınız.
 • Yüzünüz dolgun ve yanaklıysanız da dağınık topuz tercih etmeniz önerilir. Kafaya direkt yapışık topuz yüzünüzü direkt ortaya çıkaracak ve yüzünüzü olduğundan kilolu gösterecektir.
 • Kilonuz normal ve yüzünüzde herhangi bir kusur görmüyorsanız her türlü saç modelini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
En Popüler Topuz Saç Modelleri

Topuz Saç Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Topuz saçın kimlere nasıl yakışacağına yukarıda değindik ama bu topuz saç modelleri nelerdir ve nasıl yapacağız önemli bir sorudur. Kadınlarımızın topuz saç kullanmama problemlerinden biri de nasıl yapacağını bilmemesidir. Bazıları için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Topuz saç çeşitleri genel olarak en bilindik 5 çeşitten oluşmaktadır. Tabi günümüzde farklı isimlerle detaylar eklenerek isimleri değişebilmektedir. İşte en bilinen topuz saç çeşitleri:

Reklamlar
 1. Örgü Topuz
 2. Dağınık Topuz
 3. Yarım Topuz
 4. Düz Topuz
 5. Donut Topuz
Örgü Topuz Nasıl Yapılır?
Örgü Topuz Nasıl Yapılır?

Örgü Topuz Nasıl Yapılır?

Romantik akşam yemeklerinin en çok tercih edileni ve en kolay topuz çeşitleri arasındadır örgü topuz. Rahatlığıyla sık sık tercih edeceğiniz örgü topuz şıklığıyla da göz alıcı olacaktır. Topuz yaparken saçlarınızın yağlı olmamasına oldukça önem göstermelisiniz. Direkt yağı göstereceği için güzel bir görüntü çıkmayacaktır ortaya. Temiz saça örmeyi kolaylaştırmak için bakım kremi sürdükten sonra klasik örgüyle saçınızı örün. Eğer ense kökünden bir topuz yapmak istiyorsanız örgüyü ona göre aşağıdan yapın. Topuzu ne kadar yüksek yapmak istiyorsanız örgünün hizasını da ona göre ayarlamalısınız. Daha sonra ördüğünüz örgüyü çevirerek topuz görünümü verin. Sabit kalması için tel tola kullanabilirsiniz. Doğal bir görüntü için önlerden bir iki tutam saç çıkararak güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Dağınık Topuz Nasıl Yapılır?

Şüphesiz ki kadınların en çok sevdiği topuz çeşididir. Hatta kadınlar arasında ev topuzu olarak da bilinmektedir. Yapımı oldukça basit ve yakışmadığı çok nadir görülen topuz çeşididir. Saçlarınızı ön tarafa atıp elinizle üstün körü bir arada toplamaya çalışın. İstediğiniz dağınıklığa geldiğinde saçınızı toplayabilirsiniz. Yine önlerden çıkararak bu dağınıklığı tamamlayabilirsiniz.

Yarım Topuz Nasıl Yapılır?

En az dağınık topuz kadar sık tercih edilen ve oldukça rahat bir topuz modelidir. Saçlarınızın neredeyse yarısını ne çok yüksek ne çok alçak olacak şekilde dağınık veya düzenli bir şekilde toplayın. Tam karşıdan bakılınca topuzunuzun yarısı gözükecek hizada olması görüntüsü açısından önemlidir. Arka kalan saçınızı ister düzleştirin ister doğal haline bırakın her türlü kullanıma uygun olacaktır.

Düz Topuz Nasıl Yapılır?
Düz Topuz Nasıl Yapılır?

Düz Topuz Nasıl Yapılır?

Riskli bir topuz modelidir. Her yüz tipine yakışmayabilir. Bu yüzden yaparken yüz şeklinizi dikkate alarak yapmanız önerilir. Düz topuz yaparken saçlarınızın nemli olması topuzu yapmanızı kolaylaştıracaktır. Saç spreyi veya su ile nemlendiriniz. Böylelikle kabarmayı ve elektriklenmeyi önleyeceksiniz. Daha sonra saçlarınızı ensenizin bir tık üstünde toplamaya çalışın. Bozulan veya kenardan çıkan saçları tarak yardımıyla topuzun için sıkıştırıp her şey tam olunca saçınızı çevirerek topuzu yapın ve saç lastiği ile sıkıca tutturun. İşte düz topuz saç modeliniz hazır.

Reklamlar

Donut Topuz Nasıl Yapılır?

Hem klasik hem de modern görünen donut saç modeli, modası hiç geçmeyen ve akşam davetlerinin vazgeçilmez topuz saç modelidir. Saçlarınızın şekil almadığı hatta yağlı olduğu zamanlarda bile kurtarıcı bir saç modelidir. Peki nasıl mı yapıyoruz? Gelin beraber donut topuz yapalım.

Öncelikle saçlarınızı güzelce tarayın ve bakım kremiyle bir güzel nemlendirin. Saçlarınızı taradıktan sonra yukarıdan sıkı bir at kuyruğu yapın. At kuyruğunu yaptıktan sonra süngerli topuz tokası takıp, geride kalan tüm saçı bu topuzun etrafından geçireceksiniz. Süngerin saçınızla aynı renkte olmasına dikkat ediniz. Saçlarınızı topuzun etrafından geçirirken eşit yayılması oldukça önemli yoksa donut şeklini vermeden topuzunuz yarım kalabilir. Topuz tamamlanınca isteğe bağlı dolgun göstermek istiyorsanız parmaklarınızla çok sert olmayacak şekilde çekerek topuzunuzu büyütebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kadınların olmazsa olmazı topuz modellerini ele alarak detaylarıyla inceledik. Topuz saç kimlere yakışır? Topuz saç çeşitleri nelerdir? Nasıl yapılır ve bu çeşitlerin yapımına değindik. Varsa sorularınızı ve yorumlarınız bekler, okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlginizi çekebilir: Gelinlik İçin Saç Modelleri

YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx