Cilt Bakımı

Tüy Sarartma Nasıl Yapılır? Tüy Nasıl Sarartılır?

Reklamlar

Tüy sarartma, lazer epilasyon uygulanması için uygun olmayan, ince ve açık renkli tüy veya kılların köklerinin zayıflatılması ve dökülmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

Tüy sarartma uygulaması lazer kullanılarak yapılır ancak epilasyon değildir ve direk köklere hücum ederek zayıflatarak kopmalarını amaçlar. Uygulama sonucunda tüylerin rengi açılmakta ve kökleri zayıflayarak dökülebilmektedir. 4 ila 6 hafta arasında etkili olan yöntem, kalıcı değildir. Tüy sarartma nasıl yapılır? Tüy nasıl sarartılır? Nasıl bir tekniktir birlikte inceleyelim.

Tüy Sarartmak için Bitkisel Yöntemler

Oldukça güvenilir ve acısız bir işlem olan lazerle tüy sarartma işlemi, ince, küçük veya açık renk kıllara sahip lazer epilasyon için uygun büyüklükte olmayan tüm kadın ve erkeklerde rahatlıkla uygulanabilen bir estetik işlemdir. Lazer epilasyon pürüzsüz bir görünüm için zorunlu olsa da maalesef yukarıda bahsettiğimiz bazı durumlar nedeniyle herkes lazer epilasyon uygulaması için uygun yapıda olmayabilir. Bu durumda kişiyi rahatsız eden aşırı kıllı durumdan, sarartma işlemi ile kurtulabilmesi mümkün olabilmektedir.

Reklamlar
Lazerle Tüy Sarartma Nasıl Yapılır?
Lazerle Tüy Sarartma Nasıl Yapılır?

Lazerle Tüy Sarartma Nasıl Yapılır?

Ortalama 4 ila 6 hafta arasında kalıcılığı olan tüy sarartma işlemi, lazer ile yapılan acısız, zahmetsiz ve yan etkisi olmayan bir işlemdir. Tüy sarartma işleminde kıl köklerinde de incelme ve zayıflatma sağlanabilmektedir. İşlemin etkisi 6 hafta sonra sona erse de inceltilen ve zayıflatılan kılın geri uzaması uzun soluklu olabilmektedir.

Erkeklerde genelde çene, favori kadınlarda ise genellikle bıyık, favori ve çene gibi yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun her yerine güvenle uygulanabilen tüy sarartma tekniği, lazer epilasyon sonrasında kalan seyrek kıllar için de iyi seçeneklerdendir.

Tüy Sarartma Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tüy sarartma işlemi konforlu ve bir o kadar da zahmetsiz bir uygulamadır. İşlem yapılırken genelde hafif bir batma hissi dışında herhangi başka bir şey hissedilmez. Ağrısız ve acısız diyebileceğimiz bir uygulama olan tüy sarartma işlemi sonrası, uygulama yapılan alanda hafif bir kızarıklık ve kaşıntı olabilmektedir. Ancak bu kızarıklık ve kaşıntı birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak 24 saat içinde o bölgeye su değdirmeyiniz.

Sosyal hayatınızı kesintiye uğratmayan uygulama sonrası rahatlıkla günlük hayatımıza dönebildiğiniz lazerle tüy sarartma işleminde amaç, kişinin rahatsızlık duyduğu tüylerini maksimum derecede yok etmeyi sağlamaktır.

Reklamlar
Tüy Sarartma Evde Nasıl Yapılır?
Tüy Sarartma Evde Nasıl Yapılır?

Tüy Sarartma Evde Nasıl Yapılır?

Tüy sarartma nasıl yapılır? Tüy nasıl sarartılır? Tüy sarartıcı kimyasal maddeler kullanmanın zararlarını hepiniz biliyorsunuz. Evde ve mutfağınızda bulunan malzemelerle yüzünüzdeki, vücudunuzdaki, kol ve bacaktaki istenmeyen ve rahatsız eden tüyleri, kılları sarartmayı hepimiz çok istiyoruz. Bu makalemizde her evde bulunan küçük çaplı maddelerle bütçenizi zorlamadan hızlı ve kolay bir şekilde tüylerin rengini açan ve onları doğal yoldan sarartan ve kurutan bitkisel çözüm olabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Sarartılır?

Doğal yöntemler en iyi tercihtir. Hem zahmetsiz hem de bütçenizi sarsmayacak bu yöntemler, cildinize zarar verecek yapay ürünlerden daha iyidir. Tüy sarartma nasıl yapılır? Tüy nasıl sarartılır? Sorusuna güzel bir cevap olacak olan yöntemleri sizin için hazırladık.

  • Oksijenli Su İle Tüy Sarartma: Hidrojen peroksit olarak da bilinen oksijenli su, tüyleri sarartmak için kullanabileceğiniz en etkili ve kolay bir yöntemdir. Yapmanız gereken işlem çok basit, eczaneden oksijenli su alacaksınız. Oksijen suyundan pamuğa biraz döküp sarartmak istediğiniz tüylere nüfus ettireceksiniz ve bekleyeceksiniz. Güneş altında 15-20 dakika beklemek oksijenli suyun etkisini artıracağından dolayı daha hızlı bir şekilde tüylerinizi sarartabilirsiniz. Oksijen kimyasal bir madde olduğundan bazı ciltlerde alerjiye neden olabileceğini unutmayın ve ölçüyü kaçırmadan uygulayın. Bu nedenle oksijenli suyu yüzünüze uygulamadan önce görünmeyen bir yere küçük bir uygulama yapın eğer ki bir yan etki yapmaz ise istediğiniz yere uygulama yaparak sarartma işlemini yapabilirsiniz.
  • Limonla Tüy Sarartma: Bir kase içerisine su ve taze sıkmış olduğunuz limon suyunu koyun ve birbirine iyice geçmesi için karıştırınız. Pamuğu bu karışıma batırıp sarartmak istediğiniz tüylerin üzerine uygulayın. Bu yöntemle kol ve bacaklardaki tüyleri sarartacaksanız en az 2 saat süreyle güneşlenmeyi ihmal etmeyin. Ancak limondaki asit oranı yüksek olduğundan kılları sarartırken aynı zamanda cildinizi biraz tahriş edebilir. Bu nedenle limonu yüzünüzde kullanacaksanız aşağıdaki yöntemi öncelikle görünmeyen yer olan kulağınızın arkasına sürüp deneyin, şayet kızarıklık, şişme, tahriş yoksa yüzünüze güvenle uygulayabilirsiniz. Tüy rengi istediğiniz açıklığa ulaşana kadar haftada 1-3 defa tekrarlayın.
  • Papatya İle Tüy Sarartma: 1 su bardağı suyu kaynatın. Suyu ocaktan alıp içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya atıp ve ılıyana kadar bekleyin. Ardından bu hazırladığınız suya, pamuğu batırıp rengini açmak istediğiniz tüylerin üzerine uygulayın. En az 2 saat güneşlenin ki etkisi artsın. Papatya güvenli bir şekilde doğal olarak tüylerinizin rengini açacaktır.
  • Limon Ve Şekerle Tüy Sarartma: Limon asidik yapısı sayesinde ve ağartıcı özelliği ile en etkili doğal tüy sarartıcısı ve dökücüsüdür. Hatta limon suyu bu özelliğinden dolayı saç rengi açıcı olarak da insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu iki malzemeyi güzelce karıştırın. Ardından tüylerinizin sararmasını istediğiniz yere masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika beleyin ve ardından suyla uyguladığınız bölgeyi durulayın.
  • Bal ile Tüy Sarartma: Bal, saç rengini açmak için de kullanılan en etkili doğal tüy sarartıcı maddelerden bir tanesidir. Bal, saçlarınızı olduğu gibi yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki tüyleri sarartmaya ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu harika ve her derde deva olan madde cildin pH seviyesini dengeleme özelliği sayesinde, tüm ciltlerde güvenle kullanılabilir. Yüzdeki ve vücuttaki tüyleri sarartma amaçlı kullanacağınız bal ve limon ile etkili sonuçlar elde edeceksiniz. Bir kasede bal ve limon suyunu iyice karıştırın. Parmaklarınızla tüyleri sarartmak istediğiniz bölgeye bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Yüzünüze biraz su sürüp bal ve limonu masajla cildinize iyice yedirin.15-20 dakika sonra su ile durulayın.
Tüy Sarartıcı Tüyleri Çoğaltır mı?
Tüy Sarartıcı Tüyleri Çoğaltır mı?

Tüy Sarartıcı Tüyleri Çoğaltır mı?

Kadınlar arasında yaygın kullanılan yöntemlerden biri de tüy sarartıcı maddeleri ile tüyleri sarartmaktır. Bu yöntemle tüyler epilasyondaki gibi alınmaz, var olan tüylerin rengi değiştirilerek dikkat çekmesinden kaçınılır. Bunun için tüy sarartıcı çeşitli yapa ve doğal ürünler bulunur. Ancak yapay ürünler çok tavsiye edilen bir yöntem değildir; çünkü henüz kesin bir bilimsel araştırma olmasa da kullanıcı deneyimleri, tüy sarartma ürünlerinin kıl köklerini beslediğini öngörmektedir. Yani tüy sarartıcı kullandığınızda kıl kökleriniz beslenerek tüyleriniz eskisinden daha sert ve olduğundan daha koyu renkli uzayabilir. Elbette kimse sararttığı tüylerin, dibinden daha sert ve siyah uzamasını istemez. Bu nedenle size daha kesin bir yöntemi öneriyoruz; tüy aldırma ve epilasyon.

İlginizi çekebilir: Kaş Laminasyonu Nedir

Faydalı ve güncel içerikler için bizi Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx